Αλέκος Μουτάογλου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω στα χέρια μου μια ωριαία ηχογράφηση του Μουτάογλου που είχε κάνει το 1974 για την εκπομπή του ο κ. Αγγελόπουλος και πρέπει να είναι γραμμένη από τη μήτρα, καθ' ότι πεντακάθαρη, αλλά και αυτός που μου την έδωσε την πήρε από μαθητή του Αγγελόπουλου. Μπορεί, λοιπόν, να υπάρχουνε δικαιώματα, να θέλει να την κυκλοφορήσει στο εμπόριο κλπ. Αν γνωρίζει κάποιος τον Αγγελόπουλο, ας επικοινωνήσει μαζί του να ρωτήσει αν μας δίνει άδεια για να την ανεβάσουμε στο forum.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Έχω στα χέρια μου μια ωριαία ηχογράφηση του Μουτάογλου που είχε κάνει το 1974 για την εκπομπή του ο κ. Αγγελόπουλος και πρέπει να είναι γραμμένη από τη μήτρα, καθ' ότι πεντακάθαρη, αλλά και αυτός που μου την έδωσε την πήρε από μαθητή του Αγγελόπουλου. Μπορεί, λοιπόν, να υπάρχουνε δικαιώματα, να θέλει να την κυκλοφορήσει στο εμπόριο κλπ. Αν γνωρίζει κάποιος τον Αγγελόπουλο, ας επικοινωνήσει μαζί του να ρωτήσει αν μας δίνει άδεια για να την ανεβάσουμε στο forum.

Ποιούς ύμνους ψάλλει????,
Μήπως ο κ. Αγγελόπουλος τους είχε στις εκπομπές του ???
Βασϊλης Κιαμηλίδης
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από αυτή την ηχογράφηση βάζει στις εκπομπές του, αλλά, όπως σας είπα, τα έχω από τη μήτρα και όχι από το ραδιόφωνο, οπότε νομίζω ότι πρέπει πρώτα να πάρουμε άδεια. Αν πάλι αφήνουνε οι συντονιστές, εγώ τα ανεβάζω. Πάντως, αξίζουνε τον κόπο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
...νομίζω ότι πρέπει πρώτα να πάρουμε άδεια.

Ναί, να πάρουμε άδεια πρώτα. Ευχαριστώ. Είναι πολύ ωραία η ηχογράφηση αυτή από αυτά που έχω ακούσει παλαιότερα από την εκπομπή του Λ. Αγγελόπουλου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έστειλα μήνυμα στον κ. Κωνσταντίνου σαν κοντινότερο στον κ. Αγγελόπουλο και πήρε εκείνος τη σχετική άδεια, οπότε ανεβάζω:

SYNENTEYKSH MOYTAOGLOY SE AGGELOPOYLO 1974.zip
http://www.mediafire.com/?5idm9mn0sj9
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Γιάννη, σε ευχαριστώ πολύ και το Γιώργο Κωνσταντίνου και ιδιαίτερα το Λυκούργο Αγγελόπουλο για την πολύτιμη ηχογράφηση που διέσωσε και διέδωσε! Είναι εντύπωσή μου ή μου φαίνεται οτι ο Αγγελόπουλος μιμείται σε κάποιο βαθμό το ύφος του Μουτάογλου στην εκτέλεσή του; Πάντα αναφερόταν σ'αυτόν με θαυμασμό και εκτίμηση θυμάμαι.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστώ πολύ για την αναφορά, αλλά δεν θα ήθελα να αναφερθεί το όνομά μου στην κανονική σελίδα, αφού ούτε τα επεξεργάστηκα, ούτε έκανα κάτι άλλο.

Και κάτι άλλο. Είναι λίγο λεπτή η θέση μου και γι' αυτό δεν απάντησα τόσον καιρό, αφού ο κ. Αγγελόπουλος μέχρι και που προσφέρθηκε να του στείλω τα αρχεία ώστε αν τα έχει καλύτερα να τα στείλει να τα ανεβάσουμε από εκεί. Δεν θα ήθελα επ' ουδενί να φανώ αχάριστος. Απλώς, θεωρώ υποχρέωσή μου να εκφράσω και την γνώμη μου. Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνάφεια στην εκτέλεση των δύο ανδρών. Ο κ. Μουτάογλου, μαθητής του Ναυπλιώτη, είναι λιτότατος και καθαρότατος από άποψη διαστημάτων, άκουσμα αρκετά διαφορετικό από τον κ. Αγγελόπουλο, ο οποίος είναι φανερά επηρεασμένος από τον δάσκαλό του Σίμωνα Καρά. 'Αλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ας μην τα συγχέουμε, διότι ίσως κάποιοι που δεν γνωρίζουνε τον κ. Μουτάογλου σχηματίσουνε εσφαλμένη εικόνα γι' αυτόν.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω δυο ηχογραφησεις με τον αειμνηστο κυρ Αλεκο (τεραστιος ψαλτης) . Δεν θυμαμαι αν τις εχω ξαναανεβασει .
Δημητρη βαλε τις σε παρακαλω και στην σχετικη ιστοσελιδα .
 

