Αγ. Ειρήνη οδού Αιόλου (Αγγελόπουλος - Σουρλατζής - Εμμανουηλίδης - Τσιοτσιόπουλος)

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Κι από τους ευάριθμους μαθητές του που του έχουν αφιερώσει ολόκληρες ραδιοφωνικές εκπομπές-πραγματικά μνημειώδεις. Απόσταγμα σοφίας και πείρας μοναδικής. Ευγνώμονες για αυτό στον Άρχοντα Λυκούργο.

Δ.

Κάτι τέτοια τους γράφεις και σωρός τα thanks.... αααχχχχχ
 

greek487

Tasos N.
Ζωντανή (ερασιτεχνική) ηχογράφηση από την Αγ. Ειρήνη οδού Αιόλου. (2003;;)
Στιχηρά Αναστάσιμα και Ανατολικά των Αίνων, ήχος δεύτερος.
Μαζί με τους Ιεροψάλτες του Ναού, Άρχ. Πρωτ. Λυκούργο Αγγελόπουλο και Λαμπαδ. Ιωάννη Τσιοτσιόπουλο,
ψάλλει ο αείμνηστος πλέον Άρχ. Μουσικοδ. Δημήτριος Σουρλαντζής (σε πολύ προχωρημένη ηλικία) και ο τ. Άρχ. Λαμπ. Βασίλειος Εμμανουηλίδης.

Υ.Γ.
Οι διαχειριστές μπορούν να το μεταφέρουν όπου νομίζουν καλύτερα.


Κ. Βλαχο,
Ευχαριστουμε παρα πολλη που ειχατε την καλοσυνη να μας κατεβασετε την ιστορικη αυτη ηχογραφηση οπου ψελνουν 4 μεγαλοι ψαλτες. Εχετε και την υπολοιπη ακολουθεια? Εδω στην ηχογραφηση σας βλεπουμε την μελοδικη ευαισθησεια και την αρμονικη συμφωνια που ειχαν οι ψαλτες αναμεταξη τους. Ο χρονος ειναι ιδιος (εκτος απο μερικες χρονικες αγωγες στο Χαιρεται λαοι και αγαλλιασθε), το μελος ειναι παραδοσιακο, το ισοκρατημα σωστο και τελοιο, ακουμε ελξεις και αναλυσεις, και οι μουσικες φρασεις ειναι τονισμενες και κομμενες με τεχνη (χωρις κοψημο με τσεκουρι οπως κανουν μερικοι).

Προσωπικα εχω ακουσει και αλλες ηχογραφισεις οπου εψαλλε ο αρχων Εμμανουηλίδης με τον αρχοντα Αγγελόπουλο και χορωδιακα μαλιστα. Παραδειγμα για ολους μας.

Τωρα εαν μερικοι (ολο και λιγοτεροι αλλα με περισοτερροι αγανακτησει), εχουν τοσο προβλημα με την σπουδαια και σοβαρη προσφορα του Καρα, του αρχοντα Αγγελοπουλο και των αξιεπαινων συνεργατων του στην παραδοσιακη μουσικη της εκκλησιας μας, που δεν μπορεσαν να κρατιθουν και να σεβαστουν την προτιμηση σας να γινει η διαμαχη τους αλλου, τοτε σας ανηκει ενα συγνωμη. Ενα συγνωμη γιατι εσεις μας κατεβασες ιστορικη, παραδοσιακη ηχογραφηση και ελαβες το αχτι των πεσμενων.

Στο καθηκον σου κ. Βλαχο. Περιμενουμε κ' αλλα.

Με σεβασμο,
Τασος
 

greek487

Tasos N.
Θερμές ευχαριστίες,

μια παρατήρηση- ταιριάζει και με το περί αργολογίας εδώ ... Προσέξτε στα στιχηρά των Αίνων τι ΓΑ λέει ο Σουρλαντζής, ο Αρχων Εμμανουηλίδης, και τι Γα ο Λαμπαδάριος, Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος... Πώς είπατε; Κάποιος είναι κουφός εν τέλει... Υπενθυμίζεται ότι ο μακαριστός Σουρλαντζής ήταν μαθητής του Ψάχου...

