Αναζήτηση Β' Ιεροψάλτου

Status
Not open for further replies.

ALEX8888

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΚΑΝΤΩΝΗΣ
Καλησπέρα σε όλους.

Ζητείται Β' Ιεροψάλτης για να ψάλλει στο αριστερό αναλόγιο του Ιερού Ναού (Παρεκκλήσιο) Αγίων Θεοδώρων - Απ. Ανδρέα Περιστερίου την 29η Νοεμβρίου (Πανηγυρικός Εσπερινός) και την 30η Νοεμβρίου (Όρθρος - Θ. λειτουργία). Η αμοιβή ορίζεται στα 70 ευρώ συνολικά (και τις δύο ημέρες).

Απαραίτητη η κατοχή Πτυχίου Βυζαντινής Μουσικής από Αναγνωρισμένο Ελληνικό Ωδείο, η γνώση του Τυπικού και η ικανότητα να μπορούν να ανταποκριθούν ουσιαστικά στα καθήκοντα της προαναφερόμενης θέσης. Επίσης, θα πρέπει να πληρούν τη διάταξη του άρθρου 8, περί ορίου ηλικίας, του Κανονισμού Καταστάσεως Ιεροψαλτών. Δηλαδή, να μην υπερβαίνουν το 70ο έτος.

Παρακαλώ όπως απευθύνεστε στο e-mail: alexander_20_20@yahoo.com

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν αντίγραφο Πτυχίου, μία ηχογράφηση της επιλογής τους και τον αριθμό τηλεφώνου.

Ευχαριστώ
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συνάδελφε τζαρκ σεβαστός ο λόγος σου και βεβαίως, αν κάποιος βαριέται να ψάλλει 3 ώρες για 70 ευρώ δικαίωμά του.
Εγώ θα πήγαινα πολύ ευχαρίστως αν δεν είχα πρωϊνή δουλειά.
Πιστεύω δεν είμαι ο μόνος.
 
Last edited:

tzark

Μέλος
Συνάδελφε τζαρκ σεβαστός ο λόγος σου και βεβαίως, αν κάποιος βαριέται να ψάλλει 3 ώρες για 70 ευρώ δικαίωμά του.
Εγώ θα πήγαινα πολύ ευχαρίστως αν δεν είχα πρωϊνή δουλειά.
Πιστεύω δεν είμαι ο μόνος.
Καλά τα είχες γράψει προηγουμένως αλλά τα πήρες πίσω .....ας είναι .....έγραψα έτσι γιατί στις δύσκολες ημέρες που περνάμε ο Ιεροψάλτης πρέπει να πάρει την θέση που του αρμόζει και να πληρωθεί για τις γνώσεις του και για τον αγώνα που έχει κάνει να πάρει ένα δίπλωμα και όχι να τον εκμεταλλεύονται κάποιοι για λίγα ευρώ. Αν τον θέλουν πρέπει να τον πληρώσουν. Το θέμα δεν είναι οι 3 ώρες. Γιατί δεν έχουν Β' Ιεροψάλτη και ζητούν κάποιον περιστασιακά?
Όλα αυτά καλοπροαίρετα .
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τα έσβησα γιατί αυτός στον οποίο αναφερόμουν τα έσβησε πρώτος (ή χάθηκαν...δε ξέρω).

Για τα άλλα που λες....τι να πω....συμφωνώ αλλά.....
 
Καλά τα είχες γράψει προηγουμένως αλλά τα πήρες πίσω .....ας είναι .....έγραψα έτσι γιατί στις δύσκολες ημέρες που περνάμε ο Ιεροψάλτης πρέπει να πάρει την θέση που του αρμόζει και να πληρωθεί για τις γνώσεις του και για τον αγώνα που έχει κάνει να πάρει ένα δίπλωμα και όχι να τον εκμεταλλεύονται κάποιοι για λίγα ευρώ. Αν τον θέλουν πρέπει να τον πληρώσουν. Το θέμα δεν είναι οι 3 ώρες. Γιατί δεν έχουν Β' Ιεροψάλτη και ζητούν κάποιον περιστασιακά?
Όλα αυτά καλοπροαίρετα .

