[Ανακοίνωση] Ανακοίνωση της ΟΜΣΙΕ για την Εγκύκλιο 26/18-4-2013 της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Ξεκινώ αναφέροντας πως η επιλογή παράθεσης στο μήνυμα αυτό έγινε τυχαία. Ανέκηψε ένα μείζον ζήτημα κατά την γνώμη μου και εξ'αιτίας του γεγονότος πως θεωρώ την ψαλτική τέχνη και επιστήμη και διακονία και επάγγελμα θα παρακαλούσα να προσέξετε αν θέλετε και μπορείτε και τις δικές μου απόψεις.
1.Για να είμεθα δίκαιοι στο υπ'αριθμ.26 εγκύκλιο σηνμείωμα της η Ι.Α.Α αναφέρει τον όρο "διαπιστώνεται".Και πράγματι αν διαβάσει κανείς τις επισημάνσεις του ΦΕΚ 222/12-11-2012 όντως τα δώρα και τα επιδόματα καταργούνται και η εκκλησία σαν ΝΠΔΔ έχει αυτήν την υποχρέωση.Το μόνο ερώτημα είναι όμως αν η διάταξη αυτή αφορά τα περιγραφόμενα Νομικά Πρόσωπα ή τα Νομικά Πρόσωπα των οποίων οι προυπολογισμοί βαρύνουν τα Δημόσια Οικονομικά. Γιατί τα Δημόσια Οικονομικά τα βαρύνουν μεν οι μισθοί κληρικών και Αρχιερέων οι οποίοι αναφέρονται διεξοδικά στις ίδιες διατάξεις του μεσοπρόθεσμου αλλά δεν βαρύνουν τα δημόσια οικονομικά οι προυπολογισμοί των ΝΠΔΔ δηλαδή των Ι.Μητροπόλεων,των Ιερών Ναών καθώς και των Μονών.
2. Αναφερόμενοι στους εξ επαγγέλματος ιεροψάλτες είναι αυτονόητο πως και ασφαλισμένοι είναι & διορισμό έχουν και δηλώνουν τα χρήματα τους στην Εφορία.Δεν αναφέρομαι σε εκείνουν που έχουν εξηρτημένη εργασία και έχουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.Αυτοί ας καταγγείλουν τους εργοδότες τους.Αποφάσεις του Αρείου Πάγου αποτελούν πλέον δεδικασμένο και θα δικαιωθούν.Οι ιεροψάλτες λοιπόν αυτοί δεν έχουν να κάνουν τίποτα άλλο παρά να απευθυνθούν στο ΙΚΑ με μια απλή ερώτηση δηλαδή ποιά ? Αν εργαζόμενοι με κύριο ταμείο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ,σε ΝΠΔΔ τα οποία δεν επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό δικαιούνται δώρων και επιδομάτων.
3.Όλα τα άλλα δυστυχώς επιτρέψτε μου να αναφέρω πως αποτελούν αστειότητες.Σας ευχαριστώ.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ όλους σας που μου στείλατε προσωπικά μηνύματα και μέσω gmail.δια να εκφράσετε την αποδοχή όσων σε τάχιστο χρόνο έχω εκφράσει λόγω θεραπευτικών άμεσων επεμβάσεων.Θα ήθελα να τοποθετηθώ και να σας ενημερώσω για κάτι το οποίο δια μέσω του προέδρου κ.Ναούμ,θα συζητείτο στην Αρχιεπισκοπή, το οποίο είναι και απάντηση για τον αδελφό Νικόλαο όσον αφορά το Ι.Κ.Α..Βρήκαμε έναν μαθηματικό τύπο μέσω του Ι.Κ.Α. στον οποίο μπορεί ο κάθε ναός να εκδώσει διοριστήριο και να ασφαλίζει τους ή τον ιεροψάλτη με ένα αποδεκτό καθ'όλα ποσόν.Δεν θα σας ενημερώσω για το ποσόν δια πολλούς λόγους.Εννοείτε ότι όλα τα έξοδα κινήσεως δια να καταλήξουμε σε αυτό είναι από το οικογενειακό μου ταμείο και ουχί του ταμείου του συλλόγου μας.Το αυτό ισχύει και διά όλα τα λοιπά έξοδα.Επίσης το αυτό ισχύει και δια τα έξοδα του προέδρου,γεν.γραμματέα και λοιπού διοικ.συμβουλίου της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. κ.λ.π. Έχω γνώση και γνώμη περί τούτων.Βέβαια τα περισσότερα μέλη δεν γνωρίζουν καν διά τα ανωτέρω.Μόνο εκ του ασφαλούς ομιλούν.Ας είναι και ας τους ελεήσει ο Κύριος.Επανερχόμενος εις το θέμα της ασφάλειας,ξέρετε ότι μέσω πανηγυρισμών των ιεροψαλτών μας δια την πολυπόθητη έκδοση διοριστήριων δια όλους τους ιεροψάλτας,μου είπαν μερικοί ότι οι καθημερινές ώρες απασχόλησης δεν αντιπροσωπεύονται στην καταγραφή από την ασφάλεια του Ι.Κ.Α. ασχέτων ενσήμων και ότι θα καταγγείλουν την σύμβαση; Καταλαβαίνετε ότι μας χάρισαν το βόδι,το κοιτούσαμε και στην ουρά.:rolleyes:
Ξέρετε ότι πρωτοψάλτες που δεν γνωρίζουν καν τι θα πει προηγιασμένη Θεία Λειτουργία μετά των ωρών και του εσπερινού,δεν γνωρίζουν καν τι θα πει παράκληση προς την Θεοτόκον...αλλά τι λέω.Μήπως τρελάθηκα; Μήπως εξέστιν; Γνωρίζουν...γνωρίζουν βέβαια μόνο μία λέξη από το:Σωμάτων μαλακίας και ψυχών...το μαλακίας το οποίον το θέτουν πάντα ως προσωνύμιο:eek:...Επανέρχομαι ζητώντας το έλεος του Κυρίου το οποίο πρέπει να μας καταδιώκει πάσας τα ημέρας της ζωής μας.Αυτοί οι ιεροψάλτες λοιπόν ζητούν επίδομα αδείας μαζί με τον μισθό τους,ζητούν να λείπουν όλον τον Αύγουστο γλυτώνοντας κατ΄αυτούς Δεσποτικές,Θεομητορικές εορτές και παρακλήσεις και βάζουν χέρι και στους ιερείς που δεν τους δίδουν κάθε χρόνο αύξηση.Είμαστε .... να μην το πω καλύτερα.Ας μας συγχωρέσει ο Κύριος και ας το βουλώσουμε επιτέλους.Ας κοιτάξουμε τους ευατούς μας και θα οικονομήσει ο Κύριος για όλους μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι και ο Αρχιεπίσκοπος και οι Μητροπολίτες πρέπει να δίδουν το δώρο του Πάσχα τουλάχιστον, μια που η κόπωσις των ημερών είναι μεγάλη.Ας μην δίδεται το επίδομα αδείας και το δώρο των Χριστουγέννων.Του Πάσχα θα ήτο μία κίνηση ευχαριστίας και ευλογίας από πλευράς των ιερέων μας.Πρέπει να προσέχει η ιεραρχία τους ιεροψάλτας.Αγαστήν συνεργασία πρέπει να έχουμε.Εμείς βέβαια πρέπει να συνεργαζόμαστε άψογα παίρνοντας πάντα την ευχή του ιερέως,ανεβαίνοντας στο αναλόγιον κάνοντας το σημείο του Σταυρού και ζητώντας συγχώρεση από τον Κύριο δια τα ανομίας και αμαρτίας μας.Όταν ψάλλω σκέφτομαι πολλές φορές πως με ανέχεται ο Θεός εμένα τον υβριστή,τον αμαρτωλόν,τον εγωιστή κ.α. να εκφράζω και να ψάλλω Θεία νοήματα; Ας ταπεινωθούμε αδέλφια και όλα θα οικονομηθούν συν Θεώ με την Χάριν του.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Θα κάνω ένα σχόλιο που μπορείτε να το εκλάβετε σαν άσχετο. Όλα τα σχετικά άλλωστε έχουν ειπωθεί. Διάσπαρτα μεν. Αλλά έχουν ειπωθεί.

