Αμοιβή ιεροψάλτη

κ' επιτελους ας σταματησει αυτη η ηθικολογια κ' η ηθικοπρεπουσα (αν ειναι δοκιμος ο ορος) σταση υποννοωντας πως οσοι απο τους υπολοιπους διεκδικουν κατι παραπανω ειναι κ παραδομαχοι!!!!

Αν αγαπητέ μου από τα γραφόμενά μου εισέπραξες ηθικολογία θεωρώ ότι δεν κατάλαβες το πνεύμα μου. Ούτε κατηγόρησα αυτούς που διεκδικούν, ως παραδόπιστους. Αν ξαναδιαβάσεις το μήνυμά μου θα δεις ότι μιλάω για σεβασμό των διαφορετικών απόψεων. Θέλετε να διεκδικείτε παραπάνω; Πολύ καλώς. Αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να δεχώμαστε το συνδικαλισμό στο αναλόγιο. Υγεία εύχομαι!
 

nikolaoskin

Μέλος
Αγαπητοι συναδελφοι ξεκινωντας την συζητηση δεν ειχα σκοπο να βροπυμε ενα θεμα που θα μας κανει να μαλωνουμε μεταξυ μας!νομιζω οτι ολοι εχετε καποιο δικαιο απλα καμμια φορα δεν μεταφερουμε σωστα αυτα που νοιωθουμε και πιστευουμε!Μετα απο ολα τα παραπανω πιστευω ότι το συμπερασμα ειναι ενα!καλα ειναι ολα τα χρηματα που παιρνουμε ειτε 300 ειτε 1000 ευρω φτανει να υπαρχει συννενοηση.Στην εκκκλησια που ψαλλω δεν υπαρχει ο ¨κακος¨ ιερεας ουτε ο κοσμος ο πολυς!Καθε φορα θα υπαρχουν 90-150 ατομα ως εκκλησιασμα!Οποτε δεν μορω να ζητησω υπερβολικα χρηματα με τον τσαμπουκα.Επισης για να απαντησω στον συναδελφο νωριτερα πιστευω οτι ξερω καλα το τυπικο και την ταξη της εκκλησιας και επισης δεν ειμαι ο πριγγος αλλα μια φωνη την εχουμε!Ταυτα!Συννενοηση και καλη καρδια πανω απο ολα!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αν αγαπητέ μου από τα γραφόμενά μου εισέπραξες ηθικολογία θεωρώ ότι δεν κατάλαβες το πνεύμα μου. Ούτε κατηγόρησα αυτούς που διεκδικούν, ως παραδόπιστους. Αν ξαναδιαβάσεις το μήνυμά μου θα δεις ότι μιλάω για σεβασμό των διαφορετικών απόψεων. Θέλετε να διεκδικείτε παραπάνω; Πολύ καλώς. Αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να δεχώμαστε το συνδικαλισμό στο αναλόγιο. Υγεία εύχομαι!

Αγαπητε Νικολαε ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες!! Κ σε οσους προτρεπουν να σταματησουμε απο φοβο μηπως δημιουργηθουν παρεξηγησεις θα πω πως ο σκοπος του διαδικτυακου τοπου συναντησης μας ειναι αυτος ακριβως...να ανταλλασουμε δηλ αποψεις εστω κ με εντονο τροπο!! Δεν ξερω αλλα ειναι μια σταση που συναντω συχνα στο φορουμ!!!
Ως προς το συνδικαλισμο εχω να πω πως ουτε κ εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να δεχτουμε τις δικες σας, σεβαστες κατα τα αλλα, αποψεις!! Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι θα πρεπει να συνδικαλιζονται οι ιερεις κ οχι εμεις??? Εμεις δεν εχουμε εξασφαλισμενες καποιες στανταρ εργασιακες συνθηκες...οπου μας παει ο ανεμος που φυσα μεσα απο την ιερα συνοδο παμε!! Επομενως ο καλως νοούμενος συνδικαλισμος βοηθα κ τις δυο μεριες καθως μεσα απο ενα συλλογικο οργανο μπορουμε να διεκδικουμε χωρις να σκοτωνομαστε ο καθενας μας με τον ιερεα της ενοριας του!!
Δεν καταδικαζω την διαθεση προσφορας του καθενα απο εμας...καθε αλλο!! Προσωπικα κ΄σε περιοδους οπου ο μισθος του ψαλτη (250 ευρω)ηταν η κυρια ή αν θελετε η σταθερη πηγη εισοδηματος, σε διαφορα μυστηρια οταν ηξερα πως οι οικογενειες χαρις των οποιων τελουνταν ηταν φτωχες δεν επαιρνα ουτε σεντς!!! Αυτο το λεω οχι με διαθεση αυτοπροβολης φυσικα αλλα για να τονισω πως ηταν δικη μου κ μονο αποφαση!! Θα μου πειτε τι εννοω με αυτο?? Θα μπορουσε να ηταν αλλιως?? Φυσικα!!! Οταν καποιοι (κυριως ιερεις αλλα κ' λαικοι) πονηρα σκεπτομενοι εκμεταλλευονται το θρησκευτικο μας συναισθημα προβαλλοντας μας την εννοια της προσφορας στην εκκλησια προκειμενου να γλυτωσουν λιγα ευρω τα οποια μπορουν να δωσουν, τοτε αυτο πως λεγεται αν οχι ψυχολογικος καταναγκασμος?? Ξεχνουν δυστυχως πολλοι απο αυτους πως η εννοια της προσφορας βαραινει τους ιδιους πρωτα κ μετα ολους τους αλλους!!!!
Αυτο ακριβως ειναι που με εξοργιζει κ προσπαθω να αναδειξω μεσα απο το φορουμ!!! Η προσφορα παντα πρεπει να υπαρχει μεσα στην εκκλησια απο ολους, κληρικους κ λαικους!!! Θα πρεπει να ειναι ομως προιον ελευθερης βουλησης κ αγαπης προς τον συνανθρωπο κ γενικοτερα την εκκλησια!!
Ελπιζω να εγινα κατανοητος!!!:cool:
 

