Αθανασίου Χριστιανουπόλεως Δοξαστικό Εσπερινού

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Λίγο βιαστικά για όσους εορτάζουν τον άγιο. Ελπίζω το βράδυ να ανεβάσω και το δοξαστικό των αίνων.
 

Attachments

  • Doxa Athanasiou Xristianoupoleos.pdf
    234.3 KB · Views: 80
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Είσαι πρώτος.
Γραμμένο με τέτοιο τρόπο που αφήνει πολλά περιθώρια στον ψάλτη να το ερμηνεύσει ανάλογα με τις γνώσεις του, τα ακούσματά του, το πως αισθάνεται αλλά και τις φωνητικές του δυνατότητες εκείνη τη στιγμή.
Περιμένουμε οπωσδήποτε και του Όρθρου και κάποια στιγμή, αν δε σου είναι δύσκολο και τα υπόλοιπα δοξαστικά της Λιτής, των Αποστίχων και το ιδιόμελο που ψάλλουμε μετά το πέρας του πεντηκοστού ψαλμού. Αφού έκανες την αρχή μη μας αφήνεις τώρα έτσι. Σε ευχαριστούμε. Ωραία και η γραμματοσειρά. Συγχαρητήρια.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Είσαι πρώτος.
Γραμμένο με τέτοιο τρόπο που αφήνει πολλά περιθώρια στον ψάλτη να το ερμηνεύσει ανάλογα με τις γνώσεις του, τα ακούσματά του, το πως αισθάνεται αλλά και τις φωνητικές του δυνατότητες εκείνη τη στιγμή.
Περιμένουμε οπωσδήποτε και του Όρθρου και κάποια στιγμή, αν δε σου είναι δύσκολο και τα υπόλοιπα δοξαστικά της Λιτής, των Αποστίχων και το ιδιόμελο που ψάλλουμε μετά το πέρας του πεντηκοστού ψαλμού. Αφού έκανες την αρχή μη μας αφήνεις τώρα έτσι. Σε ευχαριστούμε. Ωραία και η γραμματοσειρά. Συγχαρητήρια.

Να 'σαι καλά για τα (υπερβολικά) καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως είχα γράψει το Δοξαστικό των αίνων το 2008 για τις τότε ανάγκες και είπα να γράψω και τα άλλα. Αν είχα δει πως έχουν γράψει κι άλλοι (δεν το είχα κοιτάξει), μάλλον δεν θα έγραφα. Θα αναρτήσω και το Δόξα των αίνων όταν βρω το χειρόγραφο (μάλλον είναι στο αναλόγιο) και για τα άλλα θα δούμε. Μια χαρά είναι αυτά που έχουν γραφεί.

Διορθώστε και το "εωράτΩ" στο σωστὀ "εωράτΟ". Θα ανεβάσω κι εγώ το διορθωμένο.
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Αν επιτρέπεται, λόγω του ότι δοκίμαζα κάτι στα ισοκρατήματα, αντί κάποιου άλλου, έκανα μια ηχογράφηση του παραπάνω δοξαστικού και σκέφτηκα να την αναρτήσουμε εδώ, αλλιώς αν δημιουργεί πρόβλημα ας διαγραφεί. Άλλωστε ένας λόγος ήταν πως πρόσεξα τις καταλήξεις και δε μου έβγαιναν μερικές πολύ καλά καθώς άλλες τις κόβω αφαιρώντας χρόνο και άλλες προσθέτω παραπάνω χρόνο. Και μου βγήκε μόνο του, προφανώς από ανάλογα ακούσματα, αλλά δε ξέρω. Ίσως και να είμαι λάθος.
Προσοχή: Το παρακάτω ηχητικό περιέχει κάποια σημεία φάλτσα με αποκορύφωμα το σημείο που θέλησα να ξεφύγω από το κείμενο προς το τέλος στη λέξη Αθανάσιε. Οι λόγοι μπορεί να ποικίλουν, ωστόσο δε παύει η ερμηνεία να είναι λάθος. Συγνώμη σε όσους πρόλαβαν και το άκουσαν. Δε το πρόσεξα όταν το ανάρτησα.
Εδώ ο σύνδεσμος: https://app.box.com/s/80idqmqrpocdwshvucvz
 
Last edited:

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Αν επιτρέπεται, λόγω του ότι δοκίμαζα κάτι στα ισοκρατήματα, αντί κάποιου άλλου, έκανα μια ηχογράφηση του παραπάνω δοξαστικού και σκέφτηκα να την αναρτήσουμε εδώ, αλλιώς αν δημιουργεί πρόβλημα ας διαγραφεί. Άλλωστε ένας λόγος ήταν πως πρόσεξα τις καταλήξεις και δε μου έβγαιναν μερικές πολύ καλά καθώς άλλες τις κόβω αφαιρώντας χρόνο και άλλες προσθέτω παραπάνω χρόνο. Και μου βγήκε μόνο του, προφανώς από ανάλογα ακούσματα, αλλά δε ξέρω. Ίσως και να είμαι λάθος.
Προσοχή: Το παρακάτω ηχητικό περιέχει κάποια σημεία φάλτσα με αποκορύφωμα το σημείο που θέλησα να ξεφύγω από το κείμενο προς το τέλος στη λέξη Αθανάσιε. Οι λόγοι μπορεί να ποικίλουν, ωστόσο δε παύει η ερμηνεία να είναι λάθος. Συγνώμη σε όσους πρόλαβαν και το άκουσαν. Δε το πρόσεξα όταν το ανάρτησα.
Εδώ ο σύνδεσμος: https://app.box.com/s/80idqmqrpocdwshvucvz