Στην Δύση - όχι σε μας μακρυάαααα στην κακή παπική εκκλησία- αυξάνουν συνεχώς οι αιτήσεις ανθρώπων που ζητούν να ξεγραφτούν από τους καταλόγους των βαπτισμένων. Και κινούνται νομικά και κερδίζουν. Μία τέτοια κίνηση δεν έχει πρακτική σημασία αφού η εκεί εκκλησία δεν ζητά τίποτα από αυτούς. Όμως το πείσμα του κόσμου είναι τόσο που ζητούν δικαστικές αποφάσεις που να λένε πως δεν ανήκουν στην εκκλησία. Αυτή η μανία ηθικής εκδίκησης δεν είναι ακατανόητη. Είναι η αντίδραση των ανθρώπων που δεν ένιωσαν ποτέ εκείνη την εκκλησία σαν στοργική μάνα. Και όποτε την βρίσκουν αδύναμη την χτυπούν.

Αυτά, είπαμε, στην Δύση. Γιατί στην ανατολή η εκκλησία είναι πάντα η στοργική μάνα, έτσι δεν είναι; Όταν λοιπόν το κράτος θα την χτυπάει με σκάνδαλα υπαρκτά και ανύπαρκτα και θα προσπαθήσει να την καταστήσει εντελώς αδύναμη ώστε να κάνει τον χωρισμό με τους χειρότερους δυνατούς για την εκκλησία όρους, τα παιδιά της που θα την νοιώθουν πάντα μάνα, θα την υπερασπιστούν. Θα την υπερασπιστούν γιατί κι εκείνη τα υπερασπίστηκε όταν είχαν το κράτος απέναντι. Σωστά; Επιπλέον η εκκλησία ξέρει να χειρίζεται τα οικονομικά της καλά και δίκαια και δεν θα έχει προβλήματα... Δεν συμφωνείτε;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Δυστυχώς βλέπω ότι πολλοί ιεροψάλτες πάλιν και πολλάκις θέτουν τους πάντας απέναντί τους,ιερείς και ιεροψάλτας,βάζοντας τον εαυτούλη τους πάνω από όλους,κοιτώντας την κοιλίτσα τους,την τσεπούλα τους κ.α. χωρίς να σκέφτονται εάν η λύση που προτείνουν καίει άλλους ιεροψάλτας-συνταξιούχους,δημοσίους υπαλλήλους,εργαζομένους στον ιδιωτικό και μη τομέα- σε σχέση με την ασφάλιση,σε σχέση με την δήλωση των αμοιβών τους στην εφορία κ.λ.π..Ο νοών νοείτω.
Βέβαια υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται ή απασχολούνται μόνο με το αναλόγιο.Εκεί κολλάει το: Ει δύναται ο προϊστάμενος να καταβάλει.....
Καταρχάς πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για αμοιβή.Πρέπει να βιώσουμε τις λέξεις: αντίδωρον ή ευλογία.Η αμοιβή παραπέμπει σε δηλωσεις προς την εφορία κ.λ.π.Αλήθεια αναρωτήθηκε κανείς το,εάν μας συμφέρει; Ξέρετε ότι όταν λαμβάνεις αμοιβή πρέπει να κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών αποδίδοντας Φ.Π.Α.,καταβάλοντας αντίτιμο ενσήμων Τ.Ε.Β.Ε. περί των 600 ευρώ το δίμηνο,ετήσια εισφορά 500 ευρώ,κρατώντας η εφορία το 50%, κ.λ.π.;
Εάν μιλάμε για αντίδωρον ή ευλογία,δεχόμαστε αυτό που μας δίνει η προϊσταμένη αρχή,και οδεύουμε με κατανόηση,με πνεύμα αγάπης και ομονοίας.Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που οι προϊσταμένοι των ναών δεν φέρονται με πνεύμα κατανόησης.Εκεί όμως αναρωτηθήκαμε μήπως φταίμε και εμείς με την στάση μας; Εάν πουλάμε τσαμπουκαλίκια στους ιερείς,στους συναδέλφους και στους συλλόγους μας,ο οποίοι σύλλογοι κάνουν το καλύτερο διά τα μέλη τους, κάνοντας τους μεσάζοντες μεταξύ των ιεροψαλτών και των μητροπόλεών μας γενικότερα,τι άλλο να περιμένουμε;
Ξέρετε ότι σε πολλές περιπτώσεις που για θέματα των ιεροψαλτών κινήθηκα προσωπικά κάνοντας τα μέγιστα για μερικούς που είχαν συμφέρον από το αποτέλεσμα,μου έδιναν συγχαρητήρια μπροστά μου και από πίσω πήγαιναν στην μητρόπολη και με κατηγορούσαν ότι με τσαμπουκά και φωνές προσπαθούσα να κάνω ότι καλύτερο γι΄αυτούς;
Ξέρετε ότι όταν πρόπερσι με παρακαλούσαν να πάω στους προϊσταμένους τους και να απαιτήσω να τους δοθεί το δώρο του Πάσχα ολόκληρο και όταν τους αρνήθηκα λέγοντας ότι αυτό κατ΄εμέ δεν είναι θεάρεστο για πολλούς λόγους με κατηγόρησαν στον μητροπολίτη ότι πρότεινα σε αυτούς να κατέβουν σε απεργία την Μεγάλη Εβδομάδα;
Ξέρετε ότι πρωτοψάλτης κανόνισε ημέρα Σάββατο για μείωση του μισθού του με τον προϊστάμενό του,σε άριστο κλίμα,με τον όρο να κρατήσει το δεξιό του αναλόγιο μέχρις εσχάτων-θα το πάρει μαζί του στην αιώνια ζωή βέβαια- και την επομένη σε ιεροψαλτική σύναξη με φωνασκίες ζητούσε να παρέμβω στον Δεσπότη για την μείωση της αντιμισθίας του; Όταν του είπα ότι είσαι συνταξιούχος και δεν θέλω να το κάνω για το δικό σου καλό κ.λ.π. τότε το βούλωσε;
Αυτοί είμαστε.Μήπως πρέπει να μάθουμε να ζούμε με την αντιμισθία ή αντίδωρον ή ευλογία που μας δίδεται από τον ναόν μας;
Μήπως πρέπει να ευχαριστούμε τον Θεόν που μας έδωσε ένα τάλαντο και μέσω αυτου,τον υμνούμε και τον δοξολογούμε και να αφήσουμε τα υπόλοιπα;
Μηπως; Πολλά μήπως;
Συγνώμη που σας κούρασα αλλά ας μάθουμε να διακονούμε.
Βέβαια η Αρχιεπισκοπή θα πρέπει να οικονομήσει μέσω της εγκυκλίου για ιεροψάλτας που δεν έχουν κάποιο βιοποριστικό επάγγελμα και ζούνε μόνο από αυτό.Πιστεύω ότι οι ιερές μητροπόλεις θα το πράξουν.Θα συντελέσσουμε όλοι μας σε αυτό και θα βοηθήσουμε.Ιερείς και Ιεροψάλτες.

