Αναστάσεως ημέρα- Ζάρκος Γρηγόρης- Αγία Τριάδα Πειραιώς

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
με βλέπεις να διαφωνώ επ΄ αυτού;;;;;;;;;

τοσο δύσκολο είναι;;;;;

Όχι, αλλά κάποια πράγματα στον κανονισμό δεν γράφονται επακριβώς...αλλά γενικώς. Άλλοι διαφωνούν...εδώ όχι εσύ!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Όχι, αλλά κάποια πράγματα στον κανονισμό δεν γράφονται επακριβώς...αλλά γενικώς. Άλλοι διαφωνούν...εδώ όχι εσύ!

είναι θέμα δημιουργικής ασάφειας.....
άλλοτε οι συμπληγάδες είναι πιο ανοιχτες, άλλοτε πιο κλειστές.....
 
Να δώσω μια πιο ελαφριά νότα για να χαλαρώσουμε .
Πριν απο χρόνια ,σε μια συνέντευξη τύπου , ο Ομπράντοβιτς (κατ εμε ο μεγαλύτερος προπονητής στην Ευρώπη ,αν και δεν ειμαι Παναθηναϊκός ..) ερωτηθείς απο δημοσιογράφους ,ποια μεγάλη ,ηχηρή μεταγραφή ,έκανε φέτος ο Παναθηναϊκός ,είπε :"Τον Διαμαντίδη "!
-"τον Διαμαντίδη "; Αναρωτήθηκαν οι δημοσιογράφοι ....
-"Μα καλα....αυτός δεν ειναι όνομα .."
Και αποκρίθηκε ο Ομπράντοβιτς :-"δεν ειναι ;θα γίνει ....του χρονου θα μιλάει όλη η Ευρώπη για τον Διαμαντίδη "
Όπερ και έγενετο.
Τι θέλω να πω .
Όπως έγραψε και ο Δημητρης ο Σκρέκας ,μερικές φορες γίνονται και μεταγραφές ....ρουκι .
Ο Γρηγορης ο Ζάρκος ,δεν ειναι ακριβώς ...Ρούκι....
Ειναι γνωστός στον ψαλτικο κόσμο απο μικρό παιδι .
Όπως ,απο μικρό παιδι ,φαινόταν ότι εχει τα προσόντα να εξελιχθεί .
Πιστεύω πως η κίνηση της πρόσληψης του ,ηταν ρουά ματ ...
Ειναι σοβαρός ,εργατικός ,ταλαντούχος και πανω απο ολα ταπεινός .
Πρόκειται δε για άριστο χαρακτήρα και υποδειγματικό οικογενειάρχη .
Θα αφήσει και αυτός όπως και οι προκάτοχοι του ,εποχή .
Καλη επιτυχία Γρήγορη .
 
Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά.

Θα κάνω μία σύντομη παρέμβαση.

Οφείλω την ψαλτική μου κατάρτιση σε δύο Γρηγορίους: Τον επί δεκαετίας Δάσκαλό μου και σημερινό Πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου κ. Κόντη Γρηγόριο και τον φίλο Γρηγόριο Ζάρκο, επίσης Πρωτοψάλτη του άνω Ναού την περίοδο 2008-2012.
Έψαλα πρώτη φορά μόνος μου την Μεγάλη Εβδομάδα του 2008, απέναντι στο Γρηγόρη το Ζάρκο. Ο φόβος, το άγχος και τα λάθη αναμενόμενα.
Σε αυτά τα 4 χρόνια, ο Γρηγόρης με μύησε σιγά σιγά στο αυστηρό βυζαντινό μεγαλοπρεπές ψάλσιμο, μέσα από χορωδιακές (όπως έπραττε και η κοινή μας ''αδυναμία'' ο αείμνηστος Στανίτσας) αλλά και μονωδιακές εκτελέσεις απλών ή και δύσκολων μαθημάτων από επιφανείς σύγχρονους δασκάλους (Στανίτσα, Πρίγγο, Παικόπουλο, Νικολαίδη Θεοδοσόπουλο, κλπ) αλλά και κλασσικούς.
Μου δίδαξε άνεση στο ψαλτήρι, αρχοντιά, σοβαρότητα, ύφος και ήθος, συμπληρώνοντας με μοναδικό τρόπο τα όσα μου δίδασκε ο δάσκαλός μου στα κατ' ιδίαν παραδιδόμενα μουσικά μαθήματα.
Ήταν δε μοναδική η στιγμή να ψάλλω ανάμεσά τους σε αυτήν την εκδήλωση:http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11546
Τον ευχαριστώ θερμά για όλα αυτά, τον συγχαίρω για το αναλόγιο που ανέλαβε και εύχομαι να μεταλαμπαδεύσει και σε άλλους όσα μου έδωσε εμένα απλόχερα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά και χριστιανικά σας λόγια ,που να σας φθάσω εγώ ο έσχατος ,ο ανήθικος ,ο άμουσος ο στερούμενος κάθε έννοιας ήθους και μουσικής καταρτίσεως !!!και λίγα μου λέτε ,πείτε μου και άλλα για να με εξουθενώσετε πληρως αγαπητοί εν Χριστώ αδελφοί που είσθε πλήρεις αγάπης και ήθους χριστιανικού!!

