Αναστάσιμοι Εσπερινοί στον Ι. Ν. Αγίας Ειρήνης (οδ. Αιόλου) Αθηνών

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?


Ανέβηκαν στο Google Drive γιατί το Sendspace τους διαγράφει μετά από ένα μήνα αν δεν υπάρξει κίνηση.


 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Αυτός είναι πρώτος αναστάσιμος εσπερινός που μετέδωσε σήμερα μόλις πριν λίγο το ραδιόφωνο της εκκλησίας της Ελλάδος από το ναό της αγίας Ειρήνης της οδού Αιόλου, για την νέα χρονιά κηρυγμάτων 2012 - 2013.
Λόγω έλλειψης χρόνου και επειδή δεν είμαι συχνά online πλέον δε ξέρω αν θα έχω τη δυνατότητα να ηχογραφώ τους εσπερινούς. Έτσι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το κάνει ο ίδιος. Τεχνική βοήθεια υπάρχει εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=127533&postcount=33

Είδος: Αναστάσιμος Εσπερινός
Ναός: Αγία Ειρήνη (οδού Αιόλου)
Ημερομηνία: 20/10/2012
Σύνδεσμος λήψης ηχητικού αρχείου (.mp3): https://docs.google.com/open?id=0B25s33enbJHgZE16NS04bG5Jd2M

Image.ashx
 

greek487

Tasos N.
Αναστάσιμος Εσπερινός 27/10/2012 Ήχος Τέταρτος
https://docs.google.com/open?id=0B25s33enbJHgbGFRTWtHa0tsZFk

Τα δοξαστικά εδώ «Σήμερον ὁ πιστὸς λαός σου» σε πλ. β' και το «Τῆς σκέπης σου τῆς σωστικῆς» σε πλ. δ' από που τα έψαλλαν?

Υπάρχει και αυτό http://analogion.com/forum/showthread.php?t=19690 αλλά δεν τα είδα.

Ευχαριστώ!

 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

greek487

Tasos N.
Δέν βλέπεις;
Βλέπουμε όσο μπορούμε, αλλά τα ίδια μουσικά κείμενα που είναι στην ηχογράφηση δεν τα βλέπω στο thread.

Δεν μου φαίνονται να είναι του Τσατσαρώνη, του Καραμάνη, του Παικοπούλου, η του Πετρίδη.

Σας ευχαριστούμε για το λινκ και για την άπειρη υπομονή σας.


 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Βλέπουμε άγιε πατερούλη όσο μπορούμε, αλλά τα ίδια μουσικά κείμενα που είναι στην ηχογράφηση δεν τα βλέπω στο thread.
Δεν μου φαίνονται να είναι του Τσατσαρώνη, του Καραμάνη, του Παικοπούλου, η του Πετρίδη.
Ὤφειλα νά διευκρινίσω τό μήνυμά σου, πρός ὄφελος τῶν μελῶν καί τήν ἀξιοπιστία τοῦ συγκεκριμένου θέματος τοῦ Ψαλτολογίου.
Τώρα ποιά μουσικά κείμενα χρησιμοποίησαν, μᾶλλον ὁ ἐγγραφέας ἐκ τῆς ραδιοφωνικῆς ἀναμεταδόσεως δέν μποροῦσε νά βλέπει...
Ἄν κάποιο ἐκ τῶν μελῶν εἶχε σήμερα αὐτή τήν δυνατότητα, ἄς ἀπαντήσει.

