Αλμυρούδης Ελευθέριος

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ο Ελευθέριος Αλμυρούδης είναι ένας αθόρυβος αλλά σπουδαίος παραδοσιακός ψάλτης από τη Χίο. Έμαθε βυζαντινή μουσική κοντά στον πατέρα του, που ήταν μαθητής του Βινάκη και από μικρός ψάλει με το παραδοσιακό ύφος. Δηλώνει θαυμαστής του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου αλλά και του Περιστέρη (του οποίου βέβαια δεν υιοθέτησε το ύφος, όμως θαυμάζει τη φωνητική του σταθερότητα και ορισμένες θέσεις του). Έχω την τιμή να είναι ανάδοχός μου και έχει έρθει κάμποσες φορές στο ναό που ψάλω και πλέον τον θεωρώ έναν από τους διδασκάλους μου στην ψαλτική. Πριν λίγες Κυριακές συμψάλαμε και πάλι και βρήκα την ευκαιρία να του δώσω αρκετά μέλη και να τον ηχογραφήσω. Είναι κρίμα που δεν υπάρχουν παλαιότερες ηχογραφήσεις του σπουδαίου αυτού ψάλτη, που πρόσφατα μάλιστα ταλαιπωρήθηκε με την υγεία του, όμως παρόλ' αυτά η τέχνη του φαίνεται από το πρώτο κιόλας άκουσμα. Να σημειώσουμε ότι ψάλει σχεδόν κάθε Κυριακή στην Ιερά Μονή Κεχαριτωμένης, στην Τροιζήνα και αποτελεί μια περίπτωση συνδυασμού του παραδοσιακού με το ησυχαστικό μοναστηριακό ύφος. Σας αφήνω να θαυμάσετε κι εσείς την υποβλητικότητά του! Κατεβάστε οπωσδήποτε το Χαίρετε λαοί.
 

Attachments

  • Αλμυρούδης01.Την τιμιωτέραν-Άπας γηγενής.mp3
    2.1 MB · Views: 92
  • Αλμυρούδης02.Άγιος Κύριος ο Θεός ημών.mp3
    869.5 KB · Views: 29
  • Αλμυρούδης03.Πάσα πνοή β'.mp3
    1.4 MB · Views: 47
  • Αλμυρούδης04.Χαίρετε λαοί.mp3
    2.8 MB · Views: 146
  • Αλμυρούδης05.Όλην εισδεξάμενοι.mp3
    1.8 MB · Views: 27
  • Αλμυρούδης06.Των αγίων πατέρων.mp3
    10.4 MB · Views: 72
  • Αλμυρούδης07.Σώσον ημάς Υιέ Θεού.mp3
    513.2 KB · Views: 24
  • Αλμυρούδης08.Ότε κατήλθες.mp3
    1.7 MB · Views: 28
  • Αλμυρούδης09.Άγιος ο Θεός.mp3
    1.1 MB · Views: 38
  • Αλμυρούδης10.Χερουβικό β'.mp3
    8.3 MB · Views: 59
  • Αλμυρούδης11.Πατέρα Υιόν β'+α'.mp3
    775.3 KB · Views: 43
  • Αλμυρούδης12.Άξιόν εστι β'+α'.mp3
    3.6 MB · Views: 65

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μπράβο, Νίκο, γιά τήν ἀνάρτηση. Μοῦ θύμησες παλαιά προσκυνήματα, λίαν οἰκοδομητικά. Ἀξιώθηκα νά γνωρίσω τόν κυρ-Λευτέρη στό μοναστήρι τῆς Κεχαριτωμένης. Εὐλαβέστατος καί λίαν κατηρτισμένος ψάλτης. Μοῦ ἔκανε μάλιστα δῶρο τή θεία λειτουργία τοῦ Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.
Ὁ Θεός νά τόν ἔχει καλά!
 
