Αγ. Ειρήνη οδού Αιόλου (Αγγελόπουλος - Σουρλατζής - Εμμανουηλίδης - Τσιοτσιόπουλος)

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ζωντανή (ερασιτεχνική) ηχογράφηση από την Αγ. Ειρήνη οδού Αιόλου. (2003;;)
Στιχηρά Αναστάσιμα και Ανατολικά των Αίνων, ήχος δεύτερος.
Μαζί με τους Ιεροψάλτες του Ναού, Άρχ. Πρωτ. Λυκούργο Αγγελόπουλο και Λαμπαδ. Ιωάννη Τσιοτσιόπουλο,
ψάλλει ο αείμνηστος πλέον Άρχ. Μουσικοδ. Δημήτριος Σουρλαντζής (σε πολύ προχωρημένη ηλικία) και ο τ. Άρχ. Λαμπ. Βασίλειος Εμμανουηλίδης.

Υ.Γ.
Οι διαχειριστές μπορούν να το μεταφέρουν όπου νομίζουν καλύτερα.
 

Attachments

  • 01.mp3
    1.6 MB · Views: 516
  • 02.mp3
    2.6 MB · Views: 339
  • 03.mp3
    1.6 MB · Views: 280
  • 04.mp3
    2.7 MB · Views: 303
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θερμές ευχαριστίες,

μια παρατήρηση- ταιριάζει και με το περί αργολογίας εδώ ... Προσέξτε στα στιχηρά των Αίνων τι ΓΑ λέει ο Σουρλαντζής, ο Αρχων Εμμανουηλίδης, και τι Γα ο Λαμπαδάριος, Ιωάννης Τσιοτσιόπουλος... Πώς είπατε; Κάποιος είναι κουφός εν τέλει... Υπενθυμίζεται ότι ο μακαριστός Σουρλαντζής ήταν μαθητής του Ψάχου...

Γα γαρ...

Υγ Μήπως και τα διαστήματα (μεταξύ των δύο χορών) δεν ταιριάζουν, λέω, μήπως;;;;
 
Last edited:

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Θα προτιμούσα αν θέλετε να μην μεταφερθεί εδώ αυτή η διαμάχη. Κάντε αν θέλετε link απ' το ανάλογο θέμα. Ευχαριστώ
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο κύριος Εμμανουηλίδης μου είχε πεί ότι ωραία τα ψάλλούν στον Αγγελόπουλο αλλά δεν είναι παραδοσιακά και κάνουν τα δικά τους. Έρχεται δε τακτικά και στο ναό που ψάλλουμε ο Ευάγγελος Σφακιανάκης κι εγώ και μας είπε ότι εμείς κάπως κάνουμε μια καλή προσπάθεια και ότι του θυμίζουμε περισσσότερο από άλλους το ψάλσιμο της πόλης, θέλουμε όμως αρκετή δουλειά. :)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Θα προτιμούσα αν θέλετε να μην μεταφερθεί εδώ αυτή η διαμάχη. Κάντε αν θέλετε link απ' το ανάλογο θέμα. Ευχαριστώ

Διαμάχη :confused: ποιά διαμάχη; Μας συγχωρείτε αλλά δεν το βλέπουμε καθόλου σαν διαμάχη! :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα προτιμούσα αν θέλετε να μην μεταφερθεί εδώ αυτή η διαμάχη. Κάντε αν θέλετε link απ' το ανάλογο θέμα. Ευχαριστώ

Δεν πρόκειται περί διαμάχης, απλώς εκφράζω μια παρατήρηση περί μιας μάλλον εύληπτης αλήθειας, την οποία όσο και να αντιπαλεύει κάποιος, παραμένει αναλλοίωτη.

Ευχαριστώ,
Δ.

Υγ Αν ακούγαμε έναν από τους δύο Άρχοντες να κάνει ένα (πολυσύλλαβο) απήχημα όλο και κάποιος θα επεσήμαινε το γεγονός. Σάμπως και κανείς έχει πρόβλημα με την ύπαρξη απηχημάτων... Αμέσως οι χειροκροτητές θα έδιναν ένα ευχαριστήριο, και όλα θα ήταν μέλι- γάλα. Το να επισημανθεί κάτι τόσο εύληπτο νομίζω είναι αυτονόητη υποχρέωση.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
μια παρατήρηση- ταιριάζει και με το περί αργολογίας εδώ ...

... Το να επισημανθεί κάτι τόσο εύληπτο νομίζω είναι αυτονόητη υποχρέωση.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως θα έπρεπε να γίνει στο οικείο θέμα.
Όπως νομίζετε πάντως.

φιλικά
Ματθ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εξακολουθώ να πιστεύω πως θα έπρεπε να γίνει στο οικείο θέμα.
Όπως νομίζετε πάντως.

φιλικά
Ματθ.