 

Papassss

Παλαιό Μέλος
μηπως υπαρχουν μεμονομενες ηχογραφησεις του κ. Τσιτσιοπουλου???
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αναστάσιμος Εσπερινός 03/11/2012, Ήχος πλάγιος του Πρώτου
https://docs.google.com/open?id=0B25s33enbJHgUGRaRlFsX2ZtcEU

Ακούγεται κι ο Απόστολος Καλπακίδης στην ηχογράφηση. Νομίζω είναι κι ο Κωνσταντίνος Βαγενάς. Δεν ξεχωρίζω μάλλον πλέον την φωνή του.
Μετά το τέλος του Εσπερινού ομιλητής ήταν ο πανοσιολογιώτατος π. Μάξιμος Ματθαίος. Ομιλία που ακούσαμε στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αναστάσιμος Εσπερινός 03/11/2012, Ήχος πλάγιος του Πρώτου
https://docs.google.com/open?id=0B25s33enbJHgUGRaRlFsX2ZtcEU

Ακούγεται κι ο Απόστολος Καλπακίδης στην ηχογράφηση. Νομίζω είναι κι ο Κωνσταντίνος Βαγενάς. Δεν ξεχωρίζω μάλλον πλέον την φωνή του.
Ὁ Ἄρχων ἐκτός ἀπό στίχους τῆς στιχολογίας παρεχώρησε στόν μέν Ἀπόστολο τό α΄ ἀναστάσιμο στιχηρό, τό α΄ στιχηρό τοῦ ὁσίου Ἰωαννικίου, τό δοξαστικό τοῦ ὁσίου καί τό β΄ ἀπόστιχο, στόν δέ Κωνσταντῖνο τό γ΄ ἀναστάσιμο, τό β΄ στιχηρό τοῦ ὁσίου Νικάνδρου, τό δ΄ ἀπόστιχο καί τό θεοτοκίο τῶν ἀποστίχων.
Ὁ Γεώργιος Πολυχρονάκος στό γ΄ στιχηρό τοῦ ὁσίου Ἰωαννικίου.


 
Ευχαριστούμε τον ευγενέστατο και ιδιαίτερα φιλόξενο Άρχοντα , κ. Λυκούργο Αγγελόπουλο για την φιλοξενία.
Η όλη ατμόσφαιρα στην Αγία Ειρήνη ήταν κατανυκτική .
 

ioaltsio

YANNIS TSIOTSIOPOULOS
μηπως υπαρχουν μεμονομενες ηχογραφησεις του κ. Τσιτσιοπουλου???

Μεμονομένες ηχογραφήσεις, μπορείτε να βρείτε στο youtube πληκτρολογώντας ΤΣΙΟΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ή στο soundcloud πληκτρολογώντας YANNIS TSIOTSIOPOULOS.
Ευχαριστώ
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012. Αναστάσιμος Εσπερινός πλαγίου τετάρτου, αγίας Αικατερίνης και απόδοση Εισοδίων απο τον ιερό ναό της αγίας Ειρήνης επί της οδού Αιόλου στο κέντρο της Αθήνας. Λυκούργος Αγγελόπουλος, Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος κ.α.
Σύνδεσμος λήψης ηχητικού αρχείου (.mp3, ~32MB):
https://docs.google.com/open?id=0B25s33enbJHgUlg3N3hmRFEweTg
 

greek487

Tasos N.
Αναστάσιμος Εσπερινός 03/11/2012, Ήχος πλάγιος του Πρώτου
https://docs.google.com/open?id=0B25s33enbJHgUGRaRlFsX2ZtcEU

Μετά το τέλος του Εσπερινού ομιλητής ήταν ο πανοσιολογιώτατος π. Μάξιμος Ματθαίος. Ομιλία που ακούσαμε στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Η ομιλία λείπει από την ηχογράφηση εδώ. Μήπως την έγραψε άλλος συνάδελφος?

Το πως μας συντονίζει ξέρουμε ... :) ... την ομιλία του θα μου άρεσε να άκουγα.

Ακούγεται κι ο Απόστολος Καλπακίδης στην ηχογράφηση. Νομίζω είναι κι ο Κωνσταντίνος Βαγενάς. Δεν ξεχωρίζω μάλλον πλέον την φωνή του.