didimotihitis

Νέο μέλος
Ο ΣΟΦΟΣ ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ:ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ!Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ!ΑΓΑΠΗΤΟΙ !ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΕΝΩΠΙΟΝ ΣΥΣΣΩΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ,ΚΑΛΟΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΜΑΡΤΥΡΟΣ)ΓΙΑ ΟΜΑΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΘΕΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΕΦΩΝΗΜΕΝΩΝ!!ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ,ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΗΜΑ...ΠΡΟΣΟΧΗ!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο ΣΟΦΟΣ ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ:ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ!Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ!ΑΓΑΠΗΤΟΙ !ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΕΝΩΠΙΟΝ ΣΥΣΣΩΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ,ΚΑΛΟΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΜΑΡΤΥΡΟΣ)ΓΙΑ ΟΜΑΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΘΕΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΕΦΩΝΗΜΕΝΩΝ!!ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ,ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΗΜΑ...ΠΡΟΣΟΧΗ!

Εξ άλλου το χρήμα πολλοί εμίσησαν, το αφορολόγητον (σχεδόν) ουδείς... που λέει κ ο δάσκαλός μου... Το αφορολόγητον έχει ουσία όταν είναι υψηλός ο μισθός, ειδάλλως αν και αφορολόγητο είναι δικαίως μη φορολογήσιμο. Συνεπώς μόνο καταχρηστικά ονομάζεται αφορολόγητο.

Δ.
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο ΣΟΦΟΣ ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ:ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ!Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ!ΑΓΑΠΗΤΟΙ !ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΕΝΩΠΙΟΝ ΣΥΣΣΩΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ,ΚΑΛΟΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΜΑΡΤΥΡΟΣ)ΓΙΑ ΟΜΑΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΘΕΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΕΦΩΝΗΜΕΝΩΝ!!ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ,ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΗΜΑ...ΠΡΟΣΟΧΗ!

Σωστα ολα αυτα!! Πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι....διοτι οπου χρημα κ εκκλησια υπαρχει ενα θεμα!!!! Δεν πρεπει να ξεπερναμε τα ορια...αλοιμονο!!! Απλως αυτο που θελω τουλαχιστον εγω να αναδειξω μεσα απο προηγουμενα μνμ μου ειναι η λανθασμενη αντιμετωπιση των ιεροψαλτων κ η κακη νοοτροπια πολλων ιερεων!!!!! (διαβαστε προηγουμενα μνμ μου)
Δεν πρεπει να ειμαστε ''επαγγελματιες'' ως προς τη συμπεριφορα μας σε σχεση με τα οικονομικα....κ οσοι το εχουν πραξει ειτε μεγαλοι δασκαλοι ειτε ο ψαλτης της γειτονιας μας, ειναι λαθος!!! Αυτο ομως δεν σημαινει πως θα δεχομαστε κ την οποια εκμεταλλευση...........:cool:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Εξ άλλου το χρήμα πολλοί εμίσησαν, το αφορολόγητον (σχεδόν) ουδείς... που λέει κ ο δάσκαλός μου... Το αφορολόγητον έχει ουσία όταν είναι υψηλό, ειδάλλως αν και αφορολόγητο είναι δικαίως μη φορολογήσιμο. Συνεπώς μόνο καταχρηστικά ονομάζεται αφορολόγητο.

Δ.

πάλι ζωγράφισε
 

didimotihitis

Νέο μέλος
ΑΔΕΛΦΟΙ,ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:Η ΑΜΟΙΒΗ ΜΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΟΜΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΜΝΑ ΤΩΝ Ι.ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΝ!ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ Η ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΣ!ΕΙΘΕ ΟΙ ΣΕΒΑΣΤΟΙ ΜΑΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙ ΚΑΘΈΙΣ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ!
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφε και εγώ ακριβώς στα ίδια επίπεδα είμαι σε ναό της Βέροιας(και άνεργος με μόνο μισθό τα 300 ευρώ).
 

