Αγρυπνία της Παναγίας στη Ιερά Μονή Κωνσταμονίτου

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αυτά τα λειτουργικά τα απέφευγε και ο Στανίτσας.
(Ας με διορθώσουν οι μαθητές του)
Ισως γιατί χρειάζονται πολλά άτομα , μεγάλο χορό, ή γιατί ευρωπαίζουν και είναι καταλληλότερα για εκδηλώσεις.
Εν τούτοις αρκετοί πρωτοψάλτες τα έχουν ψωμοτύρι και ίσως είναι τα μόνα που επαναλάμβάνουν μια ζωή. Έστω και με έναν ισοκράτη (ανθρωπο :wink:) ή μόνοι τους.
Μιλώ μόνο για επιλογή μελών με αφορμή την κουβέντα του π. Μαξίμου και όχι για εκτέλεση η οποία ήτο άψογη.
Και ευχαριστούμε.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτά τα λειτουργικά τα απέφευγε και ο Στανίτσας.
(Ας με διορθώσουν οι μαθητές του)
Ισως γιατί χρειάζονται πολλά άτομα , μεγάλο χορό, ή γιατί ευρωπαίζουν και είναι καταλληλότερα για εκδηλώσεις.
Εν τούτοις αρκετοί πρωτοψάλτες τα έχουν ψωμοτύρι και ίσως είναι τα μόνα που επαναλάμβάνουν μια ζωή. Έστω και με έναν ισοκράτη (ανθρωπο :wink:) ή μόνοι τους.
Μιλώ μόνο για επιλογή μελών με αφορμή την κουβέντα του π. Μαξίμου και όχι για εκτέλεση η οποία ήτο άψογη.
Και ευχαριστούμε.

Μαθητής του Στανίτσα δεν είμαι. Απλά η πενιχρή μου ακουστική πείρα λέει ότι αφ' ενός μεν τα έψαλλε ο Στανίτσας και στον άγιο Δημήτριο, είτε από χορού είτε μόνος του. Αφ' ετέρου ανακαλώ μάλιστα και χφφ του που τα έγραφε με βάση τον νη για πα ως Πλάγιο του Δ φθορικό. Μάλλον επομένως τα έλεγε.

δ.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μαθητής του Στανίτσα δεν είμαι. Απλά η πενιχρή μου ακουστική πείρα λέει ότι αφ' ενός μεν τα έψαλε ο Στανίτσας και στον άγιο Δημήτριο, είτε από χορού είτε μόνος του. Ανακαλώ μάλιστα και χφφ του που τα έγραφε με βάση τον νη για πα ως Πλάγιο του Δ φθορικό. Μάλλον επομένως τα έλεγε.

δ.

κ.Σκρέκα μπορείτε να αναρτήσετε-εφόσον το επιθυμείτε-
το εν λόγω χειρόγραφο;

ευχαριστώ
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Πραγματικά ευφράνθη η καρδία μου καθώς σας άκουγα να ψέλνετε. Σπάνια συναντά κανείς σήμερα παραδοσιακό ύφος ψαλτικής. Ήμουν κι εγώ εκεί ένας προσκυνητής που αγαπά την ησυχία και το ωραίο ψάλσιμο. Προσωπικά βεβαια δεν ξέρω να ψέλνω καλά γι αυτό και δε συμμετείχα στον ωραίο χορό σας. Ο Θεός να σας έχει πάντα καλά. Τα λέμε στην πανήγυρη. (Έμαθα ότι είστε επίσημα προσκεκλημένοι). Να εύχεστε.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κ.Θεόδωρε.Χαίρομε που σας γνώρισα και ελπίζω να ξαναβρεθούμε και να ψάλλουμε πιο δυναμικά όπως αρμόζει σε μία πανήγυρη.
Ο Θεός να σας έχει καλά και σας και την οικογένειά σας που τόσο αγαπάτε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μαθητής του Στανίτσα δεν είμαι. Απλά η πενιχρή μου ακουστική πείρα λέει ότι αφ' ενός μεν τα έψαλλε ο Στανίτσας και στον άγιο Δημήτριο, είτε από χορού είτε μόνος του. Αφ' ετέρου ανακαλώ μάλιστα και χφφ του που τα έγραφε με βάση τον νη για πα ως Πλάγιο του Δ φθορικό. Μάλλον επομένως τα έλεγε. δ.

Δημητρη , ετσι ακριβως ειναι . Οπως τα γραφεις . Χειρογραφο με τον ΝΗ ως ΠΑ .
Δεν τα ελεγε ομως πολυ συχνα , οπως εξαλλου δεν ελεγε συχνα τα επιλεγωμενα ''Πατριαρχικα'' .
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη που τα περνάω λίγα λίγα, αλλά καταλαβαίνετε λόγο του όγκου.
Ανοιξαντάρια μέγιστα "Κουκουζέλη" σε σύντμηση Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.
Κεκραγάριον Ιακώβου Πρωτοψάλτου ήχος α΄.
Δοξολογία Κυριαζή Χρυσοπολίτου ήχος πλ.α΄.
 

