Ακολουθία του Γάμου (επιμέλεια Βασιλείου Μαυραγκάνου)

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΚΑΝΟΣ;8412 said:
Πριν 2 χρόνια επιμελήθηκα την Ακολουθία του Γάμου. Την παραθέτω.

Βασίλη ευχαριστούμε.
Έχω κάπου μελοποιημένο -από τον μακαρίτη Καρά νομίζω-
Δοξαστικόν παλαιόν εις τον Γάμον
Θα στο δώσω αν θές.

Πάντως και πάλι συγχαρητήρια για την μελοποίηση- καταγραφή. Πολύ χρήσιμη.
 
Βασίλη ευχαριστούμε.
Έχω κάπου μελοποιημένο -από τον μακαρίτη Καρά νομίζω-
Δοξαστικόν παλαιόν εις τον Γάμον
Θα στο δώσω αν θές.

Πάντως και πάλι συγχαρητήρια για την μελοποίηση

Το έχω όλο το φυλλάδιο με την Ακολουθία του Γάμου από τον μακαριστό Σ.Καρά. Μου το έδωσε ο Λ. Αγγελόπουλος σ΄ ένα γάμο. Θα το ανέβαζα αλλά υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βασίλη,
για το ''Εν Κανά της Γαλιλαίας'' δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα πνευματικών δικαιωμάτων. Ανέβασέ το αν μπορείς!

Δ.

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΚΑΝΟΣ;8415 said:
Το έχω όλο το φυλλάδιο με την Ακολουθία του Γάμου από τον μακαριστό Σ.Καρά. Μου το έδωσε ο Λ. Αγγελόπουλος σ΄ ένα γάμο. Θα το ανέβαζα αλλά υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Πριν 2 χρόνια επιμελήθηκα την Ακολουθία του Γάμου. Την παραθέτω.
κ. ΜΑΥΡΑΓΚΑΝΕ,ευχαριστούμε για την ακολουθία,έχω όμως τη γνώμη ότι για να είναι πλήρης θα πρέπει να συμπληρώσεις το απολυτίκιο "Του Σταυρού Σου ..." και το κοντάκιο "Κων/νος σήμερον...." τα οποία είθισται να λέγονται το μεν απολυτίκιον αμέσως μετά το¨"ευλογητός..." και το "Κων/νος σήμερον..." μετά το "ευλογημένη......" τουλάχιστον εμείς στην περιοχή μας τα ψάλλουμε.
Γιώργος Παλιούρας
 
κ. ΜΑΥΡΑΓΚΑΝΕ,ευχαριστούμε για την ακολουθία,έχω όμως τη γνώμη ότι για να είναι πλήρης θα πρέπει να συμπληρώσεις το απολυτίκιο "Του Σταυρού Σου ..." και το κοντάκιο "Κων/νος σήμερον...." τα οποία είθισται να λέγονται το μεν απολυτίκιον αμέσως μετά το¨"ευλογητός..." και το "Κων/νος σήμερον..." μετά το "ευλογημένη......" τουλάχιστον εμείς στην περιοχή μας τα ψάλλουμε.
Γιώργος Παλιούρας

Εμείς δε το τηρούμε. Ευχαριστώ όμως.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πολύ ωραία, αλλά θα επέλεγα ένα άλλο "Εν τη Ερυθρά". Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου βέβαια.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Απόλυτα θεμιτή η επιλογή σου. Απλώς γιατί το γεγονός ότι είναι πιο συντηρητικό να είναι κριτήριο για την προτίμησή του; Στο κάτω-κάτω γάμο έχουμε...
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Να σαι καλά Βασίλη σε ευχαριστούμε για το πόνημα σου!
 
Top