Αμοιβή ιεροψάλτη

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Το δίκαιο είναι οι όλοι ή κανένας.
Δεν μπορεί σ'εναν χώρο ο ένας να πληρώνεται κανονικά και με τον νόμο(ιερείς) και οι άλλοι όπως να ναι(ψάλτες,νεοκώροι).
Κάποιος θα πει ο παππάς δεν μπορεί να κάνει άλλη δουλειά ενώ ο ψάλτης μπορεί.
Και αυτό λέω και γω:Να μην κάνει άλλη δουλειά ο παπάς και ο ψάλτης,και να είναι με τον νόμο η εργασία τους μόνο αυτή.Αλλιώς θα υπάρχουν ίντριγκες συνέχεια,αυτός πέρνει τόσο,ο άλλος τόσο,να μην είσαι φιλόχρήματος να ψέλνεις για τον Θεό κτλ κτλ.

Ο παππας ειναι δημοσιος υπαλληλος με εξασφαλισμενο μισθο κ ασφαλεια!! Κ με τα τυχερα εκτοξευεται ο μισθος του!!! Μπορει επισης αν θελει -ιδως στα χωρια- να σχοληθει κ με αλλη εργασια, εχει χρονο!! Αλλα εδω δεν ασχολουνται καποιοι ουτε καν με τα δικα τους κτηματα...τι καθομαστε κ λεμε!! Το θεμα ομως εναι αλλο!! Να πουν οι ιερεις στον λαο πως αν θελουν μπορουν κ κατ' ίδιαν να πληρωνουν τους ψαλτες, οπως συμβαινει σε πολλα μερη με αποτελεσμα ο κοσμος να ξερει τι δινει κ σε ποιον!!! Προσεξτε το αυτο που λεω!!! Διοτι οταν ο ιερεας ξαφνικα προτρεπει το κοσμο (ενω ειθισται το αντιθετο) να δινει στην εκκλησια συνολικα το ποσο προκειμενου να ξερει ο ταμιας τι αποδειξη να κοψει -λες κ αν τα δωσουν απευθειας στον ψαλτη δεν μπορει αυτος να ενημερωσει τον ταμια:wink::wink:- ο κοσμος δεν ξερει τι ''παιζει'' με τα ποσοστα !!!! Πολλες φορες εχει συμβει ατομα να αφηνουν σεβαστο ποσο, νομιζοντας πως κ ο ψαλτης θα πληρωθει καλα και οταν μαθουν ποσο πηρε συμφωνα με το ποσοστο που του αναλογει αγανακτουν κ μετανιωνουν που δεν τα εδωσαν αμμεσα στον ιδιο!!!! Δινει ο καθε πιστος οτι εχει ευχαριστηση στον καθε ενα απο τους μετεχωντες στα διαφορα μυστηρια!! Αυτα περι ποσοστων ως εχουν κ τα σχετικα αποτελουν αδικια κ διακριση με αποτελεσμα να δημιουργουνται απαραδεκτες κ κωμικοτραγικες καταστασεις!!!:cool:
 

liakos

Μέλος
liakos. Λόγος καί περί τών υπό τών ιερών Κανόνων οριζομένων δικαιωμάτων των Ιεροψαλτών.
Διάταξις υπάρχει είς τον 4ον Αποστολικόν Κανόνα. ... αφ' ετέρου δέ καθορίζεται καί τό δί αυτούς αναλογούν ποσοστόν τής διανομής, τιθεμένης ώς αρχής ίνα οί έσω τού Βήματος Κληρικοί λαμβάνωσιν έκαστος διπλάσιον μερίδιον τών έξω τού Βήματος τοιούτων.

================

Αν καταλαβα σωστα απο τοτε οι ιερεις επαιρναν τη μεριδα του λεοντως!! Οταν θεσπιζουν κανονισμους οι ιερεις για ολα -οπως συμβαινει κ σημερα για το οικονομικο- χωρις τη συμμετοχη των ψαλτων, λογικο ειναι για τα του οικου τους -ή καλυτερα τα της τσεπης τους- να ειναι γενναιοδωροι!!! Αν θυμαμαι σωστα ο ιερεας παιρνει το 20-25% απο τα μυστηρια κ ο ψαλτης 5-10% !!!:mad: Θα μου πειτε τωρα ποιοι ειμαστε εμεις που θελουμε κ παραπανω???:cool:

Τότε οι Ιερείς ήταν άμισθοι και δικαιολογημένα κάπως ο Ιερός Κανόνας μιλά για διπλάσια αμοιβή τους αφού είναι και ανώτεροι ιεραρχικά. Σήμερα όμως που έχουν μισθό και αρκετοί στην επαρχία έχουν και ουκ ολίγο γεωργικό κλήρο το τυχερό φαντάζει σαν φακελάκι και μαύρο αφορολόγητο χρήμα.Εξαίρουνται οι πολύτεκνοι Ιερωμένοι που έχουν να ταίσουν πολλά στόματα,αυτοί πρέπει να ενισχύονται οικονομικά.
 

liakos

Μέλος
Τότε οι Ιερείς ήταν άμισθοι και δικαιολογημένα κάπως ο Ιερός Κανόνας μιλά για διπλάσια αμοιβή τους αφού είναι και ανώτεροι ιεραρχικά. Σήμερα όμως που έχουν μισθό και αρκετοί στην επαρχία έχουν και ουκ ολίγο γεωργικό κλήρο το τυχερό φαντάζει σαν φακελάκι και μαύρο αφορολόγητο χρήμα.Εξαίρουνται οι πολύτεκνοι Ιερωμένοι που έχουν να ταίσουν πολλά στόματα,αυτοί πρέπει να ενισχύονται οικονομικά.