Ὁ Ἄρχων ἐκτός ἀπό στίχους τῆς στιχολογίας παρεχώρησε στόν μέν Ἀπόστολο τό α΄ ἀναστάσιμο στιχηρό, τό α΄ στιχηρό τοῦ ὁσίου Ἰωαννικίου, τό δοξαστικό τοῦ ὁσίου καί τό β΄ ἀπόστιχο, στόν δέ Κωνσταντῖνο τό γ΄ ἀναστάσιμο, τό β΄ στιχηρό τοῦ ὁσίου Νικάνδρου, τό δ΄ ἀπόστιχο καί τό θεοτοκίο τῶν ἀποστίχων.
Ὁ Γεώργιος Πολυχρονάκος στό γ΄ στιχηρό τοῦ ὁσίου Ἰωαννικίου.

Στην αρχή του εσπερινού πριν ψάλλει ο Λαμπαδάριος Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος, ποιος έψαλλε το "Κατευθυνθήτω" και μερικούς στίχους από την στιχολογία? Ο Απόστολος Καλπακίδης? Μου ακούγεται σαν να είναι η φωνή του Κωνσταντίνου Βαγενά.

Πολλή ωραίος εσπερινός! Θερμές ευχαριστίες σε όλους τους συμμετάσχοντας και στον Eiryk για την ηχογράφηση!


 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Η ομιλία λείπει από την ηχογράφηση εδώ. Μήπως την έγραψε άλλος συνάδελφος?

Το πως μας συντονίζει ξέρουμε ... :) ... την ομιλία του θα μου άρεσε να άκουγα.
Τά κηρύγματα δέν ἔχουν θέση στό Ψ. Ὅποτε ἀνέβηκαν, συντονίστηκαν...


Στην αρχή του εσπερινού πριν ψάλλει ο Λαμπαδάριος Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος, ποιος έψαλλε το "Κατευθυνθήτω" και μερικούς στίχους από την στιχολογία? Ο Απόστολος Καλπακίδης? Μου ακούγεται σαν να είναι η φωνή του Κωνσταντίνου Βαγενά.
Ἔχεις δίκιο. Δέν τό εἶχα προσέξει, γιατί ἤμουν στό ἱερό καί (κακῶς) μίλαγα γιά λίγο μέ τόν π. Θωμᾶ.
Ὄντως εἶναι ὁ Βαγενᾶς, ὁ ὁποῖος ἐκ τοῦ δεξιοῦ ἀναλογίου ἐκτελεῖ χρέη λαμπαδαρίου. Καθυστέρησε φαίνεται ὁ λαμπαδάριος, ὁ ὁποῖος ἀρχίζει νά ψάλλει ἀπό τοῦ στίχου «Φύλαξόν με...».

Ὁ Θεός νά μᾶς φυλάει ἀπό ἠχογραφήσεις...
Δέν τό λέω γιά τήν θαυμάσια ὄντως ἠχογράφησση καί μέ τή συμβολή τοῦ Ἀποστόλου, ἀλλά ὅτι ὅλα —καί μιά μας καθυστέρηση— φαίνεται...


 

greek487

Tasos N.
Τά κηρύγματα δέν ἔχουν θέση στό Ψ. Ὅποτε ἀνέβηκαν, συντονίστηκαν...


Ἔχεις δίκιο. Δέν τό εἶχα προσέξει, γιατί ἤμουν στό ἱερό καί (κακῶς) μίλαγα γιά λίγο μέ τόν π. Θωμᾶ.
Ὄντως εἶναι ὁ Βαγενᾶς, ὁ ὁποῖος ἐκ τοῦ δεξιοῦ ἀναλογίου ἐκτελεῖ χρέη λαμπαδαρίου. Καθυστέρησε φαίνεται ὁ λαμπαδάριος, ὁ ὁποῖος ἀρχίζει νά ψάλλει ἀπό τοῦ στίχου «Φύλαξόν με...».

Ὁ Θεός νά μᾶς φυλάει ἀπό ἠχογραφήσεις...
Δέν τό λέω γιά τήν θαυμάσια ὄντως ἠχογράφησση καί μέ τή συμβολή τοῦ Ἀποστόλου, ἀλλά ὅτι ὅλα —καί μιά μας καθυστέρηση— φαίνεται...