Φίλε, ήμουν ο πρώτος που έγραψα εδώ δημόσια πως θεωρώ την αμοιβή μου από τον ναό ως αντίδωρο. Και επειδή εκφράστηκα εναντίον του συνδικαλισμού (όχι των συλλόγων) δέχθηκα κριτική (λογικό και θεμιτό). Αλλά αν είναι αντίδωρο και πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε ό, τι μας δίνουν, τότε να μάθουν και οι εκκλησίες να λειτουργούν με ό, τι θέλουμε να τους δώσουμε. Να πάμε όποτε θέλουμε και μπορούμε και να μας δίνουν το αντίδωρο που κρίνουν. Ε, πως θα γίνει; Οι υποχρεώσεις δεν είναι από την μία πλευρά. Αν έχω εγώ υποχρέωση, έχει κι ο άλλος απέναντί μου. Μακάρι να το βλέπαμε ΟΛΟΙ ως προσφορά και αντιπροσφορά. Αλλά στην εκκλησία δεν χωράει εκμετάλλευση ούτε εξαπάτηση. Όταν το πράγμα αρχίσει να χωλαίνει...
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Σας απαντώ με τα παραπάνω.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όπου έχει να κάνει με την Αρχιεπισκοπή Αθηνών, εφόσον κριθεί αναγκαίο από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο,τότες θα βγάλει ανακοίνωση προς τα μέλη του για έκτακτη Γ.Συνέλευση.
Αλήθεια;!Να σας κάνω μία ερώτηση;
Γιατί να γίνει τώρα έκτακτη συνέλευση;Εγώ δεν το βρίσκω αναγκαίο και εγώ προσωπικά δεν θα το εγκρίνω μέσα στο Δ.Σ. του Πανελληνίου Συνδέσμου.Δεν θέλω να ασχοληθώ με πράγματα τώρα όπου δεν με απασχολούν.
Μην με ρωτήσετε περαιτέρω γιατί,γιατί θα γίνω ακόμη πιο αντιπαθείς σε κάποιους όπου θα ξινίσουν ακόμη πιο πολύ..
Αν θέλετε μία πρόχειρη απάντηση δείτε εδώ.Σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ,εδώ όπου κάνει αναφορά ο Δάνος για δάκτυλα και αναφέρετε για την Γ.Συνέλευση τις 21 Φεβρουαρίου και με τα λεγόμενα μου πιο πάνω,βάλτε την φαντασία σας να δουλέψει...για να καταλάβετε γιατί δεν χρειάζεται να γίνει ξανά συνέλευση.
Η μήπως οι 13 έγιναν ξαφνικά 1013 για να ξανά κάνουμε συνέλευση;;;;;
Να υπενθυμίσω στις 21 Φεβρουαρίου...ήταν 37 μείον 12 από το Δ.Σ.,25 από τα 800.
Κάποιοι μιλάγανε για μπαλκόνια από εδώ αλλά δεν τους είδαμε και από κοντά να μας τα ξανά πούνε.Τσάμπα μαγκιές από εδώ.
Όμως κάποιος την πλήρωσε και μπήκε στο νοσοκομείο για τρίτη φορά για όλα αυτά για πολλούς λόγους...
Έπρεπε να ντρεπόμασταν λιγάκι και πριν γράψουμε κάτι να το σκεφτούμε πρώτα.
Καλό βράδυ και περαστικά μας!!!


Σε αυτή τη ζωή ο κάθε ένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά.Αποφασίζει και πράττει ανάλογα με διάφορους παράγοντες.Συνήθως,για κάποιους λόγους δεν καταλαβαίνει τί συμβαίνει.Αν καταλαβαίνει έστω και λίγο ή θα επιλέξει έναν σωστό δρόμο ή έναν λάθος.

Δεν θα γράψω τίποτε άλλο,διότι δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Μόνο ένα πράγμα θα πω.Μην αρχίσουν να κλαίνε και να βλασφημάνε κάποιοι όταν έρθει η σειρά τους,δηλαδή όταν έρθουν στη θέση εκείνων που ζουν πολύ δύσκολα ή μάλλον που δεν έχουν λεφτά για να ζήσουν.Μακάρι κάποιος να δώσει χείρα βοηθείας τότε............
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Εδω κοψανε οι αθεοι χρηματα απο τους Πατέρες μας ,τους Λειτουργούς του Υψιστου και εμείς έχουμε την αναίδεια να ζηταμε χρηματα απο το υστερημα της ΜΑΝΑΣ.
φωτιά
εξομολογηθειτε πριν την Μ Πεμπτη για να σωθείτε.

Αγαπητέ αδελφέ εν Χριστώ,

Σύνελθε.. ΣΕ ακούει και ο Θεός.
Αν σε στενοχωρω συγχώρα με αλλά μην παιρνεις ληγμένα.(αστειο)
Πάντως να γνωρίζεις πως εχω προσφερθει να ψαλλω χωρις αμοιβη. Αυτό δε σημαινει οτι συμμερίζομαι τις αποψεις της αρχιεπισκοπής και των κειμενων θετικώς προς αυτες με οποιονδήποτε τρόπο. Τι θα πει κοψαν απο τους πατερες. Αλλο δημ. υπάλληλος και αλλο "κακομοίρης" ψάλτης ,με μόνο υποχρεώσεις. Συγνώμη για το υφος.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Σε αυτή τη ζωή ο κάθε ένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά.Αποφασίζει και πράττει ανάλογα με διάφορους παράγοντες.Συνήθως,για κάποιους λόγους δεν καταλαβαίνει τί συμβαίνει.Αν καταλαβαίνει έστω και λίγο ή θα επιλέξει έναν σωστό δρόμο ή έναν λάθος.

