Αγ. Αχίλλειος Λαρίσης 30/12/2012 βίντεο

aposto

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοι φιλοι του φορουμ επισυναπτω 3 βιντεο με τον μεγαλο Πρωτοψαλτη κ.Κυριαζη Δασκαλουδη που ειχα την τιμη κ την χαρα να τον βιντοσκοπησω χθες στην πολητης Λαρισας.
Τα αρχεια που ανεβαζω ειναι το 1 δοξαστικο των αινων αιμα και πυρ σε ηχο πλ δ 2 το Αγιος ο Θεος και δυναμις σε ηχο πρωτο παθητικο σαμπαχ κ 3 τον χερουβικο υμνο σε ηχο πρωτο.
Καλη ακροαση κ εντος των ημερων θα ανεβασω κ καποια αλλα.
1:Αιμα και πυρ πλ δ

2:Αγιος ο Θεος και δυναμις σαμπαχ

3:Χερουβικον ηχος α
 
Last edited by a moderator:

aposto

Παλαιό Μέλος
Αρχοντας Κυριαζης Δασκαλουδης-Ευαγγελος Γκικας-Αποστολης Θεοχαρης.
Λαρισα Ιερος Ναος Αγιου Αχιλλειου 30/12/2012
Λαμπαδαριος του ιερου ναου Αγιου Αχιλλειου οπου συμψαλλει με τον Αρχοντα ο εκλεκτος φιλος Κωστας Σαιτης.
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    2.6 MB · Views: 84
Last edited by a moderator:

tb---

τσοπάνης
Ευχαριστούμε για τις αναρτήσεις.

Υ.Γ : το τσιπουράκι χύμα πόσο πάει το λίτρο στην Λάρισσα ; Καρδίτσα πάντως έχει χαμηλές τιμές :cool:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... το τσιπουράκι ...

Είναι κι αυτό μια εξήγηση, ίσως και κάπως δικαιολογημένη. Οποιαδήποτε άλλη αιτία για το ίδιο αποτέλεσμα, που μπορώ να σκεφτώ, θα ήταν χειρότερη ... δυστυχώς.
 
Last edited:

billapo

Μέλος
Καλη χρονια σε ολους με υγεια....!!!!!!!οσον αφορα τα προηγηθεντα σχολια θεωρω οτι δεν αξιζει καν να καταθεσουμε την αποψη μας γιατι θα εγκλωβιστουμε σε ενα φαυλο κυκλο αντιπαραθεσης χωρις αποτελεσμα....Αλλωστε οπως εχουμε πει ο καθενας εχει τα ''ακουσματα του''...Αρχοντα Κυριαζη Δασκαλουδη ο θεος να σε εχει καλα να μας χαριζεις λιγα απο αυτα που σου εχει δωσει πλουσιοπαροχα ο παντοδυναμος θεος ...Χρονια πολλα σε ολους!
 

tb---

τσοπάνης
Για τον πρωτοψάλτη δεν θα γράψω κάτι άλλο, αλλά για τους υπολοίπους που βλέπω μου θύμησαν ένα περιστατικό πριν 2,5 χρόνια.

Μεγάλη Παρασκευή μεσημέρι, πήγα σε έναν νοσοκομειακό ναό - παρεκλήσιον, που μάλιστα έχει και εικόνες τέμπλου από τον ίδιο τον Κόντογλου.
Ωραίος ναός, ζεστός κτλ.
Η ακολουθία του επιταφίου έγινε το μεσημέρι για νοσοκομειακούς λόγους και για να μπορέσουν να προσέλθουν και οι εργαζόμενοι και όσοι από τους ασθενείς.
Για ψάλτη είχαν καλέσει έναν νεαρό, κάθησα και εγώ δίπλα και του λέω , κουτσοψάλω, αν θες να σε βοηθήσω κτλ.
Πριν αρχίσουμε , έρχετε η Πρόεδρος του νοσοκομείου, που με θυμόταν, και μας λέει. " θέλω να ψάλω το Ω γλυκύ μου Έαρ " στα εγκώμια. Συμφωνήσαμε.
Ξεκινά η ακολουθία. Ο ναός είναι 8 * 5 μέτρα, ίσως λέω και πολλά. Έχει όμως ένα μικρόφωνο για να ακούν και όσοι κάθονται έξω από τον Ναό.
Πιάνει το μικρόφωνο ο Ψάλτης το βάζει παγωτό στο στόμα και αρχίζει το σόλι...

Με κοιτάζει η Πρόεδρος.
Εγώ έψαλα από 1,5 μέτρο απόσταση , φυσικά θα έλεγα, αφού και το μικρόφωνο ήταν δυναμικό και θέλει κάπως κοντά για να πιάσει.

Συνεχίζει ο Ψάλτης να σολάρει με το παγωτό στο στόμα. 10 λεπτά αργότερα , έρχεται η Πρόεδρος , πέρνει το μικρόφωνο και το βάζει 1 μέτρο μακρυά, και λέει με έντονη φωνή. " Η εδώ θα το βάλετε ή καθόλου ".... Τσαντίστηκε λίγο ο Ψάλτης, σταμάτησε να ψέλνει λέγοντας ότι θα καταστρέψει την φωνή του κτλ .... και κάπως έτσι προχώρησε η ακολουθία , είπε και η Πρόεδρος την επιθυμία της, κάναμε και την περιφορά, και κανείς δεν έπαθε το παραμικρό.


Αυτό το περιστατικό μου θύμισαν τα εν λόγω βίντεο .....

Χρόνια Πολλά
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Χρονια πολλα κ καλη χρονια σε ολους.
Παραθετω απο την ιδια ημερα κ τα πασαπνοαρια με τους στιχους των αινων σε ηχο πλ α.
Ψαλλουν οι εκλεκτοι κ.Κυριαζης Δασκαλουδης και Κων/νος Σαιτης.
 
Last edited by a moderator:
Φίλε Αποστόλη να σ' ευχαριστήσουμε και πάλι για τις αναρτήσεις, και εδώ συγκεκριμένα για τον Άρχοντα τον Κυριαζή! Η τέχνη αυτού του ανθρώπου και η αφοπλιστική του απλότητα στην ανθρώπινη επικοινωνία είναι αληθινά παροιμιώδεις! Άρχοντας σε όλα του! Όσο για τον αγαπητό φίλο τον Κώστα τον Σαίτη,άξιος μαθητής ενός τέτοιου δασκάλου!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Θεωρησα καλο να το βαλω εδω για οσους δεν το εχουν δει κ ακουσει.
Ειναι λιγο οτι κ να πουμε γι αυτον τον Γιγαντα της ψαλτικης.

Αγιος Αθανατος
Ευχαριστουμε το φιλο Θεμη απο τα Τρικαλα που καθε Κυριακη κανει τοσα χιλιομετρα για να γραψει τον Κυριαζαρα.
 
Last edited by a moderator:
Ειναι πολυ τυχεροι στην Λαρισα με τετοιον ψάλταρο και τοσο καλό άνθρωπο όπως ειναι ο Δάσκαλος. Να του δινει χρόνια ο Θεός και φωνή να τον υμνεί!!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Λαρισα Ιερος Ναος Αγιου Αχιλλειου 30/12/2012






Λαμπαδαριος του ιερου ναου Αγιου Αχιλλειου οπου συμψαλλει με τον Αρχοντα ο εκλεκτος φιλος Κωστας Σαιτης.

Αρχοντας Κυριαζης-Ευαγγελος Γκικας-Απ.Θεοχαρης
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    31.4 KB · Views: 91
Last edited by a moderator:
Top