Attachments

  • 1'10''=ΜΟΥΤΑΟΓΛΟΥ=Κυριε τι επληθυνθησαν Πλ.Δος_new.mp3
    413.4 KB · Views: 362
  • 2'28''=ΜΟΥΤΑΟΓΛΟΥ=Εις το μνημα Γος_new.mp3
    871.2 KB · Views: 427

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως έχω πληροφορηθεί, ο κ. Μουτάογλου είχε ψάλλει για ένα φεγγάρι και στο Αγρίνιο. Οι φίλοι συμφορουμίτες Αγρινιώτες (που είναι πολλοί) γνωρίζουν άραγε αν υπάρχουν ηχογραφήσεις του σπουδαιοτάτου αυτού ψάλτη; Και, αν ναι, έχουν άραγε τη διάθεση να τις αναζητήσουν, να τις συγκεντρώσουν και να τις μοιραστούν μαζί μας; Όσο να 'ναι, πολλά έχει να ξεζουμίσει ο καθένας μας από τους καλλιτέχνες αυτούς!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Όπως έχω πληροφορηθεί, ο κ. Μουτάογλου είχε ψάλλει για ένα φεγγάρι και στο Αγρίνιο. Οι φίλοι συμφορουμίτες Αγρινιώτες (που είναι πολλοί) γνωρίζουν άραγε αν υπάρχουν ηχογραφήσεις του σπουδαιοτάτου αυτού ψάλτη; Και, αν ναι, έχουν άραγε τη διάθεση να τις αναζητήσουν, να τις συγκεντρώσουν και να τις μοιραστούν μαζί μας; Όσο να 'ναι, πολλά έχει να ξεζουμίσει ο καθένας μας από τους καλλιτέχνες αυτούς!

Στην αγ.Τριαδα Αγρινιου παρακαλω (εκει που ψαλλει ο κυρ Παρασκευας Βασιλειαδης σημερα). Τοτε κατεβαινε και ο Στανιτσας πολλες φορες να ψαλει του αγ.Πνευματος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αρκετές ηχογραφήσεις του Αλέκου Μουτάογλου υπάρχουν και στο θέμα αυτό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου μια πολύτιμη κασέτα με τον μεγάλο αυτό καλλιτέχνη. Περιέχει αποσπάσματα εκπομπών του Αγγελόπουλου με τα κομμάτια της ηχογράφησης που ανέβασα ήδη και όχι μόνο!

Στις πληροφορίες των σχολίων ακούμε πως ο Μουτάογλου έδωσε τη συνέντευξη στον κ. Αγγελόπουλο το έτος 1974 (όπως ήδη ξέραμε), ενώ σαν έτος του «Μη αποστρέψης» αναφέρεται το 1977. Μάλλον, δηλαδή, είναι δύο τουλάχιστον ομάδες ηχογραφήσεων. Αν και αυτό που ανέβασα παλαιότερα είναι ψηφιοποίηση από τη μήτρα, από τις ηχογραφήσεις αυτές μας έλλειπε το αποστολικό ανάγνωσμα των Χριστουγέννων και ένα κομμάτι που μιλάει για τη στιγμή που πρωτοάκουσε τον Ναυπλιώτη (πρέπει να ήταν συγκλονιστική εμπειρία, αφού και ο Πρίγγος μας περιγράφει την αντίστοιχη δική του στιγμή). Το απόσπασμα αυτό της συνέντευξης το έβαλε ο κ. Αγγελόπουλος εμβόλιμα σε άλλο κομμάτι συνέντευξης που ήδη έχουμε, ενώ δεν ήταν ενιαίο, γι' αυτό και ξεκινά απότομα και με παράσιτο.

Επίσης, από την εκπομπή που προήλθε το μεγαλύτερο μέρος της κασέτας, έκοψα και ανεβάζω δυο λόγια που έλεγε ο Πάτροκλος Πανανίδης, άλλος Κωνσταντινουπολίτης εν Αθήναις, από τον οποίο εν μέρει ιχνηλατούμε και τα μέρη που έψαλλε ο Μουτάογλου.