Δεν θα γράψω τίποτε άλλο,διότι δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Μόνο ένα πράγμα θα πω.Μην αρχίσουν να κλαίνε και να βλασφημάνε κάποιοι όταν έρθει η σειρά τους,δηλαδή όταν έρθουν στη θέση εκείνων που ζουν πολύ δύσκολα ή μάλλον που δεν έχουν λεφτά για να ζήσουν.Μακάρι κάποιος να δώσει χείρα βοηθείας τότε............
Αρα δηλωνετε ενοχος.Πριν απο την εγκυκλιο δεν σας ενοιαζε ουτε οσυλλογο σας ουτε η ομσιε ουτε τα καλεσματα τους...Τωρα επειδη σας κοψανε το δωρο σας και βλασφηματε εσεις,θυμυθηκατε τους συλλογους κ την ομσιε να κανει συνελευσεις για παρτι σας.Ηρθατε στα λογια μου...
 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
΄Οσο βλέπουμε την ψαλτική σαν έμμισθο επάγγελμα, τοσο θα εμπίπτουμε σε εργασιακούς νόμους και κανονισμούς. Άμα δεν καταλάβουμε και εμείς και οι εφημέριοι ότι η ψαλτική είναι διακονία και θυσία δεν μπορούμε να κρατήσουμε τίποτα. Τα χρήματα που δίνονται από τον Ναό στον ψάλτη -κατα τη γνώμη μου- είναι το ίδιο με τα χρήματα που δίνει ο πατέρας στο παιδί. Και ο πατέρας πρέπει να αναγνωρίζει την προοδο και τις θυσίες του παιδιού του και να το ευχαριστεί, αλλά και το παιδί να κατανοει την κατάσταση του πατέρα και να μην θεωρεί υποχρέωση του πατέρα του το δώρο των Χριστουγέννων ή του Πάσχα.

Δε νομίζω ότι όλα είναι τόσο αθώα τελικά..δε νομίζω ότι είμαστε κιόλας σε κοινωνία θυσίας..τουλάχιστον όχι στον βαθμό και στην καθολικότητα που θα ήρμοζε στο πλαίσιο ενός ενοριακού ναού. Διότι αν ήταν έτσι, νομίζω ότι ο "πατήρ" προϊστάμενος, θα ενδιαφερόταν για τα οικονομικά του "τέκνου"(και ειδικά νεαρού, συνειδητοποιημένου, φιλότιμου, άντε και χειροθετημένου:p) ψάλτη, θα τον συμπονούσε αν εκείνα ήσαν πενιχρά, θα τον πόναγε αν δεν είχε άλλη πηγή εσόδων, και θα μεριμνούσε..Αν λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό κύριε, και αγαπητοί αδελφοί ψάλτες (είμαι 26 by the way:D:D), τότε προτιμώ να γίνεται η διακονία επάγγελμα, αλλά να μη χάνεται η προσφορά, η αγάπη σ'αυτό που κάνουμε..Να είναι όμως και επίσημα τα πράγματα, ώστε να μη βγαίνει μονίμως ζημιωμένος ο ψάλτης..Αυτά στο περίπου, από κάποιον που απασχολείται ΜΟΝΟ με την ψαλτική, και είναι διορισμένος συνειδητά
Με αγάπη,
Κοσμάς
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Δε νομίζω ότι όλα είναι τόσο αθώα τελικά..δε νομίζω ότι είμαστε κιόλας σε κοινωνία θυσίας..τουλάχιστον όχι στον βαθμό και στην καθολικότητα που θα ήρμοζε στο πλαίσιο ενός ενοριακού ναού. Διότι αν ήταν έτσι, νομίζω ότι ο "πατήρ" προϊστάμενος, θα ενδιαφερόταν για τα οικονομικά του "τέκνου"(και ειδικά νεαρού, συνειδητοποιημένου, φιλότιμου, άντε και χειροθετημένου:p) ψάλτη, θα τον συμπονούσε αν εκείνα ήσαν πενιχρά, θα τον πόναγε αν δεν είχε άλλη πηγή εσόδων, και θα μεριμνούσε..Αν λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό κύριε, και αγαπητοί αδελφοί ψάλτες (είμαι 26 by the way:D:D), τότε προτιμώ να γίνεται η διακονία επάγγελμα, αλλά να μη χάνεται η προσφορά, η αγάπη σ'αυτό που κάνουμε..Να είναι όμως και επίσημα τα πράγματα, ώστε να μη βγαίνει μονίμως ζημιωμένος ο ψάλτης..Αυτά στο περίπου, από κάποιον που απασχολείται ΜΟΝΟ με την ψαλτική, και είναι διορισμένος συνειδητά
Με αγάπη,
Κοσμάς

Για να μην αδικούμε και τσουβαλιάζουμε, υπάρχουν ιερείς-προϊστάμενοι που νοιάζονται και προσπαθούν για τους ψάλτες του ναού τους. Γι αυτούς η εν λόγω εγκύκλιος ενδέχεται να είναι μεγαλύτερος πονοκέφαλος. Γενικά πάντως η κρίση είναι αποκαλυπτική νοοτροπιών που παλαιότερα μπορούσαν να κρύβονται κάτω από το [όποιο] βόλεμα. Και αυτό ισχύει προς πάσα κατεύθυνση.
 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
Φίλε, ήμουν ο πρώτος που έγραψα εδώ δημόσια πως θεωρώ την αμοιβή μου από τον ναό ως αντίδωρο. Και επειδή εκφράστηκα εναντίον του συνδικαλισμού (όχι των συλλόγων) δέχθηκα κριτική (λογικό και θεμιτό). Αλλά αν είναι αντίδωρο και πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε ό, τι μας δίνουν, τότε να μάθουν και οι εκκλησίες να λειτουργούν με ό, τι θέλουμε να τους δώσουμε. Να πάμε όποτε θέλουμε και μπορούμε και να μας δίνουν το αντίδωρο που κρίνουν. Ε, πως θα γίνει; Οι υποχρεώσεις δεν είναι από την μία πλευρά. Αν έχω εγώ υποχρέωση, έχει κι ο άλλος απέναντί μου. Μακάρι να το βλέπαμε ΟΛΟΙ ως προσφορά και αντιπροσφορά. Αλλά στην εκκλησία δεν χωράει εκμετάλλευση ούτε εξαπάτηση. Όταν το πράγμα αρχίσει να χωλαίνει...