Ευχαριστίες για την διευκρίνηση και σεβαστή η άποψη. Εάν όμως το πίστευαν αυτό οι γίγαντες της μουσικής μας, πόσο φτωχότερη θα ήταν η προφορική παράδοση? :) (Ας μου την στείλει την ομιλία σε ΠΜ εάν την έχει κανείς, αν και πιστεύω ότι η σχετική ομιλία στη συγκεκριμένη ακολουθία έχει να κάνει με το ψάλσιμο, προπαντός εάν έχει να κάνει με τους αγίους που εορτάζονται. Αν έχει να κάνει με το Ευαγγέλιο της αυριανής μάλλον όχι.)

Δέν τό λέω γιά τήν θαυμάσια ὄντως ἠχογράφησση καί μέ τή συμβολή τοῦ Ἀποστόλου, ...

Όντως. Τέτοιες ομορφότατες συναντήσεις πιστεύω δείχνουν καλό παράδειγμα.

Ούτε 'κόντρες', ούτε χαζά. Μόνο σοβαρά, απλά, και κατανυκτικά ... πνευματική και μουσική πανδαισία.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

... Αν έχει να κάνει με το Ευαγγέλιο της αυριανής μάλλον όχι.)
Τό «ὄχι» τί σημαίνει; Νά μήν στή στείλει;
Ἀπό Ἀρχ/που Χριστοδούλου πού τά κηρύγματα τῆς «Φωνῆς Κυρίου» μετετέθησαν ἀπό Κυριακή ἑσπέρας σέ Σάββατον ἑσπέρας (καί ἀπό τήν Χρυσοσπηλιώτισσα στήν Ἁγία Εἰρήνη) συνήθως οἱ ὁμιλητές ἀναφέρονται στό εὐαγγελικό ἀνάγνωσμα τῆς αὐριανῆς Κυριακῆς. Ἐμένα προσωπικῶς μοῦ ἀρέσουν τά ἐλεύθερα θέματα, νά «δένουν» βέβαια μέ τήν περίοδο πού διερχόμεθα κατά κάποιο τρόπο καί μέ κάποια ἀφορμή πού παίρνουμε.
Δέν θά τά ἔγραφα αὐτά, ἀλλά ἐπειδή κατ᾿ ἀρχάς ἀναφέρθηκα σέ θέμα τυπικοῦ σχετικά μέ τήν διαδοχή τῶν Κυριακῶν τοῦ Εὐαγγελίου Λουκᾶ (ἐπρόκειτο γιά τήν Ε΄ Κυριακή) καί ὅσα ἔχουμε γράψει στό Ψ (βλ. ἐδῶ κι ἐδῶ). Στή συνέχεια, μέ ἀφορμή τήν παραβολή πλουσίου καί φτωχοῦ Λαζάρου, ἀναφέρθηκα στήν πνευματική κρίση (θεολογική ἀνάλυση τῆς διαχειρίσεως τῶν «ἀγαθῶν» τοῦ Θεοῦ ἀπό τόν ἄνθρωπο), ἀποτέλεσμα τῆς ὁποίας εἶναι ἠ οἰκονομική κρίση πού διερχόμεθα (μέ ἀναφορές στή σημερινή κατάσταση) καί μέ ποιούς πνευματικούς τρόπους μποροῦμε νά τήν ἀντιμετωπίσουμε ὡς Ἐκκλησία καί μεμονωμένα μέλη Αὐτῆς.


