Ακολουθία Α΄ Χαιρετισμών από τον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καισαριανής (18/3/2016)

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Ο Παναγιώτης Σουσούνης, μαζί με τους παλαίμαχους ιεροψάλτες (πρωήν μαθητές του μακαρίτη Γεωργίου Συρκα), δεν διακονούν εκεί πλέον;;;;;

ΝΓ
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή στα αγαπητά μέλη. Κάποια στιγμή Λαμπαδάριος του ως ανω Ιερού Ναού ήταν ο καλλίφωνος καθηγητής της Βυζαντινής Μουσικής και αγαπητός μου φίλος Περικλής Ασημακόπουλος.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Χρέη Λαμπαδαρίου εκτελεί ο εκ των ιερέων του Ναού π. Μιχαήλ Πετρόπουλος, καλλίφωνος και άριστα καταρτισμένος μουσικώς, ο οποίος συνοδεύεται από έμπειρο βαθύφωνο ισοκράτη.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Χρέη Λαμπαδαρίου εκτελεί ο εκ των ιερέων του Ναού π. Μιχαήλ Πετρόπουλος, καλλίφωνος και άριστα καταρτισμένος μουσικώς, ο οποίος συνοδεύεται από έμπειρο βαθύφωνο ισοκράτη.


Τι έγινε ,Τελείωσαν οι ψάλτες .....

Δεξιά έχω την εντύπωση 'οτι ψάλλει ο Γιάννης Χρήστου,μπορεί και να κάνω λάθος..
Από τον Πειραιά έφυγε και ο Πέττας.
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Δε τελείωσαν οι ψάλτες . Υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι και ταλαντούχοι αλλά πάντως να πω την αλήθεια επειδή πριν κάποιο διάστημα πήγα για Κυριακη τόσο στον άγιο Νικολαο όσο και λίγο παραπάνω στον άλλο ναο στην Παναγίτσα, και καθισα απο κατω και ειδα πως ως λαμπαδαριος ήταν επίσης ιερεας. Τόσο δηλαδή στον ένα όσο και στον άλλο ναό.
Ίσως να έχουν βρει κάποιον τώρα και έτσι η εικόνα τουλάχιστον να είναι καλύτερη στα αναλόγια όπως επίσης και το άκουσμα.
Τώρα για τον κ
Πέττα, απ ότι έχω ακούσει εδώ και καιρο ειναι δικη του η απόφαση να αφήσει το αναλόγιο του και βέβαια ο αντικαταστάτης του είναι σούπερ όμως. Μικρός στην ηλικία αλλά μεγάλος στο ταλέντο.
 

Lolos Sotirios

Μέλος
Αν περισσεύουν ιερεις σε αυτές τις συνοικιες γιατί δεν πάνε και για ιερείς στις εκκλησίες που δεν έχουν ιερέα και να αφήσουν τα ψαλτικά στους ψάλτες??
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Μάλλον τα λεφτά για αριστερό.... Κρίση γαρ Κε Γιώργο.

Καλό μεσημέρι

Λέτε να αρχίσει να εφαρμόζεται το σύστημα του Περιστερίου....Ένας ψάλτης και αν σας αρέσει.....
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Καλημέρα κ. Γιώργο είμουν ψάλτης στο Περιστέρι και δυστηχώς εκεί τους έχουν τελείως παραπεταμένους τους ψάλτες. Σε πολλές ενορίες ψέλνουνε γυναίκες αφιλοκερδώς διότι δεν δίνουν χρήματα για να πληρώσουν ένα ψάλτη. Και συμφωνώ και με αυτό που λέτε καταργήσανε τον αριστερό σε λίγο θα καταργηθεί και ο δεξιός και θα ψέλνουν οι γριούλες.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τελικά ποιος ειναι ο δεξιός στον άγιο Νικόλαο; Είναι όντως ο Γιάννης Χρήστου; (Για κάποιο λόγο το βίντεο δεν μου παίζει).
 
Ο Γρηγόρης ο Ζάρκος δεν πήγε στη θέση του Πέττα ρε παιδιά;
Μπλέξαμε πολλα θέματα μαζί..
Τελικά ποιος ειναι ο δεξιός στον άγιο Νικόλαο; Είναι όντως ο Γιάννης Χρήστου; (Για κάποιο λόγο το βίντεο δεν μου παίζει).

Βλέπω εξελίξεις ...
Τηρήθηκαν πιστεύω οι προβλεπόμενες διαδικασίες ...σε όλες τις περιπτώσεις ,ως είθισται ...
Σιδεροκέφαλοι οι συνάδελφοι .
Καλη Σαρακοστή επι τη ευκαιρία σε όλους .
Πάντα τετοια και εις αλλα με υγεια .
:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἄκρα τοῦ τάφου σιωπὴ στὸν κάμπο βασιλεύει·
Λαλεῖ πουλί, παίρνει σπειρί, κ᾿ ἡ μάνα τὸ ζηλεύει.
Τὰ μάτια ἡ πείνα ἐμαύρισε· στὰ μάτια ἡ μάνα μνέει·
Στέκει ὁ Σουλιώτης ὁ καλὸς παράμερα, καὶ κλαίει:
«Ἔρμο τουφέκι σκοτεινό, τί σ᾿ ἔχω ᾿γὼ στὸ χέρι;
Ὁποῦ σὺ μοὔγινες βαρὺ κι ὁ Ἀγαρηνὸς τὸ ξέρει»
.​

Τρεῖς μέρες δέν μπορεῖ νά δοθεῖ ἀπάντηση ποιός ψάλλει δεξιά; Γιατί, ἄν ὑπάρχει ὑπενότητα στό Ψ νά μεταφερθεῖ τό θέμα.
Γιά τήν ψαλτική ἀπόδοση ἐγώ δέν σχολιάζω.
Ἐπίσης, κατά μιά πληροφορία μου (πού δέν γνωρίζω ἄν εἶναι σωστή), πολλοί θά δοκιμασθοῦν ἀκόμη στόν Ἱ. Μητρ. Ναό Καισαριανῆς.
Καί γιά τόν κ. Παν. Σουσούνη καλόν θά ἦταν νά μάθουμε γιά ποιό λόγο ἀπεχώρησε. Ἐκτός ἄν ἰσχύει καί γι᾿ αὐτόν τό παραπάνω ποίημα.

ΥΓ. Γιῶργο, δέν ὑπάρχει πρόβλημα μέ τό βίντεο.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀφοῦ κανείς δέν ἀπαντᾶ δημόσια, δέχθηκα ΠΜ, πού μοῦ ἐπιβεβαιώνει τόν Ἰωάννη Χρήστου πρωτοψάλτη σ᾿ αὐτή τήν ἀκολουθία, ἀλλά μόνιμα τοποθετημένο στόν Ἱ. Μητρ. Ναό Καισαριανῆς, μέ ἀναζήτηση ἀριστεροῦ. Ὡς ἐκ τούτου μεταφέρω τό θέμα στήν ὑποενότητά του.

ΥΓ. Ἐπίσης, γιά τόν κ. Παν. Σουσούνη ἀμφιβάλλω συντονιστικῶς ἄν ἐνδιαφέρει τή θεματολογία τοῦ Ψ, ὁπότε παίρνω πίσω τήν προηγούμενη προτροπή.

 
Top