Ακολουθία Παννυχίδος-Αναστάσιμη Θεία Λειτουργία 2016

ἄκουε πολλά said:
Ο Β΄ Δομέστικος είναι ασεβής που το φοράει;

Περί ευσέβειας έχουμε και ειδικό...

Εικασία εκανα .
Δεν ξέρω .
Ούτε βέβαια εκανα κανένα υπαινιγμό για τον κ.Μπακοπουλο ,προς Θεού .
Ας τοποθετηθεί ειδικότερος .
 
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατί έψαλλε ο κ. Νεοχωρίτης μόνο τον α΄ Ειρμό και σιώπησε στον υπόλοιπο κανόνα της παννυχίδας;

Απουσία Λαμπαδαρίου στον δομέστικο αντιψάλλει δομέστικος. Αυτή είναι η κανονική τάξη (άσχετα αν δεν τηρήθηκε έπειτα στους αίνους). Ο πρωτοψάλτης ψάλλει μόνο συγκεκριμένα μέλη (π.χ. δοξαστικό).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σχετικά με τις ανησυχίες μου περί της διατηρήσεως της πατριαρχικής ψαλτικής, ακούστε τα προπέρσινα, όπου έψαλαν οι Άρχοντες Πρωτοψάλτης και Λαμπαδάριος, και κάνετε τις συγκρίσεις σας στον Κανόνα. Σύντομος χρόνος, αλλά όχι αυτό το κοπάνημα που δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα και δεν αρθρώνονται λέξεις! Επίσης, πηγαίνετε στο Στανίτσα και ακούστε τις Αναστάσεις του '61 και του '63 με το Δανιηλίδη. Πήγαινετε και στο Νικολαΐδη και ακούστε την Ανάσταση από «Τα Πάθη τα Σεπτά»...

 
Last edited:

Mpanelas Mixail

Μέλος

Καὶ εξόχως διαφωτιστική, ἄν μοῦ ἐπιτρέπετε μὲ τὴ σειρά μου.
.
Είναι ευχάριστο καί ελπιδοφόρο το ενδιαφέρον σας για τις ηχογραφήσεις της μιάμισης βδομάδας.Νομιζω θα χρειαστείτε καινούργιο σκληρό.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
.
Είναι ευχάριστο καί ελπιδοφόρο το ενδιαφέρον σας για τις ηχογραφήσεις της μιάμισης βδομάδας.Νομιζω θα χρειαστείτε καινούργιο σκληρό.

Μπα, στὴν καλύτερη περίπτωση, θὰ χρειαστεῖ πολλὰ χρόνια γιὰ νὰ προσθέσω κάτι νέο στὶς πατριαρχικὲς ἠχογραφήσεις τοῦ Η/Υ μου.

Στὴν χειρότερη δὲν θὰ προσθέσω καμία ἄλλη, εἰδικὰ ἄν ἀποσταθεροποιηθεῖ καὶ τὸ ἀριστερὸ ἀναλόγιο τοῦ Πατριαρχείου.
 
Top