Πάντως με οσα διαβάζω εδώ μέσα...θα ηταν απορίας άξιο αν σας εδιναν ποτέ αναλόγιο! Ποιός παπάς θα ήθελε να σας πάρει τη στιγμή που τον θεωρείτε τουρκόγυφτο;
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ειχα την δυσάρεστη εμπειρία να συμψαλλω μαζί του στην αγ,Τριάδα Ηρακλείου ,δεν έχω κάτι με τον νεαρό συνάδελφο αλλά η κρίση μου είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΦΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ σαν παλαιός ψάλτης ,χοράρχης και καθηγητής της μονωδίας
Μουσικά πού σφάλει;
Διαστήματα; χρονική αγωγή; κλπ, παρακαλώ αναλύστε.
Το ορθοφωνικά έρχεται κάπως δεύτερο διότι ἄν κι έχει ἐκταση η φωνή του (σπίνος) ας πούμε και η προφορά του δέν μου φαίνεται άσχημη.
Ο άγγλος δέν προφέρει το ρο , ο Περιστέρης παραπρόφερε το σσσ.
Δώστε παρακαλώ δύο χρήσιμες συμβουλές γιά τόν Γρηγόρη καί γιά όλους μας σε θέματα ορθοφωνίας.
Μας βοηθάς ἔτσι κι εὐχαριστούμε.
 

Dimittrios

Παλαιό Μέλος
Καλο ειναι ο ψαλτης να εχει και ηθος, εκτος απο φωνη γιατι παντα θα μενει χωρις ενορια...Ηθος και υφος λοιπον και υπακοη στον προισταμενο του ναου κ στον επισκοπο, ο οποιος ειναι εις "τοπον και τυπον Χριστου". Μην τους πιανομε στο στομα μας τους παπαδες, αγαπητοι, γιατι εχουν Ιερωσυνη... Καποιοι που μουτζωναν παπα δεν ελιωναν τα χερια τους στον ταφο, ενω αλλοι που κατηγορουσαν, έμεινε άλιωτη η γλωσσα τους...!

Να το προσεξουμε αυτο, συναδελφοι, σεβασμος στους ιερεις μας και όχι κατάκριση, ο, τι και να χουν κανει ας το κουκουλωσομε κι ας μην το διασπερνομε απο δω κι από κεί.....
 
Last edited:

extra

Παλαιό Μέλος
Πάντως με οσα διαβάζω εδώ μέσα...θα ηταν απορίας άξιο αν σας εδιναν ποτέ αναλόγιο! Ποιός παπάς θα ήθελε να σας πάρει τη στιγμή που τον θεωρείτε τουρκόγυφτο;

Γιατί αγαπητέ σκόπιμα διαστρεβλώνεις τα λόγια μου;είναι τίμιο και χριστιανικο αυτό που κάνεις;αποκάλεσα ποτέ ιερέα <<τουρκόγυφτο>>;ειναι δικαίωμά μου να μην μου αρέσει το <<αμανετζίδικο>>ύφος που ψάλλουν κάποιοι ψάλτες όχι κληρικοί του ανωτέρου κλήρου!!έχω την εντύπωση πως κάποιοι από εδώ έχουν βρεί έναν άνθρωπο που επειδή εκφέρει διαφορετική γνώμη απο την πλειοψηφία τον έχουν βάλει στο στόχαστρο ,το λιγώτερο που μπορώ να πώ είναι :αιδώς αργείοι !!αλλά σας προειδοποιώ άν μου βάζεται λόγια που δεν έχω πεί και δή κατά κληρικών θα υπάρξουν νομικές συνέπειες!!!
 

