Αναμνήσεις Νικολάκη Γιάννου από Άρχοντα Θρ. Στανίτσα

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επειδή είναι μεγαλούτσικη και περιέχει μουσικά στοιχεία, επισυνάπτεται σε pdf.
 

Attachments

  • ΤΟ ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΌΛΟΥ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΗΧΟ.pdf
    128.5 KB · Views: 646

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Άλλη μία φωτο από τα αξέχαστα εκείνα χρόνια! Μαζί μας ο αείμνηστος Νίκος Απτόσογλου. (κανένας δεν μου είπε να .... ισιώσω τη γραββάτα μου:D)
Μη με ρωτήσετε χρονολογία ή ποιοί είναι οι άλλοι, δεν θυμάμαι!!!:confused:
 

Attachments

  • Άρχων και ... υπάρχων (στην Αίγινα).png
    823.6 KB · Views: 251
  • σάρωση0001.jpg
    1.5 MB · Views: 165
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο φίλος nektar με π.μ. μου ζήτησε να ξανασκανάρω την πρώτη φωτο και ιδού το αποτέλεσμα... σαφώς καλύτερο!
 

Attachments

  • σάρωση0003.jpg
    957.2 KB · Views: 178

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
κ.Νίκο εκπληκτικές οι αναμνήσεις σας και οι φωτογραφίες με την κορωνίδα των ιεροψαλτών,τον αείμνηστο Άρχοντα Θρασύβουλο Στανίτσα.Εγώ είμαι περίεργος να μάθω αν ο Στανίτσας ζούσε και έβλεπε την λατρεία που του τρέφουμε ποια θα ήταν η γνώμη του και κάτι άλλο που αποτελεί δικό μου καυμό:Βλέποντας την κατάντια της ΑΕΚ:D:D:D:D:D:D σε σχέση με τα χρόνια που την παρακολουθούσε τι θα λεγε αλήθεια;Τι;Καλησπέρα,τα σέβη μου και την αγάπη μου σε σας και σ'όλους τους Στανιτσόπληκτους του Ψαλτολογίου.Τα ποσοστά μας αδέλφια πλησιάζουν ποσοστά σε δικτατορικά καθεστώτα:mad::mad::mad:98% και βάλε!!!!!!!
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Βλέποντας την κατάντια της ΑΕΚ:D:D:D:D:D:D σε σχέση με τα χρόνια που την παρακολουθούσε τι θα λεγε αλήθεια;Τι;

τα του 21ήμερου μνημοσύνου


σ'όλους τους Στανιτσόπληκτους του Ψαλτολογίου.Τα ποσοστά μας αδέλφια πλησιάζουν ποσοστά σε δικτατορικά καθεστώτα:mad::mad::mad:98% και βάλε!!!!!!!