Συμφωνώ απόλυτα αδελφέ Αντώνη
 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
Για να μην αδικούμε και τσουβαλιάζουμε, υπάρχουν ιερείς-προϊστάμενοι που νοιάζονται και προσπαθούν για τους ψάλτες του ναού τους. Γι αυτούς η εν λόγω εγκύκλιος ενδέχεται να είναι μεγαλύτερος πονοκέφαλος. Γενικά πάντως η κρίση είναι αποκαλυπτική νοοτροπιών που παλαιότερα μπορούσαν να κρύβονται κάτω από το [όποιο] βόλεμα. Και αυτό ισχύει προς πάσα κατεύθυνση.

:) προφανώς και υπάρχουν τέτοιοι ιερείς-προϊστάμενοι-αλοίμονο-:rolleyes:
και βλέποντας και έχοντας τέτοιους ιερείς-πατέρες και εμείς οι ψάλτες φιλοτιμούμεθα να δίνουμε από την ψυχή μας οτιδήποτε προς δόξαν θεού
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Αρα δηλωνετε ενοχος.Πριν απο την εγκυκλιο δεν σας ενοιαζε ουτε οσυλλογο σας ουτε η ομσιε ουτε τα καλεσματα τους...Τωρα επειδη σας κοψανε το δωρο σας και βλασφηματε εσεις,θυμυθηκατε τους συλλογους κ την ομσιε να κανει συνελευσεις για παρτι σας.Ηρθατε στα λογια μου...

Να κάνει συνελεύσεις για πάρτι μου;Τί λες άνθρωπέ μου;
Ακούστε κύριε,ένοχος δεν είμαι και δεν είχα σχέση με συλλόγους ποτέ.Δεν είμαι καν μέλος σε κανένα,διότι δεν γνωρίζω πολύ καλά από αυτά και αυτό επειδή δεν μου το επέτρεψαν συγκυρίες.Αυτό δε σημαίνει ότι δεν επιθυμώ να γίνω αφού το τελευταίο καιρό άρχισα να μαθαίνω τα των συλλόγων.Αλλά και να ήμουν νωρίτερα μέλος θα είχα ανταποκριθεί σε κάθε κάλεσμα.
Μην προσπαθείτε να κάνετε εντυπώσεις.Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε.Είστε έξυπνος άνθρωπος.
Θυμηθείτε τί μας γράψατε.Λάθος άνθρωπο κατηγορείτε.Το θεωρώ μεγάλο θράσος να μου προσάπτει κανείς κατηγορίες,όταν έχω προσφέρει λύσεις,με σκοπό να βοηθήσω γνωστούς μου,αλλά και όσους δεν ξέρω.
Σας παρακαλώ πολύ μην απευθυνθείτε σε μένα ξανά.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το μόνο που έχω να προσθέσω και εν τέλει να αποσυρθώ από την παρούσα ενότητα είναι ότι ο κάθε σύλλογος πιστεύω ακράδαντα ότι αγωνίζεται και θα αγωνίζεται μέσα σε ηθικοοικονομικοκοινωνικοεκκλησιαστικό πλαίσιο δια την αναβάθμιση των ιεροψαλτών μας.Ήδη ως σύλλογος καταγράφουμε τις ανάγκες των ιεροψαλτών μας σε σχέση με την επαγγελματική του ιδιότητα,την οικογενειακή του κατάσταση και γενικώς τις οικονομικές ανάγκες των μελών μας και θα προσπαθήσουμε διά το καλύτερο.Καλή Μεγάλη εβδομάδα σας εύχομαι προσωπικά και Καλήν Ανάστασιν. Καλή δύναμη και κουράγιο.Το αυτό και στις οικογένειές σας.
 
P

PANROUST

Guest
Να κάνει συνελεύσεις για πάρτι μου;Τί λες άνθρωπέ μου;
Ακούστε κύριε,ένοχος δεν είμαι και δεν είχα σχέση με συλλόγους ποτέ.Δεν είμαι καν μέλος σε κανένα,διότι δεν γνωρίζω πολύ καλά από αυτά και αυτό επειδή δεν μου το επέτρεψαν συγκυρίες.Αυτό δε σημαίνει ότι δεν επιθυμώ να γίνω αφού το τελευταίο καιρό άρχισα να μαθαίνω τα των συλλόγων.Αλλά και να ήμουν νωρίτερα μέλος θα είχα ανταποκριθεί σε κάθε κάλεσμα.
Μην προσπαθείτε να κάνετε εντυπώσεις.Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε.Είστε έξυπνος άνθρωπος.
Θυμηθείτε τί μας γράψατε.Λάθος άνθρωπο κατηγορείτε.Το θεωρώ μεγάλο θράσος να μου προσάπτει κανείς κατηγορίες,όταν έχω προσφέρει λύσεις,με σκοπό να βοηθήσω γνωστούς μου,αλλά και όσους δεν ξέρω.
Σας παρακαλώ πολύ μην απευθυνθείτε σε μένα ξανά.
:cool: Και εσεις προσωπικα το πηρατε;Δεν σας ξερω δεν με ξερετε.Δεν ειναι αναγκη να χαλασουμε τις καρδιες μας.Ο καλυτερος συνδρομητης του συλλογου να ηστασαν,παλι τα ιδια θα σας εγραφα...τωρα καταλαβατε;;
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Έχω καταλάβει....
Θα σας γράψω το εξής.Αν ήμουν μέλος ή συνδρομητής,πάλι θα αγωνιζόμουν για κάτι καλύτερο και τότε δεν θα ήμουν υπεύθυνος για τα τυχόντα δεινά που μπορεί να ακολουθούσαν.Ευθύνη θα είχαν όσοι συμφώνησαν να περάσουν αυτά τα δεινά.
Τέλος πάντων.Καλό είναι να μη συνεχίσουμε άλλο.
Το θέμα έχει σχεδόν εξαντληθεί.Ο κάθε ένας έχει προβάλλει τις απόψεις του ή τις γνώμες του.Αν υπάρχει κάτι άλλο που έχει να προτείνει κανείς για κάτι καλύτερο,ας το αναρτήσει.Αν θέλετε,ας γίνει κιόλας προσπάθεια για να κερδίσουν αύξηση μισθού κάποιοι που ψέλνουν με 300 ευρώ ή λιγότερα.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Να κάνει συνελεύσεις για πάρτι μου;Τί λες άνθρωπέ μου;
Ακούστε κύριε,ένοχος δεν είμαι και δεν είχα σχέση με συλλόγους ποτέ.Δεν είμαι καν μέλος σε κανένα,διότι δεν γνωρίζω πολύ καλά από αυτά και αυτό επειδή δεν μου το επέτρεψαν συγκυρίες.Αυτό δε σημαίνει ότι δεν επιθυμώ να γίνω αφού το τελευταίο καιρό άρχισα να μαθαίνω τα των συλλόγων.Αλλά και να ήμουν νωρίτερα μέλος θα είχα ανταποκριθεί σε κάθε κάλεσμα.
Μην προσπαθείτε να κάνετε εντυπώσεις.Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε.Είστε έξυπνος άνθρωπος.
Θυμηθείτε τί μας γράψατε.Λάθος άνθρωπο κατηγορείτε.Το θεωρώ μεγάλο θράσος να μου προσάπτει κανείς κατηγορίες,όταν έχω προσφέρει λύσεις,με σκοπό να βοηθήσω γνωστούς μου,αλλά και όσους δεν ξέρω.
Σας παρακαλώ πολύ μην απευθυνθείτε σε μένα ξανά.