liakos

Μέλος
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ
Είμαι 40 χρόνια Ιεροψάλτης από παιδί ανέβηκα στο αναλόγιο και από μικρός ακόμα είχα αναλάβει ευθύνες στο αναλόγιο της ενορίας μου.
Η εμπειρία μου και οι γνώσεις μου σχετικά με την Βυζαντινή μουσική και το τυπικό είναι μεγάλη καθώς και τα χρόνια διακονίας μου σε μεγάλες ενορίες ως πρωτοψάλτης- σε μερικές δε εντελώς δωρεάν.Ποτέ δεν έχω κάνει παζάρια για αμοιβή και ότι κι αν μου έδιναν έλεγα ευχαριστώ.Όμως γνώρισα την στυγνή εκμετάλλευση από ανθρώπους που δεν υπηρετούν Χριστό παρά μόνον χρυσό, από ανθρώπους με πολύ χαμηλό επίπεδο τόσο πνευματικό όσο και γνωστικό.
Επαλήθευσαν πολλοί δυστυχώς το του λαού<<Οι του βίου ναυαγοί του υψίστου λειτουργοί. >>
Κάποιοι μπήκαν στην Εκκλησία για να αρπάξουν και όχι να προσφέρουν.Έτσι επαλήθευσαν και το ρηθέν υπό του Ιησού <<ο μη εισερχόμενος εις την αυλή των προβάτων εκ της πύλης κλέφτης και ληστής εισί>>
Τι αμοιβή των κόπων σου λοιπόν μπορείς να περιμένεις ιεροψάλτη από έναν τέτοιο προϊστάμενο;
Αλήθεια ποια προσόντα είχαν κάποιοι σύμφωνα με αυτά που αναφέρουν οι δυο μεγάλοι πατέρες Χρυσόστομος και Βασίλειος, όταν βλέπουν την Ιεροσύνη ως δημoσιο-υπαλληλίκη και μόνον;Όταν είναι ανακόλουθοι στα λόγια και τις υποσχέσεις τους, δεν υπολογίζουν καν την αλήθεια και τον αυτοσεβασμό τους τουλάχιστον , όταν μπήκαν φτωχοί και σε χρόνο ρεκόρ έγιναν πλούσιοι από το μαύρο χρήμα των τυχερών;
Δεν θέλω να χαρακτηριστώ απόλυτος ούτε άδικος στους ελάχιστους εναπομείναντες αγίους Λευίτες , τους πραγματικούς εργάτες τους αμπελώνος, όμως είναι εξαιρέσεις και ελάχιστοι.
Μεγάλωσα κάτω από το ράσο σπούδασα για να γίνω κληρικός ,αλλά δεν μου αρκούσε η δική μου επιθυμία και έτσι από σεβασμό σ' αυτό και φόβο Θεού, δεν άρπαξα την Ιεροσύνη για να λύσω τα οικονομικά μου προβλήματα.
Όμως επιθυμούσα πάντα διακαώς να διακονήσω από το αναλόγιο.Η ψαλτική όμως για να την κατέχεις καλά πρέπει να δώσεις αίμα δηλαδή χρόνο,κόπο,στερήσεις,χρήμα,υπομονή επιμονή,να υποφέρει μαζί σου και η οικογένειά σου, να αναλώσεις όλη σου την ζωή στην τέχνη των Αγγέλων και τους μουσικούς δρόμους που βάδισαν οι άγιοι της αγίας αυτής τέχνης που μόνο αυτή θα υπάρχει μετά την Δευτέρα παρουσία,αυτή που κάνει τον θείο λόγο πιο προσιτό στο λαό.
Αυτήν την ιερή τέχνη δυστυχώς οι περισσότεροι Προϊστάμενοι την έχουν γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων τους ενώ λογικά θα έπρεπε
και οι ίδιοι να την κατέχουν ως ένα ακόμα βασικό προσόν πριν ιερωθούν.
Πολλοί δε δεν γνωρίζουν στοιχειώδη ανάγνωση και τυπικό, βαριούνται να ιερουργήσουν μάλιστα εορτές μεγάλων αγίων και πάντα βιάζονται γιατί ισχυρίζονται πως ο κόσμος ποια δεν θέλει πολλά, αυτά τα περί μουσικής ανήκουν στο παρελθόν. Αυτά μου είπε μια μέρα υψηλόβαθμος στρατιωτικός ιερέας που δεν του αρκούσε η μεγάλη σύνταξή του και ζητούσε και πρόσθετη κάθε φορά αμοιβή για να εξυπηρετήσει φτωχό ναό της περιοχής μας .
Όταν προϊστάμενος έχει σίγουρο το μηνιάτικο και τα τυχερά, τι τον θέλει τον καλό τον ψάλτη; για να φέρει περισσότερο κόσμο στο ναό; για να του δημιουργούν προβλήματα;Θα πείτε δεν τον ενδιαφέρουν τα έσοδα από τον πολύ κόσμο;
ΌΧΙ υπάρχουν πιο σοβαρές πηγές εσόδων από επιχειρηματίες που με δωρεές στους ναούς (και μάλιστα αν οι δωρεές δεν φορολογούνται κόβεται και μεγαλύτερη απόδειξη...) έχουν σπουδαίες φοροαπαλλαγές και αμφότερα οφέλη και οι επιτροπές να επιδίδονται σε συνεχείς και μόνο ανακαινίσεις θαρρείς και αυτό είναι το μόνο έργο τους.