70 φράγκα διαθέτουν οι άνθρωποι. Τούτα δίνουν.
Γιατί στηλιτεύετε το αίτημά τους; Αν κάποιος ιεροψάλτης δεν θέλει να αναλάβει, ας μην αναλάβει. Είναι κουραστική, βλακώδης , άστοχη, αλαζονική και υπερφίαλη η μιζέρια και η γκρίνια εκ μέρους ψαλτών, οίτινες έχουν αξίωση για αποδοχές που δεν συνάδουν με τα κοινωνικο-οικονομικά δεδομένα.
Πάν-πολλοι άνθρωποι εκ των συνθηκών οδηγηθέντες, εργάζονται ως κομιστές (σερβιτόροι) , παρ΄όλο που κατέχουν πτυχίο ανώτατης σχολής.
Αντιλαμβάνομαι ότι η προσπάθεια να προοδεύσουμε στα πνευματικά, δεν συνεπικουρεί αλλά και συναινεί το μεμψίμοιρο ύφος.
Έρρωσθε.
 
70 φράγκα διαθέτουν οι άνθρωποι. Τούτα δίνουν.
Γιατί στηλιτεύετε το αίτημά τους; Αν κάποιος ιεροψάλτης δεν θέλει να αναλάβει, ας μην αναλάβει. Είναι κουραστική, βλακώδης , άστοχη, αλαζονική και υπερφίαλη η μιζέρια και η γκρίνια εκ μέρους ψαλτών, οίτινες έχουν αξίωση για αποδοχές που δεν συνάδουν με τα κοινωνικο-οικονομικά δεδομένα.
Πάν-πολλοι άνθρωποι εκ των συνθηκών οδηγηθέντες, εργάζονται ως κομιστές (σερβιτόροι) , παρ΄όλο που κατέχουν πτυχίο ανώτατης σχολής.
Αντιλαμβάνομαι ότι η προσπάθεια να προοδεύσουμε στα πνευματικά, δεν συνεπικουρεί αλλά και συναινεί το μεμψίμοιρο ύφος.
Έρρωσθε.

ααααα και τα παραπάνω δεν τα συνέταξα στοχοποιόντας κάποιον αλλά έλαβα αφορμή απ΄τον αδελφό τζάρκ.
 

tzark

Μέλος
ααααα και τα παραπάνω δεν τα συνέταξα στοχοποιόντας κάποιον αλλά έλαβα αφορμή απ΄τον αδελφό τζάρκ.

Ζητώ εξ αρχής συγγνώμη για την παρέμβαση μου αλλά πρέπει να λέγονται ΟΛΑ .

Κάνατε επίθεση σε Ιεροψάλτες........ «Είναι κουραστική, βλακώδης , άστοχη, αλαζονική και υπερφίαλη η μιζέρια και η γκρίνια εκ μέρους ψαλτών, οίτινες έχουν αξίωση για αποδοχές που δεν συνάδουν με τα κοινωνικο-οικονομικά δεδομένα.»

Για να μας πείτε εσείς που γνωρίζετε .....οι αποδοχές Ιερέων ( και συνταξιούχων ΝΑΤ ) να είναι σύνταξη και μισθός 1100+900 =2000€ αυτά συνάδουν?? Ιερείς με δεύτερη εργασία αυτά συνάδουν??

Διπλοθεσίτες Ιεροψάλτες αυτά συνάδουν?? Ανάθεση αναλογίου αλλά αυτά σου δίνω και άλλα γράφουμε ότι παίρνεις αυτά συνάδουν?? Ιεροψάλτες χωρίς ασφάλεια αυτά συνάδουν???
Αυτά μόνο για να μη γράψω περισσότερα ....

Αλλά ....ΞΕΝΟΣ ΠΟΝΟΣ όνειρο.....όταν δεν έχεις να πληρώσεις το ενοίκιο ,ζεις στην μιζέρια και έχοντας κάνει ΤΙΣ σπουδές γιατί να μη ζητήσεις να σε πληρώσουν σαν τακτικό Ιεροψάλτη και όχι περιστασιακά με 70 φράγκα όπως λέτε αλλά όχι και ότι αυτά μόνο διαθέτουν αλλά αυτά ΜΟΝΟ δίνουν.

Όλα αυτά είναι αυτά που γράψατε ?? «Είναι κουραστική, βλακώδης , άστοχη, αλαζονική και υπερφίαλη η μιζέρια»

Και κάτι ακόμη . Κανείς Ιεροψάλτης δεν έκανε παράπονο για τα 70 φράγκα....εγώ είπα ότι είναι πολύ λίγα και καλά κάνατε και με στοχοποιήσατε.