Και φυσικά εξαιρούνται και οι άγιοι Λευίτες που όλα τα τυχερά τους τα προσφέρουν σε φιλανθρωπίες, σε ενδεείς ενορίτες και στις τράπεζες αγάπης.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Και αυτοί που αρνούνται πεισματικά να δεχτούν φακελάκι επειδή παραδέχονται ότι "εγώ αν δεχτώ μια φορά μετά θα το κάνω συνέχεια, αδύναμος άνθρωπος είμαι" (ξέρω έναν τέτοιο)
 

liakos

Μέλος
Αφιέρωμα στους αγνώστους και αδικημένους Ιεροψάλτες.
«Κολληθέντες τῷ Κυρίῳ, πάντα σπεύδοντι παθεῖν, ἕτοιμοι γενώμεθα, πρὸς ἐμπαιγμόν, πρὸς ἐμπτυσμούς, πρὸς χλεύην, ὅπως τοῖς ἀχράντοις αὐτοῦ Πάθεσι, συνδοξασθῶμεν πιστοί». (Τροπάριον τῆς α΄ ᾠδῆς τοῦ Τριῳδίου τῆς Κυριακῆς τῶν Βαΐων εἰς τό ᾿Απόδειπνον).
«Σωφροσύνῃ, κοσμήσαντες τόν βίον, καί φρονήσει, φυλάξαντες τήν πίστιν, δικαιοσύνης τρόπους πορισώμεθα, ἵνα ἐν ἀνδρείᾳ, συνακολουθοῦντες, Χριστῷ συσταυρωθῶμεν» (Τροπάριον τῆς η΄ ᾠδῆς τοῦ Τριωδίου τῆς Κυριακῆς τῶν Βαΐων εἰς τό ᾿Απόδειπνον).
 

liakos

Μέλος
«Κολληθέντες τῷ Κυρίῳ, πάντα σπεύδοντι παθεῖν, ἕτοιμοι γενώμεθα, πρὸς ἐμπαιγμόν, πρὸς ἐμπτυσμούς, πρὸς χλεύην, ὅπως τοῖς ἀχράντοις αὐτοῦ Πάθεσι, συνδοξασθῶμεν πιστοί». (Τροπάριον τῆς α΄ ᾠδῆς τοῦ Τριῳδίου τῆς Κυριακῆς τῶν Βαΐων εἰς τό ᾿Απόδειπνον).
«Σωφροσύνῃ, κοσμήσαντες τόν βίον, καί φρονήσει, φυλάξαντες τήν πίστιν, δικαιοσύνης τρόπους πορισώμεθα, ἵνα ἐν ἀνδρείᾳ, συνακολουθοῦντες, Χριστῷ συσταυρωθῶμεν» (Τροπάριον τῆς η΄ ᾠδῆς τοῦ Τριωδίου τῆς Κυριακῆς τῶν Βαΐων εἰς τό ᾿Απόδειπνον).
 

Iannakis Iannis

Νέο μέλος
καλησπερα συναδελφοι!Εχω αναλαβει προ ολιγου καιρου ως ψαλτης δεξιος (δεν υπαρχει αριστερος και ειμαι μονος μου ) σε μια μικρη εκκλησια στην θεσσαλονικη!Ψαλλω καθε σαββατο και κυριακη πρωι και σε μεγαλες εορτες.Επισης μεγαλη εβδομαδα κ.α.Ο μισθος μου ειναι στα 300 ευρω.Πιστευετε οτι ειναι καλα τα χρηματα;

Tα 300 ευρω απο μικρη εκκλησια στη Θεσσαλονικη χωρις αριστερο ειναι καταπληκτικο ποσο. Αχ φιλε να εξαιτιας ψαλτων οπως εσενα ξερεις ποσοι προϊσταμενοι τριβουν τα χερια τους??? Το θεμα δεν ειναι εαν ο Ναος ειναι μεγαλος ή μικρος. Το θεμα ειναι εαν ο Ναος δεν ειναι υπο ανεγερση και ποσο κοσμο σε αριθμο εχει ως Ενορια. ΟΙ Ναοι ως συνηθως ειναι ανοιχτοι απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 12++ και το απογευμα απο τις 5-8. Εαν ειναι στη Θεσσαλονικη ολο και καπιοι θα περασουν καθημερινως να αναψουν κερακι.!!!
 

ALECOS

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι ο ιεροψάλτης είναι νομικά κατοχηρωμένο επάγγελμα με πλήρης αποδοχές και ένσημα. κατά συνέπεια ορθώς αμείβεται.
 

