Αναστασιματάρια Δανιήλ Πρωτοψάλτου και Κυριάκου Κουλιδά του Ναυπλιώτη

Ναι έχετε δίκιο.. το είδα και εγώ..βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο των διορθώσεων τόσο του μουσικού όσο και του ποιητικού κειμένου και αυτό έχει διορθωθεί ήδη γθα την επικειμενη εκδοση..
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Ναι έχετε δίκιο.. το είδα και εγώ..βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο των διορθώσεων τόσο του μουσικού όσο και του ποιητικού κειμένου και αυτό έχει διορθωθεί ήδη γθα την επικειμενη εκδοση..
Πολλά συγχαρητήρια!!!!! ο Θεός να σας ευλογεί και να σας δίνει χάρη στο έργο σας, το περιμένουμε με ανυπομονησία, δεν μπορεί να υπάρχουν τόσο όμορφα και κλασικά μαθήματα και να λέμε τα ίδια και τα ίδια,...
 
Όπως έγραψα και σε άλλο, αντίστοιχο thread, υποθέτω ότι η έκδοση θα περιλαμβάνει και τα μουσικά κείμενα στην παλαιά γραφή...
Ναι εχω και εγω τη σκεψη η εκδοση να περιλαμβανει CD με το μουσικο κειμενο στη παλαια γραφη. Δυστυχώς όλα θα εξαρτηθούν απο το κόστος και ποιος τελικά θα αναλαβει την έκδοση! Σας ευχαριστώ!
 
Πολλά συγχαρητήρια!!!!! ο Θεός να σας ευλογεί και να σας δίνει χάρη στο έργο σας, το περιμένουμε με ανυπομονησία, δεν μπορεί να υπάρχουν τόσο όμορφα και κλασικά μαθήματα και να λέμε τα ίδια και τα ίδια,...
Ελπίζω να είναι χρήσιμη η έκδοση και για την ψαλτική πράξη και για την έρευνα -μελέτη.. ο σκοπός μου αυτός είναι..!
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Ελπίζω να είναι χρήσιμη η έκδοση και για την ψαλτική πράξη και για την έρευνα -μελέτη.. ο σκοπός μου αυτός είναι..!
Εκατό τις 100 θα είναι χρήσιμη Κυριάκο γιατί οι ψάλτες θέλουν να έχουν και άλλες επιλογές για άγρυπνες πανυγηρεις και άλλες περιπτώσεις, εγώ προσωπικά την περιμένω πως και πως και φυσικά όχι για την βιβλιοθήκη μου αλλά στο αναλόγιο της εκκλησίας να ευφρενονται οι ψυχές των ανθρώπων... ο Θεός να σας δίνει δύναμη...
 

emakris

Μέλος
Καλο θα ηταν αλλα δεν έχω πάρει άδεια απο τη Μονή, παρά μόνο για το οτι θα εργαστώ πάνω στην εξήγηση με σκοπό την έκδοση..
Οπότε πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε το παλαιό κείμενο στην έκδοση, με κάποιον τρόπο.
Από την άλλη μεριά, εξαρτάται τι θέλει να κάνει κανείς: Εάν φιλοδοξεί να παρουσιάσει μια σημαντική (μοναδική, θα έλεγα, για τα ελληνικά δεδομένα) συμβολή στην έρευνα και διδασκαλία της εκκλησιαστικής μουσικής, ή εάν αρκείται σε μία ακόμη ενδιαφέρουσα ψαλτική έκδοση.
 
Υπάρχει νέο σχετικό;
Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα είναι στο τυπογραφείο για έκδοση! Η καθυστερηση ωφείλεται στην εξευρεση χρηματοδότησης και στις σχετικες αδειες απο τις ιερες μονες ωστε τελικα να συμπεριληφθουν και τα χφ..Πιστεύω πως μέσα στον Φεβρουαριο θα είναι στη διάθεση των ερευνητών και του ευρύτερου ψαλτικού κόσμου! Οποιος ενδιαφερεται ας επικοινωνησει από τώρα μαζι μου..Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 
Last edited:

Diogenes

Νέο μέλος
...και στις σχετικες αδειες απο τις ιερες μονες ωστε τελικα να συμπεριληφθουν και τα χφ.
Δηλαδή μαζί με τις εξηγήσεις σας στην σημερινή παρασημαντική, θα δημοσιευθούν εξολοκλήρου το χφ του Κυριάκου Κουλιδά ι. Μονής Παντελεήμονος, αρ. 946 και το χφ του Δανιήλ Πρωτοψάλτου ι. Μονής Ξηροποτάμου,αρ. 374;;;
 
Δηλαδή μαζί με τις εξηγήσεις σας στην σημερινή παρασημαντική, θα δημοσιευθούν εξολοκλήρου το χφ του Κυριάκου Κουλιδά ι. Μονής Παντελεήμονος, αρ. 946 και το χφ του Δανιήλ Πρωτοψάλτου ι. Μονής Ξηροποτάμου,αρ. 374;;;
Ναι θα συμπεριλαμβανονται σε ψηφιακή μορφή τα αντίστοιχα χφ.. Απλά για το Αναστασιματαριο του Δανιήλ έχω πάρει την σχετική άδεια για χφ από την Μονη Ιβήρων!
 

polykarpos

Polykarpos Polykarpidis
Συγχαρητήρια @Κυριάκος Τζουραμάνης ! Εξαιρετική δουλειά! Περιμένουμε μόλις βγει στα βιβλιοπωλεία να μας ενημερώσετε για να προμηθευτούμε το καλό σας έργο! Και πάλι συγχαρητήρια!
Σας ευχαριστώ! Θα σας ενημερώσω..συγχαρητήρια και για την δικής σας εργασία..
 
Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι μετά από αρκετές δυσκολίες και κόπο και με την στήριξη των συνδρομητών εκδόθηκαν τα δύο Αναστασιματάρια με τα οποία εμφανίζεται το νέο στιχηραρικό είδος στην χειρόγραφη παράδοση της εκκλησιαστικής μουσικής. Εύχομαι η έκδοση αυτή να φθάσει σε όσους με φιλερευνητικό ενδιαφέρον και πνεύμα μαθητείας αναζητούν τις απαρχές της σύγχρονης ψαλτικής μας παράδοσης, αναμένοντας την κριτική και τις επισημάνσεις τους!
Παραθέτω τον χαιρετισμό του καθηγητή Ευστάθιου Μακρή!! Τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει ο χαιρετισμός του δασκάλου μου στην παλαιά σημειογραφία Ιωάννη Αρβανίτη και στη συνέχεια θα ανεβάσω ενδεικτικά κάποια μουσικά κείμενα!
 

Attachments

  • Χαιρετισμός Μακρή.pdf
    66.4 KB · Views: 55
Top