Αθανάσιος Καραμάνης στον Πύργο 8-8-1976

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ανεβάζω μια ηχογράφηση του πατέρα μου (με το γνωστό MINI DISC της εποχής silver-άκι δηλαδή) από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Νικολάου Πύργου Ηλείας.
Ιερεύς: π. Ανδρέας Ανδριανόπουλος
Διάκονος: Κων/νος Παπαδημητρίου (φωνούλα.....)
Δεξιά ψαλλει ο Άρχων Αθανάσιος Καραμάνης
Αριστερά ο Λαμπαδάριος του Ναού: Διονύσιος Τερζόπουλος
Κανοναρχεί και ισοκρατεί ο Πρωτοψάλτης του Ναού και μαθητής του Καραμάνη Γεώργιος Δημητρουλόπουλος

Σε μερικά σημεία η ηχογράφηση είναι κάκιστη και έχει τις δικές μου "παιδικές παρεμβολές" (αμαρτίες νεότητος...) ευτυχώς που δεν την έσβησα τελείως!

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 

Attachments

  • 01 PASAPNOARIA AINOI BAREOS.mp3
    5.4 MB · Views: 283
  • 02 AINOI METAMORFOSEOS.mp3
    2.2 MB · Views: 201
  • 03 DOXA TA THS MARIAS DAKRYA KANONARXEI DHMHTROYLOPOYLOS.mp3
    5.5 MB · Views: 247
  • 04 KAI NYN YREREYLOGHMENH.mp3
    1.4 MB · Views: 155
  • 05 DOXOLOGIA IAKOBOY PL D.mp3
    10.6 MB · Views: 250
  • 06 EIRHNIKA d. KON PAPADHMHTRIOY.mp3
    5.6 MB · Views: 216
  • 07 ANTIFONA.mp3
    7.3 MB · Views: 202
  • 08 KATELYSAS PROTOBARYS p ANDREAS ANDRIANOPOYLOS.mp3
    1.1 MB · Views: 169
  • 09 APOLYTIKIA.mp3
    1.2 MB · Views: 153
  • 10 EPI TOY OROYS BARYS DIATONIKOS p ANDREAS.mp3
    1.6 MB · Views: 148
  • 11 TRISAGION BAREOS KARAMANH APO TON IDIO.mp3
    2.3 MB · Views: 260
  • 12 XEROYBIKON BAREOS.mp3
    7.8 MB · Views: 280
  • 13 MEG EISODOS.mp3
    2.7 MB · Views: 171
  • 14 TAIS AGGELIKAIS.mp3
    3.7 MB · Views: 184
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ανεβάζω μια ηχογράφηση του πατέρα μου (με το γνωστό MINI DISC της εποχής silver-άκι δηλαδή) από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Νικολάου Πύργου Ηλείας.
Ιερεύς: π. Ανδρέας Ανδριανόπουλος
Διάκονος: Κων/νος Παπαδημητρίου (φωνούλα.....)
Δεξιά ψαλλει ο Άρχων Αθανάσιος Καραμάνης
Αριστερά ο Λαμπαδάριος του Ναού: Διονύσιος Τερζόπουλος
Κανοναρχεί και ισοκρατεί ο Πρωτοψάλτης του Ναού και μαθητής του Καραμάνη Γεώργιος Δημητρουλόπουλος

Σε μερικά σημεία η ηχογράφηση είναι κάκιστη και έχει τις δικές μου "παιδικές παρεμβολές" (αμαρτίες νεότητος...) ευτυχώς που δεν την έσβησα τελείως!

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ


Μπράβο Νίκο που έχεις τέτοιες παλιές σπάνιες ηχογραφήσεις για την εποχή τους ακούγονται πολύ καλά βλέπω και εσύ από μικρός ακολουθούσες τον πατερά σου όπως και εγώ
Με αυτήν την ηχογράφηση μου θύμησες τα καλά του πατερά μου ο οποίος τώρα λόγο ηλικίας έχει αποσυρθεί μια τέτοια ηχογράφηση έχει γίνει περίπου την ίδια χρονολογία στην αγία Παρασκευή Ηλείας πύργου την έχω ανεβάσει εδώ
http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=2218

Πάντως το νομό Ηλείας τον επισκεπτόταν συχνά μεγάλοι ιεροψάλτες όπως Στανιτσας Καραμανης Χατζημαρκος Παναγιωτιδης και άλλοι
Διότι ήταν και είναι ακόμα μεγάλο φυτώριο ιεροψαλτών και ιερέων και δημοσίως σε συγχαίρω γι αυτό που είσαι και για αυτό που κάνεις εκεί στην Καλαμάτα
Και ελπίζω να μας ανεβάζεις συχνά καλό υλικό όπως πάντα
Σου εύχομαι υγεία προπάντων και στην οικογένεια σου
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Να είστε καλά για τη δημοσίευση αυτού του ντοκουμέντου.
Γνώριζα την ύπαρξη αυτής της λειτουργίας υπό αυτηκόου τινος αλλά δεν πίστευα ότι θα είχε διασωθεί! Τέτοιος αυθόρμητος και μερακλωμένος Καραμάνης είναι ζήτημα αν σώζεται σε μια φούχτα εγγραφές. Και δεν είναι τόσο κακή (παρατηρούνται μόνο κάποιες μεταβολές στην τονικότητα). Ίσα-ίσα που διατηρείται και η ωραία ηχητική του ναού. Κρίμα που δε διασώθηκαν ο Ν΄ψαλμός σε Βαρύ, ο εξαιρετικός Απόστολος "...μεμέρισται ο Χριστός;..." και τα λειτουργικά με τον π.Ανδρέα -ή μήπως πρόκειται να ανεβούν προσεχώς; Και μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια: Απόστολο και Χερουβικό τα είπε κατελθών του στασιδίου, στραμένος προς το λαό και δραματικά-θεατρικά-κλαίγοντας κατά στιγμές! (Ο εωρακώς μεμαρτύρηκε). Έτσι το συνήθιζε τα πολύ παλιά χρόνια.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ Νίκο! Μπράβο.

(Όποιος άλλος έχει τέτοια ανεβάστε. Κρίμα να αραχνιάζουν σε παλιές κασέτες και συρτάρια.)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νίκο, θερμότατες ευχαριστίες για το ντοκουμέντο.

Κουίζ: Τί κάνει άραγε ο Άρχων στο β μέρος του Τριάδι στο 04.53 κ. εξ. Απορία ψάλτου.


Χρόνια του πολλά!
Δ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κουίζ: Τί κάνει άραγε ο Άρχων στο β μέρος του Τριάδι στο 04.53 κ. εξ. Απορία ψάλτου.

Βαρύ (ελαφρύ) με... απογειώσεις :wink:
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ευχόμαστε όλοι "Χρόνια Πολλά"
στον αιωνόβιο πατριάρχη της Βυζαντινής Μουσικής
Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Αθανάσιο Καραμάνη,
με την ευκαιρία της ονομαστικής του εορτής.
Ο πατριάρχης Αλεξανδρείας Μέγας Αθανάσιος
ας τον ενισχύει
να μας εμπνέει έστω και με την παρουσία του.
ΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΔΑΣΚΑΛΕ!
 
Top