Πώς λοιπόν ένας ψάλτης στην επαρχία να περιμένει εκτίμηση της προσφοράς του, όταν το μόνο που μετράει είναι οι εργολαβίες οι κτιριακές αλλαγές και οτιδήποτε άλλο... πλην της αγγελικής τέχνης πόσον μάλλον της αμοιβής του Ιεροψάλτη.Η κήρυξη του θείου λόγου με την μουσική επένδυση αλήθεια είναι υποδιέστερη των άλλων αναγκών του ναού;
Για πολλούς ιερωμένους ο ψάλτης δεν πρέπει να ζητά, εγώ θα έλεγα κάτι ποιο προχωρημένο να μην του δίνεται καμιά αμοιβή αφού κερδίζει πνευματικά αλλά και πάλι ο λόγος του θεού λέει να μην φιμώνεις το βόδι που οργώνει και αλλού ,ο εργάτης του ναού από το να τρώει.
Αν λοιπόν οι αγαπητοί μας πατέρες δεχτούν να διακονούν αμισθί όπως έκανε ο σκηνοποιός Απόστολος Παύλος τότε και εμείς θα τους μιμηθούμε...
Και αλίμονο αν ο παπάς είναι και κομπλεξικός επειδή πριν ήταν ένας αποτυχημένος ψάλτης και πολλές φορές η ψαλτική του γύμνια φάνηκε δίπλα σε κάποιο μουσικό.
Η εκκλησία μέσα σε ιερό κανόνα καθόρισε την αμοιβή του ψάλτη έναντι του ιερέα δηλαδή να είναι η μισή της δικής του, τότε που ο ιερέας ήταν άμισθος.
Σήμερα έτσι και τολμήσεις να μιλήσεις, έστω για κάποιο δικαίωμα αξιοπρέπειας, γίνεσαι αποσυνάγωγος σε βγάζουν από την μέση σαν να σαι κακούργος.
Μην βρεθείς... αντιμέτωπος με την νοοτροπία του προϊσταμένου<< εγώ κάνω κουμάντο, αν δεν σου αρέσει εκεί είναι η πόρτα, αλλά αν τολμήσεις να την περάσεις όπου αλλού θελήσεις να πας ακόμη και στον δεσπότη, έμπροσθεν σου θα πάει ένας φάκελος σου και θα σε τελειώσω>>.Ξέρεις πολλά γι αυτό δεν μας κάνεις....με άλλα λόγια είσαι επικίνδυνος...
Έχω πρόσφατα ζήσει σε ενορία που καθαρίστρια και νεωκόρος (δεν να θέλω να υποτιμήσω το έργο τους)(αφού ο προϊστάμενος έδιωξε τους προηγούμενος έβαλε στενούς του συγγενείς) να παίρνουν περισσότερα από τον μουσικό Ιεροψάλτη, γιατί ήταν συγγενείς του παπά...να διώχνει συνεχώς ιεροψάλτες και τα χρήματα που δίνονταν από τους ενορίτες σκανδαλωδώς να πηγαίνουν στους συγγενείς του παπά αφού είχαν και άλλου είδους δοσοληψίες και το ποιο εξωφρενικό; ο νεωκόρος να είναι και αντιπρόεδρος της Εκκλησιαστικής επιτροπής με την ανοχή δεν ξέρω ποιών εδώ και χρόνια.Μια ολόκληρη ενορία συνεχώς να κρυφοσυζητά τα σκάνδαλα και κανείς να μην συγκινείται που ο διάβολος κατασπαράζει τις ψυχές των ενοριτών.
Όλοι τους έπαιρναν τυχερά βέβαια γνωστό ποιος το φιλέτο και ο ψάλτης επί τρία χρόνια τίποτα.΄Οταν τους ρώτησα αν ο κόσμος δίνει τίποτα για τους ψάλτες πήρα την απάντηση <,ναι δίνει ένα ευρώ>> το θέλετε από μισό. Όχι μόνο σε αδικούν αλλά και σε σκυλεύουν.
Δεν υπερβάλω και για το γεγονός ,το έχω δει και το βλέπω, ψάλτες να τρέχουν τα σάλια τους για 5 ευρό γλείφοντας την ματαιδοξία προϊσταμένων, γιαγιάδες ψαλτίνες ευπειθέστατες μέχρι και λαϊκές τραγουδίστριες με το κολάν να κάνουν τον Πρωτοψάλτη σε μεγάλους ναούς της επαρχίας μας, καπηλευόμενες την ιδιότητα του Ιεροψάλτη και μην αφήνοντας να πλησιάσει άντρας, με το αιτιολογικό άκουσον άκουσον... ότι δεν υπάρχουν ιεροψάλτες (όταν στην περιοχή λειτουργούν τρεις σχολές Βυζαντινής μουσικής), χωρίς γνώσεις αυτές ,και όλα για την δόξα και μια θέση με μέσον αφού μέσα στην Εκκλησία δημιουργούνται δημόσιες σχέσεις από τους κεροσκόπους και άλλου είδους οφέλη.
Έχω δει όμως και ψάλτες που βάζουν και από την τσέπη τους χρήματα αφού τους δίνουν τόσα όσο για την Βενζίνη και λιγότερα, για να εξυπηρετήσουν μικρές και φτωχές ενορίες και γιατί η ιεροψαλτική γι αυτούς είναι τρόπος ζωής,νερό ζωής, όταν κάποιοι άλλοι αναξίως και λόγω συγγένειας, λόγω κλίκας και επιρροής,λόγω ισχυρών πλατών, καπηλεύονται την θέση του ιεροψάλτη σε μεγάλες και πλούσιες ενορίες. Αυτοί οι αδαείς που ούτε ήχο διακρίνουν απομονώνουν καθένα που εν δυνάμει θα ξεσκεπάσει την γύμνια τους και σε συνεργασία με τον παπά απομονώνουν καθ΄ ένα γι αυτούς απειλή και παρείσακτο στα κιτάπια τους.
