Αναγόρευση σε επίτιμους διδάκτορες των Διδασκάλων της Ελληνικής Μουσικής Σίμωνος Καρα και Σπυρίδωνος Περιστέρη από το Πανεπιστήμιον Αθηνών το 1996

αλλά δεν έχω καμιά όρεξη για δικαστικές αίθουσες καλοκαιριάτικα.
Μην ανησυχείτε. Η ειρωνεία δεν είναι ποινικό αδίκημα ακόμη.
Υ.Γ.: Ο Βενιζέλος, ο κύριος υπεύθυνος για την συρίκνωση την Πατρίδος μας, ο άνθρωπος που εξαιτίας του χάθηκε η Ιωνία, είναι τώρα αεροδρόμιο, λεωφόροι, ωδεία, σχολεία, πλατείες κ.α.
Και ο πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε. έγινε ψευδώνυμο ανώνυμου προκλητικού και ειρωνικού μέλους ιεροψαλτικού φόρουμ.
Εδώ έγιναν όχι μόνο διδάκτορες, αλλά και καθηγητές, άλλοι κι άλλοι, που όταν βλέπουν μια παράσταση με λογάριθμο (το γνωστό σε όλους τύπο που συνδέει γεωμετρική με αριθμητική πρόοδο ή πιο απλά, μουσικά διαστήματα με κόμματα), νομίζουν ότι είναι ανώτερα μαθηματικά και σε παραπέμπουν στο φυσικομαθηματικό τμήμα, γιατί, όπως λένε: "Αυτά είναι Φυσική, όχι Μουσική.":confused:
Σωστά σε παραπέμπουν. Εσείς μπορείτε να εξηγήσετε τι είναι ο λογάριθμος; Όχι να κάνετε copy paste έναν ορισμό που θα βρείτε με άμεση αναζήτηση. Να το εξηγήσετε στους (ανίδεους προφανώς κατά τη γνώμη σας ) διδάκτορες και καθηγητες. Προφανώς δεν μπορείτε να το εξηγήσετε
διότι
(το γνωστό σε όλους τύπο που συνδέει γεωμετρική με αριθμητική πρόοδο ή πιο απλά, μουσικά διαστήματα με κόμματα)
Προφανώς οι σπουδές σας δεν έχουν καμία σχέση με την φυσική ή τα μαθηματικά.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Μην ανησυχείτε. Η ειρωνεία δεν είναι ποινικό αδίκημα ακόμη.

Και ο πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε. έγινε ψευδώνυμο ανώνυμου προκλητικού και ειρωνικού μέλους ιεροψαλτικού φόρουμ.
Σωστά σε παραπέμπουν. Εσείς μπορείτε να εξηγήσετε τι είναι ο λογάριθμος; Όχι να κάνετε copy paste έναν ορισμό που θα βρείτε με άμεση αναζήτηση. Να το εξηγήσετε στους (ανίδεους προφανώς κατά τη γνώμη σας ) διδάκτορες και καθηγητες. Προφανώς δεν μπορείτε να το εξηγήσετε
διότι
Προφανώς οι σπουδές σας δεν έχουν καμία σχέση με την φυσική ή τα μαθηματικά.


Να αυτά μου έλειψαν να βλέπω γραμμένα αυτά που
σκέφτομαι, όμορφα, τακτοποιημένα κ εμπεριστατωμένα.
 
Μην ανησυχείτε. Η ειρωνεία δεν είναι ποινικό αδίκημα ακόμη.

Καλό αυτό το "ακόμη" κ. Παπαδόπουλε, δείχνει πολλά, παραπέμποντας στα χρόνια του συνεπίθετού σας Γεωργίου!

Και ο πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε. έγινε ψευδώνυμο ανώνυμου προκλητικού και ειρωνικού μέλους ιεροψαλτικού φόρουμ.

Εδώ φέρεται ότι έγραψε Αναστασηματάριο που αν το είχε τον καιρό εκείνο στον Πατριαρχικό ναό, θα τον κοροϊδεύαμε μέχρι σήμερα (στον πρωτοψάλτη αναφέρομαι).
Πού ακούστηκε τέτοια διαστρεύλωση; Μέτρα Ευρωπαϊκά, καλαματιανοί και ζεϊμπέκικοι χοροί, στο Αναστασηματάριο του Κωνσταντίνου, αλλά όχι του Πρίγγου.
Το ίδιο λοιπόν κάνει και ο Γεώργιος Κωνσταντίνου σ' αυτό το βιβλίο (ο Θεός να το κάνει), πλαστογραφία και ψευδώνυμο χρησιμοποιεί, για να περάσει τις δικές του διαστρευλωμένες ιδέες, ως ιδέες του μεγίστου πρωτοψάλτου Κωνσταντίνου Πρίγγου.
Μήπως του δίνει τέτοιο δικαίωμα η συνωνυμία; :wink:

Αν ζούσε σήμερα ο Πρίγγος και έβλεπε την σημερινή κατάντια της Ελληνικής Βυζαντινής Εκκλησιαστικής μας Μουσικής, η ειρωνεία και η πρόκληση θα ήταν το λιγότερο που θα έκανε. Αραμπαδόξυλο θα έπαιρνε και θα σας κοπανούσε όλους, ακόλουθους αυτοδίδακτων φουΚαράδων, με καινοφανείς, απαυδούσες προς την παράδοση αιώνων, θέσεις και δοξασίες σας.
Βιασμός λέγεται αυτό, βιασμός της υστεροφημίας του Πρίγγου και το χειρότερο, ο Πρίγγος είναι νεκρός και δεν μπορεί να υπερασπίσει τον εαυτό του. Ούτε καν οι κληρονόμοι του, αν υπάρχουν.

Εμείς λοιπόν, θα αγωνιζόμαστε μέχρι τέλους, και όσο ζούμε και αναπνέουμε θα το φωνάζουμε σε κάθε ευκαιρία, θα αποτρέπουμε την αγορά αυτών των βιβλίων, την μαθητεία σε ωδεία με καθηγητές σαν τον κ. τάδε και τάδε, ακολούθων του φουκαρά και του επίτιμου.
θα ενημερώνουμε τον κόσμο όσο και όπως μπορούμε.
(Μιλάω με πληθυντικό, διότι ξέρω ότι δεν είμαι μόνος σε αυτή την προσπάθεια, είμαστε χιλιάδες και δεν θα υποχωρήσουμε μέχρι την τελευταία μας αναπνοή.)

Θα είμαστε απέναντι σε όποιον βιάζει, φύση και παραφύση την μουσική αιώνων, την Ελληνική μας μουσική, Εκκλησιαστική τε και Λόγια.

Σωστά σε παραπέμπουν. Εσείς μπορείτε να εξηγήσετε τι είναι ο λογάριθμος; Όχι να κάνετε copy paste έναν ορισμό που θα βρείτε με άμεση αναζήτηση. Να το εξηγήσετε στους (ανίδεους προφανώς κατά τη γνώμη σας ) διδάκτορες και καθηγητες. Προφανώς δεν μπορείτε να το εξηγήσετε
διότι
Προφανώς οι σπουδές σας δεν έχουν καμία σχέση με την φυσική ή τα μαθηματικά.

Αυτά στο Λύκειο αγαπητέ μου, όχι σε μένα. Είναι γνώση 2βάθμιας εκπαίδευσης.
Όσο για τις σπουδές μου, άσ' το καλύτερα, απλώς δες εδώ, με μάτια και αυτιά ανοιχτά και θα μάθεις πόσο ανώνυμος είμαι.
Μάθε να ψάχνεις και να μαθαίνεις μόνος σου κι όχι να δέχεσαι a priori, ότι σου λένε αυτοδίδακτοι μεσσίες και σωτήρες της μουσικής μας.
Η γνώση είναι πολύ δύσκολο πράμα που πρέπει να το κατακτήσεις μόνος σου, κανείς δεν μπορεί να σε κάνει άνθρωπο της γνώσης, παρά μόνο ο εαυτός σου, όπως θα έλεγε και ο Δον Χουάν.
Το μόνο που μπορεί να γίνει για να σε βοηθήσει, είναι να βρεις κάποιο σύμμαχο σ' αυτήν σου την αναζήτηση. Ένας καλός σύμμαχος, είναι τα μαθηματικά, το μεγάλο θεωρητικό του Χρυσάνθου, ένα όργανο που να παίζει όλα τα διαστήματα (ούτι, βιολί, λύρα, κανονάκι κ.λ.π.) και κάποιος να σου κάνει μια αρχή, να σου δώσει μια μικρή ώθηση να ξεκινήσεις.
Από κει και πέρα, συνεχίζεις μόνος σου.

Υ.Γ.: Εσύ ξέρεις τι είναι λογάριθμος; Μήπως ο λόγος του αριθμού ή ο αριθμός του λόγου; :D
 
Last edited:
Αυτά στο Λύκειο αγαπητέ μου, όχι σε μένα. Είναι γνώση 2βάθμιας εκπαίδευσης. Όσο για τις σπουδές μου, άσ' το, δεν σε παίρνει.