extra

Παλαιό Μέλος
Μουσικά πού σφάλει;
Διαστήματα; χρονική αγωγή; κλπ, παρακαλώ αναλύστε.
Το ορθοφωνικά έρχεται κάπως δεύτερο διότι ἄν κι έχει ἐκταση η φωνή του (σπίνος) ας πούμε και η προφορά του δέν μου φαίνεται άσχημη.
Ο άγγλος δέν προφέρει το ρο , ο Περιστέρης παραπρόφερε το σσσ.
Δώστε παρακαλώ δύο χρήσιμες συμβουλές γιά τόν Γρηγόρη καί γιά όλους μας σε θέματα ορθοφωνίας.
Μας βοηθάς ἔτσι κι εὐχαριστούμε.

Δεν παραδίνω μαθήματα on line αγαπητέ και όποιος κ.συνάδελφος θέλει να σπουδάσει ορθοφωνία να πάει σε κάποιο ωδείο να πληρώσει και αν θέλει και πτυχίο ή δίπλωμα να καθίσει 11 ή 12 έτη όπως εγώ και άλλοι μεγάλοι ψάλτες και διδάσκαλοι (Περιστέρης,τζελάς,αστέρης ,Μαυραγάνης κα)τωρα δεν θα αναλύσω καποιον συνάδελφο γιατι μου ή δεν μου αρέσει,αφορά εμένα και τελεία και παύλα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιατί αγαπητέ σκόπιμα διαστρεβλώνεις τα λόγια μου;είναι τίμιο και χριστιανικο αυτό που κάνεις;αποκάλεσα ποτέ ιερέα <<τουρκόγυφτο>>;ειναι δικαίωμά μου να μην μου αρέσει το <<αμανετζίδικο>>ύφος που ψάλλουν κάποιοι ψάλτες όχι κληρικοί του ανωτέρου κλήρου!!έχω την εντύπωση πως κάποιοι από εδώ έχουν βρεί έναν άνθρωπο που επειδή εκφέρει διαφορετική γνώμη απο την πλειοψηφία τον έχουν βάλει στο στόχαστρο ,το λιγώτερο που μπορώ να πώ είναι :αιδώς αργείοι !!αλλά σας προειδοποιώ άν μου βάζεται λόγια που δεν έχω πεί και δή κατά κληρικών θα υπάρξουν νομικές συνέπειες!!!

Scripta manent...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δεν παραδίνω μαθήματα on line αγαπητέ και όποιος κ.συνάδελφος θέλει να σπουδάσει ορθοφωνία να πάει σε κάποιο ωδείο να πληρώσει και αν θέλει και πτυχίο ή δίπλωμα να καθίσει 11 ή 12 έτη όπως εγώ και άλλοι μεγάλοι ψάλτες και διδάσκαλοι (Περιστέρης,τζελάς,αστέρης ,Μαυραγάνης κα)τωρα δεν θα αναλύσω καποιον συνάδελφο γιατι μου ή δεν μου αρέσει,αφορά εμένα και τελεία και παύλα.
Σε όλα τα φόρουμ (και σ' αυτό) πλήθος ανθρώπων ανταλάσσουν γνώμες, ιδέες, εμπειρίες και προσφέρουν υλικό που πολλές φορές χρειάζεται χρόνο για να συγκεντρωθεί, επεξεργαστεί, προσφερθεί σε μορφή εύληπτη από τα υπόλοιπα μέλη. Πολλών ο κόπος και οι ώρες απασχόλησης μπορούν να αποτιμηθούν σε χρήματα, τα οποία όμως δεν ζητούν, αλλά προσφέρουν αυτό που μπορούν αφιλοκερδώς. Ένας ο οποίος δεν προσφέρει τίποτε, όχι γιατί δεν μπορεί, αλλά γιατί δεν θέλει (ενώ κατά ομολογία του μπορεί και με επάρκεια μάλιστα), είναι ΑΧΡΗΣΤΟΣ στο φόρουμ για τους υπόλοιπους, εκτός ίσως από την σοφία των λόγων του, εάν βέβαια αυτή υπάρχει.
 