Και δεν το λέω εγώ αλλά ο άγιος Συμεών ο νέος ο Θεολόγος ότι οι Ιερείς του έβδομου αιώνος θα κάνουν καταχρήσεις στων εκκλησιών τα έσοδα για συγγενείς και φίλους, θα νοιάζονται μόνο για τα σπίτια τους και θα αφήσουν ορφανές τις ενορίες τους .(αν κάποιος θέλει αυτό που γράφω μπορώ να του το στείλω).
Σε κάποιους προϊσταμένους το τυπικό είναι ψιλά γράμματα .Αυτοί όπως λεν κάνουν κουμάντο αυτοί ανεβάζουν αυτοί κατεβάζουν έχουν απόλυτη εξουσία και δυστυχώς φτάνουν σε κατάχρηση εξουσίας αφού γίνονται βλοσυροί,απειλητικοί,απόμακροι, ανεξέλεγκτοι,εκδικητικοί,προσβλητικοί δημοσίως, οπότε κριτήρια τους για πρόσληψη ιεροψάλτη; δεν είναι οι ικανότητες, ούτε αυτά που προβλέπουν οι ιεροί κανόνες αλλά... το πόσο δουλοπρεπής είσαι, πόσο κόλακας ,πόσο πειθήνιο ανδρείκελο.
Πολλές Εκκλησιαστικές επιτροπές συγκροτούνται από λαϊκούς που δεν είχαν ποτέ σχέση με εκκλησία μπήκαν για λόγους συζητήσιμους, τυχοδιώκτες, δρουν παράτυπα των εντολών που τους δίνονται άνωθεν, είναι νευρωτικά προσκολλημένοι σε εισπρακτικά και μόνο καθήκοντα, απευθείας...έχουν μετατρέψει τον νάρθηκα σε μαγαζάκι τύπου περιπτέρου ή μανάβικου τόσο το μαρούλι τόσο το λάχανο... και εν ώρα θείας λειτουργίας όλοι μαζί εκεί μέσα φωνασκούν, καπνίζουν, κουτσομπολεύουν, ανενόχλητα παρεμποδίζοντας την ροή της θείας λειτουργίας και αποσπώντας την προσοχή των πιστών και του ψάλλοντος.
Και οι προϊστάμενοι ιερείς εθελοτυφλούν μπροστά στην αναιδή αυτή ασέβεια, τους ανέχονται και μην τολμήσει κανείς να διαμαρτυρηθεί, γιατί εισπράττουν και τα τυχερά για τον παπά με την γνωστή κομμένη ταρίφα μην γίνει κανένα... μπέρδεμα.
Οπότε ως εισπράκτορες του τυγχάνουν του σεβασμού και της αγαστής συνεργασίας του προϊσταμένου και ανέχονται από τον πρόεδρό τους να προβαίνει και σε απευθείας αγορές ή προσωπικές συμφωνίες με λίγα λόγια όπου τα συμφέροντα εκεί τα βρίσκουν όλα... μεταξύ τους. Ενώ ο κακομοίρης ο ψάλτης είναι ο ζήτουλας του ελέους της εισπρακτικής επιτροπής η οποία αυξάνει συνεχώς τις απαιτήσεις της, τον υποτιμά, δεν τον υπολογίζει κανείς , τον θεωρούν υφιστάμενό τους ,τον απαξιώνουν μιμούμενοι τον πρόεδρό τους, δεν υπογράφουν συμφωνητικό πρόσληψης και αν του κάνουν συμφωνητικό είναι προς κοροϊδία αφού άλλα συμφωνούν και στην πορεία του λεν κοίτα ο κόσμος απαιτεί, μόνο που όταν απαιτεί ο ψάλτης ο κόσμος του λεν δεν δίνει.
Είδα με τα μάτια μου ότι Ποτέ στα χωριά όπου πληρώνουν οι οικογένειες τον ψάλτη, δεν δίνουν λογαριασμό τι μάζεψαν , τι μάζεψαν;... απόλυτη μυστικότητα και συνεργασία με τον πρόεδρο της επιτροπής.
Πολλές φορές ενώ λεν δώστε <<ελεημοσύνη>> για τον ψάλτη ,ένα μέρος των χρημάτων αυτών εξανεμίζεται καθ'οδόν και σου λεν... δεν δίνουν τι να κάνουμε; Και όποιος νομίζει ότι υπερβάλω τον ρωτώ πότε οι Εκκλησιαστικές επιτροπές ανάρτησαν στην εξώπορτα του Ναού λίστες εσόδων εξόδων αναλυτικά προς ενημέρωση των πιστών, έτσι ώστε να ενισχύεται η διαφάνεια και η εμπιστοσύνη και να μην ακούγονται τόσα ευτράπελα και προσβλητικά στα καφενεία.
Εδώ και τώρα να προτείνουμε την σύσταση ενοριακών επιτροπών οι οποίες θα ελέγχουν τις εκκλησιαστικές επιτροπές και το πόθεν έσχες όσων εμπλέκονται με ιερό χρήμα.
Κανένας επίτροπος να μην πιάνει στα χέρια του μόνος απευθείας χρήματα ούτε να ενεργεί μόνος . Να εφαρμοστούν επιτέλους οι κανόνες λειτουργίας των εκκλησιαστικών επιτροπών με αιφνιδιαστικούς ελέγχους των επισκόπων.
