Ανέκδοτα του Κ. Πρίγγου από το νοσοκομείο Ευαγγελισμός

Στα αποσπάσματα του Πρίγγου που είχαν ανεβεί πριν από την απαγόρευση, υπήρχαν και δύο ανέκδοτα με τον Ραιδεστηνό. Τι έλεγαν; Κατάφερε κάποιος να τα αποκρυπτογραφήσει;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
«Από τα ανέκδοτα του Γεωργίου Ραιδεστινού, Πρωτοψάλτου του Πατριαρχείου.

Τον φώναξε ο Πατριάρχης Ιωακείμ ο Β' και τον είπε: «Έμαθα ότι πίνεις».
«Ναι», λέει, «Παναγιώτατε. Πίνω».
Λέει: «Να πίνεις στο σπίτι σου».
«Ω, δε γίνεται» λέει. «Το ένα το παιδί απ' εδώ κλαίει, το άλλο από κεί κλαίει. Δε γίνεται», λέει. «Εγώ» λέει «πηγαίνω στην ταβέρνα, ακουμπώ και τον σκεμπέ μου εκεί»
«Α στο Διάλο, φύγε απ' εδώ, γουρούνι!» Τον έδιωξε!

Πήγε στα Πατριαρχεία ο Πρωτοψάλτης Μυριοφύτου Γεώργιος να πα να γνωρίσει το Γεώργιο τον Πρωτοψάλτη του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Μπήκε, λοιπόν, απ' την πόρτα.
«Πού μπορώ να βρω τον Γεώργιο Πρωτοψάλτη;» «Κοίταξε εις την αρχιδιακονία» τον είπανε. Πάει αυτός, ανεβαίνει, χτυπά την πόρτα. Ήταν ο Αρχιδιάκος εκεί κι ένας χοντρός, να πούμε, από την άλλη μεριά. Τον λέει τον Αρχιδιάκο: «Ο Γιωργάκης ο Πρωτοψάλτης πού είναι;»
«Να, αυτός είναι», λέει.
«Α, χάρηκα πολύ», λέει. «Γεώργιος Πρωτοψάλτης Μυριοφύτου. Γεώργιος Πρωτοψάλτης του Οικουμενικού Πατριαρχείου»
«Εγώ, βρε, κάνω και άλλη δουλειά, βρε! Εγώ κάνω και τον ρουφιάνο. Α στο Διάλο από δω!»»

Σε κάποια σημεία έχω αμφιβολία για το τι ακούω, αλλά αυτά νομίζω πως λέει (εκτός από ένα «τον λένε» που βάζει εμβόλιμα ο Άρχων πριν ρωτήσει ο Γεώργιος Πρωτοψάλτης Μυριοφύτου πού να βρει τον Ραιδεστινό, κάτι το οποίο μπερδεύει αν καταγραφεί).
 
Last edited:
Top