KONSTANTINOS GEORGIOU

Νέο μέλος
Αγαπητοι φιλοι γεια σας !!! Ειμαι νεο μελος στο φορουμ το οποιο ειναι πραγματικα χρησιμο και ενημερωτικο !!! Ειμαι ιεροψαλτης απο την εφηβεια μου αφου τα πρωτα μου βηματα στο εκκλησιαστικο αναλογιο τα ξεκινησα με τον πατερα μου που ηταν ιεροψαλτης σε ιερους ναους της κερκυρας , αλλα προχωρησα στην ψαλτικη (το κατα δυναμιν) οταν σπουδασα στη Ριζαρειο εκκλησιαστικη σχολη Αθηνων(ενα χρονο) και κατοπιν στην Ανωτερα εκκλησιαστικη σχολη Αθηνων (τρια χρονια)...Θελω να επισημανω και εγω με τη σειρα μου την απαραδεκτη και αχαρακτηριστη συμπεριφορα της πλειοψηφιας δυστυχως των ιερεων των ιερων ναων η οποια συμπεριφορα χαρακτηριζεται απο δεσποτισμο , αυταρχισμο , εκδικητικοτητα και προσπαθεια τσαλαπατησης της προσωπικοτητας των ιεροψαλτων και οχι μονο....Θα ειμαι οσο το δυνατον συντομος για να μην κουρασω....Οταν ο πατερας μου Ιωαννης Γεωργιου , υστερα απο σειρα δεκαετιων προσφορας του στην ψαλτικη τεχνη σε ιερο ναο της Κερκυρας , ζητησε απο τον ιερατικο προισταμενο του ναου που υπηρετουσε (ο συγκεκριμενος ιερεας εχει πλεον αναχωρησει απο αυτον τον κοσμο) , μια αυξηση στα λιγα χρηματα που του εδινε (15.000 δραχμες τοτε) , μιλαμε για πλουσια ενορια οταν αλλες ενοριες εδιναν πολυ περισσοτερα χρηματα στους ιεροψαλτες τους ,τον εδιωξε απο το ναο , στελνοντας του τα μουσικα του βιβλια στο σπιτι με ενα παπαδοπαιδι !!!!!! Ο πατερας μου "διοριστηκε" σε αλλο ναο και ο ιερεας εκει ηθελε και εμενα οπως και πηγα , δινοντας μου ψιχουλα και οταν του ειπα οτι θα ηταν σωστο να μου εδινε κατι παραπανω αν και εφοσον εβγαινε ο ναος , μου απαντησε οτι εγω και ο πατερας μου ειμαστε ιδια τσεπη !!!!!! Τετοια υποτιμηση νοημοσυνης του αλλου για να μην ξοδεψει παραπανω χρημα !!! (απο τα ψιχουλα λιγα παραπανω) !!!!! Τα τελευταια χρονια βρεθηκα στην Παραμυθια Θεσπρωτιας και υπηρετησα ως ψαλτης και νεοκορος για εναμισυ χρονο...Ο ιερεας εκει μου εδινε το "φοβερο" ποσο των 120 ευρω το μηνα με τη γνωστη δικαιολογια οτι ο ναος δεν διαθετει παραπανω χρηματα !!!! Αρχικα ημουν μονο ιεροψαλτης εκει και λιγο αργοτερα δινοντας μου και καθηκοντα νεοκορου , μου αυξησε το ποσο κανοντας το 200 ευρω !!!! Παλι ψιχουλα βεβαια (για καθηκοντα ψαλτη και νεοκορου) ποσο το οποιο δηθεν η εκκλησια δεν διεθετε οταν ημουν μονο ψαλτης και ω !!! του θαυματος !!!! ξαφνικα το ποσο βρεθηκε !!!!! Η συμπεριφορα του προς εμενα ηταν αχαρακτηριστη , ταπεινωνοντας με , τσαλαπατωντας την προσωπικοτητα μου και την αξιοπρεπεια μου με λεξεις και φρασεις που προκαλουν εμετο ωσπου τα βροντηξα και εφυγα (Να σημειωσω οτι ημουν ο μοναδικος ψαλτης στο ναο , αφου δεν υπηρχαν αλλοι)...Επεστρεψα στο νησι μου την Κερκυρα (Ειμαι μισος κερκυραιος απο τη μητερα μου , απο τον πατερα μου ειμαι Λαμιωτης) βρηκα εκκλησια που εψαχνε για ψαλτης (και η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν ελλειψεις ιεροψαλτων) ο ιερεας εκει μου ειπε οτι μπορουν να μου δινουν 150 - 200 ευρω (εχει δυο ενοριες στην οποια δευτερη πηγαινουμε μια φορα το μηνα) και το κατεληξαν να μου δινουν (με την εβδομαδα - καθε κυριακη) 40 ευρω συνολο 120 ευρω απο την κεντρικη ενορια συν 20 ευρω !!! απο τη δευτερη ενορια μια φορα το μηνα , συνολο 140 ευρω το μηνα !!!! οταν οι ιεροψαλτες σε εκκλησιες στην πολη της Κερκυρας εχουν τουλαχιστον 300 ευρω το μηνα....Οκκ ειναι χωριο , ισως (λεω ισως) να μην υπαρχει αυτη η δυνατοτητα , αλλα οχι και τετοια εκμεταλλευση με αμοιβη για πασατεμπο και γλειφιτζουρια !!!!! Ελεος !!!!!!!! Να προσθεσω οτι κανω και κατηχητικο στα παιδια στο ναο (6 κοριτσια και αυτα με το ζορι ...) Ο ιερεας μου ειπε οτι θα μου εκανε μια αυξηση και ειδικα που κανω και τα κατηχητικα θα μου εδιναν "κατι" παραπανω !!! Πραγμα το οποιο δεν εγινε και οπως δειχνει ουτε και προκειται γιατι "βρηκαν" καλο κοροιδο με φιλοτιμο !!!!!! ο αυταρχισμος , η εκμεταλλευση και η υποτιμηση των αλλων και ειδικα των ιεροψαλτων απο τους ιερεις , δυστυχως πανε συννεφο !!!!!! Με τις συμπεριφορες τους , εχουν διωξει τον περισσοτερο κοσμο απο τις εκκλησιες και κυριως τη νεολαια η οποια δεν θελει να ακουει για παπαδες και ναους !!!!! Συντελειται ενα κακοηθες εγκλημα απο τους ρασοφορους η πλειοψηφια των οποιων μπαινουν στην ιερωσυνη για την κοιλια και την τσεπη τους , για το μισθο , περνωντας τους πιστους για ζωα !!!! Προβατακια για αρμεγμα .....Ο ψαλτης , νεοκορος κλπ , θεωρουνται δουλικα και υποχειρια απο τους "αφεντες" παπαδες...γραφω με πικρα απο εμπειρια ετων....στην παραμυθια στο ναο που υπηρετουσα , καθε κυριακη ερχοταν πεντε γριουλες και νεολαια (η αντρες) τιποτα , μιλαμε για ενορια 600 ατομων.....Εδω στην κερκυρα που υπηρετω , καθε κυριακη το ιδιο....πεντε με δεκα ατομα (γριουλες κυριως)και νεολαια μηδεν στο πηλικον !!!!!!! Με αυτην την κατασταση στο τελος οι "αφενταδες" παπαδες θα θυμιατιζουν τις αδειες καρεκλες των ναων μονοι τους και θα ευλογουν τους τοιχους με τις πανακριβες αγιογραφιες ....
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι γεια σας !!! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ το οποίο είναι πραγματικά χρήσιμο και ενημερωτικό !!! .......................................................................................................αλλα όχι και τέτοια εκμετάλλευση με αμοιβή για πασατέμπο και γλειφιτζούρια !!!!! Έλεος !!!!!!!! ...........
Όλα τα παραπάνω, που δημόσια καταγγέλλετε, θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να τα γνωστοποιήσετε και στον τοπικό σύνδεσμο - σύλλογο Ιεροψαλτών, ώστε να πάρει ουσιαστική θέση!
Επίσης, θα πρέπει να δεις και το σχετικό κανονισμό "Περί ιεροψαλτών και της καταστάσεως αυτών", εδώ και να προσπαθήσεις, σε συνεργασία με τον παραπάνω σύλλογο Ιεροψαλτών, για την εφαρμογή του...........
Αν και σε περιόδους παρακμής, όπως την σημερινή, δεν εφαρμόζονται, εύκολα, κανονισμοί, εγκύκλιοι, διατάξεις, νόμοι..............:mad:
 

andreaspele

Νέο μέλος
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ ΣΕ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ, ΟΧΙ ΕΝΟΡΙΑ.ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ [30] Ε.