Η Εκκλησία δεν είναι ξέφραγο αμπέλι....
Τυχερά να μην παίρνει κανείς. Να πηγαίνουν όλα όσα δίνει ο λαός στο φιλόπτωχο και οποιοσδήποτε ενορίτης ή ακόμα και ο παπάς και ο ψάλτης να ενισχύονται επιπλέον μέσα στα πλαίσια της ενοριακής φιλανθρωπίας ή οποία είναι πολύ ανώτερη της εσωτερικής και εξωτερικής επένδυσης του ναού και αυτό με βάση τη διδασκαλία πολλών πατέρων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να φροντίζουμε και για την ευπρέπεια του ναού.
Το έργο του ψάλτη το βλέπουν σαν πάρεργο και τον ψάλτη ως τρωκτικό προβάλλοντας στο πρόσωπό του δικά τους χαρίσματα. Όλοι ανεξέλεγκτοι δρουν σαν αφεντικά και ο κακομοίρης ο ψάλτης κατήντησε το υποζύγιό τους.
Τουλάχιστον δεν το αμείβουν τον κλέβουν; Τι ζητά ένας ψάλτης ευσυνείδητος; μια εκτίμηση της προσφοράς του και αυτό δεν του το προσφέρουν γιατί τους ελέγχει η ανιδιοτέλειά του τον θεωρούν βλάκα , άρρωστο με την ψαλτικά και ότι θα φτάσει ακόμη και να τους παρακαλάει να τον αφήσουν να είναι στο αναλόγιο ή θα φοβηθεί να τα βάλει με την ανηλεή συκοφαντική διαπόμπευσή του.
Τα σύγχρονα μαρτύρια σήμερα γίνονται με την συκοφαντική διαπόμπευση και μάλιστα όπως λέει και ο γέροντας Παϊσιος οι σύγχρονες διώξεις τα σύγχρονα μαρτύρια δεν θα έχουν ούτε την αναγνώριση της Εκκλησίας.
Για όλα όσα κάνουν έχουν και βρίσκουν, μόνο για τον ψάλτη δεν έχουν.Η Τελευταία μόδα; μερικοί επίτροποι αφού μάθουν μερικά ψετοψαλτικά τους βλέπεις ξαφνικά και σε θέση ιεροψάλτη μην χαθούν από το χώρο που τους ανέπαυσε τα κρυφά πάθη…
Μπορεί να με χαρακτηρίσετε σκληρό απόλυτο και οτιδήποτε άλλο όμως ότι έγραψα είναι εμπειρίες ζωής και λίγα είναι.
Θέλω να διαβεβαιώσω τους αναγνώστες μου ότι πρόθεσή μου δεν είναι να θίξω ούτε το τιμημένο και αιματοβαμμένο ράσο ούτε το Μέγα υπούργημα της Ιεροσύνης του Χριστού,άλλωστε μεγάλωσα κάτω από το ράσο αφού κατάγομαι από γενιά πολλών Ιερέων,ούτε συναδέλφους Ιεροψάλτες που πέθαναν στην ψάθα όταν κάποιοι κάνουν ιεροψαλτικές μπίζνες σήμερα ,ούτε αφιλοκερδής και εθελοντές επιτρόπους.Αν κανένας νομίζει ότι τον θίγω ή τον αδικώ ζητώ ταπεινά συγνώμη και του βάζω μετάνοια και δέχομαι την συμβουλή του.Τα έγραψα χωρίς φόβο και πάθος με την ιδέα ότι η αλήθεια πρέπει να λέγεται όσο σκληρή κι αν είναι με οποιοδήποτε τίμημα.
Όσοι δε ατιμάζουν τους φιλότιμους και εργατικούς εργάτες της τέχνης του Αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού θα έχουν να κάνουν με τον άγιο.
Τέλος θέλω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου για το βήμα που μου δίνει το ψαλτολόγιο ελπίζω να μην έκανα κατάχρηση της καλοσύνης σας, μια και σας είμαι υπόχρεος και με βοηθήσατε στο έργο μου.
Το έργο του καλού ψάλτη δεν αμείβεται με τίποτα υλικό.Ο καλός ψάλτης δεν ψέλνει για τον εαυτό του αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάθε άσχετος μπορεί να τον τσαλακώνει και να τον ποδοπατεί γιατί κάνει σωστά αυτό για το οποίο τον διάλεξε ο Θεός .
Ο ιερέας που αδικεί τον ψάλτη του λένε οι ιεροί κανόνες είναι φονιάς.Και ο Χριστός μας έδωσε το μέτρο του καλού ποιμένα που θυσιάζεται για τα πρόβατα ενώ για τους μισθωτούς είπε ότι δεν είναι ποιμένες.
Τον καλό τον ψάλτη τον ενδιαφέρει πάνω από όλα να καλλιεργήσει το τάλαντο που του δόθηκε και θα του ζητηθεί λογαριασμός τι έκανε με αυτό,όπως και σεις θα λάβετε μισθό που βοηθάτε εμάς να καλλιεργήσουμε την πατροπαράδοτη τέχνη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την καλοσύνη σας.
 