Το καλύτερο μέρος της εκπομπής ήταν μια ηχογράφηση που εξασφάλισε ο κ. Αγγελόπουλος και πραγματοποιήθηκε στις 29 Οκτωβρίου του 1956 από την οποία έπαιξε 2 ύμνους. Ειλικρινά σας το λέω, δεν είχα το κουράγιο να κλείσω το πρόγραμμα αναπαραγωγής για να το επεξεργαστώ πριν ολοκληρωθούνε! Τα καλύτερα από έναν ψάλτη πολύ μεγάλης αξίας!

ΥΓ: Σχετικά με τα τελευταία, παρατηρώ την ταύτιση του «Σε τον της Παρθένου Υιόν» με αυτό που ανέβηκε εδώ. Επομένως μπορέσαμε και χρονολογήσαμε και την ηχογράφηση αυτή, αν δηλαδή η χρονολόγηση του Αγγελόπουλου είναι σωστή.
 

Attachments

  • Μουτάογλου - Αποστολικό Ανάγνωσμα Χριστουγέννων.mp3
    3.4 MB · Views: 215
  • Μουτάογλου - Περί πρώτης ακροάσεως του Ιακώβου.mp3
    607.3 KB · Views: 160
  • Πάτροκλος Πανανίδης περί Αλέκου Μουτάογλου.mp3
    2.1 MB · Views: 132
  • 29-10-1956 1 «Σε τον της Παρθένου Υιόν».mp3
    2.9 MB · Views: 203
  • 29-10-1956 2 «Δόξα... Κύριε ερχόμενος προς το πάθος».mp3
    4.5 MB · Views: 228
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐπὶ τέλους! ἀπόστολος γιὰ ἐκκλησία καὶ ὄχι για τζαμί ...

Ἀλλὰ ξέχασα τότε οἱ ψάλτες ἦταν ... ἄσχετοι καὶ ... ὑπερβολικὰ συντηρητικοί :eek:.

Σήμερα μᾶς «ἔφαγε» ἡ «πρόοδος» ...

Ἐξαιρετικὰ ἀκούσματα!

Εὐχαριστοῦμε.

 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ἐπὶ τέλους! ἀπόστολος γιὰ ἐκκλησία καὶ ὄχι για τζαμί ...

Ἀλλὰ ξέχασα τότε οἱ ψάλτες ἦταν ... ἄσχετοι καὶ ... ὑπερβολικὰ συντηρητικοί :eek:.

Σήμερα μᾶς «ἔφαγε» ἡ «πρόοδος» ...

Ἐξαιρετικὰ ἀκούσματα!

Εὐχαριστοῦμε.


Ο καλός ο ψάλτης τότε τα ήξερε και τα δύο μέλη χωρίς να τα συγχέει, όπως γνωρίζεις πολύ καλά, φίλτατε Δομέστικε! Απόλαυση ... Σήμερα μας ''έφαγε όντως η πρόοδος''...
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και σας άνοιξα την όρεξη, στην ιστοσελίδα του Κέντρου Παραδοσακών Μουσικών Εκδόσεων ανέβηκε αφιέρωμα στον Αλέκο Μουτάογλου με πλήρε βιογραφικό του, ένα χειρόγραφο και αποσπάσματα ύμνων.

Επειδή οι ύμνοι είναι κομμένοι στη μέση κατά το χωρισμό, ενώ , ξανανεβάζω τους ύμνους. Είναι χάλια ο ήχος λόγω της τεράστιας συμπίεσης των αρχείων της σελίδας. Εγώ χρησιμοποιώ μεγαλύτερο bitrate για να μη χαθεί κι άλλο ο ήχος.

Μεταξύ των αρχείων αυτών είναι και το «Εις το μνήμα σε επεζήτησεν» που ανέβασε ο κ. Βαγγέλης παλαιότερα. Επίσης, το «Νεηγενές» ακούγεται και σε αυτήν την πολίτικη συνεστίαση σε εκτέλεση που συγλίνει απολύτως. Κοινός τόπος είναι επίσης ότι στα άτσαλα κομμένα αρχεία της ιστοσελίδας του κέντρου ακολουθούν τον Μουτάογλου το «Εις πολλά έτη» από τον Ρουσσινόπουλο (θα το βρείτε εδώ αρτιότερο) και το «Μυστήριον ξένον» από τον Μαυρόπουλο, άτομα που ακούγονται και στην εν λόγω συνεστίαση. Μακάρι κάποια στιγμή να ανεβεί πλήρης και καθαρή η εν λόγω ηχογράφηση!
 