Dimittrios

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ, ωραιοτατο και το παράδειγμα σου συναδελφε κ.Καλπακί δη
 

Dimittrios

Παλαιό Μέλος
Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά.

Θα κάνω μία σύντομη παρέμβαση.

Οφείλω την ψαλτική μου κατάρτιση σε δύο Γρηγορίους: Τον επί δεκαετίας Δάσκαλό μου και σημερινό Πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου κ. Κόντη Γρηγόριο και τον φίλο Γρηγόριο Ζάρκο, επίσης Πρωτοψάλτη του άνω Ναού την περίοδο 2008-2012.
Έψαλα πρώτη φορά μόνος μου την Μεγάλη Εβδομάδα του 2008, απέναντι στο Γρηγόρη το Ζάρκο. Ο φόβος, το άγχος και τα λάθη αναμενόμενα.
Σε αυτά τα 4 χρόνια, ο Γρηγόρης με μύησε σιγά σιγά στο αυστηρό βυζαντινό μεγαλοπρεπές ψάλσιμο, μέσα από χορωδιακές (όπως έπραττε και η κοινή μας ''αδυναμία'' ο αείμνηστος Στανίτσας) αλλά και μονωδιακές εκτελέσεις απλών ή και δύσκολων μαθημάτων από επιφανείς σύγχρονους δασκάλους (Στανίτσα, Πρίγγο, Παικόπουλο, Νικολαίδη Θεοδοσόπουλο, κλπ) αλλά και κλασσικούς.
Μου δίδαξε άνεση στο ψαλτήρι, αρχοντιά, σοβαρότητα, ύφος και ήθος, συμπληρώνοντας με μοναδικό τρόπο τα όσα μου δίδασκε ο δάσκαλός μου στα κατ' ιδίαν παραδιδόμενα μουσικά μαθήματα.
Ήταν δε μοναδική η στιγμή να ψάλλω ανάμεσά τους σε αυτήν την εκδήλωση:http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11546
Τον ευχαριστώ θερμά για όλα αυτά, τον συγχαίρω για το αναλόγιο που ανέλαβε και εύχομαι να μεταλαμπαδεύσει και σε άλλους όσα μου έδωσε εμένα απλόχερα.
Συγχαρητήρια που το αναγνωρίζεις, arhon, όλοι οφειλουμε πολλα στους διδασκάλους μας, εγω πχ εις τον κ Βασιλικον που μεγαλωσα, προσευχήθηκα, ολοκληρωθηκα ως Ιεροψαλτης με τα ακούσματα του (άσχετα αν επελεξα θεσσαλονικιωτικο υφος)... Ας ειμαστε ευγνώμονες προς αυτους που επεξαν καθοριστικο ρόλο στην Ιεροψ/κη μας εξέλιξη, κι ας τους ονομάζομε δ η μ ό σ ι α ως ελαχιστο δείγμα εγνωμοσύνης...../
 
Last edited:

extra

Παλαιό Μέλος
Σε όλα τα φόρουμ (και σ' αυτό) πλήθος ανθρώπων ανταλάσσουν γνώμες, ιδέες, εμπειρίες και προσφέρουν υλικό που πολλές φορές χρειάζεται χρόνο για να συγκεντρωθεί, επεξεργαστεί, προσφερθεί σε μορφή εύληπτη από τα υπόλοιπα μέλη. Πολλών ο κόπος και οι ώρες απασχόλησης μπορούν να αποτιμηθούν σε χρήματα, τα οποία όμως δεν ζητούν, αλλά προσφέρουν αυτό που μπορούν αφιλοκερδώς. Ένας ο οποίος δεν προσφέρει τίποτε, όχι γιατί δεν μπορεί, αλλά γιατί δεν θέλει (ενώ κατά ομολογία του μπορεί και με επάρκεια μάλιστα), είναι ΑΧΡΗΣΤΟΣ στο φόρουμ για τους υπόλοιπους, εκτός ίσως από την σοφία των λόγων του, εάν βέβαια αυτή υπάρχει.