Γα γαρ...

Υγ Μήπως και τα διαστήματα (μεταξύ των δύο χορών) δεν ταιριάζουν, λέω, μήπως;;;;


Λετε κ. Σκρεκα, "Προσέξτε στα στιχηρά των Αίνων τι ΓΑ λέει ο Σουρλαντζής, ο Αρχων Εμμανουηλίδης, και τι Γα ο Λαμπαδάριος, Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος"

Εσεις ομως δεν προσεξατε.

Ο κ. Σουρλαντζής τελειωνει το "Πασα πνοη και πασα κτισης" με την φραση "ως μονος φιλανθρωπος." Τι ακουτε κ. Σκρεκα στην τονιζομενη συλλαβη λα? Μηπως ακουτε ΓΑ με αρκετη διεση? Για παιξτε το ξανα.
Ενω ο κ. Τσιοτσιόπουλος τελειωνει το "Ειπατωσαν Ιουδαιοι" με την φραση "Σωτηρ ημων δοξα σοι." Και στην τονιζομενη συλλαβη δο, ελαχιστη διεση ακουμε. Και παλι στο "Ω παρανομοι," ο κ. Τσιοτσιόπουλος τελειωνει τον υμνο ("και το μεγα ελεος") με ελαχιστη διεση στην τονιζομενη συλλαβη ε- της λεξης ελεος.

Δηλαδη ειναι δυνατον ο κ. Σουρλαντζης να κανει περισοττερο ΓΑ διεση απ' τον κ. Τσιοτσιόπουλο?


Επισης θελετε να μας πειτε πως ο κ. Σουρλαντζής και ο Αρχων Εμμανουηλίδης εχουν τα ιδια διαστηματα? Για ακου ξανα. Στο "Χαιρετε λαοι και αγγαλιασθε" καταληγει στο ΒΟΥ στην φραση "ευηγγελισατο ειπων." Αυτο το αρκετα χαμηλο ΒΟΥ ψελνει και ο κ. Σουρλαντζής? Η ο Αρχων Εμμανουηλίδης ψελνει το ΓΑ με τοσο διεση οπως ακουσαμε πιο πανω στο "Πασα πνοη και πασα κτισης?"

Το θεμα τον διαστηματων και των ελξεων δεν ειναι οσο ευκολο θα ηθελες. Ναι, θα ηταν πολλη ωραιο και ευκολο να λεγαμε "Ο κ. Σουρλαντζής, ο Αρχων Εμμανουηλίδης, και ΟΛΟΙ οι "παραδοσιακοι" ψαλτες εχουν τα ιδια διαστηματα και τις ιδιες ελξεις. Και ολοι που επηρεαστηκαν απ' τον Σιμων Καρα εχουν ολοι τα ιδια, δηλ. τα εσφαλμενα. Τον Λεωνιδα Σφηκα τον εχεις ακουσει? Ακουσε τον και μετα πες μου οτι ο Αρχων Αγγελοπουλος εχει υπερβολικες ελξεις.

Αυτα τα λιγα, γιατι μερικοι ακουν με την φαντασια τους και οχι με τα αυτια τους.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λετε κ. Σκρεκα, "Προσέξτε στα στιχηρά των Αίνων τι ΓΑ λέει ο Σουρλαντζής, ο Αρχων Εμμανουηλίδης, και τι Γα ο Λαμπαδάριος, Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος"

Εσεις ομως δεν προσεξατε.

Ο κ. Σουρλαντζής τελειωνει το "Πασα πνοη και πασα κτισης" με την φραση "ως μονος φιλανθρωπος." Τι ακουτε κ. Σκρεκα στην τονιζομενη συλλαβη λα? Μηπως ακουτε ΓΑ με αρκετη διεση? Για παιξτε το ξανα.
Ενω ο κ. Τσιοτσιόπουλος τελειωνει το "Ειπατωσαν Ιουδαιοι" με την φραση "Σωτηρ ημων δοξα σοι." Και στην τονιζομενη συλλαβη δο, ελαχιστη διεση ακουμε. Και παλι στο "Ω παρανομοι," ο κ. Τσιοτσιόπουλος τελειωνει τον υμνο ("και το μεγα ελεος") με ελαχιστη διεση στην τονιζομενη συλλαβη ε- της λεξης ελεος.