 

greek487

Tasos N.
Τό «ὄχι» τί σημαίνει; Νά μήν στή στείλει;
Ἀπό Ἀρχ/που Χριστοδούλου πού τά κηρύγματα τῆς «Φωνῆς Κυρίου» μετετέθησαν ἀπό Κυριακή ἑσπέρας σέ Σάββατον ἑσπέρας (καί ἀπό τήν Χρυσοσπηλιώτισσα στήν Ἁγία Εἰρήνη) συνήθως οἱ ὁμιλητές ἀναφέρονται στό εὐαγγελικό ἀνάγνωσμα τῆς αὐριανῆς Κυριακῆς. Ἐμένα προσωπικῶς μοῦ ἀρέσουν τά ἐλεύθερα θέματα, νά «δένουν» βέβαια μέ τήν περίοδο πού διερχόμεθα κατά κάποιο τρόπο καί μέ κάποια ἀφορμή πού παίρνουμε.
Δέν θά τά ἔγραφα αὐτά, ἀλλά ἐπειδή κατ᾿ ἀρχάς ἀναφέρθηκα σέ θέμα τυπικοῦ σχετικά μέ τήν διαδοχή τῶν Κυριακῶν τοῦ Εὐαγγελίου Λουκᾶ (ἐπρόκειτο γιά τήν Ε΄ Κυριακή) καί ὅσα ἔχουμε γράψει στό Ψ (βλ. ἐδῶ κι ἐδῶ). Στή συνέχεια, μέ ἀφορμή τήν παραβολή πλουσίου καί φτωχοῦ Λαζάρου, ἀναφέρθηκα στήν πνευματική κρίση (θεολογική ἀνάλυση τῆς διαχειρίσεως τῶν «ἀγαθῶν» τοῦ Θεοῦ ἀπό τόν ἄνθρωπο), ἀποτέλεσμα τῆς ὁποίας εἶναι ἠ οἰκονομική κρίση πού διερχόμεθα (μέ ἀναφορές στή σημερινή κατάσταση) καί μέ ποιούς πνευματικούς τρόπους μποροῦμε νά τήν ἀντιμετωπίσουμε ὡς Ἐκκλησία καί μεμονωμένα μέλη Αὐτῆς.
Ευχαριστούμε για το μήνυμα σας!

Υ.Γ.
Τά κηρύγματα δέν ἔχουν θέση στό Ψ. Ὅποτε ἀνέβηκαν, συντονίστηκαν...

(Ας μου την στείλει την ομιλία σε ΠΜ εάν την έχει κανείς, αν και πιστεύω ότι η σχετική ομιλία στη συγκεκριμένη ακολουθία έχει να κάνει με το ψάλσιμο, προπαντός εάν έχει να κάνει με τους αγίους που εορτάζονται. Αν έχει να κάνει με το Ευαγγέλιο της αυριανής μάλλον όχι.)

Τό «ὄχι» τί σημαίνει; Νά μήν στή στείλει;

Όχι, όχι, δεν είναι αυτό το "όχι" ... :)

Προσπαθούσα (χωρίς επιτυχία) να εξηγήσω ότι εάν το κήρυγμα έχει άμεση σχέση με τα ψαλλόμενα της ηχογράφησης, τότε δικαιολογήται η ανάβαση της στο Ψ. Εάν δεν έχει άμεση σχέση τότε ίσως δεν δικαιολογήται η ανάβαση της στο Ψ. Ούτως η άλλως, θα την ήθελα σε ΠΜ.

Φυσικά το Ψ δεν είναι θεολογικό φόρουμ, αλλά πιστεύω ότι εάν το σχετικό κήρυγμα βοηθάει στην κατανόηση των νοημάτων των ψαλλομένων ύμνων της ηχογράφησης, τότε βοηθάει στο καθήκον του ιεροψάλτη και δεν νομίζω να δικαιούται να την κατεβάσουμε από το Ψ.

Πολλές φορές αισθάνομαι ότι τιμούμε αγίους και γιορτάζουμε θρησκευτικά γεγονότα για τα οποία ξέρουμε πολλή λίγα ή ακόμα και τίποτα (για τον εαυτό μου το λέω). Το καλό κήρυγμα (αντί να χρειάζεται να κάνουμε βαθειά θεολογική μελέτη) μας δίνει την αιτία και λόγο για όλους τους ύμνους μας.

Αυτό μόνο.

Με εκτίμηση,
Τάσος

 
Top