ΟΜΩΣ σε λίγο όλα αλλάζουν στην Εκκλησία της Ελλάδος

Υπάρχουν άνθρωποι στην Ιεραρχία που θα τα αλλάξουν ΟΛΑ.... να το θυμάστε αυτό!!!!! Σε λίγο.....
Εύχομαι να είστε πάντα καλά. Ο Θεός να σας ευλογεί.
 

tomasn54

Μέλος
Θα ήταν ευχής έργον ο ιεροψάλτης να είναι μόνιμος και με αποκλειστική απασχόληση και να αμείβεται με κανονικό μισθό. Αυτό όντως θα ήταν μία πραγματική αλλαγή. Τώρα θα μου πεις ποιος θα τους πληρώνει από τη στιγμή που το κράτος θέλει να απαλλαγεί και από τις αμοιβές των κληρικών. Φαύλος κύκλος. Οπότε πρέπει να επανακαθορισθεί η «λειτουργία» του ιεροψάλτη στην Εκκλησία, από την ίδια τη Εκκλησία. Όσο δεν γίνεται κάτι τέτοιο, θα συζητάμε αν είναι πολλά η λίγα τα 70 ευρώ. Λες και εδώ δεν ισχύει η σχετικότητα.
Υ.Γ.1. Επί τη ευκαιρία… δεν θα αλλάξει τίποτα.
Υ.Γ.2. Εμένα μου φαίνεται πολύ «άκομψη» η αναζήτηση έτσι όπως εγινε.
 

ψαλτάκι

Μέλος
Μισό λεπτό βρε παίδες. Εν τη καμίνω ριφθέντες, μαμμωνά ομολόγουν ψάλλοντες.:D Πού στο καλό θα βρεθούν και τα εβδομήκοντα αργύρια.:sick: Πιστός, ΔΕΝ επιτρέπεται να μπει στην εκκλησία να ανάψει κερί ελέω κορονοιού. Έσβησε το φως. Και μεις οι μαχόμενοι ψάλτες μπαίνουμε μετά "φόβου Θεού" υπέρ πίστεως και πατρίδος:D. Δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα. Σε λίγα χρόνια σβήνει τελείως η επαρχία λόγω βιολογικού θανάτου των θρησκευόμενων. Η πίστη βάλλεται από παντού και οι ψάλται θα άρουν τον σταυρό τους όπως ο περιπλανώμενος δερβίσης του Παπαδιαμάντη. Ας ζήσουμε αποστολικά, δια της σκηνοποιίας, του μεροκάματου στα χωράφια, του αποθηκάριου στο σούπερμάρκετ. Οι παπάδες; Αφήστε τους στην ησυχία τους, είναι ιδιαίτερη κοινωνική τάξη και μας βλέπουνε ως παντελονάδες. Τα περί διπλών αποδοχών τα ακούω βερεσέ. Ας ψηφίσουμε κόμματα που πιάνουν στα δίχτυα τους φοροαποφεύγοντες. Στη Δύση τους πιάνουν. Και εδώ, κατά εποχές, τους έπιαναν. Αλλά πρέπει να αυξηθεί και η φορολογητέα ύλη γιατί τώρα έχει πέσει πείνα...:cry:
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Συνάδελφε τζαρκ σεβαστός ο λόγος σου και βεβαίως, αν κάποιος βαριέται να ψάλλει 3 ώρες για 70 ευρώ δικαίωμά του.
Εγώ θα πήγαινα πολύ ευχαρίστως αν δεν είχα πρωϊνή δουλειά.
Πιστεύω δεν είμαι ο μόνος.
Τεσσεράμιση ώρες όλες μαζί,Π.εσπερινος μιάμιση κ ορθός + θ.λειτουργία από μιάμιση...
Δηλ κάτι από 15€ κ κάτι ψιλά την ώρα..
Ένα 100άρικο καλά θα ήταν για αριστερά,αλλά αν σκεφτείς ότι η εκλησια θα ειναι άδεια δηλ δίχως έσοδά....τότε είναι πολύ καλά!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ο καθηγητής στα δημόσια ιεκ που έχει διδακτορικό παίρνει 14,5 ευρώ την ώρα και αυτά θα του έρθουν σε κανα 6μηνο.
 
Status
Not open for further replies.
Top