Ο παππας ειναι δημοσιος υπαλληλος με εξασφαλισμενο μισθο κ ασφαλεια!! Κ με τα τυχερα εκτοξευεται ο μισθος του!!! Μπορει επισης αν θελει -ιδως στα χωρια- να σχοληθει κ με αλλη εργασια, εχει χρονο!! Αλλα εδω δεν ασχολουνται καποιοι ουτε καν με τα δικα τους κτηματα...τι καθομαστε κ λεμε!! Το θεμα ομως εναι αλλο!! Να πουν οι ιερεις στον λαο πως αν θελουν μπορουν κ κατ' ίδιαν να πληρωνουν τους ψαλτες, οπως συμβαινει σε πολλα μερη με αποτελεσμα ο κοσμος να ξερει τι δινει κ σε ποιον!!! Προσεξτε το αυτο που λεω!!! Διοτι οταν ο ιερεας ξαφνικα προτρεπει το κοσμο (ενω ειθισται το αντιθετο) να δινει στην εκκλησια συνολικα το ποσο προκειμενου να ξερει ο ταμιας τι αποδειξη να κοψει -λες κ αν τα δωσουν απευθειας στον ψαλτη δεν μπορει αυτος να ενημερωσει τον ταμια:wink::wink:- ο κοσμος δεν ξερει τι ''παιζει'' με τα ποσοστα !!!! Πολλες φορες εχει συμβει ατομα να αφηνουν σεβαστο ποσο, νομιζοντας πως κ ο ψαλτης θα πληρωθει καλα και οταν μαθουν ποσο πηρε συμφωνα με το ποσοστο που του αναλογει αγανακτουν κ μετανιωνουν που δεν τα εδωσαν αμμεσα στον ιδιο!!!! Δινει ο καθε πιστος οτι εχει ευχαριστηση στον καθε ενα απο τους μετεχωντες στα διαφορα μυστηρια!! Αυτα περι ποσοστων ως εχουν κ τα σχετικα αποτελουν αδικια κ διακριση με αποτελεσμα να δημιουργουνται απαραδεκτες κ κωμικοτραγικες καταστασεις!!!:cool:
 