Αντωνιε φιλε μαχιμε!!!!!φοβερε και τρομερε!!!!!!!!και σε σενα Παναγιωτη καλη δυναμη και περαστικα στον προεδρο!!

Ελατε να πιουμε καφε στον ναο την Κυριακη τωρα των Βαιων να τα πουμε ολοι μαζι!!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.]

Αρκετά μηνύματα υπό μορφή παράπλευρης συζήτησης, που οφείλονταν σε παραπλανητικού περιεχομένου μήνυμα ενός μέλους, διαγράφτηκαν.
 

nikos fournarakos

Νέο μέλος
Ο Παναγιωτης σαν μελος επισημο της ΟΜΣΙΕ ξερει απο πρωτο χερι τι γινεται στις συνελευσεις ....με τα δακτυλα μετριουνται τα μελη που ερχονται στις συγκεντρωσεις του συλλογου..
πηγαινοντας οποτε μπορω κοιταζω παλιες φωτογραφιες του συλλογου απο συνελευσεις και ειναι τοσοι πολλοι που τα χανω..μελη ενεργα και μεγαλοι ψαλτες που αφησαν το στιγμα τους στην ψαλτικη τεχνη..και τωρα???

Παντα ειναι καλο ενας κλαδος εργασιας να συνδικαλιζεται..μα πρεπει να εχει και βοηθεια οικονομικη και προσωπικη για να μπορεσει να επιτελεσει το εργο του..Ξερω τουλαχιστον δεκα περιπτωσεις που ιεροψαλτες αφησαν το αναλογιο τους λογω μειωσης του μισθιου του..και δεν μιλαμε για 5% η 10% αλλα για 40% η 50% της αμοιβης τους..Ενας απο αυτους μου ειπε ¨¨φανηκε ποσο μ αγαπουσαν και ποσο με ηθελαν κι εμενα και τον απεναντι μου..¨Ο ναος ειναι χωρις ψαλτες και ψαλλουν ηλικιωμενοι και γυναικες!!!!Ο κοσμος δισανασχετει γιατι θελει τους ψαλτες και το απαιτει γιατι ριχνει τον οβολον του για καθε λογης δισκο..για το ραδιο για τις κατασκηνωσεις για το σινα για την ιεραποστολη της Αφρικης και τις αυστραλιας και για για μπλα μπλα........ καθε Κυριακη αλλα.... θελει και το καλυτερο για τον ναο του..

Αρωτω...γιατι δεν πηγες στην Ομσιε..Βλεμμα στο υπερπεραν χωρις αποκριση

Μην ειναι τελικο αποτελεσμα ν αδειασουν οι ναοι σιγα σιγα απο ψαλτες και υποστει μεγαλο πληγμα η θεια του αγιου Δαμασκηνου τεχνη<Μεταφορικα λεγω πληγμα βεβαιως βεβαιως γιατι η ψαλτικη δεν παθαινει τιποτα ..οι ψαλτες τραβανε το ζορι>

Υ.Γ...να βγει και ενας δισκος μια φορα τον χρονο για το σωματειο???

Συμφωνω απολυτως!Παντου τα ιδια.Αυταρχικοι ιερεις,συμφεροντολογοι, παμπονηροι και ψαλτοφαγοι!!!Στην νησο Αιγινα μετα απο πεντε χροννια @ οκτω μηνες ιεροψαλτικης διακονιας @ προσφορας με εδιωξε ο "ποιμενας"του ναου με το ετσι θελω δια στοματος υποχειριου "επιτροπου"!!!
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Συμφωνω απολυτως!Παντου τα ιδια.Αυταρχικοι ιερεις,συμφεροντολογοι, παμπονηροι και ψαλτοφαγοι!!!Στην νησο Αιγινα μετα απο πεντε χροννια @ οκτω μηνες ιεροψαλτικης διακονιας @ προσφορας με εδιωξε ο "ποιμενας"του ναου με το ετσι θελω δια στοματος υποχειριου "επιτροπου"!!!

Δε σας γνωρίζω αγαπητέ κύριε, και πραγματικά εύχομαι σύντομα να βρεθεί κάποιος ναός και να συνεχίσετε εκεί την ψαλτική σας πορεία.

Γενικότερα όμως μιλώντας, παίρνω δηλαδή αφορμή από τη μήνυμά σας και κάνοντας κάποια γενικά και όχι προσωπικά σχόλια θα ήθελα να πω ότι σύμφωνα με τη γνώμη μου θα έπρεπε οι ψάλτες να είναι πιο προσεχτικοί στον τρόπο που μιλούν για τους ιερείς, τουλάχιστον δημόσια. ;Πολύ συχνά διαβάζουμε παρόμοια μηνύματα, κάτι έχουμε γράψει και παλιότερα, όμως χρειάζεται νομίζω να γίνεται επανάληψη κάποιες φορές. Δημόσια αρνητικά σχόλια προς τους ιερείς όχι για πνευματικούς λόγους, αυτό είναι άλλο θέμα, εκτός Ψαλτολογίου άλλωστε, αλλά διότι η οποιαδήποτε δημόσια κριτική αν δεν έχει λογικά επιχειρήματα μπορεί να τελικά να βλάψει περισσότερο εμάς τους ίδιους παρά τον οποιοδήποτε άλλο.

Εντάξει, σε μία προσωπική ιδιωτική συζήτηση, άνθρωποι είμαστε, σίγουρα θα μας ξεφύγει κάτι παραπάνω. Όμως γιατί δημόσια;

Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω και τη δική μου θέση. Πιστεύω ότι η πλειοψηφία των διορισμένων πρωτοψαλτών και λαμπαδαρίων, και όχι μόνον, αλλά κυρίως αυτοί, κατέχουν ανάξια τη θέση τους πανελλαδικά και υπό υγιείς συνθήκες δεν έπρεπε να είχαν αναλάβει αναλόγιο. Αντί τουλάχιστον να έχουν επίγνωση της κατάστασής τους, ότι δηλαδή κατέχουν μια θέση που δε την αξίζουν και επομένως να προσπαθούν καθημερινά να διορθώνονται ψαλτικά, αντί γι’ αυτό λοιπόν όχι μόνο δεν βελτιώνονται αλλά ρίχνουν συνέχεια της ευθύνες αλλού και κατηγορούν τους ιερείς είτε δημόσια είτε ιδιωτικά για απρεπή στάση.

