Ακάθιστος ύμνος 2011

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.

Από την χθεσινή αγρυπνία (Απόδειπνον - Ακάθιστος ύμνος εις τον Όρθρον - Θεία Λειτουργία), η οποία τελέσθηκε στον Ιερό μας Ναό, παραθέτω ορισμένα από τα ψαλλέντα μέλη.

Συνέψαλλε μαζί μου, ο αγαπητός φίλος, εκλεκτός συνάδελφος και μέλος της ηλεκτρονικής ιεροψαλτικής μας κοινότητας, Νεκτάριος Αδάμ. Τον ευχαριστώ δημοσίως, διότι αν και ασθενής, μετά το πέρας της ακολουθίας του Ακαθίστου Ύμνου εις την εκκλησίαν του, προσήλθε και απέδωσε τα μέγιστα.


Εύχομαι καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Το προσταχθέν - Μέλος αρχαίον - Ήχος πλ του δ.mp3
    4.7 MB · Views: 55
  • Γλώσσαν ην ουκ έγνω - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος δ'.mp3
    1.9 MB · Views: 12
  • Δοξολογία αργή - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ηχος δ' λέγετος.mp3
    6.1 MB · Views: 50
  • Δύναμις... Άγιος ο Θεός - Μέλος Δημητρίου Σουρλαντζή - Ήχος πλ του δ'.mp3
    2.6 MB · Views: 28
  • Χερουβικόν - Μέλος Δημητρίου Σουρλαντζή - Ήχος δ' άγια.mp3
    8.9 MB · Views: 32
  • Λειτουργικά - Μέλος Γαβριήλ Κουντιάδου Ιερομονάχου - Ήχος δ' λέγετος.mp3
    5.4 MB · Views: 37
  • Απας γηγενής - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος δ' λέγετος.mp3
    2.1 MB · Views: 21
  • Ποτήριον σωτηρίου - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - ¨Ηχος δ' άγια.mp3
    5.5 MB · Views: 50
Last edited:

OPTINA1969

Μέλος
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.

Από την χθεσινή αγρυπνία (Απόδειπνον - Ακάθιστος ύμνος εις τον Όρθρον - Θεία Λειτουργία), η οποία τελέσθηκε στον Ιερό μας Ναό, παραθέτω ορισμένα από τα ψαλλέντα μέλη.

Συνέψαλλε μαζί μου, ο αγαπητός φίλος, εκλεκτός συνάδελφος και μέλος της ηλεκτρονικής ιεροψαλτικής μας κοινότητας, Νεκτάριος Αδάμ. Τον ευχαριστώ δημοσίως, διότι αν και ασθενής, μετά το πέρας της ακολουθίας του Ακαθίστου Ύμνου εις την εκκλησίαν του, προσήλθε και απέδωσε τα μέγιστα.


Εύχομαι καλή ακρόαση

Να εκφράσω , με τη σειρά μου, τις ευχαριστίες μου για την πρόσκληση στην ιερά αγρυπνία...Ξεπερνώντας τις όποιες ενστάσεις και δυσκολίες μου πρόβαλλε ο μισόκαλος στο βάθος του νοός μου , διαπίστωσα ολοκληρώνοντας την ιερά αγρυπνία του ακαθίστου για μια ακόμη χρονιά πως μέσω του ψάλλειν εν αγάπη και κατανύξει ο Κύριος βοηθά ώστε και οι ασθένειες κάποτε κάποτε να ιατρεύονται...Επίσης να ευχαριστήσω εκ βάθους καρδίας τον προϊστάμενο του ιερού ναού π.Ιωάννη Παντελίδη για την αγάπη του προς την ταπεινότητά μου όλα αυτά τα έτη...Είθε κάθε ιεροψάλτης να συνεργάζεται και να διακονεί τον Κύριο με προϊστάμένους σαν κι αυτόν...Ολοκληρώνοντας, θα ήθελα να διαπιστώσω για μια ακόμη φορά του λόγου το αληθές , οτι δηλαδή τα ιερά άσματα αναδεικνύονται από τον εκφραστή τους(στην περίπτωση τον φίλτατο Δημήτριο) όσο απλά κι αν είναι...Εξάλλου η ωραιότητα δεν έχει πολλά φτιασίδια και ποικίλματα...Ωραιότητα σημαίνει απλότητα και ταπεινότητα...Κάτι το οποίο και ο διδάσκαλος Πέτρος μας μαθαίνει γράφοντας και ο φίλτατος Δημήτριος μας υπενθυμίζει διαρκώς, αποδίδοντας....
 
Top