Αθανασίου Ιωάννης

arxon

Ιωάννης Αθανασίου
Επιτρέψατέ μου να ανεβάσω και εγώ μερικά κομμάτια σε εκτέλεση της ταπεινότητός μου

ΔΥΝΑΜΙΣ ΥΠΟ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ σε ήχο Δευτερόπρωτο
ΤΟΙΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ Δοξαστικόν της Β΄Κυρίακής των Νηστειών
ΡΟΗΝ ΜΟΥ ΤΩΝ ΔΑΚΡΥΩΝ (κατά την πανήγυρη της παλιάς μου ενορίας)
 

Attachments

  • dunamis olo v1 mp3.mp3
    4.5 MB · Views: 166
  • tis en skoti mp3.mp3
    5.8 MB · Views: 102
  • RohnMouTwnDakruwn.wma
    2.6 MB · Views: 65

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ φίλε,
Σας ακούω καιρό σε καθημερινές λειτουργίες ως λαμπαδάριο άλλοτε του κ. Κουτσόγιαννου, άλλοτε του κ. Νταραβάνογλου και δεν ήξερα ότι είστε εσείς. Προσωπικά θεωρώ το ψάλσιμό σας εξαιρετικό από πολλές απόψεις (ήθελα να υποβάλω και σχετική ερώτηση στο φόρουμ) και σας παρακαλώ, αν γίνεται, να ανεβάσετε κι άλλες ηχογραφήσεις σας.
 

arxon

Ιωάννης Αθανασίου
Αγαπητέ Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ αδελφέ αλλά βλέπεις τώρα ξεκινάω και εγώ τα δικά μου.Βλέπεις ότι αυτό το αποτέλεσμα της προσωπικής μου ψαλμωδίας ονομάζεται ΈΡΩΤΑΣ πρός τη Βυζαντινή Μουσική.Προσπαθούμε για το καλύτερο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Βρήκα στον ieropsaltis.com εκτενές βιογραφικό, καθώς και λίγες ηχογραφήσεις και στο analogion.gr μια εκπομπή-αφιέρωμα του π. Ειρηναίου:

Ανεβάζω ενδεικτικά και δύο θαυμάσια ηχητικά, όπου φαίνεται ένας δύσκολος συνδυασμός: απίστευτη ευκρίνεια και νεανική "ειλικρίνεια" φωνής, συνδυασμένη με εκφραστικότατο τονισμό, χωρίς όμως την παραμικρή υποψία τραγουδιστικών ή δεξιοτεχνικών παρεκτροπών. Καθάριο, κατανυκτικό ψάλσιμο.

Χαίρομαι πολύ που γίνατε δομέστιχος στην Αγία Τριάδα και με τη ελάχιστη γνώση που διαθέτω νομίζω ότι πολλά έχετε να προσφέρετε και το εύχομαι ειλικρινά.
 

Attachments

  • MethYmonOTheos_Athanasiou.ra.mp3
    2 MB · Views: 54
  • EpoiiseKratos_C_Athanasiou.ra.mp3
    2.5 MB · Views: 57

kostantim

Μέλος
ογιαννης ανελαβε ως πρωτοψαλτης στην παναγιτσα του πειραια και του ευχομε καθε επιτυχια
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πού είναι η Παναγίτσα του Πειραιά; (Ρόδον το Αμάραντον; Μυρτιδιώτισσα;)
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Για ακόμη μια φορά, κ. Αθανασίου, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.
Το μέλλον στον χώρο της Βυζαντινής Μουσικής σας ανήκει.
Συνεχίστε έτσι.


Α.
 
Αδελφέ μου και από μένα σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.
Η φωνή σου έχει κάτι το κατανυκτικό και ώριμο που σπάνια συναντάς
και αυτό νομίζω είναι το πιο όμορφο από όλα.
Δεν μπορώ να σε << κρίνω >> καθότι
πολύ πιο άπειρος ( από όσα διάβασα στο βιογραφικό σου ), αλλά
πραγματικά σε ακούω και νοιώθω ότι ο Πειραιάς ανεβάζει επίπεδο
με τέτοιες φωνές σαν και τη δική σου σε αυτή την ηλικία
( πίστευα ότι είσαι τουλάχιστον 10 χρόνια μεγαλύτερος).
Εύχομαι κάποια στιγμή να καταφέρω να σε επισκεφθώ στο αναλόγιο
 

arxon

Ιωάννης Αθανασίου
Αδελφέ μου και από μένα σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.
Η φωνή σου έχει κάτι το κατανυκτικό και ώριμο που σπάνια συναντάς
και αυτό νομίζω είναι το πιο όμορφο από όλα.
Δεν μπορώ να σε << κρίνω >> καθότι
πολύ πιο άπειρος ( από όσα διάβασα στο βιογραφικό σου ), αλλά
πραγματικά σε ακούω και νοιώθω ότι ο Πειραιάς ανεβάζει επίπεδο
με τέτοιες φωνές σαν και τη δική σου σε αυτή την ηλικία
( πίστευα ότι είσαι τουλάχιστον 10 χρόνια μεγαλύτερος).
Εύχομαι κάποια στιγμή να καταφέρω να σε επισκεφθώ στο αναλόγιο

http://youtu.be/MB9qOEhmyh4

ΕΞΕΔΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

Σας ευχαριστω πάρα πολύ κύριοι.Δεν γνωρίζω πως ανεβάζουμε ηχητικα αρχεια και έτσι δεν εχω την δυνατότητα αυτή.Αν μπορειτε να με βοηθήσετε θα είναι πηγή χαράς μου
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χωρίς αμφιβολία, είναι μια φωνή ορθότατα τοποθετημένη και με πολύ ιδιαίτερο ηχόχρωμα. Ο Θεός να σας έχει καλά!
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
http://youtu.be/MB9qOEhmyh4

ΕΞΕΔΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

Σας ευχαριστω πάρα πολύ κύριοι.Δεν γνωρίζω πως ανεβάζουμε ηχητικα αρχεια και έτσι δεν εχω την δυνατότητα αυτή.Αν μπορειτε να με βοηθήσετε θα είναι πηγή χαράς μου

Φίλε Γιάννη συγχαρητήρια!
Χαίρομαι πολύ για την πρόοδό σου.
Η άνοδός σου είναι συνεχής.
Τολμώ να πώ ότι ανήκεις πλέον στην κορυφή της ψαλτικής οικογένειας.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Τολμώ να πώ ότι ανήκεις πλέον στην κορυφή της ψαλτικής οικογένειας.

Πάνω ή κάτω απ' τον Λεωνίδα Αστέρη;
καλός εκτελεστής σίγουρα, αλλά ας είμαστε λίγο πιο συγκρατημένοι στους χαρακτηρισμούς μας....!
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Φίλε Γιάννη συγχαρητήρια!
Χαίρομαι πολύ για την πρόοδό σου.
Η άνοδός σου είναι συνεχής.
Τολμώ να πώ ότι ανήκεις πλέον στην κορυφή της ψαλτικής οικογένειας.


Με τον Ιωάννη Αθανασίου συνέψαλλα πριν 2 χρόνια στον Ι.Μ.Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς. Έχει στιβαρή φωνή, σωστό ύφος και είναι σωστός μουσικός. Το μέλλον σίγουρα του ανήκει! Να είσαι καλά φίλε Γιάννη!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βρήκα στον ieropsaltis.com εκτενές βιογραφικό, καθώς και λίγες ηχογραφήσεις και στο analogion.gr μια εκπομπή-αφιέρωμα του π. Ειρηναίου:

Ἄς παραθέσω κι ἐγώ ἕνα βιντεάκι-βιογραφία ἀπὸ τὸ youtube μὲ τὴν κατάλληλη γιὰ ... σύγχρονο πρωτοψάλτη μουσικὴ ὑπόκρουση, εἰδικὰ ἀπὸ τὸ 0.23 ...

 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Ιωάννη! Τι κάνεις; Δεν ήξερα ότι το επώνυμό σου ήταν Αθανασίου και ότι έχεις δικό σου χώρο στο ψαλτολόγιο και μάλιστα τέτοιο παρελθόν, όλο περγαμηνές! Σε ήξερα απλώς από τις αγιορείτικες αγρυπνίες στην Παρακλήτου. Ο Θεός να σε έχει καλά, να τον υμνείς και σε παρακαλώ να δεχθείς το αίτημα φιλίας που σου στέλνω. Θα ήταν μεγάλη τιμή για μένα. Σε ευχαριστώ.
 
1.Η ανάρτηση ήταν δημόσια και σχολιάστηκε .
2.Για το ποιος είμαι μπορείς να ρωτήσεις να μάθεις .
3.Οι πραγματικοί φίλοι , δεν "χαϊδεύουν" πάντα τα αυτιά .
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
1.Η ανάρτηση ήταν δημόσια και σχολιάστηκε .
2.Για το ποιος είμαι μπορείς να ρωτήσεις να μάθεις .
3.Οι πραγματικοί φίλοι , δεν "χαϊδεύουν" πάντα τα αυτιά .

1.Είχα πολλά χρόνια να δω τον Γιάννη, μας έψαλλε το παληκάρι στις αγρυπνίες στην Παρακλήτου και χτες ξαφνικά τον είδα στο ψαλτολόγιο! Δεν ξέρω αν μπορείτε να φανταστείτε την ευχάριστη έκπληξη που αισθάνθηκα! Δεν ήξερα τίποτα γι αυτόν, απλώς τον θυμήθηκα και ήθελα να του πω έναν καλό λόγο, γιατί δίνει την ψυχή του πάνω στο αναλόγιο, εγώ δεν ξέρω από βυζαντινή, καθόμουν στο στασίδι μου και ανάμεσα στα άλλα σκεφτόμουν, τι ωραία να μπορούσα κι εγώ να ψάλλω στον Θεό! Ως νέος έχει ανάγκη υποστήριξη, όχι θάψιμο.
2.ρώτησα εσάς τον ίδιο και όχι τρίτα πρόσωπα. ποιος σας ξέρει καλύτερα να τον ρωτήσω; εν πάση περιπτώση, ζητώ συγνώμη είτε είστε κάποιος είτε δεν είστε.
3. και λίγο χάιδεμα δεν βλάπτει!


(ανέβασα ένα αγαπημένο μου τραγούδι που λέει ένας συγχωριανός μου, ελπίζω να σας αρέσει!)
 

Attachments

  • Ανεστάκι - Σάββας Νικησιανιώτης 26092011.MP3
    5.9 MB · Views: 21
Top