Ακολουθία Ακάθιστου Ύμνου - Συλλογή μαθημάτων και πλήρης τυπική διάταξη

Μιας κι έρχεται η περίοδος της Μεγάλης Τεσσαρακοστής σκέφτηκα να ανεβάσω μια Συλλογή Μαθημάτων που έχω φτιάξει για καθαρά προσωπική χρήση.Πηγή υπήρξε καθαρά και μόνο ο ιστοχώρος του Psaltologion,κι απλώς έγινε μια "συγκόληση" μαθημάτων.
Δεν είναι κάποια επαγγελματική εργασία,όμως περιέχει πλήθος μαθημάτων,από καθαρά κλασσικά μέχρι και των μεγάλων Πατριαρχικών και της σχολής της Θεσσαλονίκης.

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.

Καλή Σαρακοστή και Καλή Δύναμη σε όλους
.
 

Attachments

  • ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ ΚΣ.pdf
    8.3 MB · Views: 1,572
  • ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ.pdf
    285 KB · Views: 425

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Μιας κι έρχεται η περίοδος της Μεγάλης Τεσσαρακοστής σκέφτηκα να ανεβάσω μια Συλλογή Μαθημάτων που έχω φτιάξει για καθαρά προσωπική χρήση.Πηγή υπήρξε καθαρά και μόνο ο ιστοχώρος του Psaltologion,κι απλώς έγινε μια "συγκόληση" μαθημάτων.
Δεν είναι κάποια επαγγελματική εργασία,όμως περιέχει πλήθος μαθημάτων,από καθαρά κλασσικά μέχρι και των μεγάλων Πατριαρχικών και της σχολής της Θεσσαλονίκης.

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.

Καλή Σαρακοστή και Καλή Δύναμη σε όλους
.

Ώραία δουλειά και χρήσιμη η προσθήκη πλήρους τυπικού, σ' ευχαριστώ πολύ.
 
Προς όλους....

Θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις επισημάνσεις.

Επειδή έλαβα και κάποια μηνύματα θέλω να διορθώσω κάποια παράλειψη ΟΧΙ όμως εσκεμμένη.Παρόλο που μέσα στο αρχείο αναφέρω πλήρως τις πηγές κ τα έργα που προέρχονται μόνο από το Ψαλτολόγιο, και συγκεκριμένα ποια,χρησιμοποίησα ένα έργο του Αγαπητού κυρίου Μακρυγιάννη που έχει δημιουργήσει αρχείο με το ποιητικό κείμενο του Ακαθίστου Ύμνου που χρησιμοποιήθηκε.Δεν αναφερόταν κάποιο όνομα στο αρχείο παρά μόνο το "Μακρυγιάννης" και δεν ήξερα τί κ πώς να αναφέρω στις πηγές μου.

Εξήγησα και στον ίδιον τον αγαπητό φίλο Μακρυγιαννη δεν έγινε κάτι επί σκοπού και ζητώ συγνώμη και δημόσια.Μόλις λάβω τις πληροφορίες θα διορθώσω και το κείμενο των πηγών του αρχείου.

Προς τον κύριο Γιώργο Μ.
Δεν ήταν εν γνώσει μου η συγκεκριμένη επισήμανση περί του "ραθυμία/γνώμη δούλον γενόμενον",μιας κι από συνήθεια το εκφέρω σωστά δεν το παρατήρησα στο κείμενο.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση! Συγχαρητήρια για το έργο και τον κόπο σας! Γνωρίζει κάποιο μέλος, ποιος έχει γράψει το <<Χαίρε Νύμφη>>, που βρίσκεται στη σελίδα 53 πάνω-πάνω; Το έχω δει και αλλού γραμμένο, χωρίς ωστόσο να αναγράφεται ο συνθέτης του.
 
Ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση! Συγχαρητήρια για το έργο και τον κόπο σας! Γνωρίζει κάποιο μέλος, ποιος έχει γράψει το <<Χαίρε Νύμφη>>, που βρίσκεται στη σελίδα 53 πάνω-πάνω; Το έχω δει και αλλού γραμμένο, χωρίς ωστόσο να αναγράφεται ο συνθέτης του.

Προέρχεται από το βιβλίο του Βασ.Νικολαϊδη "Μέγα Απόδειπνο-Ακάθιστος Ύμνος" κι όπως αναφέρεται πρέπει να είναι του Πρίγγου.Όντως πάνω από το μουσικό κείμενο δεν αναγράφεται ο συνθέτης.Αν κάποιος γνωρίζει πιο σίγουρα θα μπορούσε να μας βοηθήσει.
 
Top