και ο Καρράς είναι το πολυτεχνείο;
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
κ. Γιάννου οταν ο Άρχοντας ήρθε Ρόδο ήρθατε και εσείς μαζί?
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όχι φίλε Μιχάλη, δεν ήρθα κατά Ρόδο μεριά!!! Εάν το ταξίδι του άρχοντα έγινε από το 1979 και μετά εγώ ήμουν στη Σάμο.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μια Κυριακή πρωΐ - πρωΐ, πάμε με τον αείμνηστο Κώστα Ζαρακοβίτη στον Άγιο Δημήτριο, πιάνουμε τις θέσεις μας και αρχίσαμε την ακολουθία του όρθρου κυττάζοντας την είσοδο να ιδούμε το δάσκαλο ή τον αείμνηστο Ανδρέα Συρμόπουλο να έρχονται....
Είπαμε απολυτίκια, καθίσματα, ευλογητάρια, προχωράμε αναβαθμούς και κανόνα, τίποτα! Ούτε φωνή ούτε ακρόαση....
Ψάλαμε ο Ζαρακοβίτης τα δεξιά. εγώ τα αριστερά, η θέση του Στανίτσα κενή...
Στο Πάσα πνοή το πήραμε απόφαση ότι δεν πρόκειται να έρθει κανείς, και πέρασε ο Κώστας στο μεσαίο στασίδι και συνεχίσαμε.... (Τα μαγνητόφωνα πάντως που ήρθαν,
δεν έφυγαν:D! Απλά δεν έγραφαν:(... αφού δεν ακούγονταν τα τρακ - τρουκ των πλήκτρων τους)...
Στις 10:00 λίγο μετά το «Δι' ευχών» πριν φύγουμε από το ψαλτήρι σκάει μύτη ο Συρμόπουλος....
Τί έγινε ρε Ανδρέα; Πού ήσαστε; Ο δάσκαλος πού είναι;
Απάντηση:
Στομαχικές ανωμαλίες!!!
:D:D:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κάποια Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως, ο δάσκαλος έβγαλε από την τσέπη του νέο χειρόγραφο με τις καταβασίες «Ο θειότατος».
Κάποιος από τους παρισταμένους μετά την ψαλμώδησή τους, του λέει: «Δάσκαλε θα μου τις δώσετε να τις αντιγράψω;» Φυσικά δεν αρνήθηκε....
Γυρνάει προς το μέρος του Κώστα Ζαρακοβίτη και τον ρώτησε: «Εσύ δέν θα τις ζητήσεις;»
Απάντηση Κώστα για να τον τσιγκλίσει:D: «Δε βαριέστε, δάσκαλε, κι ο Καραμάνης κάπως έτσι τις έχει.»
Μπαρούτι, ο δάσκαλος!:D
(Διήγηση Κώστα Ζαρακοβίτη+)...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ακούγοντας αυτό το ηχητικό, θυμήθηκα....
Ήταν η πρώτη χρονιά της δικτατορίας και το σπίτι που έμενε ο Παπαδόπουλος ήταν στο Ν. Ψυχικό (γι αυτό και η μετάδοση της πανηγύρεως από το εθνικό πρόγραμμα του ΕΙΡ)....
Στον εσπερινό ο άρχων είχε 4-5 βοηθούς (ο Κώτσας Ζαρακοβίτης πρώτος και ο γράφων - νυν υπάρχων εκ δεξιών και εξ ευωνύμων).
Μετά τον μέγα εσπερινό, φεύγοντας, έχασα τον προσανατολισμό μου και χάθηκα στα στενά μεταξύ Αγίας Σοφίας και Λεωφ. Κηφισίας και πέρασα μπροστά από το φρουρούμενο σπίτι του Παπαδόπουλου όπου μου ερεύνησαν τον χαρτοφύλακα που μου έδωσε ο δάσκαλος να τον κρατήσω, γιατί θα πήγαινε με παρέα για ... μάσες:D... Μάλιστα εξήγησα στους αστυνομικούς ότι ... χάθηκα και μού 'δειξαν το δρόμο να βγω στην Κηφισίας....:D
Την επομένη ήμασταν οι δυό μας με το δάσκαλο γιατί ήταν εργάσιμη και οι υπόλοιποι πήγαν στις δουλειές τους...
Πήγα πρωΐ-πρωΐ και είδα από κοντά τον ... δικτάτορα Παπαδόπουλο που πήγε να προσκυνήσει, έμεινε λίγα λεπτά και έφυγε....
Αν δεν με γελάει το αυτί μου ιερούργησε ο τότε Ζιχνών και Νευροκοπίου Νικόδημος Βαλληνδράς.
Προ του Άγιος άγιος, μου είπε ο δάσκαλος ότι στο τελικό «ωσαννά» θα καταλήξει στον άνω Βου και να κάνω ισοκράτημα τον άνω Νη. Ήταν η πρώτη φορά που είπε έτσι το ωσαννά.
Την επόμενη χρονιά κάλεσαν στο πανηγύρι τον κ. Μανώλη Χατζημάρκο που έψαλε χερουβικό σε δεύτερο ήχο και δεν ανέβηκε πάνω από τον Νη' πράγμα που σχολίασε ο δάσκαλος. (Μάλλον ο κ. Χατζημάρκος δεν ήταν σε ... φόρμα:D...)
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Την επομένη ήμασταν οι δυό μας με το δάσκαλο γιατί ήταν εργάσιμη και οι υπόλοιποι πήγαν στις δουλειές τους...
Πήγα πρωΐ-πρωΐ και είδα από κοντά τον ...
Αν δεν με γελάει το αυτί μου ιερούργησε ο τότε Ζιχνών και Νευροκοπίου Νικόδημος Βαλληνδράς.
Προ του Άγιος άγιος, μου είπε ο δάσκαλος ότι στο τελικό «ωσαννά» θα καταλήξει στον άνω Βου και να κάνω ισοκράτημα τον άνω Νη. Ήταν η πρώτη φορά που είπε έτσι το ωσαννά.