Last edited:

erasitexnis

Dimitris Petropoulos
Κυριε Κωνσταντινιδη

Θελω δημόσια να εκφράσω τα θερμα μου συγχαρητηρια γιατι περιγράψατε με τον ποιο ολοκληρωμενο και παραστατικο τροπο μεχρι στιγμής το ολο αμαρτωλό "τοπίο" επικρατει σημερα στον εκκλησιαστικο χωρο σχετικα με τις συνθηκες διακονιας των ιεροψαλτων.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
O κος Ηλιας τα ειπε πολυ καλα!....:cool:

Εγω μαλιστα ακουσα απο φιλο και συναδελφο αθηναιο,οτι σε πολυ γνωστο Ναο της Αθηνας,ζητουσαν αριστερο ιεροψαλτη.Και τι νομιζετε οτι εκαναν οι αθεοφοβοι προησταμενοι για να γλιτωσουν χρηματα;....
Ακουστε να παθετε:
Εμφανιζοταν λοιπον ο εκαστοτε υποψηφιος στους προισταμενους του Ναου....τον δοκιμαζαν το Σαβατ/κο,και μετα του ελεγαν σε ευχαριστουμε πολυ,θα σε ειδοποιησουμε για το,αν πηρες τη θεση!!!.....:eek::eek: Μετα εμφανιζοταν ο επομενος και ουτω καθεξης!... Καλο αυτο,ε;...:rolleyes: Τζαμπα ψαλτης αριστερος!!...Και αυτο γινοταν,εις βαρος των συναδελφων,απο οτι μου ειπαν,πανω απο 6 μηνες!!...:eek:

Ε, ρε σαμαροπα'ι'δα που χρειαζονται μερικοι!!...:mad:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
O κος Ηλιας τα ειπε πολυ καλα!....:cool:

Εγω μαλιστα ακουσα απο φιλο και συναδελφο αθηναιο,οτι σε πολυ γνωστο Ναο της Αθηνας,ζητουσαν αριστερο ιεροψαλτη.Και τι νομιζετε οτι εκαναν οι αθεοφοβοι προησταμενοι για να γλιτωσουν χρηματα;....
Ακουστε να παθετε:
Εμφανιζοταν λοιπον ο εκαστοτε υποψηφιος στους προισταμενους του Ναου....τον δοκιμαζαν το Σαβατ/κο,και μετα του ελεγαν σε ευχαριστουμε πολυ,θα σε ειδοποιησουμε για το,αν πηρες τη θεση!!!.....:eek::eek: Μετα εμφανιζοταν ο επομενος και ουτω καθεξης!... Καλο αυτο,ε;...:rolleyes: Τζαμπα ψαλτης αριστερος!!...Και αυτο γινοταν,εις βαρος των συναδελφων,απο οτι μου ειπαν,πανω απο 6 μηνες!!...:eek:

Ε, ρε σαμαροπα'ι'δα που χρειαζονται μερικοι!!...:mad:



Αν θυμάμαι καλά, προς αποφυγή τέτοιων φαινομένων είχε παλαιότερα εκδοθεί Εγκύκλιος στην Ι.Α.Α. που όριζε ημερήσια αποζημίωση των υπό δοκιμήν Ιεροψαλτών.

Το λέω με πάσα επιφύλαξη γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε που το είχα ακούσει, και δεν είχα κάνει σχετική διασταύρωση, αλλά ευκαιρία είναι αν ξέρει κάποιος κάτι να μας διαφωτίσει.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Είχα ακούσει από φίλο παλιότερα ότι είχε ψάλλει σε αρχιερατικό εσπερινό και λειτουργία σε πανηγύρι ναού, ως δοκιμή. Μετά του είπαν ότι δεν τους κάνει. Γιατί δεν του το λέγαν από τον εσπερινό; Περίμεναν και τη γνώμη του πρωινού δεσπότη; :mad:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Είχα ακούσει από φίλο παλιότερα ότι είχε ψάλλει σε αρχιερατικό εσπερινό και λειτουργία σε πανηγύρι ναού, ως δοκιμή. Μετά του είπαν ότι δεν τους κάνει. Γιατί δεν του το λέγαν από τον εσπερινό; Περίμεναν και τη γνώμη του πρωινού δεσπότη; :mad:

Πάλι καλά, φαντάσου να περίμεναν και τη γνώμη του Δεσπότη του μεθέορτου εσπερινού... :D:D:wink::wink:
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ

Εμεινα αναυδος απο την ορθοτητα αυτου του αρθρου κ Ηλια!! Δεν θιγετε μονο θεματα που αφορουν εμας τους ψαλτες αλλα περιγραφετε συγχρονως κ μια γενικοτερη νοσηρη κατασταση στην εκκλησια σημερα, γνωστη λιγο ως πολυ τοις πασι!! Δεν χρειαζεται να ζητατε συγγνωμη για τις φοβερες αληθειες που γραψατε!! Αντιθετως πρεπει να σας ευχαριστουμε γι'αυτο!!!!!!!!! Ειναι ομως κ αλλη μια διασταση στις σχεσεις ιερεων-ψαλτων! Εκεινη οπου ο ιερεας κατα τη διαρκεια της όποιας ακολουθιας με προσβλητικο τροπο κ σχολια επεμβαινει στο τροπο που ψαλλει ο ιεροψαλτης ή προκειμενου να επισημανει -κ καλα- ''λαθη'' οπως για παραδειγμα οτι μας περιμενε λιγα δευτερολεπτα να τελειωσουμε το Δοξα του ευαγγελιου, το ''Σε υμνουμεν...'' ή το Αλληλουαριο μετα τον Αποστολο!!! Και ολη αυτη η παραλογη συμπεριφορα ''βαπτιζεται'' τελειομανια...δηλ θα πρεπει να λεμε κ ευχαριστω απο πανω!! Με λιγα λογια κ λυπαμαι που θα το πω καποιοι ''ιερεις'' εχουν ''καβαλησει το καλαμι'' με οτι αυτο συνεπαγεται!! Οπως εχω γραψει και αλλου μαλλον διεκδικουν το αλαθητο του πάπα!!! Το θεμα ειναι ομως πως εμεις αντιδρουμε σε ολες αυτες τις συμπεριφορες???:confused: Εγω πιστευω με δυναμικη σταση!!!:mad: Και δεν αναφερομαι στο οικονομικο αλλα γενικοτερα πρεπει να προταξουμε λογο σε αυτη τη λαθος νοοτροπια μεριδας του κληρου η οποια εχει τραγικες συνεπειες για την ιδια την εκκλησια κ κατα συνεπεια για το καθενα απο εμας, αφου εκκλησια ειμαστε ολοι μας!!!
 

liakos

Μέλος
Λόγος καί περί τών υπό τών ιερών Κανόνων οριζομένων δικαιωμάτων των Ιεροψαλτών.
Διάταξις υπάρχει είς τον 4ον Αποστολικόν Κανόνα. Δι' αυτής καθορίζεται ότι τά προσφερόμενα υπό των πιστών «δ ή λ ο ν» (είναι αυτονόητον) ώς ο Επίσκοπος και οί Πρεσβύτεροι επιμερίσουσι τοίς Διακόνοις και τοις λοιποίς Κληρικοίς». Η ρητή αύτη μνεία τού «επιμερισμού», τ.ε. τής διανομής είς πάντας τούς έν τώ Ναώ υπηρετούντας τών προσφορών τών πιστών (ούτως ειπείν, των «τυχηρών»), είναι άξιον προσοχής ότι ειδικεύεται έτι περισσότερον είς τας λεγομένας «Διαταγάς των Αποστόλων» βιβλ. Β' κεφ. 28), ένθα, προκειμένου περί τών ψαλτών, αφ' ενός μέν αναφέρονται ούτοι ώς δικαιούχοι επί λέξει: «ω σ α ύ τ ω ς κ α ι ψ α λ τ ω δ ό ς», αφ' ετέρου δέ καθορίζεται καί τό δί αυτούς αναλογούν ποσοστόν τής διανομής, τιθεμένης ώς αρχής ίνα οί έσω τού Βήματος Κληρικοί λαμβάνωσιν έκαστος διπλάσιον μερίδιον τών έξω τού Βήματος τοιούτων.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
liakos. Λόγος καί περί τών υπό τών ιερών Κανόνων οριζομένων δικαιωμάτων των Ιεροψαλτών.
Διάταξις υπάρχει είς τον 4ον Αποστολικόν Κανόνα. ... αφ' ετέρου δέ καθορίζεται καί τό δί αυτούς αναλογούν ποσοστόν τής διανομής, τιθεμένης ώς αρχής ίνα οί έσω τού Βήματος Κληρικοί λαμβάνωσιν έκαστος διπλάσιον μερίδιον τών έξω τού Βήματος τοιούτων.

================

Αν καταλαβα σωστα απο τοτε οι ιερεις επαιρναν τη μεριδα του λεοντως!! Οταν θεσπιζουν κανονισμους οι ιερεις για ολα -οπως συμβαινει κ σημερα για το οικονομικο- χωρις τη συμμετοχη των ψαλτων, λογικο ειναι για τα του οικου τους -ή καλυτερα τα της τσεπης τους- να ειναι γενναιοδωροι!!! Αν θυμαμαι σωστα ο ιερεας παιρνει το 20-25% απο τα μυστηρια κ ο ψαλτης 5-10% !!!:mad: Θα μου πειτε τωρα ποιοι ειμαστε εμεις που θελουμε κ παραπανω???:cool:
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Το δίκαιο είναι οι όλοι ή κανένας.
Δεν μπορεί σ'εναν χώρο ο ένας να πληρώνεται κανονικά και με τον νόμο(ιερείς) και οι άλλοι όπως να ναι(ψάλτες,νεοκώροι).
Κάποιος θα πει ο παππάς δεν μπορεί να κάνει άλλη δουλειά ενώ ο ψάλτης μπορεί.
Και αυτό λέω και γω:Να μην κάνει άλλη δουλειά ο παπάς και ο ψάλτης,και να είναι με τον νόμο η εργασία τους μόνο αυτή.Αλλιώς θα υπάρχουν ίντριγκες συνέχεια,αυτός πέρνει τόσο,ο άλλος τόσο,να μην είσαι φιλόχρήματος να ψέλνεις για τον Θεό κτλ κτλ.
 
Top