Ακάθιστος Ύμνος

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Το 1985 ο δάσκαλος ηχογράφησε και κυκλοφόρησε σε κασσέτα τον Ακάθιστο Ύμνο. Εκεί που έδωσε ιδιαίτερη έμφαση ήταν στα αργά μέλη της ακολουθίας αυτής. Αυτά ακριβώς τα μέλη ανεβάζω και εγώ τώρα, μιας και η συγκεκριμένη κασσέτα έχει πολλά χρόνια που ουσιαστικά αποσύρθηκε απ' το εμπόριο. Προς τιμήν και μνήμην του δασκάλου.
 

Attachments

  • ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΧΘΕΝ ΑΡΓΟΝ.mp3
    6 MB · Views: 192
  • ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΧΘΕΝ ΣΥΝΤΟΜΟΝ.mp3
    1.8 MB · Views: 138
  • ΚΑΝΩΝ Β.mp3
    3.1 MB · Views: 178
  • ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΝ.mp3
    984.6 KB · Views: 145
  • ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΝ.mp3
    946.7 KB · Views: 134
  • ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΠΛ Β΄.mp3
    850.7 KB · Views: 138

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Η συνέχεια...
 

Attachments

  • ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΠΛ Δ΄.mp3
    728.8 KB · Views: 136
  • ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΝΙΧΑΒΕΤ.mp3
    763.3 KB · Views: 135
  • ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΝΙΧΑΒΕΤ-ΚΙΟΥΡΔΙ.mp3
    772.3 KB · Views: 119
  • Ω ΠΑΝΥΜΝΗΤΕ ΜΗΤΕΡ!.mp3
    1.6 MB · Views: 121
  • ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΒΑΡΥΣ.mp3
    882.9 KB · Views: 114

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
κι άλλη συνέχεια... Το αργόν τη Υπερμάχω.
 

Attachments

  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΝ 1.mp3
    2.5 MB · Views: 149
  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΝ 2.mp3
    1.7 MB · Views: 112
  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΝ 3.mp3
    2.9 MB · Views: 138
  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΝ 4.mp3
    1.4 MB · Views: 110
  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΝ 5.mp3
    3.2 MB · Views: 133
  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΝ 6.mp3
    1.2 MB · Views: 113

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Τα λοιπά.
 

Attachments

  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΣΥΝΤΟΜΟΝ.mp3
    3.8 MB · Views: 149
  • ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΣΥΝΤΟΜΟΝ.mp3
    1.7 MB · Views: 127
  • ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΗΤΑ ΑΡΓΟΝ.mp3
    4.2 MB · Views: 164

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Το 1985 ο δάσκαλος ηχογράφησε και κυκλοφόρησε σε κασσέτα τον Ακάθιστο Ύμνο. Εκεί που έδωσε ιδιαίτερη έμφαση ήταν στα αργά μέλη της ακολουθίας αυτής. Αυτά ακριβώς τα μέλη ανεβάζω και εγώ τώρα, μιας και η συγκεκριμένη κασσέτα έχει πολλά χρόνια που ουσιαστικά αποσύρθηκε απ' το εμπόριο. Προς τιμήν και μνήμην του δασκάλου.

Μπορεί να ανέβει ολόκληρος ο Ακάθιστος;

Ευχαριστώ.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ο συγκεκριμένος Ακάθιστος που ανεβάζω δεν είναι ηχογραφημένος εν ώρα ακολουθίας αλλά συνιστά κατά κάποιον τρόπο "στουντιακό" έργο. Για την ακρίβεια έχει ηχογραφηθεί στο ναό του Αγίου Γρηγορίου Παλαμά νυχτερινές ώρες με τον υποφαινόμενο σε ρόλο "ηχολήπτη". Εμπεριέχει ακόμα δείγματα απο τον κανόνα και εκφωνήσεων των στάσεων.
Θα προσπαθήσω όμως να εκπληρώσω το αίτημα του κ. Κωνσταντίνου και να ανεβάσω και πλήρη "ακολουθιακό" Ακάθιστο (κάποια σχετικά μικροπροβλήματα λύνω στο μεταξύ).
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
τα υπόλοιπα της κασσέτας.

