Αλέξανδρος Κωνσταντίνου

(Δεν ήξερα που να βάλω το παρακάτω βίντεο και έτσι το βάζω εδώ που είναι η στήλη για εξωτερική μουσική γενικώς.)

Δεν είναι κάτι σπουδαίο καθώς έχει πολλά άτεχνα σημεία, πολλά "τσαφ" όπως και μερικά φαλτσάκια.

Επίσης είμαι για ακόμη μια φορά πολύ φλύαρος καθώς ξεχνάω να σταματήσω αλλά έχει ενδιαφέρον γιατί περνάει απο πολλά μακάμια αν και πολλές φορές επαναλαμβάνομαι...

Η ηχογράφηση έγινε αρχικά επειδή μου ζητήθηκε απο μια φίλη να παίξω κάτι δικό μου ελεύθερο, κάτι το οποίο παίζω εγώ μόνος μου, εντελώς για μένα επειδή μου αρέσει. Αυτή η φίλη έκανε μετά απο πολύ καιρό και το εν λόγω βίντεο και το ανέβασε στο youtube και τώρα εγώ μετά απο πάλι πολύ καιρό, αφου μου το θύμισε ένας φίλος και μέλος του psaltologion.com, το επισυνάπτω εδώ για όλους όσους αρέσκονται σε τέτοια ακούσματα.

Κάθε κριτική στο παίξιμο μου ελεύθερη φυσικά!!

 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το μετακίνησα σε ειδική ενότητα. Ωραία παίζεις. Συγχαρητήρια. Στη Λάρισα έμαθες κανονάκι;
 
Σας ευχαριστώ πολύ!
Ναι στην Λάρισα άρχισα να μαθαίνω όταν πήγαινα β' Λυκείου με έναν εξαίρετο μουσικό στο κανονάκι τον Αντώνη Μαρέτη, γ' Λυκείου το παράτησα λίγο και μετά ασχολήθηκα όταν πέρασα στο Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής του ΤΕΙ Άρτας με δάσκαλο τον Απόστολο Τσαρδάκα, τώρα ασχολούμαι μόνος και με διάφορα άλλα παιδιά που παίζουμε έτσι για μας.
Βέβαια δεν παίζω τόσο καλά όσο θα ήθελα γιατί....ξέρετε όποιος έχει υπέρμετρη αγάπη για την Ψαλτική όλα τα άλλα τα βάζει σε κατώτερη μοίρα.
Αν σας άρεσε θα βάλω σιγά σιγά και κανένα άλλο πιο καλό και μετρημένο...
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Επίσης είμαι για ακόμη μια φορά πολύ φλύαρος καθώς ξεχνάω να σταματήσω αλλά έχει ενδιαφέρον γιατί περνάει απο πολλά μακάμια αν και πολλές φορές επαναλαμβάνομαι...

Η ηχογράφηση έγινε αρχικά επειδή μου ζητήθηκε απο μια φίλη να παίξω κάτι δικό μου ελεύθερο, κάτι το οποίο παίζω εγώ μόνος μου, εντελώς για μένα επειδή μου αρέσει. Αυτή η φίλη έκανε μετά απο πολύ καιρό και το εν λόγω βίντεο και το ανέβασε στο youtube και τώρα εγώ μετά απο πάλι πολύ καιρό, αφου μου το θύμισε ένας φίλος και μέλος του psaltologion.com, το επισυνάπτω εδώ για όλους όσους αρέσκονται σε τέτοια ακούσματα.

Κάθε κριτική στο παίξιμο μου ελεύθερη φυσικά!!

Στο άκουσμα αυτό μας ταξιδεύεις σε άλλες πατρίδες
 
Last edited by a moderator:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Συγχαρητήρια Αλέξανδρε! Πάρα πολύ ωραίος!

Αν θέλεις, φτιάξε κι άλλα. Πολύ γλυκό όργανο το κανονάκι. Συνήθως όταν

διαβάζω βάζω μια μουσική χαλαρή να παίζει και ως επί το πλείστον, κανονάκι:)

Όσους δρόμους μπορείς να βάλεις, βάλ' τους:D Αυτά είναι!:D
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
(Δεν ήξερα που να βάλω το παρακάτω βίντεο και έτσι το βάζω εδώ που είναι η στήλη για εξωτερική μουσική γενικώς.)

