[Ερώτηση] Ανάγνωση των αριθμών των ψαλμών στο ιη' Κάθισμα (Προς Κύριον)

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

ακούγοντας σήμερα την αναμετάδοση της ακολουθίας από τον πανηγυρίζοντα Ναό Οσίας Θεοδώρας Άρτας, με μεγάλη έκπληξη άκουσα τον αναγνώστη του καθίσματος (Προς Κύριον) να διαβάζει πριν από κάθε ψαλμό τον αριθμό του, κατά λόγιο μάλιστα τρόπο, π.χ. "Ψαλμός εικοστός και εκατοστός"! :eek:

Αναρωτιέμαι εάν αυτό είναι μια τοπική παράδοση ή ακόμη ένα πρόσθετο (για να χρησιμοποιήσω ήπιο χαρακτηρισμό!).
 
Αυτό εγώ το ξέρω στο ναό μας στα προκείμενα πριν από τα αναγνώσματα. Δηλ. ο αναγνώστης εκφωνεί προκείμενον ήχος "τάδε", ψαλμός "τάδε", λέει τους στίχους [ή ψάλλεται το προκείμενον από τους χορούς] και μετά λέει πάλι ο αναγνώστης π.χ. Παροιμιών το ανάγνωσμα.

Έτσι το άκουγα από μικρός και γι'αυτο το λέω και τώρα. Κάθε χρόνο λέω να ψάξω αν πρέπει να γίνεται αλλά ... δεν το έκανα:)! Μένω λοιπόν στην προφορική παράδοση.

Ευκαιρία να διαφωτιστεί το θέμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτό εγώ το ξέρω στο ναό μας στα προκείμενα πριν από τα αναγνώσματα. Δηλ. ο αναγνώστης εκφωνεί προκείμενον ήχος "τάδε", ψαλμός "τάδε", λέει τους στίχους [ή ψάλλεται το προκείμενον από τους χορούς] και μετά λέει πάλι ο αναγνώστης π.χ. Παροιμιών το ανάγνωσμα.

Έτσι το άκουγα από μικρός και γι'αυτο το λέω και τώρα. Κάθε χρόνο λέω να ψάξω αν πρέπει να γίνεται αλλά ... δεν το έκανα:)! Μένω λοιπόν στην προφορική παράδοση.

Ευκαιρία να διαφωτιστεί το θέμα.

Στὴ Βόρειο Ἑλλάδα τὸ ἐφαρμόζω κι ἐγώ στὰ προκείμενα τῶν προφητειῶν καὶ μόνο: Προκείμενον, ἤχος, ψαλμός.
Παιδιόθεν τὸ γνωρίζω, πιθανῶς πρόκειται γιὰ συνήθεια ἐξ Ἁγίου Ὄρους.

Ἡ ἐκφώνηση τώρα τοῦ ψαλμοῦ στὰ Καθίσματα τοῦ Ψαλτηρίου μοιάζει ὑπερβολική, χωρὶς ὅμως νὰ εἶναι καὶ προβληματικὴ θαρρῶ. Προσωπικά ὅμως δὲν τὸ ἔχω ξανακούσει οὕτε καὶ τὸ γνωρίζω.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Στὴ Βόρειο Ἑλλάδα τὸ ἐφαρμόζω κι ἐγώ στὰ προκείμενα τῶν προφητειῶν καὶ μόνο: Προκείμενον, ἤχος, ψαλμός.
Παιδιόθεν τὸ γνωρίζω, πιθανῶς πρόκειται γιὰ συνήθεια ἐξ Ἁγίου Ὄρους.

Ἡ ἐκφώνηση τώρα τοῦ ψαλμοῦ στὰ Καθίσματα τοῦ Ψαλτηρίου μοιάζει ὑπερβολική, χωρὶς ὅμως νὰ εἶναι καὶ προβληματικὴ θαρρῶ. Προσωπικά ὅμως δὲν τὸ ἔχω ξανακούσει οὕτε καὶ τὸ γνωρίζω.

Μα για προκείμενα προ Προφητειών το γνώριζα. Το θέμα μου είναι στα Καθίσματα...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αυτό εγώ το ξέρω στο ναό μας στα προκείμενα πριν από τα αναγνώσματα. Δηλ. ο αναγνώστης εκφωνεί προκείμενον ήχος "τάδε", ψαλμός "τάδε", λέει τους στίχους [ή ψάλλεται το προκείμενον από τους χορούς] και μετά λέει πάλι ο αναγνώστης π.χ. Παροιμιών το ανάγνωσμα.

Έτσι το άκουγα από μικρός και γι'αυτο το λέω και τώρα. Κάθε χρόνο λέω να ψάξω αν πρέπει να γίνεται αλλά ... δεν το έκανα:)! Μένω λοιπόν στην προφορική παράδοση.

Ευκαιρία να διαφωτιστεί το θέμα.

Μα δεν αναφέρομαι στα προκείμενα προ των αναγνωσμάτων, αλλά στους ψαλμούς των Καθισμάτων.
 
Top