Ακούστε οπωσδήποτε!!!

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Ερωτικός μανές από τον κατα τη γνώμη μου μεγαλύτερο και γλυκύτερο τραγουδιστή της γείτονος...Είναι ο Ustad Munir Nurettin Selcuk ή πιο απλά Nurettin.Προσέξτε ακρίβεια στην απόδοση των διαστημάτων, ευλυγισία φωνής και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ έκταση!!! Προσέξτε επίσης τη δομή του μανέ.
 

Attachments

  • Nurettin.MP3
    3.2 MB · Views: 274

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ερωτικός μανές από τον κατα τη γνώμη μου μεγαλύτερο και γλυκύτερο τραγουδιστή της γείτονος...Είναι ο Ustad Munir Nurettin Selcuk ή πιο απλά Nurettin.Προσέξτε ακρίβεια στην απόδοση των διαστημάτων, ευλυγισία φωνής και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ έκταση!!! Προσέξτε επίσης τη δομή του μανέ.

Ευχαριστώ, συμφωνώ και υπενθυμίζω το ιδιαίτερο θέμα για τον καταπληκτικό Νουρεντίν εδώ αλλά και σε διάσπαρτα μηνύματα στο φόρουμ....

Δ.

Υγ Αν ήταν ψάλτης, φαντάζεστε ποιούς σήμερα ( δε) θα γνωρίζαμε ως μεγάλους...
 
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Όσον αφορά τον Münir Nurettin Selçuk τα πράγματα έχουν ως ακριβώς αναφέρετε.
Έχω κάποια απο τα cd του τα οποία τα είχα αγοράσει απο την Κωνσταντινούπολη τον περασμένο Δεκέμβριο. Είναι εκπληκτικός πραγματικά....!!!

Για τον συγκεκρίμενο μου έχει μιλήσει ώρες ατελείωτες ο τ. Άρχων Λαμπαδάριος της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Βασίλειος Εμμανουηλίδης διότι ήταν δάσκαλος του στην Ευρωπαϊκή Μουσική.
Έκανε ιδιάτερα μαθήματα μαζί του στην Πόλη και με τον Άρχοντα Στανίτσα στην Βυζαντινή. (Φανταστείτε δασκάλους και βιώματα που απέκτησε ο Άρχων Εμμανουηλίδης....)

Μου έλεγε λοιπόν κάποια στιγμή, οτι είχε πάρει μαζί του τον Nurettin και τον πήγε σε ένα ναό στην Πόλη (ίσως να ήταν και στο Πατριαρχείο) για να ακούσει τον Στανίτσα να ψέλνει.
Όταν τελείωσε η ακολουθία ερωτόμενος ο Nurettin από τον Άρχοντα Εμμανουηλίδη για το πως του φάνηκε ο δάσκαλός του στην Βυζαντινή Μουσική απάντησε : '' Σαν ηθοποιός άνθρωπος ''.

Εξηγώντας την φράση αυτή ο Άρχων Εμμανουηλίδης, μου είπε οτι ο Nurettin έδειξε τέτοιο θαυμασμό για τον Άρχοντα Στανίτσα σαν να ήταν μπροστά του ο μεγαλύτερος ερμηνευτής.
Τόσο άρεσαν στον Nurettin το ύφος,το στήσιμο,η φωνή και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του Άρχοντα Στανίτσα.

Όσον αφορά όμως και τον ίδιο πρόκειται περί σπουδαίου ερμηνευτή και περί σπάνιας φωνής......!!!


ΥΓ : Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω ολόκληρο Άλμπουμ του Nurettin έτσι για ........ ευλογία !!! :D:D:D
 
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Αυτό που με συναρπάζει στο συγκεκριμένο τραγουδιστή είναι οτι η φωνή του είναι γλυκειά και ξεκούραστη σε αντίθεση με τους σύγχρονους τούρκους Χοτζάδες που είναι σκληροί και φωνακλάδες συνέχεια ιδιαίτερα στην ψηλή περιοχή...Ο Nurettin ήξερε να παίζει τέλεια με τις δυναμικές σαν καλοκουρδισμένη πολίτικη λύρα ενώ οι σύγχρονοι, μου ακούγονται περισσότερο σαν καλοκουρδισμένοι...ζουρνάδες!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτό που με συναρπάζει στο συγκεκριμένο τραγουδιστή είναι οτι η φωνή του είναι γλυκειά και ξεκούραστη σε αντίθεση με τους σύγχρονους τούρκους Χοτζάδες που είναι σκληροί και φωνακλάδες συνέχεια ιδιαίτερα στην ψηλή περιοχή...Ο Nurettin ήξερε να παίζει τέλεια με τις δυναμικές σαν καλοκουρδισμένη πολίτικη λύρα ενώ οι σύγχρονοι, μου ακούγονται περισσότερο σαν καλοκουρδισμένοι...ζουρνάδες!

Βεβαίως, και πέρασε από το Παρίσι όπου διδάχθηκε τοποθέτηση της φωνής, αλλά κατόρθωσε να τα αφομοιώσει και να τα παρουσιάζει με ανατολικό ( βυζαντινό) τρόπο...

δ.
 
Εκπληκτικός:eek:...
Είναι σαν να ακούς καλοκουρδισμένο όργανο να σολάρει απ΄τα ψηλά στα χαμηλά..(αλλά μάλλον τον αδικώ:eek: γιατί αγνοώ την γλυκύτητα της φωνής του..)
Στην δεξιοτεχνία και γλυκύτητα δεν θυμίζει όντως χοτζάδες..:wink:
Νομίζω ότι φαίρνει στον δικό μας Παπασιδέρη..μόνο μ΄αυτόν συγκρίνεται...
Πολλές ευχαριστίες για το άκουσμα..
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εκπληκτικός:eek:...
Είναι σαν να ακούς καλοκουρδισμένο όργανο να σολάρει απ΄τα ψηλά στα χαμηλά..(αλλά μάλλον τον αδικώ:eek: γιατί αγνοώ την γλυκύτητα της φωνής του..)
Στην δεξιοτεχνία και γλυκύτητα δεν θυμίζει όντως χοτζάδες..:wink:
Νομίζω ότι φαίρνει στον δικό μας Παπασιδέρη..μόνο μ΄αυτόν συγκρίνεται...
Πολλές ευχαριστίες για το άκουσμα..

Να προσθέσω ότι σε μένα φέρνει ένα γλυκό ηχόχρωμα που συνδυάζει αρετές Στανίτσα, Μαϊδανόγλου και Τσαμκιράνη. Η άριστη ανάμειξη με λίγα λόγια...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ναι...μόνο να μην μπερδεύουμε τους χοτζάδες με τον Nurettin ο οποίος δεν ήταν χότζας η ιμάμης, άρα και μη συγκρινόμενοι...
 
Last edited:
Top