Εξ αφορμής του σχολίου νεαρού προφανώς συναδέλφου ότι αμοίβεται με το ποσό των 30 ευρώ για κάθε Λειτουργία πρίν τοποθετηθώ θα γυρίσω πρώτα 64 χρόνια πίσω,αναφερόμενος τουλάχιστον στην Αθήνα.Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία αυτή για ένα ζήτημα που βασανίζει την συνείδησή μου.
Ο αείμνηστος Επίσκοπος Ρωγών ώς Πρωτοσύγκελλος εκδίδει εγκύκλιο στα 1950 στην οποία προτρέπει τους Προϊσταμένους των Ναών να χορηγήσουν επιπλέον επίδομα ,του μισθού και του δώρου Πάσχα στο προσωπικό των Ναών. Για τους παλαιοτέρους η προτροπή του Διονυσίου δεν ήταν απλώς προτροπή.Η εγκύκλιος αυτή αναφερόμενος σημειολογικά γίνεται σε μια περίοδο που η πατρίδα μας δεν ήταν σε "κρίση" αλλά ήταν καταστραμμένη,μετά απο πόλεμο,τριπλή κατοχή,εσωτερική σύγκρουση.Η οικονομία της δεν ήταν σε κρίση απλά ήταν καταστραμμένη,όπως καταστραμμένες ήταν & οι υποδομές της.Η εκκλησία όμως αντιλαμβανόμενη τον ρόλο της φρόντιζε όχι μόνο τον λαό ( ας ανατρέξουμε ιστορικά στις προσπάθειες του αντιβασιλέα Δαμασκηνού αλλά και του Σπυρίδωνος αργότερα)αλλά σαν θεσμός φρόντιζε & τους ανθρώπους που κρατούσαν ζωντανό το γηϊνο οικοδόμημά της δηλαδή το προσωπικό της. Αργότερα ο ίδιος ο Σπυρίδων σαν Αρχιεπίσκοπος Αθηνών στην απολογιστική έκθεση των πεπραγμένων του στην Ι.Σ.Ι τόνισε,εμφατικά και χωρίς ενοχές πως "δαπανήθησαν αρκετά εκατομμύρια δραχμών για την συγκρότηση χορού στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών".Και οι δύο αυτές πληροφορίες με την μορφή εγγράφων βρίσκονται στο προσωπικό μου αρχείο και κάποια στιγμή θα τις δημοσιεύσω. Επίσης στους μεγάλους Ναούς (sic)των Αθηνών η μισθοδοτικες καταστάσεις πρίν απο τον διορισμό των εφημερίων στο Δημόσιο ξεκινούσαν με τον Πρωτοψάλτη,τον Λαμπαδάριο,τον χορό ( αν υπήρχε) & ακολουθούσαν οι κληρικοί.Αυτή η παράδοση & η σχέση βίαια καταλύθηκε τα τελευταία χρόνια.Αναφέρω τα τελευταία χρόνια γιατί όσον αφορά τον εαυτό μου ψάλλω επαγγελματικά απο τα 14 χρόνια μου δηλαδή τριαντατρία συναπτά χρόνια & όλοι οι κληρικοί που διετέλεσαν προϊστάμενοι μου θεωρούσαν αδιανόητο να μην είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους απέναντι στους εργαζομένους τους αλλά και στο ελληνικό κράτος (εννοώ το ΙΚΑ) άσχετο με τις όποιες αδυναμίες τους.Ας είναι καλά στην επίγειο και στην άνωθεν Ιερουσαλήμ κληρικοί όπως οι Πολ.Καρβελάς,Δ.Νίκου,Α.Περτέσης,Σπ.Τσάκαλος,Γ.Βαλληνδράς,π.Γαβριήλ,Μάξιμος Παπαγιάννης ( νύν Ιωαννίνων)Ιγνάτιος Γεωργακόπουλος ( νύν Δημητριάδος) οι οποίοι θεώρησαν & πιστεύω ακόμη θεωρούν αδιανόητο ηθικά να εμπαίξουν το προσωπικό τους.Όμως οι εποχές άλλαξαν αφού άλλαξαν & οι άνθρωποι.Οι εποχές άλλαξαν αφού άλλαξε και η δομή του κλήρου μας,οι εποχές άλλαξαν αφού άλλαξε η σχέση της εκκλησίας μας με τον κόσμο και βασικά με το προσωπικό της. Ο ιεροψάλτης λοιπόν όπως και ο κληρικός,ο γιατρός,ο εκπαιδευτικός είναι λειτούργημα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλοι οι ώς άνω επαγγελματικοί κλάδοι λημοκτονούν.Καλοί και κακοί ψάλτες ενδεχομένως υπάρχουν όπως καλοί και κακοί γιατροί,δικηγόροι,εκπαιδευτικοί και κληρικοί. Αυτό όμως δενσημαίνει ότι δεν πρέπει να αμοίβονται,δεν σημαίνει ότι πρέπει να παίρνουν μαύρα χρήματα,δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να καταβάλλονται ασφαλιστικές εισδφορές στα ταμεία της πατρίδας μας ,που κατά τα άλλα την πονάμε!
Αν δεν είναι καλοί ψάλτες ας τους αξιολογήσει η εκκλησία και ας τους πεί ότι δεν τους χρειάζεται.Αυτό είναι το πρώτο.Η άλλη αιτίαση είναι ότι δεν βγάινει το παγκάρι.Εδώ αξίζει να σταθούμε στην εισαγωγή.Βγαίναν τα παγκάρια στην Κατοχή όταν στον ΜητροπολιτικόΝαό Αθηνών συντηρούνταν παιδικός χορός 30 παιδιών? Βγαίναν τα παγκάρια το 1950 όταν ο αείμηστος Διονύσιος προέτρεπε δηλαδή επέβαλε την καταβολή και εκτάκτου επιδόματος εκτός του μισθού και του δώρου Πάσχα? Εβγαιναν τα παγκάρια μέχρι το 2013 να καταβάλλουν στους νόμιμους εργαζομένους τα δώρα & τα επιδόματα? Μάλλον ναί αν σκεφθεί κανείς ότι κανείς δεν ρίσκαρε το αυτόφωρο.
Σήμερα όμως δεν βγαίνουν για το προσωπικό των Ναών.Για να σκεφθούμε όμως ότι οι Μητροπόλεις εξακολουθούν να παίρνουν απο τα παγκάρια το 20-30% των εισπράξεων,διαφημίζεται ότι μοιράζονται 10.000 μερίδες φαγητό ημηρεσίως οι οποίες στοιχίζουν τουλάχιστον είτε παρασκευασθούν είτε παραγγελθούν περί της 300.000 ευρώ σε μηνιαία βάση,διαφημίζεται ότι μοιράζονται τρόφιμα σε οικογένειες με εξωτερική συνδρομή αλλά ο ψάλτης που πιά έχει φθάσει να αμοιβεται πολλές φορές με συνολικό ποσό της τάξεως των 6.000 ευρώ ετησίως θεωρείται πως πρέπει να παράγει & τέχνη αλλά ταυτόχρονα να επιβιώσει κιόλας.Τώρα επαναλαμβάνω αυτά που ακούγονται ο ψάλτης έρχεται μια Κυριακή ή γιατί να παίρνει περισσότερα απο μένα πουείμαι παπάς δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα.Αν υπήρχε σοβαρός διοικητικός μηχανισμός ας έλεγε στον ψάλτη πότε να πάει,αν οι μισθοί των κληρικών έφθασαν εκεί που έφθασαν ας διαμαρτυρηθούν στην Ιερά Σύνοδο & στους κατά τόπους επισκόπους τους για την σύμπραξη με το κράτος. Αν τελικά όλα είναι ένας μύθος τότε αν η εκκλησία μας χρεωκόπησε ηθικά & υλικά ας σκεφθούν οι υπεύθυνοι ,μέσα σε αυτούς και μείς τις πταίει. Τελευταία αφήνω τις συμβουλές τόσων σοφών εδώ να απευθύνονται οι νέοι συνάδελφοι στους κατά τόπους συλλόγους. Ας μην λησμονάμε πως οι Σύλλογοι με πρώτο αυτό της Αθήνας έχουν μετατραπεί σε μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα σωματεία δηλαδή μη επαγγελματικά.Αν με την παρούσα δομή τους βρεί λύση έστω & ένας ψάλτης εδώ θα είμαστε για να το δούμε.
 