Αγαπητέ και αξιότιμε κύριε συντονιστά βλέπω μετά μεγάλης μου λύπης ότι και εσείς μου επιτίθεστε και μάλιστα με προσωπικούς χαρκτηρισμούς και προσποιήστε ότι δεν καταλάβατε το ειρωνικό το να δώσω δήθεν συμβουλές που εξ άλλου το έκανα άλλες φορές και εισέπραξα την χλεύη ,εγώ κάνω και δωρεάν μαθήματα παρ όλο που είμαι σε δύσκολη οικονομική θέση και ποτέ μου δεν αρνήθηκα την βοήθειά μου σε συνάνθρωπο ,δεν με γνωρίζετε και δεν σας γνωρίζω ,δεν με προστατευσατε ως forum από αήθεις επιθέσεις προσωπικες (ανέσυραν και φωτο μου που είμαι στη θάλασσα γραφοντας χλευαστικά σχόλια κλπ) ,ομολογώ ότι και εγώ παρασύρθηκα και ξεπέρασα κάποια όρια αλλά σε καμμία περίπτωση δεν εκανα προσωπική επίθεση αλλά μόνον κριτική μουσική -ψαλτική που όλοι έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε και να κάνουν και σε εμάς .Αλλά βλέπω ότι και εσείς που υποτίθετε ότι πρέπει να κρατάτε την τάξη και τις αποστάσεις λάβατε θέση <,επίθεσης>>εναντίον μου και σας ευχαριστώ πολύ !!εν κατακλείδι σας λέω την φράση του μεγάλου Ι.Σακκελαρίδη:εκάς οι βέβηλοι,εκάς οι άμουσοι!!
 

Dimittrios

Παλαιό Μέλος
Δεν παραδίνω μαθήματα on line αγαπητέ και όποιος κ.συνάδελφος θέλει να σπουδάσει ορθοφωνία να πάει σε κάποιο ωδείο να πληρώσει και αν θέλει και πτυχίο ή δίπλωμα να καθίσει 11 ή 12 έτη όπως εγώ και άλλοι μεγάλοι ψάλτες και διδάσκαλοι (Περιστέρης,τζελάς,αστέρης ,Μαυραγάνης κα)τωρα δεν θα αναλύσω καποιον συνάδελφο γιατι μου ή δεν μου αρέσει,αφορά εμένα και τελεία και παύλα.
Το βυζαντινό υφος δεν εχει ορθοφωνικους κανονες αγαπητε, η εκκλησια και το ψαλλειν ειναι πρωτα προσευχη, και δευτερευόντως ανοιγματα του στοματος, διαφραγματικες αναπνοες, και τεχνικες κλπ. Δεν ειναι συναισθήματα και ανεκπληρωτοι έρωτες η ψαλμωδια, ειναι ικεσια, παρακληση..Οταν ζηταμε κατι απο το Θεό, το ζητουμε π α ρ α κ λ η τ ι κ α, "Κυριε ελεησον" ως ο δουλος τον Δεσποτην.... Οι 12 χρονες σπουδες ωδειου δεν εχουν να κανουν με τον οίκο του Θεου, αρκει φυσικα ο ψάλλων να ειναι σωστος και ευλαβης και το στόμα ας ειναι λιγότερο ανοιχτο, δεν πειράζει...Ας μην προκαλουμε τον Κύριο μας με τεχνικές και λαρυγγισμούς... /
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... και εσείς μου επιτίθεστε και μάλιστα με προσωπικούς χαρκτηρισμούς (...) και εσείς που υποτίθετε ότι πρέπει να κρατάτε την τάξη και τις αποστάσεις λάβατε θέση <,επίθεσης>>εναντίον μου ...

Δεν υπάρχει καμιά προσωπική επίθεση, ούτε καν προσωπική αναφορά, πέραν της παράθεσης που ήταν η αφορμή του σχολίου μου. Έγραψα «... Ένας ο οποίος δεν προσφέρει ....» και αυτό ισχύει για όλους. Όποιος βλέπει τον εαυτό του σ' αυτό, ας το προσέξει και ας το διορθώσει.