2 Απέσυρα τις επισυνάψεις καθώς θεωρώ πως τροφοδοτούν έριδες και όχι εποικοδομητικό διάλογο.

Με μεγάλη θλίψη διαπίστωσα ότι οι επισυνάψεις αποσύρθηκαν, με μια δικαιολογία που ταπεινώς και με κάθε αγάπη τη βρίσκω έωλη. Είναι κρίμα πραγματικά άνθρωποι μορφωμένοι, καλλιεργημένοι, χριστιανοί να ταμπουρώνονται στη λογική της ''ήσσονος προκλήσεως''. Επειδή είμαι αυτός που έκανε τις (κόσμιες) παρατηρήσεις περί τον Γα, νομίζω ότι έχω το αναφαίρετο δικαίωμα να ανεβάσω τις κομμένες ηχογραφήσεις, ίσως σε άλλο χώρο του φόρουμ, για καθαρά εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς...


Δ.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Δεν πρόκειται περί διαμάχης, απλώς εκφράζω μια παρατήρηση περί μιας μάλλον εύληπτης αλήθειας, την οποία όσο και να αντιπαλεύει κάποιος, παραμένει αναλλοίωτη.

Ευχαριστώ,
Δ.
Εγώ προσωπικά δεν αντιπαλεύω το ότι άλλος τηρεί τις έλξεις λιγότερο, άλλος περισσότερο και άλλος καθόλου.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ορισμένοι προσπαθούν να επιβάλλουν αυτό που θεωρούν σωστότερο.
Υγ Αν ακούγαμε έναν από τους δύο Άρχοντες να κάνει ένα (πολυσύλλαβο) απήχημα όλο και κάποιος θα επεσήμαινε το γεγονός. Σάμπως και κανείς έχει πρόβλημα με την ύπαρξη απηχημάτων...
Όντως στο Χερουβικό του παρακάτω ο Σουρλαντζής, ξεκινά με νεανες, κάνει εντονότερες έλξεις, κάνει έξω πεταστή κλπ. Δεν το έβαλα όμως..
Αμέσως οι χειροκροτητές θα έδιναν ένα ευχαριστήριο, και όλα θα ήταν μέλι- γάλα.
Αλήθεια, ποιούς εννοείτε;
Το να επισημανθεί κάτι τόσο εύληπτο νομίζω είναι αυτονόητη υποχρέωση.
Ναι αλλά έχει γίνει εκατοντάδες φορές. Ας ασχοληθούμε και με τίποτα άλλο.

με εκτίμηση
Ματθ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ματθαίε, καταλαβαίνω ότι ήταν δυσάρεστο που με αφορμή μια ιστορική ηχογράφηση βγήκαμε εκτός θέματος. Δεν υπήρχε κακή πρόθεση -ούτε καν πρόθεση. Μπορείς σε παρακαλώ να τα ξαναβάλεις, γιατί δεν πρόλαβα να τα κατεβάσω και φαντάζομαι πολλοί άλλοι ακόμη; Ευχαριστώ.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ματθαίε, καταλαβαίνω ότι ήταν δυσάρεστο που με αφορμή μια ιστορική ηχογράφηση βγήκαμε εκτός θέματος. Δεν υπήρχε κακή πρόθεση -ούτε καν πρόθεση. Μπορείς σε παρακαλώ να τα ξαναβάλεις, γιατί δεν πρόλαβα να τα κατεβάσω και φαντάζομαι πολλοί άλλοι ακόμη; Ευχαριστώ.

Επιτέλους, συνεννόηση!!
Θα τα βάλω το πρωί αν προλάβω.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όποτε μπορείς, δεν υπάρχει βία.
Επίτρεψέ μου μόνο να βάλω αλλού την υπογράμμιση
Ματθαίε, καταλαβαίνω ότι ήταν δυσάρεστο που με αφορμή μια ιστορική ηχογράφηση βγήκαμε εκτός θέματος. Δεν υπήρχε κακή πρόθεση -ούτε καν πρόθεση.
(Για το manus scriptoris ή μάλλον mens scriptoris. Ε, "ποιητή";)

Και πάλι ευχαριστώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όποτε μπορείς, δεν υπάρχει βία.
Επίτρεψέ μου μόνο να βάλω αλλού την υπογράμμιση
(Για το manus scriptoris ή μάλλον mens scriptoris. Ε, "ποιητή";)

Και πάλι ευχαριστώ.

Και στο manus αλλά και στο mens poetae δεν είναι η πρόθεση για διαμάχη...

Για να διευκολύνω όμως το φιλέρευνον όλων ανεβάζω την ηχογράφηση όπως υποσχέθηκα.

Τα συμπεράσματα δικά σας (όχι μόνο για τις προθέσεις, αλλά και για το όλον ύφος).:wink:

Δ.

