Αναγραφή των Ιεροψαλτών στα "Δίπτυχα"

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Φρονώ ότι θα ήταν ωφέλιμο για όλους μας να ενταχθούμε στον κατώτερο κλήρο, μέσω της χειροθεσίας μας σε ιεροψάλτες (ή αναγνώστες).
Όταν εξασφαλίσουμε πανελλαδική εφαρμογή του Κανονισμού και χειροθεσία όλων των ιεροψαλτών που προσλαμβάνονται στους ναούς, τότε η θέση μας θα προσλάβει την δέουσα επισημότητα.

Η χειροθεσία πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι κύριο μέλημα των ιερέων και επισκόπων απέναντι στους Ιεροψάλτες που πλαισιώνουν τα αναλόγια μικρών και μεγάλων ναών.
Πρόσφατα πρότεινα τη χειροθεσία για 6 ανθρώπους από τους αποίους ο ένας είναι χρόνια ψάλτης. Όταν το ανέφερα αν θέλει να γίνει αναγνώστης μου είπε: ''Στράτο ποτέ δεν μου πρότεινε κανείς κάτι τέτοιο και ενώ το ήθελα απογοητεύτηκα. Σ΄ευχαριστώ και με τιμά η πρότασή σου''. Και άλλες αντιδράσεις που δεν θέλω να τις γράψω.
 

didimotihitis

Νέο μέλος
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΚΑΛΟ ΤΡΙΩΔΙΟ ΝΑ "ΧΟΥΜΕ!ΝΟΜΙΖΩ,ΑΔΕΡΦΟΙ,ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟΡΡΕΟΥΣΑ ΤΑΞΙΣ!ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΑΔΕΡΦΟΙ ΜΕΤΑ ΛΥΠΗΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ,ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΑ ΒΕΝΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΑΝΑΛΟΓΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ"ΠΙΣΤΑΣ"!!ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΣ ΣΤΑ ΔΙΠΤΥΧΑ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ!ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΙΑΚΟΝΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΛΑΟ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΚΑΛΟ ΤΡΙΩΔΙΟ ΝΑ "ΧΟΥΜΕ!ΝΟΜΙΖΩ,ΑΔΕΡΦΟΙ,ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟΡΡΕΟΥΣΑ ΤΑΞΙΣ!ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΑΔΕΡΦΟΙ ΜΕΤΑ ΛΥΠΗΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ,ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΑ ΒΕΝΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΑΝΑΛΟΓΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ"ΠΙΣΤΑΣ"!!ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΣ ΣΤΑ ΔΙΠΤΥΧΑ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ!ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΙΑΚΟΝΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΛΑΟ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ.

Όχι όλοι και όχι πάντα...
Υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν με φόβο Θεού.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έχω στα χέρια μου το ημερολόγιο τσέπης της Ι.Μ. Γλυφάδας και απ΄ότι βλέπω έχει αναλυτικά στοιχεία για κάθε ναό. Πότε πανηγυρίζει, τα ονόματα των εφημερίων (φυσικά), ΤΩΝ ΨΑΛΤΩΝ, του νεωκόρου, των κατηχητών (!), του εκκλησιαστικού συμβουλίου, φιλοπτώχου, παρεκκλήσια (εφόσον υπάρχουν), ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΝΑΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ!

Αυτά είναι...

Ο σεβασμός φαίνεται από κάτι τέτοια.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κρίμα, θα θελα να δω και εγώ το όνομά μου τυπωμένο κάποτε...(smiley για κλάμα δεν έχουμε)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κρίμα, θα θελα να δω και εγώ το όνομά μου τυπωμένο κάποτε...(smiley για κλάμα δεν έχουμε)

Μη φοβάσαι, ολονών μας τα ονόματα θα τυπωθούν κάποια μέρα, μόνο που δεν ξέρω αν θα τα δούμε εμείς.... ( ούτε για μακάβριο χιούμορ έχει εικονίδιο ... :D:D:D)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τυχεροί που είμαστε...παλιά τα ληξιαρχικά βιβλία γράφονταν με το χέρι.
(πάρε μακάβρια απάντηση αφού την ήθελες)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τυχεροί που είμαστε...παλιά τα ληξιαρχικά βιβλία γράφονταν με το χέρι.
(πάρε μακάβρια απάντηση αφού την ήθελες)

Εγώ περί εντύπου ομιλώ ;) Ξέρεις, εκείνο με την μαύρη "κορνιζούλα" γύρω-γύρω....

"Τον αγαπημένο μας ... κτλ κτλ κτλ" :D:D:D:D
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Ποιός να μας βάλει στα Δίπτυχα;
Να μη πώ που μας έχουν γραμμένους και που θα μας βάλουν.
Μας έχουν λίγο ανάγκη,αλλιώς ψαλτήρι μόνο σε κορνίζες και φωτό θα το βλέπαμε όχι να ψάλουμε κιόλας.
Α! Αν είναι τζάμπα το ψάλσιμο τότε αλλάζει το θέμα.Θα ψέλναμε.Και θα'χαμε και αναλόγιο.
Κοινώς έχουν τους ψάλτες σ'εκτίμηση(ευτυχώς που υπάρχουν και εξαιρέσεις και έχουμε αναλόγια)αλλιώς...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ποιός να μας βάλει στα Δίπτυχα;
Να μη πώ που μας έχουν γραμμένους και που θα μας βάλουν.
Μας έχουν λίγο ανάγκη,αλλιώς ψαλτήρι μόνο σε κορνίζες και φωτό θα το βλέπαμε όχι να ψάλουμε κιόλας.
Α! Αν είναι τζάμπα το ψάλσιμο τότε αλλάζει το θέμα.Θα ψέλναμε.Και θα'χαμε και αναλόγιο.
Κοινώς έχουν τους ψάλτες σ'εκτίμηση(ευτυχώς που υπάρχουν και εξαιρέσεις και έχουμε αναλόγια)αλλιώς...


Χαχαχαχα!!!!! Εχεις απολυτο δικιο!! Περιγραφεις με ωραιο κ γλαφυρο τροπο το ''μεγεθος'' του ''σεβασμου'' κ της ''εκτιμησης'' που λαμβανουμε!!! Να'σαι καλα, με εκανες κ γελασα!!!:D:D:D:p:p:p
Ευτυχως που υπαρχουν οπως λες κ εξαιρεσεις!! Αν κ κανονικα θα επρεπε να πουμε ''δυστυχως'' καθως αυτοι θα επρεπε να ειναι ο κανονας!!!:wink::wink:
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Χαχαχαχα!!!!! Εχεις απολυτο δικιο!! Περιγραφεις με ωραιο κ γλαφυρο τροπο το ''μεγεθος'' του ''σεβασμου'' κ της ''εκτιμησης'' που λαμβανουμε!!! Να'σαι καλα, με εκανες κ γελασα!!!:D:D:D:p:p:p
Ευτυχως που υπαρχουν οπως λες κ εξαιρεσεις!! Αν κ κανονικα θα επρεπε να πουμε ''δυστυχως'' καθως αυτοι θα επρεπε να ειναι ο κανονας!!!:wink::wink:

Πάντα προσπαθώ να βάλω λίγο χιούμορ(όσο μπορώ)στα μηνύματά μου,αλλά έχω δεί σε πολλές περιπτώσεις την εκτίμηση πρός τους ψάλτες γι'αυτό και έγραψα ότι έγραψα.
Σ'ευχαριστω΄για τα καλά σου λόγια.
Υ.Γ:Ωραία επιλογή avatar
 
Top