Δηλαδη ειναι δυνατον ο κ. Σουρλαντζης να κανει περισοττερο ΓΑ διεση απ' τον κ. Τσιοτσιόπουλο?


Επισης θελετε να μας πειτε πως ο κ. Σουρλαντζής και ο Αρχων Εμμανουηλίδης εχουν τα ιδια διαστηματα? Για ακου ξανα. Στο "Χαιρετε λαοι και αγγαλιασθε" καταληγει στο ΒΟΥ στην φραση "ευηγγελισατο ειπων." Αυτο το αρκετα χαμηλο ΒΟΥ ψελνει και ο κ. Σουρλαντζής? Η ο Αρχων Εμμανουηλίδης ψελνει το ΓΑ με τοσο διεση οπως ακουσαμε πιο πανω στο "Πασα πνοη και πασα κτισης?"

Το θεμα τον διαστηματων και των ελξεων δεν ειναι οσο ευκολο θα ηθελες. Ναι, θα ηταν πολλη ωραιο και ευκολο να λεγαμε "Ο κ. Σουρλαντζής, ο Αρχων Εμμανουηλίδης, και ΟΛΟΙ οι "παραδοσιακοι" ψαλτες εχουν τα ιδια διαστηματα και τις ιδιες ελξεις. Και ολοι που επηρεαστηκαν απ' τον Σιμων Καρα εχουν ολοι τα ιδια, δηλ. τα εσφαλμενα. Τον Λεωνιδα Σφηκα τον εχεις ακουσει? Ακουσε τον και μετα πες μου οτι ο Αρχων Αγγελοπουλος εχει υπερβολικες ελξεις.

Αυτα τα λιγα, γιατι μερικοι ακουν με την φαντασια τους και οχι με τα αυτια τους.

Χριστός ανέστη! Δε σας γνωρίζω καθόλου επομένως εκλπήσσομαι από το ύφος σας ( που ακροβατεί μεταξύ πληθυντικού και αγενούς ενικού εξυπναδίστικης υφής). Για τα υπόλοιπα νομίζω σε όποιον ''επιχειρηματολογήσετε'' με αυτόν τον τρόπο, θα γελάσει αν δε σας στείλει με παραπεμπτικό σε ΩΡΙΛΑ.

Δ.

Υγ Δώρο αντί τίτλου- μια κ αναφέρατε την παροιμία περί του δασκάλου... Μάθημα...
 
Last edited:

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Από την ίδια ηχογράφηση
Χερουβικό, ήχος β', μέλος Δημητρίου Σουρλαντζή.

Ψάλλει ο αείμνηστος Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος Δημήτριος Σουρλαντζής και ο Λαμπαδάριος του Ναού Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος.
Ακούγεται ο εφημέριος του Ναού Πρωτ. Θωμάς Χρυσικός.

Αιωνία του η μνήμη.

σημ.1
Οφείλω το ανέβασμα κάποιων ηχογραφήσεων, στην μνήμη του παππού για τα πολλά που ωφελήθηκα από την γνωριμία μου μαζί του, στα τελευταία χρόνια της ζωής του.
σημ.2
Διέγραψα κάποια μηνύματά μου από ένα σημείο και μετά, καθώς πιστεύω πως δεν προσφέρουν τίποτα "προς οικοδομήν" αλλά δείχνουν μάλλον τον μεσογειακό μου χαρακτήρα. Δεν θα επανέλθω επί του θέματος, πράγμα που ελπίζω να γίνει σεβαστό.
 