... .... και προσποιήστε ότι δεν καταλάβατε το ειρωνικό το να δώσω δήθεν συμβουλές ...
Ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα, και δεν προσποιήθηκα. Εάν λοιπόν μπορείς και θέλεις, καλύτερα θα ήταν να απαντούσες επί της ουσίας του μηνύματος αυτού, οπότε ΙΣΩΣ να μπορούσε να γίνει μια πιο ουσιαστική συζήτηση επί του θέματος. Και για να το γυρίσουμε στο προσωπικό, απ' την αρχή του θέματος εξέφρασες τη διαφορετική σου θέση και την απαρέσκεια (;) για τον συγκεκριμένο ψάλτη, και καλώς έπραξες, πουθενά όμως δεν διακαιολόγησες την τοποθέτηση αυτή, οπότε η διαφορετική γγνώμη τίποτε δεν προσφέρει σε μένα που το διαβάζω. Εάν μείνουμε στο "μ' αρέσει", "δεν μ' αρέσει", "είναι καλός" όχι "είναι κακός", δεν υπάρχει λόγος να (προσπαθουμε να) συζητούμε.
 

extra

Παλαιό Μέλος
Το βυζαντινό υφος δεν εχει ορθοφωνικους κανονες αγαπητε, η εκκλησια και το ψαλλειν ειναι πρωτα προσευχη, και δευτερευόντως ανοιγματα του στοματος, διαφραγματικες αναπνοες, και τεχνικες κλπ. Δεν ειναι συναισθήματα και ανεκπληρωτοι έρωτες η ψαλμωδια, ειναι ικεσια, παρακληση..Οταν ζηταμε κατι απο το Θεό, το ζητουμε π α ρ α κ λ η τ ι κ α, "Κυριε ελεησον" ως ο δουλος τον Δεσποτην.... Οι 12 χρονες σπουδες ωδειου δεν εχουν να κανουν με τον οίκο του Θεου, αρκει φυσικα ο ψάλλων να ειναι σωστος και ευλαβης και το στόμα ας ειναι λιγότερο ανοιχτο, δεν πειράζει...Ας μην προκαλουμε τον Κύριο μας με τεχνικές και λαρυγγισμούς... /

Οτι πείτε ,εγώ λέω όσοι έχουμε πτυχία και διπλώματα να τα ..κάψουμε και να αρχίσουμε τις μετάνοιες!!!
 

extra

Παλαιό Μέλος
Δεν υπάρχει καμιά προσωπική επίθεση, ούτε καν προσωπική αναφορά, πέραν της παράθεσης που ήταν η αφορμή του σχολίου μου. Έγραψα «... Ένας ο οποίος δεν προσφέρει ....» και αυτό ισχύει για όλους. Όποιος βλέπει τον εαυτό του σ' αυτό, ας το προσέξει και ας το διορθώσει.


Ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα, και δεν προσποιήθηκα. Εάν λοιπόν μπορείς και θέλεις, καλύτερα θα ήταν να απαντούσες επί της ουσίας του μηνύματος αυτού, οπότε ΙΣΩΣ να μπορούσε να γίνει μια πιο ουσιαστική συζήτηση επί του θέματος. Και για να το γυρίσουμε στο προσωπικό, απ' την αρχή του θέματος εξέφρασες τη διαφορετική σου θέση και την απαρέσκεια (;) για τον συγκεκριμένο ψάλτη, και καλώς έπραξες, πουθενά όμως δεν διακαιολόγησες την τοποθέτηση αυτή, οπότε η διαφορετική γγνώμη τίποτε δεν προσφέρει σε μένα που το διαβάζω. Εάν μείνουμε στο "μ' αρέσει", "δεν μ' αρέσει", "είναι καλός" όχι "είναι κακός", δεν υπάρχει λόγος να (προσπαθουμε να) συζητούμε.