υγ Ο τίτλος αφιερούται...:wink::wink::wink::wink:
 

Attachments

  • sourlantzis-emmanouilides,tsiostiopoulos, lykourgos 2.zip
    8.4 MB · Views: 158

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μ.Β.;32451 said:
Εγώ προσωπικά δεν αντιπαλεύω το ότι άλλος τηρεί τις έλξεις λιγότερο, άλλος περισσότερο και άλλος καθόλου.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ορισμένοι προσπαθούν να επιβάλλουν αυτό που θεωρούν σωστότερο.
Όντως στο Χερουβικό του παρακάτω ο Σουρλαντζής, ξεκινά με νεανες, κάνει εντονότερες έλξεις, κάνει έξω πεταστή κλπ. Δεν το έβαλα όμως..
Αλήθεια, ποιούς εννοείτε;

Ναι αλλά έχει γίνει εκατοντάδες φορές. Ας ασχοληθούμε και με τίποτα άλλο.

με εκτίμηση
Ματθ.


Μ.Β.;32240 said:
2 Απέσυρα τις επισυνάψεις καθώς θεωρώ πως τροφοδοτούν έριδες και όχι εποικοδομητικό διάλογο.


Μ.Β.;32240 said:
Εγώ προσωπικά δεν αντιπαλεύω το ότι άλλος τηρεί τις έλξεις λιγότερο, άλλος περισσότερο και άλλος καθόλου.Το πρόβλημά μου είναι ότι ορισμένοι προσπαθούν να επιβάλλουν αυτό που θεωρούν σωστότερο.


Δεν τίθεται ζήτημα σωστού, σωστότερου. Κοινότυπο μοιάζει: αλλά η αλήθεια πάντα λάμπει, και κυρίως ακούγεται. Για μένα (και την παραδοσιακή μερίδα ψαλτών- όσων δεν αποδέχτηκαν το θεωρητικό του μεγάλου Σίμωνος Καρά) το γεγονός ότι οι άρχοντες ψάλλουν διαφορετικό Δεύτερο από τον Πρωτοψάλτη και τον Λαμπαδάριο της Αγίας Ειρήνης (και τους μαθητές τους) βοά και κραυγάζει!

Μ.Β.;32240 said:
Παράθεση:
Υγ Αν ακούγαμε έναν από τους δύο Άρχοντες να κάνει ένα (πολυσύλλαβο) απήχημα όλο και κάποιος θα επεσήμαινε το γεγονός. Σάμπως και κανείς έχει πρόβλημα με την ύπαρξη απηχημάτων...

Όντως στο Χερουβικό του παρακάτω ο Σουρλαντζής, ξεκινά με νεανες, κάνει εντονότερες έλξεις, κάνει έξω πεταστή κλπ. Δεν το έβαλα όμως..

Παραθέστε το, και να αποφανθούν οι έχοντες γνώση. Τί διαστήματα εκτελεί ο Σουρλαντζής; Λέει τίποτε αυτό;


Μ.Β.;32240 said:
Παράθεση:
Αμέσως οι χειροκροτητές θα έδιναν ένα ευχαριστήριο, και όλα θα ήταν μέλι- γάλα.
Αλήθεια, ποιούς εννοείτε;

Όποιος τυχόν παρατηρήσει τα μηνύματα όσων υποστηρίζουν το αναντίλεκτα αλλότριον και ιδιάζον άκουσμα που προκρίνει η αισθητική σας, δε θα δυσκολευθεί να αντιληφθεί ποιούς υπαινίσσομαι. Αν χρειαστεί, θα αναφερθούν ενδεικτικά τα ονόματα, αφού ''αρχή σοφίας η των ονομάτων επίσκεψις''.



Μ.Β.;32240 said:
Παράθεση:
Το να επισημανθεί κάτι τόσο εύληπτο νομίζω είναι αυτονόητη υποχρέωση.
Ναι αλλά έχει γίνει εκατοντάδες φορές. Ας ασχοληθούμε και με τίποτα άλλο.

Δόξα τω Θεώ, ασχολούμαστε και με άλλα πράματα.

Με αγάπη,
Δ.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και στο manus αλλά και στο mens poetae δεν είναι η πρόθεση για διαμάχη...
Για να διευκολύνω όμως το φιλέρευνον όλων ανεβάζω την ηχογράφηση όπως υποσχέθηκα.
Ευχαριστούμε...
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν έχω πλέον τί άλλο να πω..


"Μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε, ἔλεγχε σοφόν, καὶ ἀγαπήσει σε." ( Παροιμ. θ',8 )

Εγώ τόσην ώρα πιστεύω ότι χωρίς μίσος (και με αγάπη) ελέγχω σοφόν, πλανώμαι μήπως πλάνην οικτράν, και έρχεται η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης;

Ακούστε ξανά τους Αίνους και προσέξτε τί γράφω.

Δ.
 
Top