Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Ψάχνοντας αυτές τις μέρες στο βιβλιοπωλείο της Αποστολικής Διακονίας έπεσα σε μία κασέτα του π. Παναγιώτη Τσινάρα με τίτλο: «Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου (Μέρος Α’)»

και υποσημείωση: "Η ηχογράφηση των μουσικών αυτών κομματιών έγινε από τον ίδιο τον π. Παναγιώτη Τσινάρα το 1985. Είναι αυθεντικές μουσικές εκτελέσεις από Ακολουθίες στις οποίες μετείχε ο π. Παναγιώτης”.

Για τα περιεχόμενα της κασέτας δείτε το συνημμένο.

Σε ερώτηση μου για το αν έχουν το Β’ Μέρος έλαβα την εξής απάντηση: «τι ψάχνεις τώρα αδερφέ... αυτές είναι πολύ παλιές εκδόσεις... δεν υπάρχει κάτι.»

Εννοείται πως όταν βρω χρόνο (και κασετόφωνο :rolleyes:) θα ψηφιοποίησω το Α’ μέρος και θα το ανεβάσω.

Εν τω μεταξύ, εάν κάποιος γνωρίζει κάτι για το Β’ μέρος ή ακόμα καλύτερα έχει ήδη ψηφιοποιήσει τις κασέτες και επιθυμεί να τις μοιραστεί με τους υπολοίπους θα του ήμουν ευγνώμων!
 

Attachments

  • Akathistos.pdf
    553.1 KB · Views: 176

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ήξερα για μία και μοναδική εμπορική κασέτα, πάλι από τον κ. Παπαχρόνη. Αυτή των Ιδιομέλων του Ιακώβου. Τώρα μας έβαλες το μικρόβιο μέσα μας και άντε να το βγάλουμε...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ψάχνοντας αυτές τις μέρες στο βιβλιοπωλείο της Αποστολικής Διακονίας έπεσα σε μία κασέτα του π. Παναγιώτη Τσινάρα με τίτλο: «Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου (Μέρος Α’)»

και υποσημείωση: "Η ηχογράφηση των μουσικών αυτών κομματιών έγινε από τον ίδιο τον π. Παναγιώτη Τσινάρα το 1985. Είναι αυθεντικές μουσικές εκτελέσεις από Ακολουθίες στις οποίες μετείχε ο π. Παναγιώτης”.

Για τα περιεχόμενα της κασέτας δείτε το συνημμένο.

Σε ερώτηση μου για το αν έχουν το Β’ Μέρος έλαβα την εξής απάντηση: «τι ψάχνεις τώρα αδερφέ... αυτές είναι πολύ παλιές εκδόσεις... δεν υπάρχει κάτι.»

Εννοείται πως όταν βρω χρόνο (και κασετόφωνο :rolleyes:) θα ψηφιοποίησω το Α’ μέρος και θα το ανεβάσω.

Εν τω μεταξύ, εάν κάποιος γνωρίζει κάτι για το Β’ μέρος ή ακόμα καλύτερα έχει ήδη ψηφιοποιήσει τις κασέτες και επιθυμεί να τις μοιραστεί με τους υπολοίπους θα του ήμουν ευγνώμων!

Από τις πρώτες κυκλοφορήσεις των εκδόσεων ''Τέρτιος'', χάρη στον Ι. Παπαχρόνη, με φωτογραφία από τις Βλαχέρνες, μαζί με τα Ιδιόμελα της Μ. Τεσσαρακοστής. Όπως θα διαπίστωσες δεν πρόκειται για ζωντανές ηχογραφήσεις όμως... Αν δεν απατώμαι, β μέρος δεν κυκλοφόρησε..

Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Την κασέτα αυτή μου την έστειλε προς ψηφιοποίησιν ο Παναγιώτης. Με τη δική του προτροπή την ανεβάζω εις κοινόν όφελος. Αξίζει!

ΥΓ: Είπαμε να την ανεβάσουμε διότι είναι δυσεύρετη. Αν γνωρίζει κανείς πως πρόκειται να κυκλοφορήσει σε CD, ας ενημερώσει για να την αποσύρουμε.
 

Attachments

  • 01 Α' Στάση Χαιρετισμών.mp3
    18.5 MB · Views: 206
  • 02 Α' Ωδή Κανόνος Χαιρετισμών.mp3
    4.3 MB · Views: 169
  • 03 Γ' Ωδή Κανόνος Χαιρετισμών.mp3
    3.7 MB · Views: 115
  • 04 ''Τη υπερμάχω'', αρχαίον.mp3
    5.9 MB · Views: 131
  • 05 ''Ως λυτρωθείσα'', αρχαίον.mp3
    5.4 MB · Views: 108
  • 06 ''Αναγράφω σοι'', αρχαίον.mp3
    5 MB · Views: 117
  • 07 ''Αλλ' ως έχουσα'', αρχαίον.mp3
    5.2 MB · Views: 110
  • 08 ''Εκ παντοίων'', αρχαίον.mp3
    5.1 MB · Views: 116
  • 09 ''Ίνα κράζω σοι'', αρχαίον.mp3
    4.2 MB · Views: 109
  • 10 Β' Στάση Χαιρετισμών.mp3
    16.4 MB · Views: 144
  • 11 Δ' Ωδή Κανόνος Χαιρετισμών.mp3
    5.7 MB · Views: 111
  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ ΥΜΝΟΥ.jpg
    1.3 MB · Views: 57
Last edited:
Top