Αγαπητέ φίλε μου το άκουσα το ηχητικό και δεν σου κρύβω ότι είδα πολύ θετικά την δική σου θέση,καθότι είναι ένα σημείο του μέλους που επιτρέπει να βγάλει κανείς την ψυχή του,,,Σε συγχαίρω για την ερμηνεία αλλά και την προσεγμένη χρονική αγωγή,επιβαλλόμενη σε δοξαστικό του εκάστοτε εσπερινού.
Με εκτίμηση
Θεόδωρος Κοκκορίκος
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν επιτρέπεται, λόγω του ότι δοκίμαζα κάτι στα ισοκρατήματα, αντί κάποιου άλλου, έκανα μια ηχογράφηση του παραπάνω δοξαστικού και σκέφτηκα να την αναρτήσουμε εδώ, αλλιώς αν δημιουργεί πρόβλημα ας διαγραφεί. Άλλωστε ένας λόγος ήταν πως πρόσεξα τις καταλήξεις και δε μου έβγαιναν μερικές πολύ καλά καθώς άλλες τις κόβω αφαιρώντας χρόνο και άλλες προσθέτω παραπάνω χρόνο. Και μου βγήκε μόνο του, προφανώς από ανάλογα ακούσματα, αλλά δε ξέρω. Ίσως και να είμαι λάθος.
Προσοχή: Το παρακάτω ηχητικό περιέχει κάποια σημεία φάλτσα με αποκορύφωμα το σημείο που θέλησα να ξεφύγω από το κείμενο προς το τέλος στη λέξη Αθανάσιε. Οι λόγοι μπορεί να ποικίλουν, ωστόσο δε παύει η ερμηνεία να είναι λάθος. Συγνώμη σε όσους πρόλαβαν και το άκουσαν. Δε το πρόσεξα όταν το ανάρτησα.
Εδώ ο σύνδεσμος: https://app.box.com/s/80idqmqrpocdwshvucvz

Τὸ φάλτσο δὲν ἔνοχλεῖ, συμβαίνει στὸ ἀναλόγιο ξέρεις.

Ἁπλὰ παρατράβηξες τὸ Ἀθανάσιε, χρειάζεται περισσότερη αὐτοπειθαρχία στὸ μεράκι. Λίγη ψυχὴ ἅμα βγάζεις καλὴ εἶναι, παραπάνω καὶ ὑπερέβαλλες.

Ἡ χρονικὴ ἀγωγὴ νομίζω πὼς θέλει λίγο πιὸ ἀργὰ κὰι μεγαλύτερες παύσεις ἀναπνοῆς, γιατὶ στὸ ἀναλόγιο ὅπου ψάλλεις μὲ μεγαλύτερη φωνητικὴ ἔνταση μὲ τὸν συγκεκριμένο χρόνο θὰ σκάσεις.

Ἐπίσης, πρὶν τὴν καλοφωνία κάνε ἐλαφρῶς μεγαλύτερη παύση, γέμισε ἀέρα ὅσο πάει, πάρε λίγο πιὸ ὄρθια στάση στὸ ἀναλόγιο, τοποθετῶντας καὶ τὰ δυὸ χέρια στὰ ἐρεισίχειρα τοῦ στασιδίου σου, κύττα πέρα ἀπὸ τὸ ἀναλόγιο καὶ ὄχι χαμηλὰ πρὸς τὸ βιβλίο (τὴν θέση τὴν ξέρεις ἀπ' έξω φυσικὰ) καὶ κάνε τὸ σόλο σου μεγαλοπρεπῶς, τραβῶντας τὸ φωνῆεν καὶ τὴν καλοφωνικὴ ἐπανάληψη.

Τὶς ἀναλύσεις δὲν μὲ ἐνδιαφέρει νὰ πῶ κάτι, τὰ 'χουμε ξαναπεῖ, ξέρεις τὴν ἄποψή μου.

Ἄν δὲ ἔχεις καὶ δυνατὴ ἔνταση στὴ φωνὴ τραβήξου ἐλαφρῶς ἀπὸ τὸ μικρόφωνο κι ἄσε την ἐλεύθερη νὰ φύγει ψηλὰ στὰ κεραμίδια δυνατὰ-καθαρά.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Τα δοξαστικά του εσπερινού και των αίνων όπως τα είπαμε χθες και σήμερα. Η ηχογράφηση έγινε με δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι.
 

Attachments

  • Doxa Esperinou Athanasiou Xristianoupoleos.mp3
    4.7 MB · Views: 25
  • Doxa Ainon Athanasiou Xristianoupoleos.mp3
    4.6 MB · Views: 19
Top