Ιδού.
 

Attachments

  • ΚΑΝΩΝ Α.mp3
    1.5 MB · Views: 108
  • ΒΛΕΠΟΥΣΑ Η ΑΓΙΑ.mp3
    779.8 KB · Views: 81
  • ΗΚΟΥΣΑΝ ΟΙ ΠΟΙΜΕΝΕΣ.mp3
    2.5 MB · Views: 90
  • ΘΕΟΔΡΟΜΟΝ ΑΣΤΕΡΑ.mp3
    781.4 KB · Views: 76
  • ΝΕΑΝ ΕΔΕΙΞΕΝ ΚΤΙΣΙΝ.mp3
    2.8 MB · Views: 89
  • ΞΕΝΟΝ ΤΟΚΟΝ ΙΔΟΝΤΕΣ.mp3
    787.3 KB · Views: 71
Last edited by a moderator:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
και, φυσικά, το Άγγελος πρωτοστάτης. Προσεχώς θα ανέβει και ο πλήρης Ακάθιστος από εκκλησίας.
 

Attachments

  • ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΣΤΑΤΗΣ.mp3
    3.3 MB · Views: 92
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Να μου συγχωρήσετε επ' αναμονή uplοading και άλλων έργων του Καραμάνη μόνον ένα πικρό σχόλιο:

Η "στουντιακή" κατά κάποιον τρόπο και όχι σε ώρα ακολουθίας ηχογράφηση του Ακαθίστου που ανεβάζω έγινε όπως είπα στο μητροπολιτικό ναό Γρηγορίου του Παλαμά, όπου έψαλλε από το 1949 μέχρι το 1983 (με εξαίρεση το σημαντικό διάλειμμα 1950-52 που εψαλλε στον Πύργο της Ηλείας). Δηλαδή ηχογράφησε τον παρόντα Ακάθιστο 2 χρόνια μετά την αποπομπή του από το αναλόγιο της Θεσσαλονίκης, το 1985. Γράφω "αποπομπή" κι όχι αποχώρηση επειδή εγένετο τότε μεθόδευση για να τον απομακρύνουν. Αυτός ο άνθρωπος με αυτές τις δυνατότητες (της κασέτας που ακούσατε, ηχογραφημένης στο ναό με λιτά μέσα και ένα μαγνητόφωνο ταινίας, άρα το αποτέλεσμα είναι ίδιο με εκείνο που ακούγαμε στις ακολουθίες κι όχι φτιασιδωμένο) ειίχε τότε ΠΑΥΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ από το ιερό αναλόγιο και μάλιστα όχι ευθέως αλλά με ταπεινό τέχνασμα. Ποιός θα μπορούσε να τον αντιμετωπίσει στα ίσια; Ουδείς όμως εκέρδισε από αυτό και φυσικά έχασε η ψαλτική. Φθόνος γαρ ουκ οίδε προτιμάν το συμφέρον. Η μεγάλη ψυχή του τους είχε από τότε συγχωρήσει. Όψονται εις ον εξεκέντησαν. Μερικοί έτρεμαν και τη σκιά του μέχρι που εκοιμήθη. Οι επιζώντες ας έχουν να παλέψουν πια με το όνομα και το έργο του. 'Οπως είπε τότε ο ίδιος "αητός ήρθα, αητός έφυγα".
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Να μου συγχωρήσετε επ' αναμονή uplοading και άλλων έργων του Καραμάνη μόνον ένα πικρό σχόλιο:

Η ηχογράφηση αυτή έγινε όπως είπα στο ναό που έψαλλε από το 1949 μέχρι το 1983 (πέρα από το σημαντικό διάλειμμα 1950-52 του Πύργου της Ηλείας). Δηλαδή ηχογράφησε 2 χρόνια μετά την αποπομπή του. Γράφω "αποπομπή" κι όχι αποχώρηση επειδή εγένετο τότε μεθόδευση για να τον απομακρύνουν. Αυτός ο άνθρωπος με αυτές τις δυνατότητες (της κασέτας που ακούσατε, ηχογραφημένης στο ναό με λιτά μέσα και ένα μαγνητόφωνο ταινίας, άρα το αποτέλεσμα είναι ίδιο με εκείνο που ακούγαμε στις ακολουθίες κι όχι φτιασιδωμένο) ειίχε τότε ΠΑΥΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ από το ιερό αναλόγιο και μάλιστα όχι ευθέως αλλά με ταπεινό τέχνασμα. Ποιός θα μπορούσε να τον αντιμετωπίσει στα ίσια; Ουδείς όμως εκέρδισε από αυτό και φυσικά έχασε η ψαλτική. Φθόνος γαρ ουκ οίδε προτιμάν το συμφέρον. Η μεγάλη ψυχή του τους είχε από τότε συγχωρήσει. Όψονται εις ον εξεκέντησαν. Μερικοί έτρεμαν και τη σκιά του μέχρι που εκοιμήθη. Οι επιζώντες ας έχουν να παλέψουν πια με το όνομα και το έργο του. 'Οπως είπε τότε ο ίδιος "αητός ήρθα, αητός έφυγα".

Αγαπητέ αυνάδελφε , συγκλονιστηκα διαβάζοντας το σχόλιό σου για τον αείμνηστο Δάσκαλό μας , σχετικά με την απομάκρυνσή του από τον Πύργο Ηλείας ... Ο δάσκαλός μου Ν. Κυριακόπουλος , που τον άκουσε πολλάκις , καθότι Πύργειος , δεν μου έχει πει λεπτομέρειες... μαλλον δεν γρώριζε.. αυτά γίνονται , ως συνήθως , στα κρυφά.. Ομως φίλε μου , το έχω ξαναγράψει ήταν ,ανεπανάληπτος , ο πιό ολοκληρωμένος ψάλτης , στην Ελλάδα , μεγάλος Δάσκαλος , αριστοκράτης σε όλα του !!!! Προσωπικά θα τον μνημονεύν ,όσο ζω , γιατι με έμαθε να Ψ Α Λ Λ Ω !!!!! Αιωνία του η μνήμη .!!!!! Β. ΤΖΑΝ.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ αυνάδελφε , συγκλονιστηκα διαβάζοντας το σχόλιό σου για τον αείμνηστο Δάσκαλό μας , σχετικά με την απομάκρυνσή του από τον Πύργο Ηλείας ... Ο δάσκαλός μου Ν. Κυριακόπουλος , που τον άκουσε πολλάκις , καθότι Πύργειος , δεν μου έχει πει λεπτομέρειες... μαλλον δεν γρώριζε.. αυτά γίνονται , ως συνήθως , στα κρυφά.. Ομως φίλε μου , το έχω ξαναγράψει ήταν ,ανεπανάληπτος , ο πιό ολοκληρωμένος ψάλτης , στην Ελλάδα , μεγάλος Δάσκαλος , αριστοκράτης σε όλα του !!!! Προσωπικά θα τον μνημονεύν ,όσο ζω , γιατι με έμαθε να Ψ Α Λ Λ Ω !!!!! Αιωνία του η μνήμη .!!!!! Β. ΤΖΑΝ.

Ησύχασε Βασίλη.Το τέχνασμα έγινε στην Θεσσαλονίκη.
 