Ποιοι; Αυτοί που γνωρίζουν μέχρι και την τελευταία τελεία από τα δικαιώματά τους, αλλά εάν τους κρύψεις τα δίπτυχα τους κόβεις τα πόδια, ακόμα κι αν είναι πολλά χρόνια στο αναλόγιο. Να αναφέρω και άλλα δείγματα που στηρίζουν αυτή την αναξιότητα;

Πόσοι ιεροψάλτες δεξιοί και αριστεροί μπορούν να κάνουν σωστό ισοκράτημα;
Και δε αναφερόμαστε αν και πόσες αλλαγές θα κάνουν, αλλά να πιάνουν τη βάση στην πραγματική βάση της και όχι λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω. Ελάχιστοι. Το φαινόμενο να βρεις ψάλτη και πρωτοψάλτη και γνωστό και άγνωστο όνομα που να μπορεί να σου ισοκρατεί, έχει γίνει πλέον σπάνιο φαινόμενο. Και δυστυχώς το χειρότερο είναι πως δεν έχουν επίγνωση το πόσο δυσκολεύουν τον ψάλλοντα αλλά ούτε καταλαβαίνουν το λάθος τους. Τα ελάχιστα μόρια λάθους ισοκρατήματος ουσιαστικά καταστρέφουν το κομμάτι και δυσκολεύουν αυτόν που ψάλλει, περισσότερο από ένα εντελώς φάλτσο ισοκράτημα.
Δηλαδή με λίγα λόγια οι περισσότεροι διορισμένοι ψάλτες δεν μπορούν να κάνουν κάτι που το κάνει ακόμα και ο αρχάριος μαθητής της ψαλτικής. Οι λόγοι είναι πολλοί. Ο βασικός όμως πιστεύω πως είναι ότι δεν κάνουν ποτέ ισοκράτημα παρά σε σπάνιες περιπτώσεις και έτσι έχουν ξεχάσει και αυτά που ήξεραν.

Μήπως να αναφέρουμε και τη συμπεριφορά τους όταν ψάλλουν δύο χοροί δεξιά και αριστερά, όπου ο διευθύνων τον ένα χορό απαγορεύει με αυστηρό και απόλυτο τρόπο να ισοκρατούν τα μέλη του στον απέναντι χορό γιατί μη ξεχνάμε, πως εμείς είμαστε και πρέπει να φανούμε οι καλύτεροι; Όχι και να βοηθάμε τους απέναντι τους χειρότερους. Αυτό έχει σχεδόν καθιερωθεί στις μεγάλες εορτές που μαζεύονται αρκετοί ιεροψάλτες δεξιά και αριστερά.

Λοιπόν τι λέμε τώρα. Ποιος μιλάει τώρα για δικαιοσύνη και σωστή συμπεριφορά; Δε βλέπεις πως είσαι ανάξιος να είσαι ψάλτης και με τη στάση σου δυσφημίζεις όχι μόνη την ψαλτική αλλά και την εκκλησία μας; Ο ιερέας σε ενόχλησε τώρα;

Σε πειράζει που ο ιερέας δεν έπιασε μια φορά τον ήχο και δεν ακούς τον ήχο της τσιγαροφωνής σου που θέλεις και αναλόγιο; Επιτρέπεται τώρα να ακούς ψάλτες να ψάλλουν με φωνή ρεμπέτη;

Δυστυχώς είναι πάρα πολλοί και όχι ένας και δύο οι ψάλτες που δεν έχουν συναίσθηση της ψαλτικής κατάστασής τους, και ειδικοί ψυχίατροι και ψυχολόγοι θα μπορούσαν άνετα να διαγνώσουν διάφορες διαταραχές και διπολικά και τριπολικά σύνδρομα.

Ξέρετε, πέρα απ όσα αναφέραμε μέχρι τώρα, πόσοι ψάλτες λένε πως εμένα δε μου φεύγει ποτέ η βάση; Και το πιστεύουν γιατί την αλλαγή της βάσης δεν μπορούν να την καταλάβουν στον εαυτό τους παρά μόνο στους άλλους!

Το ίδιο παράλογο είναι να βλέπεις και όσους δε γνωρίζουν μουσικά, να κουβαλάνε συνέχεια βιβλία μουσικά και χωρίς αυτά να μη μπορούν να ψάλλουν! Θα κινήσουν γη και ουρανό μάλιστα εάν ξέχασαν κάποιο μουσικό βιβλίο προσπαθώντας με οποιοδήποτε τρόπο να το βρουν. Που μία, όχι ολόκληρο κομμάτι, μία σειρά δε μπορούν να ψάλλουν μουσικά!

Αν ήταν μία και δύο αυτές οι περιπτώσεις δε θα τις αναφέραμε. Είναι όχι μόνο πολλές αλλά πάρα πολλές με μια τάση αυξητική. Επίσης εάν υπήρχε παραδοχή της κατάστασης δε θα αντιδρούσε κανείς. Άνθρωποι είμαστε και όχι έχουμε αδυναμίες. Όταν όμως απαιτείς τα δικαιώματά σου χωρίς να αξίζεις τη θέση στην οποία βρίσκεται και εμφανίζεσαι ως ο αδικημένος και προβαίνεις σε δημόσιες κριτικές τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Γιατί μήπως τι λογική έχει να τσακώνεσαι με τον ιερέα σου επειδή συμφωνεί ή δε συμφωνεί να λες το «Υπεραγία Θεοτόκε σώσον ημάς» στο της «Της Παναγίας αχράντου…» για λόγους δήθεν σεβασμού προς την παράδοση και τήρησης του τυπικού;
Και πρόσεξε, αν διαφωνήσει μαζί μου, δε το έχω σε τίποτα να τον προσβάλω δημόσια και μπορώ ακόμα και να σηκωθώ να φύγω από το ναό μόνο και μόνο γι΄αυτό το θέμα γιατί εγώ δε θέλω να λέω ξένα προς την εκκλησία μας πράγματα, ενώ ότι καθημερινά παραλείπω όχι μόνο το απόδειπνο αλλά όλες τις ακολουθίες και όχι μόνο μια πρόταση δε με ενοχλεί καθόλου!

