Αθανάσιος Παναγούλης:29-1-2012

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Μια από τις πιο αγαπημένες μου εκκλησίες στην Λάρισα είναι διαχρονικά ο Α.Νικόλαος.Γιατί εκτός από την μεγαλοπρέπεια του ναού-ο μεγαλύτερος στη Θεσσαλία-το δεξιό αναλόγιο κοσμεί ο Αθανάσιος Παναγούλης,μαθητής του ανεπανάληπτου Μανώλη Χ''μάρκου.Εκεί παντρεύτηκα εξάλλου και χωρίς να είναι η ενορία μου ή της γυναίκας μου.Ο Παναγούλης,εκτός από τις αδιαμφισβήτητες φωνητικές του δυνατότητες,διακρίνεται μεταξύ άλλων για την αγάπη του στα μικρά παιδιά που ασχολούνται με την βυζαντινή μουσική.Ακριβώς αυτό επιβεβαιώνει η παρακάτω ηχογράφηση.Καλή ακρόαση!!

Υ Γ Θα παρακαλούσα τον αγαπητό Ηλία Παπαδόπουλο,Λαμπαδάριο του ναού,να μας ενημερώσει για την ταυτότητα του παιδιού-παιδιών που ψάλλουν ή συμψάλλουν με τον Παναγούλη.Εκπληκτικά ταλέντα και με προδιαγραφές για λαμπρή εξέλιξη.Να τους διαβιβάσεις και από μένα τον ταπεινό τα συγχαρητήρια μου,γιατί με γύρισαν πίσω πολλά χρόνια στο δικό μου ξεκίνημα.Από την φωνή του αριστερού καταλαβαίνω αγαπητέ Ηλία ότι έλειπες την συγκεκριμένη Κυριακή.Και μια φιλική συμβουλή προς τον λαμπαδάριο εκείνης της Κυριακής:Είμαι κατά της χρήσης ηλεκτρονικού ισοκράτη τις Κυριακές.Αν παρ'όλα αυτά χρειάζεται φρόντισε οι ρυθμίσεις να συμβαδίζουν με την φωνή σου και με τον ήχο του μέλους.Στο κοινωνικό ξεκινάς με Α' ήχο αντί για πλ.δ' που έπρεπε να είναι εξ'αρχής.Ήθελες να ξεκινήσεις έτσι,το μέλος που έβλεπες στο βιβλίο άρχιζε έτσι ή σε μπέρδεψε ο ισοκράτης;Πάντως έχεις πολύ ωραία φωνή και σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί ανταπεξέρχεσαι σε μια τόσο απαιτητική εκκλησία.Μπράβο σου.
 

Attachments

  • Χέρσον αβυσσοτόκον...Τάξις Εωθινού ευαγγελίου.MP3
    21.5 MB · Views: 90
  • Ανάσταση Χριστού-Ν'ψαλμός.MP3
    13.7 MB · Views: 45
  • Την τιμιωτέρα-Θ' ωδή καταβασιών.MP3
    12.7 MB · Views: 52
  • Εξαποστειλάρια.MP3
    5.5 MB · Views: 37
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Η συνέχεια...
 

Attachments

  • Πάσα πνοή-Αινείτε πλ.δ' ήχου,Πασαπνοάρια.MP3
    13.4 MB · Views: 46
  • Φανερών εαυτόν-Υπερευλογημένη.MP3
    12.9 MB · Views: 56
  • Δοξολογία σύντομη πλ.δ' ήχου.MP3
    17.2 MB · Views: 37
  • Ευλογημένη-Ειρηνικά-Α'+Β' Αντίφωνα.MP3
    24.3 MB · Views: 36
  • Γ' Αντίφωνο-Απολυτίκια-Κοντάκιο.MP3
    22.5 MB · Views: 30
  • Άγιος ο Θεός.MP3
    12 MB · Views: 29
  • Δύναμις Στανίτσα.MP3
    12.6 MB · Views: 60
  • Απόστολος.MP3
    6.4 MB · Views: 38
  • Ευαγγέλιο.MP3
    8 MB · Views: 24

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος...
 