Για την ακρίβεια (τον) παρετήσανε..
Κάπου , δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια θεματική ενότητα , το είχαμε ξανά θίξει αυτό το θέμα ..... (με τον κ. Γιαννόπουλο αν δεν με γελάει η μνήμη μου )
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΠΟΜΠΗ ΚΑΙ ΠΑΥΣΗ ΤΟΥ ΤΟ 1983 ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Η ΚΑΣΕΤΑ ΤΟΥ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΤΟ 1985. ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΠΑΡΚΗΣ ΤΟΤΕ ΣΤΑ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΔΙΩΧΘΕΙ. ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΣΕΤΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.
(Στον Πύργο έμεινε προσωρινά)
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ανεβάζω σε μια ιστορική και μοναδική ηχογράφηση όλον τον τελευταίο Ακάθιστο του δάσκαλου στον Γρηγόριο Παλαμά, το 1983. Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • 1 ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΠΛ Δ.mp3
    916.7 KB · Views: 93
  • 2 ΚΑΝΩΝ Α ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ.mp3
    5 MB · Views: 150
  • 3 ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΣΥΝΤΟΜΟΝ.mp3
    3.5 MB · Views: 114
  • 4 ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΝ.mp3
    2.1 MB · Views: 108
  • 5 ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΝΙΧΑΒΕΤ.mp3
    1.9 MB · Views: 94
  • 6 ΚΑΝΩΝ Β Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ.mp3
    7.4 MB · Views: 123
  • 7 ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΑΡΓΟΝ.mp3
    1.9 MB · Views: 87
  • 8 ΑΝΑΓΡΑΦΩ ΣΟΙ ΑΡΓΟΝ.mp3
    1.8 MB · Views: 83
  • 10 ΕΚ ΠΑΝΤΟΙΩΝ.mp3
    3 MB · Views: 96
  • 11 ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΜΑΧΟΥΡ.mp3
    785.4 KB · Views: 85
  • 12 ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΝΙΧΑΒΕΤ ΚΙΟΥΡΔΙ.mp3
    737.1 KB · Views: 85
  • 13 ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΧΙΤΖΑΣΚΙΑΡ ΚΑΡΑΜΑΝΗ.mp3
    825.6 KB · Views: 85

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Η συνέχεια...
 

Attachments

  • 15 ΚΑΝΩΝ Γ ΟΥΚ ΕΛΑΤΡΕΥΣΑΝ.mp3
    8.9 MB · Views: 127
  • 16 ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΣΥΝΤΟΜΟΝ ΔΙΧΟΡΟΝ.mp3
    1.9 MB · Views: 89
  • 17 ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΜΑΤΖΟΡΕ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗ.mp3
    830.8 KB · Views: 82
  • 14 ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΝΙΧΑΒΕΤ ΚΙΟΥΡΔΙ.mp3
    1.5 MB · Views: 79
  • 18 ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΜΑΤΖΟΡΕ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗ.mp3
    853.7 KB · Views: 76
  • 19 ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΝΙΧΑΒΕΤ.mp3
    835.7 KB · Views: 81
  • 20 ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΝΙΧΑΒΕΤ.mp3
    935.8 KB · Views: 77
  • 21 ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΜΑΧΟΥΡ.mp3
    714.6 KB · Views: 78
  • 23 ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΗΤΑ ΑΡΓΟΝ.mp3
    4.4 MB · Views: 113

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Πράττω το αυτονόητο.
Δεν αξίζουν ευχαριστίες σε όποιον ανασύρει εκ της γης το τάλαντον. Η αγάπη σας απλά με οδηγεί να το πράττω.
Και θα συνεχίσω...
Δεν έψαλλε γα μένα ο Καραμάνης.
 
Πολυ συγκινιτικη και ιστορικη η αναρτηση.
Και για εσας κυριε Στεφουλη και για μενα .
Την εν λογω κασσετα μου τη χαρισε ο δασκαλος οταν τον επισκεφθηκαμε με τον Ηλια τον Χριστοδουλου στα τελη της δεκαετιας του 80.
"Τα βιβλια μου τα εχεις ολα" ; με ρωτησε .
"Τοτε ... τι να σου δωσω..."
Και μου χαρησε αυτην και μια με υμνους της Μεγαλης Τεσσαρακοστης επειδη πλησιαζαν οι μερες ...
"κανω και τον παπα.. " ειπε γελωντας.
Τον θυμαμαι παντα με αγαπη.
Ας ειναι ελαφρυ το χωμα...
 
Top