Φιλε και πατριωτακι Νικολαε ποσο τυχερος ανθρωπος εισαι!!!!!!!!!!!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στον εσπερινό έψαλε το δοξαστικό απ' έξω! Δεν θυμάμαι βέβαια ποιά φυλλάδα υπήρχε, αλλά είδε το δοξαστικό και είπε: «Αυτό δεν είναι δοξαστικό, είναι ... προφητεία»:D και ψάλλοντάς το παρέλειψε 2-3 γραμμές.... (βλέποντας τώρα το κείμενο πρέπει να ήταν τα «χαίροις»... και πήγε κατ' ευθείαν στο «Χαίρετε»...:D
Καλημέρα σας και ... χαίρετε!!!:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ακούγοντας αυτό το ηχητικό με τον άρχοντα Θρασύβουλο Στανίτσα και τον φίλο κ. Ιωαννίδη που τον έστειλαν να ψάλει αριστερά του, θυμήθηκα ....:D παρόμοια περίπτωση που έστειλαν εμένα να ψάλω αριστερά απουσιάζοντος του Ανδρέα Συρμόπουλου.
Στο αριστερό αναλόγιο υπήρχαν βιβλία όπως του κώστα Κατσούλη και του Αθ. Καραμάνη....
Όταν ήρθε η ώρα του Τρισαγίου αν θυμάμαι καλά ο άρχων έψαλε το σύντομο σε β' ήχο και δύναμις το δικό του (φεραχνάκ - πανηγυρικόν).
Ξεκινώντας το Νεε Δύ... άρχισα να ψάχνω τα βιβλία που υπήρχαν μήπως το έχουν, αλλά ματαίως (δεν υπήρχε το παράρτημα της Συλλογής του Καραμάνη που εμπεριέχεται) και ο άρχων με έβλεπε που έψαχνα εναγωνίως φυλλομετρώντας....
Αφού δεν το βρήκα έκανα μια κίνηση και έκλεισα το βιβλίο που είχα στα χέρια μου, ακούστηκε και ο θόρυβος (γκάπ)!!!!
Ο δάσκαλος νόμισε ότι το έκανα επιδεικτικά... (Να! Δεν έχω ανάγκη τα βιβλία, το λέω κι απ' έξω:wink:) και μόλις τελείωσε το «Άγιος ο Θεός» και ξεκίνησα το "Άγιος ισχυρός" μουρμούρισε εις επήκοον του Κώστα Ζαρακοβίτη... (του οποίου η αφήγηση σε μένα)...
Α! το κ..λόπαιδο!
Εμένα όμως, η καρδούλα μου τό 'ξερε τί τρακ είχα!!!:( Φυσικά το έψαλα απὀ μνήμης!!!:D Τόσες φορές που το είχα ακούσει, τό 'χα μάθει...
 
Last edited:

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Κυριε Γιαννου σαν νεοτερος που ειμαι θα ηθελα να σας ρωτησω.Κατα την εξοδιο ακολουθια του Αρχοντα ειχε αναφερθει το γεγονος στα ΜΜΕ της τοτε εποχης? Θυμαστε?
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κυριε Γιαννου σαν νεοτερος που ειμαι θα ηθελα να σας ρωτησω.Κατα την εξοδιο ακολουθια του Αρχοντα ειχε αναφερθει το γεγονος στα ΜΜΕ της τοτε εποχης? Θυμαστε?
Όταν ο αδελφός μου μου τηλεφώνησε για να μου ανακοινώσει το θάνατο του άρχοντα και την ημέρα που θα γινόταν η κηδεία του, ήταν πρωΐ, και το απόγευμα της επόμενης μέρας πήρα το καράβι, ενώ έβγαλα έρπητα στην πλάτη.
Έγραψα το «Δεύτε τελευταίον ασπασμόν» ακούγοντας το Πάντων προστατεύεις αγαθή του κατανυκτικού της Χρυσοσπηλιώτισσας και ταξιδεύοντας, είδα τις ειδήσεις της δημόσιας τηλεόρασης που έκανε αναφορά και έδειξε φωτογραφία του δασκάλου.
Όπως έμαθα εκ των υστέρων για την μετάδοση της είδησης δραστηριοποιήθηκαν φίλοι του άρχοντα και ειδικά ο μακαρίτης Βασίλης Αγωγιάτης που φρόντισε να βρει την κατάλληλη φωτογραφία.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όταν ο αδελφός μου μου τηλεφώνησε για να μου ανακοινώσει το θάνατο του άρχοντα και την ημέρα που θα γινόταν η κηδεία του, ήταν πρωΐ, και το απόγευμα της επόμενης μέρας πήρα το καράβι, ενώ έβγαλα έρπητα στην πλάτη.
Έγραψα το «Δεύτε τελευταίον ασπασμόν» ακούγοντας το Πάντων προστατεύεις αγαθή του κατανυκτικού της Χρυσοσπηλιώτισσας και ταξιδεύοντας, είδα τις ειδήσεις της δημόσιας τηλεόρασης που έκανε αναφορά και έδειξε φωτογραφία του δασκάλου.
Όπως έμαθα εκ των υστέρων για την μετάδοση της είδησης δραστηριοποιήθηκαν φίλοι του άρχοντα και ειδικά ο μακαρίτης Βασίλης Αγωγιάτης που φρόντισε να βρει την κατάλληλη φωτογραφία.

