Ανέκδοτο οκτάηχο σύντομο "Θεοτόκε Παρθένε" Χαρ. Παπανικολάου

Ανέκδοτο οκτάηχο σύντομο "θεοτόκε Παρθένε" Χαρ. Παπανικολάου, η ηχογράφηση προέρχεται απ΄ τον ψηφιακό δίσκο του Βυζαντινού Χορού Καβάλας με τίτλο "Ανθοδέσμη Εκκλησιαστικής μουσικής" με έργα του εν λόγω καββαλιώτη δημιουργού
 
Ανέκδοτο οκτάηχο σύντομο "θεοτόκε Παρθένε" Χαρ. Παπανικολάου, η ηχογράφηση προέρχεται απ΄ τον ψηφιακό δίσκο του Βυζαντινού Χορού Καβάλας με τίτλο "Ανθοδέσμη Εκκλησιαστικής μουσικής" με έργα του εν λόγω καββαλιώτη δημιουργού
κ το ηχητικο απο το cd
 

Attachments

  • Track 09.mp3
    3.2 MB · Views: 166

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Εὐχαριστοῦμε γιά τήν ἀνάρτηση τοῦ μελωδικότατου αὐτοῦ μαθήματος.
Μποροῦμε νά ἔχουμε καί τό κείμενο;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έξυπνο το δέσιμο των θέσεων, ωραία ηχογραφημένο το άκουσμα και με φωνητική ομοιογένεια. Δεν άκουσα τον πλάγιο του Δ΄ εκτός κι αν μου ξεφεύγει κάτι, θα ήμουν ευγνώμον αν μου το επισήμανε κάποιος.

Χωρίς να επιθυμώ να κατηγορήσω τον συνθέτη διότι αυτή η τάση υπάρχει γενικότερα σήμερα, δεν βρίσκω το λόγο σύνθεσης ενός πολύηχου μαθήματος αν η σύνθεση είναι τόσο σύντομη που δεν επιτρέπει την ανάπτυξη του κάθε ήχου. Αυτός δεν είναι και ο λόγος όπου αποφεύγονται κατά το δυνατόν οι γρήγορες εναλλαγές ήχων στο νέο στιχηραρικό είδος μελοποιίας; Π.χ. στο "Ἐν ταῖς λαμπρότησι τῶν Ἁγίων σου..." δεν αναφέρεται μόνο μία μουσική φράση του Β΄ ήχου. Όχι ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις, όπως στο "Πάσα πνοή" του πλαγίου του Α΄ από τον Ιωάννη, όπου στο "Εκ των ουρανών" βάζει πλάγιο του Β΄, κάτι που συνειδητά προσωπικώς αποφεύγω...

Υ.Γ. Sorry, δεν θέλω να γίνομαι κακός και ελπίζω να μην φαίνομαι τέτοιος :eek:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έχεις δίκιο Χρήστο, πλ. του Δ' δεν υπάρχει και ο Βαρύς(;) με ... δεσπόζοντα τον Κε νομἰζω ότι δεν πρέπει να λέγεται Βαρύς αλλά ... καραμπινάτος τρίτος.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ανέκδοτο οκτάηχο σύντομο "θεοτόκε Παρθένε" Χαρ. Παπανικολάου, ....

Ποια είναι η πηγή του μουσικού κειμένου του συγκεκριμένου ύμνου, μια που δεν περιέχεται στο μόνο γνωστό βιβλίο του Χαρ. Παπανικολάου, "Ανθοδέσμη Εκκλησιαστικής μουσικής" ;
 
Ποια είναι η πηγή του μουσικού κειμένου του συγκεκριμένου ύμνου, μια που δεν περιέχεται στο μόνο γνωστό βιβλίο του Χαρ. Παπανικολάου, "Ανθοδέσμη Εκκλησιαστικής μουσικής" ;

Η πηγη οπως αναφερω μεσα στον ψηφιακο δισκο που έχεις στα χερια σου είναι ενας χειρογραφος τομος απ΄ τον ιερο ναο αγ. αναργυρων Βεροίας. Αν έχεις την καλοσυνη μπορεις σε παρακαλω να ανεβασεις απ΄ το σντ το χφ γιατι καποιος το ζήτησε?ο αριθμος λογαριασμου μου ειναι Τραπεζα πειραιως 5245-009757-385

αυτο το μην προοριζεται για τον νεοκλη
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο CD περιέχεται το κατωτέρω απόσπασμα από το "Θεοτόκε Παρθένε".
Όπως αναφέρεται, το κείμενο προέρχεται από χειρόγραφο τόμο του Ι. Ν. Αγ. Αναργύρων Βεροίας. Μήπως μπορούμε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το βιβλίο αυτό;
 

Attachments

  • img125.jpg
    img125.jpg
    86.2 KB · Views: 75
Στο CD περιέχεται το κατωτέρω απόσπασμα από το "Θεοτόκε Παρθένε".
Όπως αναφέρεται, το κείμενο προέρχεται από χειρόγραφο τόμο του Ι. Ν. Αγ. Αναργύρων Βεροίας. Μήπως μπορούμε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το βιβλίο αυτό;

Το βιβλιο αυτο οπως μου ειπε ο βεροιωτης φιλος και συναδελφος Μανωλης Ξυναδας δεν ειναι πλεον διαθεσιμο, μιας και αγνοειται πλεον η τυχη του........
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το βιβλιο αυτο οπως μου ειπε ο βεροιωτης φιλος και συναδελφος Μανωλης Ξυναδας δεν ειναι πλεον διαθεσιμο, μιας και αγνοειται πλεον η τυχη του........

Ποιός ο γραφέας; Τί ξέρουμε για την προέλευσή του; Το υπόλοιπο του Θεοτόκε παρθένε συμπληρώθηκε ή διασώζεται; Τί άλλα μαθήματα περιέχει/περιείχε αν λανθάνει πλέον;


Δ.
 
Top