PANROUST

Μέλος
Εξ αφορμής του σχολίου νεαρού προφανώς συναδέλφου ότι αμοίβεται με το ποσό των 30 ευρώ για κάθε Λειτουργία πρίν τοποθετηθώ θα γυρίσω πρώτα 64 χρόνια πίσω,αναφερόμενος τουλάχιστον στην Αθήνα.Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία αυτή για ένα ζήτημα που βασανίζει την συνείδησή μου.
Ο αείμνηστος Επίσκοπος Ρωγών ώς Πρωτοσύγκελλος εκδίδει εγκύκλιο στα 1950 στην οποία προτρέπει τους Προϊσταμένους των Ναών να χορηγήσουν επιπλέον επίδομα ,του μισθού και του δώρου Πάσχα στο προσωπικό των Ναών. Για τους παλαιοτέρους η προτροπή του Διονυσίου δεν ήταν απλώς προτροπή.Η εγκύκλιος αυτή αναφερόμενος σημειολογικά γίνεται σε μια περίοδο που η πατρίδα μας δεν ήταν σε "κρίση" αλλά ήταν καταστραμμένη,μετά απο πόλεμο,τριπλή κατοχή,εσωτερική σύγκρουση.Η οικονομία της δεν ήταν σε κρίση απλά ήταν καταστραμμένη,όπως καταστραμμένες ήταν & οι υποδομές της.Η εκκλησία όμως αντιλαμβανόμενη τον ρόλο της φρόντιζε όχι μόνο τον λαό ( ας ανατρέξουμε ιστορικά στις προσπάθειες του αντιβασιλέα Δαμασκηνού αλλά και του Σπυρίδωνος αργότερα)αλλά σαν θεσμός φρόντιζε & τους ανθρώπους που κρατούσαν ζωντανό το γηϊνο οικοδόμημά της δηλαδή το προσωπικό της. Αργότερα ο ίδιος ο Σπυρίδων σαν Αρχιεπίσκοπος Αθηνών στην απολογιστική έκθεση των πεπραγμένων του στην Ι.Σ.Ι τόνισε,εμφατικά και χωρίς ενοχές πως "δαπανήθησαν αρκετά εκατομμύρια δραχμών για την συγκρότηση χορού στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών".Και οι δύο αυτές πληροφορίες με την μορφή εγγράφων βρίσκονται στο προσωπικό μου αρχείο και κάποια στιγμή θα τις δημοσιεύσω. Επίσης στους μεγάλους Ναούς (sic)των Αθηνών η μισθοδοτικες καταστάσεις πρίν απο τον διορισμό των εφημερίων στο Δημόσιο ξεκινούσαν με τον Πρωτοψάλτη,τον Λαμπαδάριο,τον χορό ( αν υπήρχε) & ακολουθούσαν οι κληρικοί.Αυτή η παράδοση & η σχέση βίαια καταλύθηκε τα τελευταία χρόνια.Αναφέρω τα τελευταία χρόνια γιατί όσον αφορά τον εαυτό μου ψάλλω επαγγελματικά απο τα 14 χρόνια μου δηλαδή τριαντατρία συναπτά χρόνια & όλοι οι κληρικοί που διετέλεσαν προϊστάμενοι μου θεωρούσαν αδιανόητο να μην είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους απέναντι στους εργαζομένους τους αλλά και στο ελληνικό κράτος (εννοώ το ΙΚΑ) άσχετο με τις όποιες αδυναμίες τους.Ας είναι καλά στην επίγειο και στην άνωθεν Ιερουσαλήμ κληρικοί όπως οι Πολ.Καρβελάς,Δ.Νίκου,Α.Περτέσης,Σπ.Τσάκαλος,Γ.Βαλληνδράς,π.Γαβριήλ,Μάξιμος Παπαγιάννης ( νύν Ιωαννίνων)Ιγνάτιος Γεωργακόπουλος ( νύν Δημητριάδος) οι οποίοι θεώρησαν & πιστεύω ακόμη θεωρούν αδιανόητο ηθικά να εμπαίξουν το προσωπικό τους.Όμως οι εποχές άλλαξαν αφού άλλαξαν & οι άνθρωποι.Οι εποχές άλλαξαν αφού άλλαξε και η δομή του κλήρου μας,οι εποχές άλλαξαν αφού άλλαξε η σχέση της εκκλησίας μας με τον κόσμο και βασικά με το προσωπικό της. Ο ιεροψάλτης λοιπόν όπως και ο κληρικός,ο γιατρός,ο εκπαιδευτικός είναι λειτούργημα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλοι οι ώς άνω επαγγελματικοί κλάδοι λημοκτονούν.Καλοί και κακοί ψάλτες ενδεχομένως υπάρχουν όπως καλοί και κακοί γιατροί,δικηγόροι,εκπαιδευτικοί και κληρικοί. Αυτό όμως δενσημαίνει ότι δεν πρέπει να αμοίβονται,δεν σημαίνει ότι πρέπει να παίρνουν μαύρα χρήματα,δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να καταβάλλονται ασφαλιστικές εισδφορές στα ταμεία της πατρίδας μας ,που κατά τα άλλα την πονάμε!
Αν δεν είναι καλοί ψάλτες ας τους αξιολογήσει η εκκλησία και ας τους πεί ότι δεν τους χρειάζεται.Αυτό είναι το πρώτο.Η άλλη αιτίαση είναι ότι δεν βγάινει το παγκάρι.Εδώ αξίζει να σταθούμε στην εισαγωγή.Βγαίναν τα παγκάρια στην Κατοχή όταν στον ΜητροπολιτικόΝαό Αθηνών συντηρούνταν παιδικός χορός 30 παιδιών? Βγαίναν τα παγκάρια το 1950 όταν ο αείμηστος Διονύσιος προέτρεπε δηλαδή επέβαλε την καταβολή και εκτάκτου επιδόματος εκτός του μισθού και του δώρου Πάσχα? Εβγαιναν τα παγκάρια μέχρι το 2013 να καταβάλλουν στους νόμιμους εργαζομένους τα δώρα & τα επιδόματα? Μάλλον ναί αν σκεφθεί κανείς ότι κανείς δεν ρίσκαρε το αυτόφωρο.
Σήμερα όμως δεν βγαίνουν για το προσωπικό των Ναών.Για να σκεφθούμε όμως ότι οι Μητροπόλεις εξακολουθούν να παίρνουν απο τα παγκάρια το 20-30% των εισπράξεων,διαφημίζεται ότι μοιράζονται 10.000 μερίδες φαγητό ημηρεσίως οι οποίες στοιχίζουν τουλάχιστον είτε παρασκευασθούν είτε παραγγελθούν περί της 300.000 ευρώ σε μηνιαία βάση,διαφημίζεται ότι μοιράζονται τρόφιμα σε οικογένειες με εξωτερική συνδρομή αλλά ο ψάλτης που πιά έχει φθάσει να αμοιβεται πολλές φορές με συνολικό ποσό της τάξεως των 6.000 ευρώ ετησίως θεωρείται πως πρέπει να παράγει & τέχνη αλλά ταυτόχρονα να επιβιώσει κιόλας.Τώρα επαναλαμβάνω αυτά που ακούγονται ο ψάλτης έρχεται μια Κυριακή ή γιατί να παίρνει περισσότερα απο μένα πουείμαι παπάς δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα.Αν υπήρχε σοβαρός διοικητικός μηχανισμός ας έλεγε στον ψάλτη πότε να πάει,αν οι μισθοί των κληρικών έφθασαν εκεί που έφθασαν ας διαμαρτυρηθούν στην Ιερά Σύνοδο & στους κατά τόπους επισκόπους τους για την σύμπραξη με το κράτος. Αν τελικά όλα είναι ένας μύθος τότε αν η εκκλησία μας χρεωκόπησε ηθικά & υλικά ας σκεφθούν οι υπεύθυνοι ,μέσα σε αυτούς και μείς τις πταίει. Τελευταία αφήνω τις συμβουλές τόσων σοφών εδώ να απευθύνονται οι νέοι συνάδελφοι στους κατά τόπους συλλόγους. Ας μην λησμονάμε πως οι Σύλλογοι με πρώτο αυτό της Αθήνας έχουν μετατραπεί σε μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα σωματεία δηλαδή μη επαγγελματικά.Αν με την παρούσα δομή τους βρεί λύση έστω & ένας ψάλτης εδώ θα είμαστε για να το δούμε.
Καλησπέρα σας!
Γράφετε, οι Σύλλογοι έχουν μετατραπεί σε μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα σωματεία κτλ..
Δηλαδή πριν τι χαρακτήρα είχαν;
 