Attachments

  • Χερουβικό πλ.δ' ήχου.MP3
    15.3 MB · Views: 44
  • Μεγάλη Είσοδος.MP3
    10.1 MB · Views: 22
  • Ταις αγγελικαίς-Πληρωτικά.MP3
    14.3 MB · Views: 36
  • Λειτουργικά πλ.δ' ήχου.MP3
    15.4 MB · Views: 42
  • Σε υμνούμεν.MP3
    3.8 MB · Views: 33
  • Άξιον εστί πλ.δ' Παπανικολάου.MP3
    9.5 MB · Views: 60
  • Συνέχεια λειτουργικών.MP3
    8.7 MB · Views: 25
  • Κοινωνικό Αινείτε.MP3
    11.5 MB · Views: 42
  • Είη το όνομα...MP3
    1,001 KB · Views: 21
  • Ακολουθία μνημοσύνου.MP3
    16.3 MB · Views: 45
  • Απόλυση.MP3
    2.4 MB · Views: 18

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Μια από τις πιο αγαπημένες μου εκκλησίες στην Λάρισα είναι διαχρονικά ο Α.Νικόλαος.Γιατί εκτός από την μεγαλοπρέπεια του ναού-ο μεγαλύτερος στη Θεσσαλία-το δεξιό αναλόγιο κοσμεί ο Αθανάσιος Παναγούλης,μαθητής του ανεπανάληπτου Μανώλη Χ''μάρκου.Εκεί παντρεύτηκα εξάλλου και χωρίς να είναι η ενορία μου ή της γυναίκας μου.Ο Παναγούλης,εκτός από τις αδιαμφισβήτητες φωνητικές του δυνατότητες,διακρίνεται μεταξύ άλλων για την αγάπη του στα μικρά παιδιά που ασχολούνται με την βυζαντινή μουσική.Ακριβώς αυτό επιβεβαιώνει η παρακάτω ηχογράφηση.Καλή ακρόαση!!

Υ Γ Θα παρακαλούσα τον αγαπητό Ηλία Παπαδόπουλο,Λαμπαδάριο του ναού,να μας ενημερώσει για την ταυτότητα του παιδιού-παιδιών που ψάλλουν ή συμψάλλουν με τον Παναγούλη.Εκπληκτικά ταλέντα και με προδιαγραφές για λαμπρή εξέλιξη.Να τους διαβιβάσεις και από μένα τον ταπεινό τα συγχαρητήρια μου,γιατί με γύρισαν πίσω πολλά χρόνια στο δικό μου ξεκίνημα.Από την φωνή του αριστερού καταλαβαίνω αγαπητέ Ηλία ότι έλειπες την συγκεκριμένη Κυριακή.Και μια φιλική συμβουλή προς τον λαμπαδάριο εκείνης της Κυριακής:Είμαι κατά της χρήσης ηλεκτρονικού ισοκράτη τις Κυριακές.Αν παρ'όλα αυτά χρειάζεται φρόντισε οι ρυθμίσεις να συμβαδίζουν με την φωνή σου και με τον ήχο του μέλους.Στο κοινωνικό ξεκινάς με Α' ήχο αντί για πλ.δ' που έπρεπε να είναι εξ'αρχής.Ήθελες να ξεκινήσεις έτσι ή σε μπέρδεψε ο ισοκράτης;Πάντως έχεις πολύ ωραία φωνή και σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί ανταπεξέρχεσαι σε μια τόσο απαιτητική εκκλησία.Μπράβο σου.

Όπως με διόρθωσε ο φίλος Κώστας,ο Ηλίας δεν είναι πλέον λαμπαδάριος του ναού.Αυτά έχει η ξενιτειά...:D:D:D:D:D.Μακριά από Λάρισα-έστω και στη Λαμία-χάνεις επεισόδια.Πάντως οι ευχές και οι επισημάνσεις στον νέο λαμπαδάριο του ναού ισχύουν.
 

baselous

Νέο μέλος
Θέλω να κατεβάσετε το πρόγραμμα για Ισοκράτης που χρησιμοποιούμε στον υπολογιστή-Μοτέτο
 
Top