Πρώτα απο όλα να μου απευθύνεστε στον πληθυντικό όπως το κάνω και εγώ για εσάς είναι στοιχειώδη ευγένεια και δεύτερον επαναλαμβάνω ότι είναι δικαίωμά μου σαν παλαιός ψάλτης και επιστήμων μουσικός να εκφράζω γνώμη για ψάλτες (όσο και αν ενοχλεί αυτό) και αυτοί για μένα (το κάνουν συνεχώς και βεβαίως έχω συγκεκριμενους και όχι αόριστους λόγους που δεν με εκφράζει ο εν λόγω κύριος αλλά δεν θεωρώ σκόπιμο να πώ τίποτε άλλο και ουτε θα ξαναεπανέλθω στο θέμα αυτο,απο εκεί και ύστερα βρίστε με όσο θέλετε !!ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μην τους πιανομε στο στομα μας τους παπαδες, αγαπητοι, γιατι εχουν Ιερωσυνη... Καποιοι που μουτζωναν παπα δεν ελιωναν τα χερια τους στον ταφο, ενω αλλοι που κατηγορουσαν, έμεινε άλιωτη η γλωσσα τους...!

Να το προσεξουμε αυτο, συναδελφοι, σεβασμος στους ιερεις μας και όχι κατάκριση, ο, τι και να χουν κανει ας το κουκουλωσομε κι ας μην το διασπερνομε απο δω κι από κεί.....
Δηλαδή το να λέμε ότι οι ιερείς που σολάρουν τρώγοντας τα μικρόφωνα στη Μητρόπολη του Πειραιά (όχι όλοι βεβαίως) έχουν άτακτες φωνές και ταλαιπωρούν το εκκλησίασμα (κάτι βεβαίως που ισχύει και για τους ψάλτες που φωνασκούν σε οποιοδήποτε ναό), είναι ιεροκατηγορία; Αυτό δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο ναό άλλωστε (προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν από τους εκεί ιερείς), αλλά όλους τους ναούς.
Σε ό,τι αφορά προηγούμενα θέματα που θίχτηκαν:
Εισαστε αδικοι, κυριοι, στη συγκεκριμενη ηχογραφηση δεν υπαρχει ιχνος κοπωσης φωνητ.χορδων, οπως αφήνετε να εννοηθεί
Δεν ξέρω αν έψαλες πρώτη φορά με το Γρηγόρη, εγώ έχω ψάλει πολλές φορές μαζί του και έχω αναρτήσει και ηχογράφησή του στο forum και αυτό που άκουσα δεν έχει καμία σχέση με τον πραγματικό Γρηγόρη. Τον είχα ακούσει και προηγούμενη μέρα μάλιστα στο ραδιόφωνο πολύ χειρότερα. Ανθρώπινο όμως είναι αυτό, όλοι την έχουμε πατήσει με το θέμα της διαχείρισης της φωνής τη Μεγάλη Εβδομάδα και δεν τον κατηγορώ σε κάτι, είμαστε πολύ καλοί φίλοι άλλωστε.
οσον αφορα δε τον Ισοκρατη, ολοι θα θελαμε έναν καλο μπασο διπλα μας, η εναν ανθρωπο για Ισοκρατη.. Οκ αλλα δεν ειναι εφικτο...
Αυτό είναι το κακό: ότι ο κάθε ψάλτης σήμερα, προκειμένου να ψάλει, απαιτεί δίπλα του τους top ισοκράτες της Ελλάδας, διαφορετικά... μόνο με μηχανικό ισοκράτη, κι ας ακούγεται και φάλτσα! Απορώ πώς δεν καταλαβαίνετε ρε παιδιά ότι όλοι οι ισοκράτες που κυκλοφορούν ακούγονται επιεικώς χάλια. Αν πατήσετε δυο-τρεις νότες και πείτε σε κάποιον που ασχολείται με sampling ότι αυτά δεν έχουν διαφορά από πραγματικές ανθρώπινες φωνές, το λιγότερο που θα έκανε θα ήταν να γελάσει. Αν θέλετε να δείτε τι σημαίνει virtual instruments, ακούστε κομμάτια στο youtube ή από ξένες σειρές, που είναι παιγμένα μόνο από midi όργανα και θα δείτε ότι δεν μπορείτε να καταλάβετε διαφορά από πραγματική ορχήστρα, ακόμα και στις φωνές. Αλλά δεν είναι το θέμα μόνο το ότι αυτό ακούγεται τελείως αντιαισθητικά και όλο το εκκλησίασμα δυσανασχετεί. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι ο μηχανικός ισοκράτης φτάσει σε επίπεδο ρεαλιστικότητας αντίστοιχο των midi φωνών που χρησιμοποιούνται σε τηλεοπτικές παραγωγές (που αποκλείεται, κατ' εμέ, τουλάχιστον σε live εκτέλεση, αφού ο κανονικός ισοκράτης άλλες φορές θα συμψάλει με λόγια, άλλες φορές θα κρατήσει ίσο σιγά με το στόμα, άλλες φορές μπους φερμέ κλπ, πράγματα που δεν προσομοιώνονται ζωντανά -στην εναλλαγή τους εννοώ- αλλά μόνο με άλλες τεχνικές στην ηχογράφηση midi οργάνων), ακόμα κι έτσι, δεν παύει να είναι όργανο και να έχει απαγορευτεί όχι μόνο από την Ιερά Σύνοδο στις μέρες μας, αλλά εδώ και κάτι αιώνες, από τότε που απαγορεύτηκε η χρήση οργάνων εντός ιερού ναού. Όταν από ένα πιάνο ακουστεί ανθρώπινη φωνή, δεν παύει να είναι όργανο! Αν ήταν έτσι, θα βάζαμε να παίζει από cd και η φωνή του ψάλτη και θα ξενοιάζαμε... Ο μακαρίτης ο Σουρλαντζής, όταν άκουσε μηχανικό ισοκράτη είπε: "καλύτερα να ψάλει κανείς μόνος παρά με τούτο 'δω". Η φωνή του Γρηγόρη καταστρέφεται με αυτό το πράγμα και αυτό γίνεται αντιληπτό μόλις το κλείσει και ακουστούν πραγματικές φωνές ισοκρατών. Πραγματικά, καμία μα καμία σχέση.
Οσο για τις μεταβολες μοριων (φαλτσος ισοκρατης κλπ) ακομα και στο Στανιτσα (αν βαλετε Ισοκρατη στις ερμηνειες του) γίνονται αντιληπτες.
Δεν είπα εγώ ότι φταίει ο ψάλτης, προφανώς το μηχάνημα φταίει. Το να φτάνει όμως κανείς να δικαιολογεί τον μηχανικό ισοκράτη, ακόμα και όταν εμφανώς φαλτσάρει, δείχνει το πόσο εξαρτημένοι είναι μερικοί από το μηχάνημα αυτό. Το φάλτσο όμως δεν αφορά πάντα μόνο το μηχάνημα, αλλά και έναν άλλο λόγο: ο ψάλτης μπορεί όταν ψάλει να ανέβει ανεπαίσθητα. Ο άνθρωπος ισοκράτης αμέσως θα προσαρμόσει το ίσο του, για να μην ακουστεί φάλτσο. Το μηχάνημα δεν θα το κάνει. Είτε θα πρέπει λοιπόν ο ψάλτης να "φτιάξει" τη φωνή του (που δεν γίνεται πάντα) είτε θα συνεχίσει ν' ακούγεται φάλτσο, όπως ακούμε επανειλημμένως στις εκκλησίες αλλά και σε πάμπολλες ηχογραφήσεις με ισοκράτη (απορώ πώς τις έβγαλαν στο εμπόριο, δεν θα πω ονόματα γιατί είναι γνωστά και θα θιγούν πολλοί μαθητές των ερμηνευτών).
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πρώτα απο όλα να μου απευθύνεστε στον πληθυντικό όπως το κάνω και εγώ για εσάς είναι στοιχειώδη ευγένεια και δεύτερον επαναλαμβάνω ότι είναι δικαίωμά μου σαν παλαιός ψάλτης και επιστήμων μουσικός να εκφράζω γνώμη για ψάλτες (όσο και αν ενοχλεί αυτό) και αυτοί για μένα (το κάνουν συνεχώς και βεβαίως έχω συγκεκριμενους και όχι αόριστους λόγους που δεν με εκφράζει ο εν λόγω κύριος αλλά δεν θεωρώ σκόπιμο να πώ τίποτε άλλο και ουτε θα ξαναεπανέλθω στο θέμα αυτο,απο εκεί και ύστερα βρίστε με όσο θέλετε !!ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

Κύριε συντονιστά, μην ξεχνάτε....
 
Status
Not open for further replies.
Top