Καλησπέρα σας!
Γράφετε, οι Σύλλογοι έχουν μετατραπεί σε μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα σωματεία κτλ..
Δηλαδή πριν τι χαρακτήρα είχαν;

Αγαπητέ μου αν από ένα κείμενο σας έμεινε μια παράγραφος δεν δύναμαι να αντιληφθώ το ζητούμενο.Αν υποθετικά το ζητούμενο είναι τι ήταν οι σύλλογοι πρίν ,έχω την υποψία ότι για να γίνει έστω & ένας κανονισμός ο οποίος δεν τηρείται πρέπει να είχαν & σωματειακές-επαγγελματικές ευαισθησίες.Ο σκοπός όμως του κειμένου & το θέμα μάλλον δεν ήταν τι είδους συλλόγους έχουμε,ούτε τι γνώμη έχουν οι ψάλτες για τους συλλόγους τους,ουτε και πια η γνώμη της κοινωνίας για τους ψάλτες.
 

PANROUST

Μέλος
Αγαπητέ μου αν από ένα κείμενο σας έμεινε μια παράγραφος δεν δύναμαι να αντιληφθώ το ζητούμενο.Αν υποθετικά το ζητούμενο είναι τι ήταν οι σύλλογοι πρίν ,έχω την υποψία ότι για να γίνει έστω & ένας κανονισμός ο οποίος δεν τηρείται πρέπει να είχαν & σωματειακές-επαγγελματικές ευαισθησίες.Ο σκοπός όμως του κειμένου & το θέμα μάλλον δεν ήταν τι είδους συλλόγους έχουμε,ούτε τι γνώμη έχουν οι ψάλτες για τους συλλόγους τους,ουτε και πια η γνώμη της κοινωνίας για τους ψάλτες.
Κύριε Τούμπα, δεν διαφωνώ για τα υπόλοιπα.Δεν έχω να σχολιάσω κάτι από όλα τα υπόλοιπα, ούτε να κάνω κάποια ερώτηση. Εγώ έμεινα στην μία παράγραφο.
Ερωτώ επειδή κάνατε στο τέλος αναφορά για τους Συλλόγους.
Και θα κάνω και μία δεύτερη ερώτηση.
Εφόσον (όπως γράψατε στο #54 μήνυμα σας), <<Ο σκοπός όμως του κειμένου & το θέμα μάλλον δεν ήταν τι είδους συλλόγους έχουμε,ούτε τι γνώμη έχουν οι ψάλτες για τους συλλόγους τους>>, γιατί όμως στο τέλος από όλο αυτό το ωραίο κείμενο όπου γράψατε, αναφερθήκατε στο τι είδος Συλλόγους έχουμε κτλ. ;
 

PANROUST

Μέλος
Κύριε Τούμπα, δεν διαφωνώ για τα υπόλοιπα.Δεν έχω να σχολιάσω κάτι από όλα τα υπόλοιπα, ούτε να κάνω κάποια ερώτηση. Εγώ έμεινα στην μία παράγραφο.
Ερωτώ επειδή κάνατε στο τέλος αναφορά για τους Συλλόγους.
Και θα κάνω και μία δεύτερη ερώτηση.
Εφόσον (όπως γράψατε στο #54 μήνυμα σας), <<Ο σκοπός όμως του κειμένου & το θέμα μάλλον δεν ήταν τι είδους συλλόγους έχουμε,ούτε τι γνώμη έχουν οι ψάλτες για τους συλλόγους τους>>, γιατί όμως στο τέλος από όλο αυτό το ωραίο κείμενο όπου γράψατε, αναφερθήκατε στο τι είδος Συλλόγους έχουμε κτλ. ;
Όλα τα Σωματεία (Σύλλογοι), μπάντα είχαν χαρακτήρα ''Μη κερδοσκοπικό" εκ του νόμου. Γι αυτό δεν μετατράπηκαν σε τίποτα και γι αυτό να μην υποβιβάζουμε τους συλλόγους. Επαγγελματικά ήταν και είναι και ανάλογα τι γράφει το καταστατικό του κάθε σωματείου.
Αν εννοείται ότι οι σύλλογοι δεν συμπεριφέρονται επαγγελματικά όσο θα έπρεπε, θα συμφωνήσω αλλά όμως να μην γράφουμε ότι θέλουμε για να........................................................................