Μήπως αν τον φέρεις τον… αδικημένο από τους ιερείς ψάλτη τίποτα καθημερινές και Σάββατα με αλλήλούια να ψάλλει δε θα τα κάνει μαντάρα; Όμως για το μνημόσυνο θα ρωτήσει και θα απαιτήσει τα χρήματα! Έτσι; Αλλιώς τι ψάλτης είναι;

Γι’ αυτούς και για άλλους τόσους λόγους, ένα μεγάλο μέρος των ιεροψαλτών, θα έπρεπε να είναι πιο προσεχτικό στο τι λέει σχετικά με τους ιερείς προϊσταμένους του. Ας κοιτάξουμε τα λάθη μας ο καθένας, και βεβαίως αυτά αφορούν και εμένα και ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε την αναξιότητά μας ως ψάλτες (δεν κάνουμε λόγο εδώ για πνευματική αναξιότητα αλλά για έλλειψη ψαλτικών γνώσεων και επαφής με την πραγματικότητα), και ας αφήσουμε στην άκρη τις κρίσεις μας για τους κληρικούς. Πιστεύω πως η επίγνωση της κατάστασής μας, αυτόματα θα εξαλείψει κάθε άσχημο αίσθημα που έχουμε προς τους προϊσταμένους μας.
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Συναδελφοι καλη χρονια να εχουμε. δυναμη κ φωτιση.
σπαταλισα αρκετεσ ωρεσ να διαβασω οσο μπορουσα το ολο θεμα και να βγαλω συμπερασματα.
με πολλουσ διαφωνω στα οσα λενε με λιγουσ συμφωνω αλλα ολουσ τουσ σεβομαι.
θα ηθελα να κανω μερικεσ ερωτησεισ μιασ που καποια πραγματα δεν τα καταλαβαινω καλα. (ασ αρχισω με ειρωνια)
τι ειναι η ομσιε?????
τι ειναι ο ιεροψαλτησ?????
τι ειναι το αντιδορο??????
η ομσιε ειναι, κατα την δικη μου αντιληψη, ενα συνδικαλιστικο οργανο, πανελληνιο. σε αυτην ανηκουν οι κατα τοπου συλλογοι επαγγελματιων ιεροψαλτων. καλα αρχισαμε....αρχιζουν παλι οι ερωτησεισ...
ποιοι ιεροψαλτεσ ειναι επαγγελματιεσ???? ποιοι εχουν ασφαλια?????? ποιοι δηλωνουν τα εσοδα τουσ????????? (κακεσ κουβεντεσ λεω παλι συγχωρεστε με)ποιοι συναδελφοι ειναι ταμιακα ενταξη για να ειναι ενεργα μελη σε εναν κατα τοπο συλλογο??? ποιοι συλλογοι ειναι ταμιακα ενταξη να εχουν δικαιωμα ψηφοφοριασ στην ομσιε??????
πολλεσ ερωτησεισ κανω ο ατιμοσ.
ζουμε ολοι μασ σε μια ουτοπια. τα καναμε ολα και ολοι (εννοω και τουσ κληρικουσ) οπωσ μασ βολεψαν.
ασ αρχισω να δινω απαντησεισ οπωσ εγω τα εχω στο μυαλο μου.
απο την στιγμη που ο καθε ¨συναδελφοσ" δεν ασκει αποκλειστικα το επαγγελμα του ιεροψαλτη, δεν ασφαλιζετε απο το ναο, δεν δηλωνει τισ απολαυεσ του, για μενα δεν ανηκει πουθενα ειναι ενασ πειρατησ και καπυλευεται το ονομα κ τον τιτλο του ιεροψαλτη.... ειναι βοηθοσ, ειναι μερακλησ, ειναι καλιφωνοσ, ειναι διακοσ τησ μουσικησ ειναι οτι θελει να ειναι αλλα οχι ιεροψαλτησ επαγγελματιασ.... δεν ανηκει πουθενα δεν εχει κανενα δικαιωμα οικονομικο δεν φενεται πουθενα και δεν εχει λογο σε κανενα συλλογο και καμια ομσιε....
γεμησαμε αερολογιεσ, αποψεισ και κακορομαχιεσ
τα πραγματα ειναι απλα....
τοσα χρονια συναδελφοι τι κανουμε ολοι μασ???????? εχουμε τισ δουλιτσεσ μασ, εχουμε κ το χομπυ μασ που μασ φερνει κ 5 φραγκα μαυρα καταμαυρα, κανουμε το ψωνιο μασ(και χρησιμοποιω αυτη την λεξη γιατι ετσι μασ χαρακτηρισε ο μακαριστοσ χριστοδουλοσ) και απο την αλλη οι ιεροισ κανουν τζαμπα την δουλεια τουσ χωρισ πολλα πολλα, τζαμπα και χωρισ ικα μικα συκα, μασ αλλαζουν οποτε θελουν χωρισ να δωσουν λογο πουθενα, και στο τελοσ αμα μαλωσουμε κι ολασ μασ καρφωνουν κ στην εφορια και πληρωνουμε κ προστημα που δεν δηλωναμε τα εσοδα απο το ψαλτιλικη.... (εχω παραδειγμα που τα λεω αυτα οποιοσ θελει μπορει να με ρωτησει)
τωρα ξαφνικα ηρθε η κριση.... απαπαππαπαπ.... και ξαφνικα εχουμε αναγκη τα 5 φραγκακια που περναμε απο την εκκλησια και τα μετραμε καλυτερα. κα ερχονται αυτοι κακοι και μασ κοβουν κ τα δωρα που δικαιουμασταν... τι δικαιουμασταν?????? απο ποτε ρε παιδια?????????? για ποια δικαιωματα μιλαμε???????? ποιοσ μασ τα εδωσε επισημα αυτα τα δικαιωματα????????
κανεισ... μια ατυπη συμφωνια ειχαμε με τον καθε ιερεα εμεισ δεν τα δηλωναμε αυτοι δεν εβαζαν ενσημα και ολα καλα.... και μασ παιζουν μπαλα οπωσ θελουν οποτε θελουν κ με οποιον διαιτητη θελουν...
οσοι θελουν φυσικα να μην ειναι επαγγελματιεσ για τουσ δικουσ τουσ λογουσ, γιατι ειναι συνταξιουχοι, γιατι εχουν την δουλεια του και για χιλια κομα γιατι, ασ μην αναλαβουν θεσεισ και αναλογια, ασ πανε σαν βοηθοι γιατι υπαρχουν παιδια και νεοι που δεν εχουν να φανε κ δεν ξερουν νακανουν κατι αλλο απο το να ψαλλουν. ετσι θα αλλαξει η κατασταση θα μασ υπολογισουν θα μασ σεβαστουν και θα προχωρισει η τεχνη...
εχω πολλα ακομα να πω αλλα βαρεθηκα.... γιατι φοβαμαι οτι τζαμπα τα λεω.... και βαρεθηκα το τζαμπα.... βαρεθηκα...
οποτε ο καθενασ ασ πραξει οπωσ τον φωτισει ο θεοσ και ασ περιμενει το αντιδορο του οσα κι αν ειναι... ημαστε αξιοι τησ μοιρασ μασ....
αλλα οσοι περιγραφονται εδω μεσα αν παψουνννν......αρκετααααααααααα.......
 
Top