Ο Ελευθέριος Αλμυρούδης είναι ένας αθόρυβος αλλά σπουδαίος παραδοσιακός ψάλτης από τη Χίο. Έμαθε βυζαντινή μουσική κοντά στον πατέρα του, που ήταν μαθητής του Βινάκη και από μικρός ψάλει με το παραδοσιακό ύφος. Δηλώνει θαυμαστής του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου αλλά και του Περιστέρη (του οποίου βέβαια δεν υιοθέτησε το ύφος, όμως θαυμάζει τη φωνητική του σταθερότητα και ορισμένες θέσεις του). Έχω την τιμή να είναι ανάδοχός μου και έχει έρθει κάμποσες φορές στο ναό που ψάλω και πλέον τον θεωρώ έναν από τους διδασκάλους μου στην ψαλτική. Πριν λίγες Κυριακές συμψάλαμε και πάλι και βρήκα την ευκαιρία να του δώσω αρκετά μέλη και να τον ηχογραφήσω. Είναι κρίμα που δεν υπάρχουν παλαιότερες ηχογραφήσεις του σπουδαίου αυτού ψάλτη, που πρόσφατα μάλιστα ταλαιπωρήθηκε με την υγεία του, όμως παρόλ' αυτά η τέχνη του φαίνεται από το πρώτο κιόλας άκουσμα. Να σημειώσουμε ότι ψάλει σχεδόν κάθε Κυριακή στην Ιερά Μονή Κεχαριτωμένης, στην Τροιζήνα και αποτελεί μια περίπτωση συνδυασμού του παραδοσιακού με το ησυχαστικό μοναστηριακό ύφος. Σας αφήνω να θαυμάσετε κι εσείς την υποβλητικότητά του! Κατεβάστε οπωσδήποτε το Χαίρετε λαοί.

Μπράβο φίλε Νίκο. Ο Κυρ Λευτέρης είναι ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ μου ο οποιος με ετοιμασε επι πολλα χρονια για να με αξιωσει σημερα ο θεος να ειμαι Λαμπαδάριος και να υμνω τον Θεο. ο θεος να τον έχει καλα! έχω ηχογραφησεις του ΔΑΣΚΑΛΟΥ και απο το μοναστηρι απο ολη τη μεγαλη βδομαδα με τους Πατέρες της μονής, και απο διαφορα μαθηματα που καναμε μαζι και απο αλλες ακολουθιες. με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω υλικο!!!!!
Να του δωσεις πολλες ευχες και χαιρετισματα απο τον Νεκτάριο απο το άγιο Παύλο!!!!!
 
Με τον Δάσκαλο και τους πατέρες στην Ι Μ Κεχαριτωμένης Τροιζήνος, χρονολογια δεν θυμαμαι!!!!!!!!
 

Attachments

  • Τυπικά Δάσκαλος.mp3
    7.4 MB · Views: 60

PANAG

Παλαιό Μέλος
Ο Ελευθέριος Αλμυρούδης είναι ένας αθόρυβος αλλά σπουδαίος παραδοσιακός ψάλτης από τη Χίο. Έμαθε βυζαντινή μουσική κοντά στον πατέρα του, που ήταν μαθητής του Βινάκη και από μικρός ψάλει με το παραδοσιακό ύφος. Δηλώνει θαυμαστής του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου αλλά και του Περιστέρη (του οποίου βέβαια δεν υιοθέτησε το ύφος, όμως θαυμάζει τη φωνητική του σταθερότητα και ορισμένες θέσεις του). Έχω την τιμή να είναι ανάδοχός μου και έχει έρθει κάμποσες φορές στο ναό που ψάλω και πλέον τον θεωρώ έναν από τους διδασκάλους μου στην ψαλτική. Πριν λίγες Κυριακές συμψάλαμε και πάλι και βρήκα την ευκαιρία να του δώσω αρκετά μέλη και να τον ηχογραφήσω. Είναι κρίμα που δεν υπάρχουν παλαιότερες ηχογραφήσεις του σπουδαίου αυτού ψάλτη, που πρόσφατα μάλιστα ταλαιπωρήθηκε με την υγεία του, όμως παρόλ' αυτά η τέχνη του φαίνεται από το πρώτο κιόλας άκουσμα. Να σημειώσουμε ότι ψάλει σχεδόν κάθε Κυριακή στην Ιερά Μονή Κεχαριτωμένης, στην Τροιζήνα και αποτελεί μια περίπτωση συνδυασμού του παραδοσιακού με το ησυχαστικό μοναστηριακό ύφος. Σας αφήνω να θαυμάσετε κι εσείς την υποβλητικότητά του! Κατεβάστε οπωσδήποτε το Χαίρετε λαοί.
Μπράβο.
Ο Λευτέρης ηταν λαμπαδάριος στον Αγ. Μάρκο Ευγενικό κατα το 1973 74 .Δεξιός ο Θεόδωρος Τόλιας τοτε πρόεδρος πρωτοδικών. Εγώ μικρό και βλαμμένο παιδάκι 14 χρονών.Ο Λευτέρης με πρωτο δίδαξε τα σημαδάκια που λέω για τους χαρακτήρες (Χιώτης και εγώ γάρ). Μετα πήγε στον Αγ. Λουκά με δεξιο τον Γρηγοριάδη.
Λευτέρης = Παράδοση. Τέλος. Ο θεός να τον έχει καλά.
Τελευταία εκκλησιάζεται αν δεν κάνω λάθος στον Αγ. Μάρκο Ευγενικό δίπλα στο σπίτι του.
 
Last edited:
Top