Ευχαριστώ για την απάντηση όπου δεν πείρα.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
..........................1). Τελευταία αφήνω τις συμβουλές τόσων σοφών εδώ να απευθύνονται οι νέοι συνάδελφοι στους κατά τόπους συλλόγους.
2). Ας μην λησμονάμε πως οι Σύλλογοι με πρώτο αυτό της Αθήνας έχουν μετατραπεί σε μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα σωματεία δηλαδή μη επαγγελματικά.Αν με την παρούσα δομή τους βρει λύση έστω & ένας ψάλτης εδώ θα είμαστε για να το δούμε.
1). Το ζούμε και το αισθανόμαστε ότι δεν γίνονται και πολλά από τους Συλλόγους - Σωματεία.
Ούτε, ως προς την εφαρμογή του σχετικού Κανονισμού, ούτε ως προς τις προσλήψεις των Ιεροψαλτών, ούτε ως προς τα μισθολογικά, αλλά ελπίζουμε μήπως με την κρίση ευαισθητοποιηθούν κι αρχίσει κάτι να κινείται.........
2). Η παραπάνω "μετατροπή που περιγράφετε σε Σωματεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα", οφείλεται στο γεγονός ότι η πλειοψηφία των μελών των Δ.Σ., έχουν και άλλες πηγές εσόδων, σε πολλές περιπτώσεις αρκετά πιο προσοδοφόρες........Είχα πει, σ' άλλη σχετική συζήτηση, να αναλάβουν στα Δ.Σ των Συλλόγων άνθρωποι, που θα ζουν από το Αναλόγιο και πίστεψέ με, θα δούμε θεαματικά αποτελέσματα! (προς το θετικότερο)!:wink:
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σας!
Γράφετε, οι Σύλλογοι έχουν μετατραπεί σε μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα σωματεία κτλ.. Δηλαδή πριν τι χαρακτήρα είχαν;
Εννοεί, Παναγιώτη, ότι δε διεκδικούν τα αυτονόητα κι ο λόγος, κατά τη γνώμη μου, είναι αυτός, που έχω αναφέρει στο προηγούμενο μήνυμά μου!:wink:
Τουλάχιστον η σημερινή "υποτονική κατάσταση", ας γίνει αφορμή "για την απαρχή καινών αποφάσεων", ειδικά για τους συναδέλφους που ζουν από το Αναλόγιο.....
 
Όλα τα Σωματεία (Σύλλογοι), μπάντα είχαν χαρακτήρα ''Μη κερδοσκοπικό" εκ του νόμου. Γι αυτό δεν μετατράπηκαν σε τίποτα και γι αυτό να μην υποβιβάζουμε τους συλλόγους. Επαγγελματικά ήταν και είναι και ανάλογα τι γράφει το καταστατικό του κάθε σωματείου.
Αν εννοείται ότι οι σύλλογοι δεν συμπεριφέρονται επαγγελματικά όσο θα έπρεπε, θα συμφωνήσω αλλά όμως να μην γράφουμε ότι θέλουμε για να........................................................................

Ευχαριστώ για την απάντηση όπου δεν πείρα.

Κοιτάξτε καταλαβαίνω ότι σας ενδιαφέρουν οι σύλλογοι.Μπορεί να κάνετε και καλά που σας ενδιαφέρουν. Αν ασχολείσθε με συλλόγους ιεροψαλτικούς ή και με συγκεκριμένο πάλι καλά κάνετε.Είναι θέμα δικό σας.Θα σας έλεγα όμως χωρίς να σας γνωρίζω ή συνασταφεί ότι βλέπετε το δένδρο & όχι το δάσος.
Εγώ ξέρετε δεν γράφω ότι θέλω και θα σας έλεγα ότι ξέρω καλά τι θέλω και για μένα και για τον χαρακτήρα του επαγγέλματος που υπηρετώ.Ξέρω δε πολύ καλά απο προσωπική εμπειρία την δύναμη της πίστεως.Εχω μάθει κιόλας να μην σχολιάζω πράγματα που δεν γνωρίζω. Σας ενημερώνω όμως ότι το σωματείο εργαζομένων της ΔΕΗ,του ΟΤΕ,της ΕΥΔΑΠ ,ή για παράδειγμα η Γ.Σ.Ε.Ε είναι επαγγελματικά σωματεία. Οι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα οργανώσεις,σωματεία,σύνδεσμοι δεν είναι επαγγελματικά σωματεία.Το κάθε δε είδους νομικό κατασκεύασμα έχει δικό του μοντέλο καταστατικής λειτουργίας.Τώρα το τι κάνουν οι σύλλογοι και το τι κάνουν ή τι θέλουν να κάνουν οι ψάλτες πιστεύετε ότι θα το διερμηνεύσω εγώ ή εσείς. Ο καθένας την άποψή του καταθέτει αρκεί να είναι επαρκώς τεκμηριωμένη.
 
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Το θέμα των αμοιβών των ιεροψαλτών είναι διαχρονικό, ιδιαίτερα λεπτό και θέλει προσοχή στις θέσεις και απόψεις...
Κάθε μητροπολιτική περιφέρεια ουσιαστικά λειτουργεί αυτόνομα, εφαρμόζοντας καταστατικά που διαμορφώνονται κατ' ουσίαν από τους κατά τόπους μητροπολίτες και ιδιαίτερα σε θέματα αμοιβών του προσωπικού των ναών. Δεν νομίζω να εφαρμόζεται (πλην της Αττικής) ο κανονισμός των ιεροψαλτών και δεν νομίζω ν' αλλάξει η νοοτροπία των μητροπολιτών οι οποίοι "αφήνουν" την αμοιβή των ιεροψαλτών στην ευχέρεια των προεστών εκάστου ναού. Τέλος πάντων ...
Να κατανοήσουμε ότι ηθικά, πνευματικά και λειτουργικά έχουμε την τεράστια υποχρέωση έναντι Θεού και παραδόσεων να μεταλαμπαδεύσουμε την κληρονομιά της ψαλτικής τέχνης, να συνεχίσουμε να είμαστε συλλειτουργοί στην τέλεση των ακολουθιών και ταπεινά ν' αναμένουμε από τον Μεγαλοδύναμο να λάβουμε "επί της γής" την αποζημίωση που μας αξίζει! Να είστε όλοι καλά και πάντα άξιοι στα ιερά αναλόγιά σας.
 
Top