Δεν είναι κάτι σπουδαίο καθώς έχει πολλά άτεχνα σημεία, πολλά "τσαφ" όπως και μερικά φαλτσάκια.

Επίσης είμαι για ακόμη μια φορά πολύ φλύαρος καθώς ξεχνάω να σταματήσω αλλά έχει ενδιαφέρον γιατί περνάει απο πολλά μακάμια αν και πολλές φορές επαναλαμβάνομαι...

Η ηχογράφηση έγινε αρχικά επειδή μου ζητήθηκε απο μια φίλη να παίξω κάτι δικό μου ελεύθερο, κάτι το οποίο παίζω εγώ μόνος μου, εντελώς για μένα επειδή μου αρέσει. Αυτή η φίλη έκανε μετά απο πολύ καιρό και το εν λόγω βίντεο και το ανέβασε στο youtube και τώρα εγώ μετά απο πάλι πολύ καιρό, αφου μου το θύμισε ένας φίλος και μέλος του psaltologion.com, το επισυνάπτω εδώ για όλους όσους αρέσκονται σε τέτοια ακούσματα.

Κάθε κριτική στο παίξιμο μου ελεύθερη φυσικά!!

Συγχαρητήρια Αλέξη.Τα περιθώρια βελτίωσης είναι πάρα πολλά.Όταν υπάρχει μεράκι,τόλμη και πολλή δουλειά όλα γίνονται πιο εύκολα.Πάρε παράδειγμα και τον Κουτσαγγελίδη που σίγουρα τον ξέρεις.

 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Εάν μου επιτρέπετε να εκφέρω και εγώ την άποψή μου, θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να μελετούμε για τέτοια θέματα (προσοχή: όχι για όλα, αλλά ειδικά για το κανονάκι) τους τούρκους οργανοπαίκτες.
Υπάρχουν φυσικά και έλληνες που παίζουν πολύ καλά με καλή γνώση και άριστη τεχνική, αλλά δεν τους αναφέρω εδώ για να μην κάνουμε διακρίσεις και φανεί ότι αδικούμε ή μειώνουμε μερικούς άλλους. Γι᾽ αυτό προτείνω την μελέτη των τούρκων κανονιέριδων. Κάτι ξέρουν και αυτοί...! Και ειδικά για το κανονάκι...ξέρουν πολλά!!! :wink:

Ευχαριστώ
 
Γενικά οι Τούρκοι είναι πολύ μπροστά στη μουσική όχι μόνο στο κανονάκι αλλά σε όλα τα όργανα.
Εμείς βλέπετε αυτά τα έχουμε ξεχάσει προ πολλού (αν κάποτε τα είχαμε).
Για ρωτήστε ανθρώπους που δεν ασχολούνται συστηματικά με τη μουσική, ξέρουν καν στην όψη το κανονάκι ή το ούτι; Μάλλον ούτε που τα έχουν ακούσει. Άμα πεις δε σε νέα παιδιά για κλαρίνο οι μεν ωδειακοί θα σου πουν για το ευρωπαϊκό και οι άλλοι "Δεν ακούω βλάχικα" (μην παίρνετε κατα γράμμα την έκφραση απλά εξηγώ το γενικό φαινόμενο). Ποια μουσική παιδεία και.....
Στην Τουρκία η μουσική που προβάλετε κατα κόρον είναι η ίδια η μουσική τους. Και δεν λέω "παραδοσιακή" γιατί δεν είναι κάποιο μουσειακό αντικείμενο αλλά ζώσα και μάλιστα σε ευρεία "κατανάλωση"! Δεν υπάρχει γειτονιά να μην έχει μουσικούς όσο για το σάζι δεν υπάρχει σπίτι που να μην "σκαλίζει" κάποιο μέλος το όργανο.
Δυστυχώς τα πρότυπα εδώ στην Ελλάδα είναι Δυτικά όχι μόνο στη μουσική αλλά γενικώς στον τρόπο σκέψης....