Εσύ ξέρεις τι είναι; Μήπως ο λόγος του αριθμού; :D

Ο λογάριθμος δεν είναι λόγος. Είναι δύναμη.
Ούτε είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί στη μουσική. Πάντα με λόγους μετρούσαν τα διαστήματα στην Ελλάδα. Αιώνες πολλούς πριν την ανακάλυψη του λογάριθμου. Μπορεί να είναι χρήσιμο, αλλά όχι απαραίτητο εργαλείο στην μελέτη των διαστημάτων.
Πολλοί μάλιστα χρησιμοποιούν τον λογάριθμο μηχανικά, χωρίς να ξέρουν τι ακριβώς είναι, για να υπολογίσουν τα μόρια των διαστημάτων. Αυτό δεν είναι κακό βέβαια. Καλό είναι. Αλλά μην ειρωνεύεστε όταν ο ίδιος δεν γνωρίζετε τι ακριβώς είναι και πως γίνεται η μετατροπή των λόγων σε μόρια (ή... cents) μέσω ενός τύπου που εμπεριέχει τον λογάριθμο.
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αν δεν απατώμαι ο κος δ (priggos) έχει σχέση με τα Μαθηματικά.
Αν κάνω λάθος, το αποσύρω.
Θυμάμαι από συζητήσεις πριν 2-3 χρόνια.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αλλά μην ειρωνεύεστε όταν ο ίδιος δεν γνωρίζετε τι ακριβώς είναι και πως γίνεται η μετατροπή των λόγων σε μόρια (ή... cents) μέσω ενός τύπου που εμπεριέχει τον λογάριθμο.
Αυτό θα πρέπει να το πάρεις πίσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Προφανώς δεν πρόσεξες την παραπομπή του ΕΠΩΝΥΜΟΥ φίλου Δημήτρη Ανδριώτη εδώ. Από την εισήγησή του στην Παιανία το 2009 αλλά, να προσθέσω, και στο Δ' συνέδριο ΙΒΜ την ίδια χρονιά (δες το πρόγραμμα με την εισήγησή του εδώ), θα καταλάβεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ότι ξέρει από λογαρίθμους...
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Φανατισμός και επιστήμη δεν πάνε μαζί. Το ένα διώχνει το άλλο.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Φανατισμός και επιστήμη δεν πάνε μαζί. Το ένα διώχνει το άλλο.

Η μόνη φορά που θα συμφωνήσω μαζί σου 100%.
Αν βέβαια είναι κακό, που συμφωνω, με μια ελαφρά νύξη, αποσύρω το thanks και το μηνυμα.
 
Αυτό θα πρέπει να το πάρεις πίσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Προφανώς δεν πρόσεξες την παραπομπή του ΕΠΩΝΥΜΟΥ φίλου Δημήτρη Ανδριώτη εδώ. Από την εισήγησή του στην Παιανία το 2009 αλλά, να προσθέσω, και στο Δ' συνέδριο ΙΒΜ την ίδια χρονιά (δες το πρόγραμμα με την εισήγησή του εδώ), θα καταλάβεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ότι ξέρει από λογαρίθμους...

Δίκιο έχεις. Απλά δεν είναι δυνατόν έχω διαβάσει όλα τα μνμ του ψαλτολογίου. Το μνμ που παραπέμπεις είναι το 2009. Εγώ ξεκίνησα να συμμετέχω στο ψαλτολόγιο το 2011. Λογικό είναι να βλέπω ψευδώνυμο και να φαντάζομαι ανωνυμία. Δεν διαφωνώ τελικά ότι ο Δημήτρης έχει γνώσεις και λογαρίθμων, αλλά και ...αλγορίθμων.:wink: και συγχαρητήρια και δημόσια για την πολύ ωραία εργασία του. Οι διατυπώσεις όμως στο #19 δεν με κάλυψαν, και μη έχοντας υπόψιν τα παραπάνω απήντησα.
Δίνω και τον ορισμό του Λογαρίθμου για να είμαι συνεπής σ' αυτό που λέω ότι ο λογάριθμος δεν είναι λόγος αλλά δύναμη. Στα υπόλοιπα του μηνύματος #23 συμφωνώ με τον κ. Μακρή ότι
Φανατισμός και επιστήμη δεν πάνε μαζί. Το ένα διώχνει το άλλο.

--------------------------------------------------------------------------
Καλό αυτό το "ακόμη" κ. Παπαδόπουλε, δείχνει πολλά, παραπέμποντας στα χρόνια του συνεπίθετού σας Γεωργίου!

Ηλίας Παπαδόπουλος του Γεωργίου:wink:
 
Top