Attachments

  • 01-Σουρλαντζής , Χερουβικό βος, Αγ. Ειρήνη(1).mp3
    23.4 MB · Views: 192
  • σάρωση0001.jpg
    352 KB · Views: 121
  • σάρωση0002.jpg
    466.6 KB · Views: 64
  • σάρωση0003.jpg
    439.2 KB · Views: 49
  • σάρωση0004.jpg
    504.2 KB · Views: 51
  • σάρωση0005.jpg
    379.8 KB · Views: 47
  • σάρωση0006.jpg
    487.4 KB · Views: 48
  • σάρωση0008.jpg
    649.2 KB · Views: 75

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά τούς εὐχηθοῦμε καί καλή πανήγυρη!!
Ἐγώ ἤδη ἔδωσα ἄδεια στόν λαμπαδάριό μας, προκειμένου νά συμμετάσχει καί στίς δύο λατρευτικές ἐκδηλώσεις, τῆς τε παραμονῆς καί τῆς κυριωνύμου, ὡς μέλος τῆς ΕΒΧ.


 

tsiakalo

Μέλος
Κ. Βλαχο,
Ευχαριστουμε παρα πολλη που ειχατε την καλοσυνη να μας κατεβασετε την ιστορικη αυτη ηχογραφηση οπου ψελνουν 4 μεγαλοι ψαλτες. Εχετε και την υπολοιπη ακολουθεια? Εδω στην ηχογραφηση σας βλεπουμε την μελοδικη ευαισθησεια και την αρμονικη συμφωνια που ειχαν οι ψαλτες αναμεταξη τους. Ο χρονος ειναι ιδιος (εκτος απο μερικες χρονικες αγωγες στο Χαιρεται λαοι και αγαλλιασθε), το μελος ειναι παραδοσιακο, το ισοκρατημα σωστο και τελοιο, ακουμε ελξεις και αναλυσεις, και οι μουσικες φρασεις ειναι τονισμενες και κομμενες με τεχνη (χωρις κοψημο με τσεκουρι οπως κανουν μερικοι).

Προσωπικα εχω ακουσει και αλλες ηχογραφισεις οπου εψαλλε ο αρχων Εμμανουηλίδης με τον αρχοντα Αγγελόπουλο και χορωδιακα μαλιστα. Παραδειγμα για ολους μας.

Τωρα εαν μερικοι (ολο και λιγοτεροι αλλα με περισοτερροι αγανακτησει), εχουν τοσο προβλημα με την σπουδαια και σοβαρη προσφορα του Καρα, του αρχοντα Αγγελοπουλο και των αξιεπαινων συνεργατων του στην παραδοσιακη μουσικη της εκκλησιας μας, που δεν μπορεσαν να κρατιθουν και να σεβαστουν την προτιμηση σας να γινει η διαμαχη τους αλλου, τοτε σας ανηκει ενα συγνωμη. Ενα συγνωμη γιατι εσεις μας κατεβασες ιστορικη, παραδοσιακη ηχογραφηση και ελαβες το αχτι των πεσμενων.

Στο καθηκον σου κ. Βλαχο. Περιμενουμε κ' αλλα.

Με σεβασμο,
Τασος[/QUOTE

Κύριε Νάσση, χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σας προσβάλω, θα σας παρακαλούσα να επιμελείσθε λίγο περισσότερο τα μηνύματά σας όσον αφορά την ορθογραφία πριν τα ανεβάσετε.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Κύριε Νάσση, χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σας προσβάλω, θα σας παρακαλούσα να επιμελείσθε λίγο περισσότερο τα μηνύματά σας όσον αφορά την ορθογραφία πριν τα ανεβάσετε.
Χωρίς να γνωρίζω τον κύριο Νάσση και θέλοντας να ελαφρύνω το θέμα σαν ανορθόγραφος κι εγώ, σας θυμίζω πρόσφατο μήνυμα, με πολύ ωραία προτροπή από τον αγαπητό Γιώργο Μ.

φιλικά
Ματθ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ναι. Κι εγώ που είμαι φιλόλογος, έγραψα "Ἐπί σοι χαίροι"...
(μάλλον ήθελα να ενταχθώ στη χορεία των μεγάλων, που είπε ο Ευάγγελος...)
 
Top