Attachments

  • 01 'NEHGENNES', HX. A'.mp3
    1.6 MB · Views: 88
  • 02 'EIS TO MNHMA SE EPEZHTHSEN', HX. G'.mp3
    3.3 MB · Views: 83
  • 03 PROLOGOS.mp3
    171.3 KB · Views: 58
  • 04 'EPI TON POTAMON', XOYRMOYZIOY XARTOFYLAKOS', HX. G'.mp3
    3 MB · Views: 107
  • 05 'KYRIE PROS TO MYSTHRION', HX. PL. A'.mp3
    2.1 MB · Views: 93
  • 06 'TO THN ABATON', HX. B'.mp3
    1.7 MB · Views: 97
Για την ιστορία, ο Μουτάογλου ήταν πολύ καλός φίλος με τον Παναγιωτίδη με τον οποίο μάλιστα έχουν και πολλά κοινά στο ύφος λόγω της καταλυτικής επίδρασης του Ιακώβου στο ψάλσιμό τους.
Κάποτε ο Χατζημάρκος είχε κανονίσει μία συνεστίαση στην οποία παραβρέθηκαν και οι δύο φίλοι. Αφού τραγούδησαν κάποιοι και είπαν διάφορα λέει ο Χατζημάρκος στον Παναγιωτίδη να τους πει κάτι. Τότε ο Παναγιωτίδης γυρίζει στον Μουτάογλου και του λέει: "Αλεκάκι τί λες να πούμε το "Έλαμψεν η χάρις";".Και το είπαν οι δυο τους με μια φωνή ολόκληρο και τότε οι άλλοι σίγησαν και δεν ξαναέψαλλε τίποτα άλλο κανείς εκείνη τη μέρα...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κάποτε ο Χατζημάρκος είχε κανονίσει μία συνεστίαση στην οποία παραβρέθηκαν και οι δύο φίλοι. Αφού τραγούδησαν κάποιοι και είπαν διάφορα λέει ο Χατζημάρκος στον Παναγιωτίδη να τους πει κάτι. Τότε ο Παναγιωτίδης γυρίζει στον Μουτάογλου και του λέει: "Αλεκάκι τί λες να πούμε το "Έλαμψεν η χάρις";".Και το είπαν οι δυο τους με μια φωνή ολόκληρο και τότε οι άλλοι σίγησαν και δεν ξαναέψαλλε τίποτα άλλο κανείς εκείνη τη μέρα...
Άραγε να υπάρχει καμία σχετική ηχογράφηση; Δυστυχώς, από τα δύο ονόματα που αναφέρεις υπάρχουν ελάχιστες για τον ένα και απειροελάχιστες για τον άλλο. Πάντως, η σύγκλιση στα ψαλλόμενα (και αδόμενα:wink:) είναι εμφανής, παρά τη διαφορά στην έκφρασή τους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από την εκπομπή που αναφέρω στο μήνυμα 13 εντόπισα, τώρα που την ξανάκουσα, διαφορετική εκτέλεση του «Μη αποστρέψης» από αυτήν που ανέβασα στο zip, όπου έχει και κάποιον συμψάλλοντα. Αυτό δηλώνεται πως ηχογραφείται το 1977. Εικάζω πως τα μέλη που λείπουν από την ηχογράφηση που ανέβηκε αρχικά, δηλαδή ο Απόστολος, το «Μη αποστρέψης» και η συνέντευξη περί πρώτης ακροάσεως του Ναυπλιώτου, ηχογραφήθηκαν τότε. Απόδειξη και η χροιά της φωνής του συμψάλλοντος που ομοιάζει με αυτή που λέει το «Πρόσχωμεν» στον Απόστολο. Επισυνάπτω το προκείμενο αυτό, καθώς και τον Απόστολο του μηνύματος #13 σε λίγο καλύτερη ποιότητα, από νεότερη εκπομπή του Αγγελόπουλου (11-11-2001) που βρήκα σε mp3.

Παρακαλώ θερμά, όποιος έχει θάρρος τον κ. Αγγελόπουλο να τον παρακαλέσει για τις εγγραφές αυτές σε πλήρη μορφή, καθώς και για την ηχογράφηση του 1956 που από τις αναρτήσεις στο #13 φαίνεται να έχει. Και να μην ανεβούν δημόσια, τουλάχιστον όσοι έχουμε τρέλα με το γλυκύτατο άκουσμα αυτού του τόσο λιτού, παραδοσιακού και εκφραστικού δασκάλου να μπορούμε να εμπλουτήσουμε τα ακούσματά μας!
 

Attachments

  • Μουτάογλου - Μη αποστρέψης 1977.mp3
    6.2 MB · Views: 161
  • Αποστολικό Ανάγνωσμα Χριστουγέννων.mp3
    2.9 MB · Views: 108
Last edited:
Top