..Ναι παραξενεύτηκα κι εγώ όταν είδα πως δεν υπάρχει εδώ ενότητα για μεγάλους παίχτες όπως ο Δημητρακόπουλος ή ο Τσαρδάκας.
Απο Τούρκους μεγάλο ανάστημα είναι για μένα ο αγαπημένος μου ως προς το ύφος Ahmet Meter και δεξιοτέχνες πολλοί άλλοι όπως ο Halil Karaduman, o Goksel Baktagir, o Tamer Pinarbasi κ.α. Καλό θα ήταν όποιος θέλει να ανοίξει νέες ενότητες και να βάλει ηχογραφήσεις τους!
 
Μπράβο ρε Αλέξανδρε είσαι παλικάρι. Πολύ συναίσθημα ρε αδερφέ, και πάλι μπράβο!!!
Να τα πούμε καμιά φορά κι από κοντά.

Φίλε μου με πιάνεις....!!

Ναι να τα πούμε! Μου είπε ο Αλέξανδρος ο Παναγούλης ότι γνωρίζεστε!!
Θα "Kanunίσουμε" αν είναι!
 
Χριστός Ανέστη!!

Το παρακάτω τραγούδι είναι απόσπασμα ηχογράφησης όπου ηχογραφήθηκαν...."πολλά και διάφορα"...στο σπίτι μιας φίλης η οποία έκανε τον κόπο και έφτιαξε και το βιντεάκι.
...Ένα μικρό ταξιμάκι και το τραγούδι "Ας χαμηλώναν τα βουνά" από εμένα.




Στην ηχογράφηση προστέθηκε ισοκράτημα ηλεκτρονικά καθώς και βάθος.

 
Last edited by a moderator:
Απόσπασμα πρόχειρης ηχογράφησης μιας μουσικής συνάντησης με πολλά τσαφ και φάλτσα καθώς τίποτα δεν προοριζόταν για δημοσίευση, παίζαμε απλά για τον χαβαλέ μας....:D
...εξ ου και το βιντεάκι :D:p όπου αναρτήθηκε αρχικά στο facebook για πλάκα...!


Κανονάκι.....Αλέξης Κωνσταντίνου
Κλαρίνο......Μαρία Κυπριανού
 

Attachments

  • Alexis Konstantinoy.rar
    6.3 MB · Views: 16
Last edited:
Ορχήστρα καθηγητών παραδοσιακής μουσικής του Σύγχρονου Ωδείου Λάρισας.

Βιολί- Θάνος Ρούμπος
Κλαρίνο- Κώστας Κωστούλης
Κανονάκι- Αλέξανδρος Κωνσταντίνου
Σαντούρι- Βάσια Τασιούδη
Λαούτο- Χρήστος Καλαμπούκας
Μπάσο- Νίκος Ευθυμιάδης

 
Ταξίμι Ουσάκ από 'μένα ηχογραφημένο μάλλον το 2009.

Οι ατέλειες πολλές αλλά γενικώς έχει ωραίες ιδέες...

Το αναρτώ εδώ ιδιαίτερα για τον Παναγιώτη Κούβελο, φίλο και ψάλτη με ατέλειωτη έκταση φωνής και άπιαστους λαρυγγισμούς, και τον συμπατριώτη Δημήτρη Παπαζέτη με την ευχή να τα πούμε σύντομα και από κοντά.

 
Last edited:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ταξίμι Ουσάκ από 'μένα ηχογραφημένο μάλλον το 2009.

Οι ατέλειες πολλές αλλά γενικώς έχει ωραίες ιδέες...

Το αναρτώ εδώ ιδιαίτερα για τον Παναγιώτη Κούβελο, φίλο και ψάλτη με ατέλειωτη έκταση φωνής και άπιαστους λαρυγγισμούς, και τον συμπατριώτη Δημήτρη Παπαζέτη με την ευχή να τα πούμε σύντομα και από κοντά.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Αλέξανδρε για τα, υπερβολικά μεν:eek:, καλά σου λόγια δε.

Έχεις φαντασία, γνώσεις και μεράκι, εκτός από ταλέντο και αυτό φαίνεται από τα

κομμάτια που ανεβάζεις (και δεν χορταίνω να ακούω). Φτιάχνε τέτοια, δώσε ταξίμια στον λαό:D:D:D

Και πάλι ευχαριστώ
:)

ΥΓ Σε περιμένουμε πάλι στην Αθήνα, ή καλύτερα, πρώτα ο Θεός, να έρθουμε εμείς επάνω:wink:
 
Top