Αγχώθηκα...

  • Thread starter Δημήτρης Κώττας
  • Start date
Δ

Δημήτρης Κώττας

Guest
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της ομάδας.Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας..Αρχικά είμαι κάτοικος σε ένα χωριό της Θεσσαλονίκης και ειμαι μαζι με τον λαμπαδαριο του ναου μου, ε εχθες θελησα να πω και εγω ενα κομματι απο του αναστασμους κανονονες.Οταν ξεκινησα να λέω με επιασε ταχυκαρδια, αγχωθηκα και εχασα και τον ρυθμό.Πώς μπορω να ξεπερασω αυτο το πρόβλημα;Ενω ξερω οτι μπορω να τα πω αγχωνομαι και τα χάνω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:confused:
 
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της ομάδας.Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας..Αρχικά είμαι κάτοικος σε ένα χωριό της Θεσσαλονίκης και ειμαι μαζι με τον λαμπαδαριο του ναου μου, ε εχθες θελησα να πω και εγω ενα κομματι απο του αναστασμους κανονονες.Οταν ξεκινησα να λέω με επιασε ταχυκαρδια, αγχωθηκα και εχασα και τον ρυθμό.Πώς μπορω να ξεπερασω αυτο το πρόβλημα;Ενω ξερω οτι μπορω να τα πω αγχωνομαι και τα χάνω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:confused:

Αγαπητέ μου, είναι απόλυτα φυσιολογικό στην ηλικία σας να έχετε μεγάλο άγχος. Από αυτό το στάδιο περάσαμε όλοι. Δεν χρειάζεται όμως να ανησυχείτε διότι σιγά σιγά θα ξεπεραστεί. Να προτιμάτε αρχικά να ψάλετε σε εσπερινούς ή σε ακολουθίες που δεν έχει πολύ κόσμο, ώστε να αποκτήσετε σταδιακά θάρρος. Πάντως πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι οι σκέψεις του κόσμου όταν ακούει ένα 15χρονο παιδί να ψάλλει, ποτέ δεν είναι επικριτικές, αντιθέτως όλοι καμαρώνουν και εύχονται ενδομύχως σε έναν τέτοιο νέο να έχει καλή πρόοδο.
Να κάνετε το σταυρό σας και να ψάλλετε άφοβα και όλα θα πάνε από το καλό στο καλύτερο!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
1. Αγαπητέ μου, είναι απόλυτα φυσιολογικό στην ηλικία σας να έχετε μεγάλο άγχος. Από αυτό το στάδιο περάσαμε όλοι.
2. Δεν χρειάζεται όμως να ανησυχείτε διότι σιγά σιγά θα ξεπεραστεί.
3. Να προτιμάτε αρχικά να ψάλετε σε εσπερινούς ή σε ακολουθίες που δεν έχει πολύ κόσμο, ώστε να αποκτήσετε σταδιακά θάρρος.
4. Πάντως πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι οι σκέψεις του κόσμου όταν ακούει ένα 15χρονο παιδί να ψάλλει, ποτέ δεν είναι επικριτικές, αντιθέτως όλοι καμαρώνουν και εύχονται ενδομύχως σε έναν τέτοιο νέο να έχει καλή πρόοδο.
5. Να κάνετε το σταυρό σας και να ψάλλετε άφοβα και όλα θα πάνε από το καλό στο καλύτερο!
Σοφά τα λόγια του Νικολάου, τα προσυπογράφω όλα (ειδικά το τελευταίο).
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Θα μεταφέρω τη γνώμη φίλου ψάλτη μαθητή του Καραμάνη. Στη δεκαετία του '50 πήγε στη Θεσσαλονίκη, στον Καραμάνη να κάνει μαθήματα. κάποιο απόγευμα (μαζί με τον Καραμάνη) έψαλε σε ένα δωματιάκι δίπλα στο ναό το κύριε εκέκραξα του βαρέος ήχου. "ωραία" του λέει ο Καραμάνης. "ανέβα κ πές το στο αναλόγιο". το μισό το έκανε λάθος...........
του λέει ο Καραμάνης ότι είναι λογικό αυτό που έγινε λόγω άγχους (του αναλογίου και των πιστών που τον κοιτούσαν). "θα έρθει η ώρα που θα σε φοβάται το αναλόγιο ΚΑΙ όχι εσύ αυτό..." είπε ο Δάσκαλος.
 
Top