Περί της σύνθεσης του ''Δεύτε τελευταίον ασπασμόν'' υπενθυμίζεται αυτό (με τις παραπομπές του).
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Όταν ο αδελφός μου μου τηλεφώνησε για να μου ανακοινώσει το θάνατο του άρχοντα και την ημέρα που θα γινόταν η κηδεία του, ήταν πρωΐ, και το απόγευμα της επόμενης μέρας πήρα το καράβι, ενώ έβγαλα έρπητα στην πλάτη.
Έγραψα το «Δεύτε τελευταίον ασπασμόν» ακούγοντας το Πάντων προστατεύεις αγαθή του κατανυκτικού της Χρυσοσπηλιώτισσας και ταξιδεύοντας, είδα τις ειδήσεις της δημόσιας τηλεόρασης που έκανε αναφορά και έδειξε φωτογραφία του δασκάλου.
Όπως έμαθα εκ των υστέρων για την μετάδοση της είδησης δραστηριοποιήθηκαν φίλοι του άρχοντα και ειδικά ο μακαρίτης Βασίλης Αγωγιάτης που φρόντισε να βρει την κατάλληλη φωτογραφία.

Ανοιχτη εγκυκλοπαιδεια ειστε κυριε Γιαννου ,σχετικα με τον αρχοντα!:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ανοιχτη εγκυκλοπαιδεια ειστε κυριε Γιαννου ,σχετικα με τον αρχοντα!:D
Υπερβολές! Εγώ δεν θυμάμαι τί έφαγα χθές!!!:D
Απλά είναι γεγονότα που τα έζησα όταν η μνήμη ήταν ακμαία:wink:. Αυτό για τη μετάδοση της είδησης του θανάτου του άρχοντα, μου το είπε ο ίδιος ο Βασίλης ο Αγωγιάτης. Ότι έτρεξε για να προλάβει τους συντάκτες των δελτίων να συμπεριλάβουν την είδηση, και μου είπε χαρακτηριστικά: «Νικολάκη, εάν δεν πήγαινα, δεν θα το έλεγαν».
Η συζήτηση έγινε στην ταβέρνα του Ζωγράφου στα Σπάτα όπου πήγαμε μετά την κηδεία. Και στο τραπέζι βάλαμε ένα ποτήρι που γέμιζε και άδειζε κάθε φορά μαζί με τα δικά μας, και μουσική, ψαλμωδίες από τον άρχοντα που ήταν φίλος του Ζωγράφου.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Υπερβολές! Εγώ δεν θυμάμαι τί έφαγα χθές!!!:D
Απλά είναι γεγονότα που τα έζησα όταν η μνήμη ήταν ακμαία:wink:. Αυτό για τη μετάδοση της είδησης του θανάτου του άρχοντα, μου το είπε ο ίδιος ο Βασίλης ο Αγωγιάτης. Ότι έτρεξε για να προλάβει τους συντάκτες των δελτίων να συμπεριλάβουν την είδηση, και μου είπε χαρακτηριστικά: «Νικολάκη, εάν δεν πήγαινα, δεν θα το έλεγαν».
Η συζήτηση έγινε στην ταβέρνα του Ζωγράφου στα Σπάτα όπου πήγαμε μετά την κηδεία. Και στο τραπέζι βάλαμε ένα ποτήρι που γέμιζε και άδειζε κάθε φορά μαζί με τα δικά μας, και μουσική, ψαλμωδίες από τον άρχοντα που ήταν φίλος του Ζωγράφου.

Και να υποθέσω κ.Νίκο ότι το ποτήρι που γέμιζε και άδειαζε δεν περιείχε...καροτόζουμο και χυμό μπανάνας:D:D:D:D
 
Top