Attachments

  • 1.Ανοιξανταρια 090828_00_0_1_0-01.mp3
    6.6 MB · Views: 90
  • 2.Κεκραγαριον ήχος α΄Ιακώβου πρωτ. 090828_00_0_1_1_1_0-01.mp3
    1.6 MB · Views: 77
  • Δοξολογια Κυριαζή Χρυσοπολίτου ήχος πλ.α΄αργυπνία.mp3
    3 MB · Views: 75

filomousos

Παλαιό Μέλος
Δημητρη , ετσι ακριβως ειναι . Οπως τα γραφεις . Χειρογραφο με τον ΝΗ ως ΠΑ .
Δεν τα ελεγε ομως πολυ συχνα , οπως εξαλλου δεν ελεγε συχνα τα επιλεγωμενα ''Πατριαρχικα'' .

κ. Βαγγέλη μήπως έχετε κάποια πληροφόρηση σχετικά με επικείμενη έκδοση χειρογράφων (από Θ.Λειτουργία) του Θρ.Στανίτσα ;
Ευχαριστώ
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζω με τον πολυέλαιο "Λόγον αγαθόν..."ήχος πλ.δ΄Θ.Φωκαέως.
 

Attachments

  • 12.Λόγον αγαθόν ήχος πλ.δ΄Θ.Φωκαέως 090828_03_1_1_0-01.mp3
    3.8 MB · Views: 68

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη μήπως έχετε κάποια πληροφόρηση σχετικά με επικείμενη έκδοση χειρογράφων (από Θ.Λειτουργία) του Θρ.Στανίτσα ;
Ευχαριστώ

Οχι , δεν ξερω κατι σχετικο .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Φίλε Κώστα θερμά συγχαρητήρια για το ψαλσιμό σας.Χαίρω ιδιαίτερα που είπατε στο Αγιον όρος ψαλτικά μαθήματα με ιδιαίτερη λαμπρότητα.Αυτό είναι η ψαλτική,είναι λαμπρότητα και όχι να κλαίμε την μάνα μας, ας μου επιτραπεί η έκφραση.Μπράβο και πάλι μπράβο

Συμφωνώ και συμπληρώνω και με πολύ Λεβεντιά όπως θα έγραφεν και ο Φίλος μου Χαραλάμπης Συμεωνίδης, και όχι μόνον!!!!
Αυτά κιαν είναι γλέντια Πνευματικά!!!!!
Βασίλης
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μια ερώτηση...η δοξολογία γιατί σε ήχο πλ.α'?
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Μια ερώτηση...η δοξολογία γιατί σε ήχο πλ.α'?

Γιατί όχι Χρίστο;
Θεωρείς ότι πρέπει να ακολουθήσει τον ήχο του Δοξαστικού υποχρεωτικά;

π. Μάξιμος;46565 said:

Τί ἀταίριαστο ἄκουσμα αὐτή ἡ ψαλμωδία μέ αὐτά τά λειτουργικά; Πῶς πέρασαν αὐτά στό Ἅγιον Ὄρος;


Εγώ - αφού με την σειρά μου θα δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον φίλο μου και εξαίρετο ψάλτη κ. Κωνσταντίνο Κανδηλάκη-
θα συμφωνήσω για το αταίριαστο των λειτουργικών.
Θα προτιμούσα την εμμελή απαγγελία ή σύνθεση σε α' ήχο κι όχι σε μακάμ.

Στα θετικά η χορωδιακή εκτέλεση των ύμνων.
Ο κ. Κωνσταντίνος Κανδηλάκης είναι εκτός των άλλων και εξαιρετικός καθηγητής της ψαλτικής τέχνης κι αυτό αποδεικνύεται από το πλήθος και την ποιότητα των μαθητών του.

Εξαιρετικά και σπάνια τα Ανοιξαντάρια, "Θεαρχίω νεύματι" Ιακώβου, καθώς και ο Πολυέλεος.

Συγχαρητήρια Κώστα!!!
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ο Πολυέλεος ως Θεομητορικός έχει Δόξα... Και νυν, ένα Θεοτοκίο μαζί, το Δέσποινα πρόσδεξαι.

Ευχή,
Δ.

Παρατηρώ ότι οι παλαιές συνθέσεις έχουν και "Δόξα" και "Και νυν".
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ὁ παπα-Γιώργης εἶναι παλαιὸς φίλος καὶ "Φιρφιρόφθογγος"....

Γιὰ τοῦ λόγου τὸ ἀληθὲς καὶ εἰς τιμὴν καὶ μόνο τοῦ Ἁγιορειτικοῦ ὕφους...
(Δυστυχῶς ἦτο πολὺ βραχνιασμένος ἐκείνη τὴν ἡμέρα)
 

Attachments

  • Mystikos ei Theotoke_ papa Giorgis.mp3
    1.3 MB · Views: 72
  • apixima_ papa Giorgis.mp3
    336.6 KB · Views: 46

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπορείς να αναφέρεις τις συνθέσεις αυτές;

Όσοι έχουν πρόσβαση στη διατριβή του Καθ. Αχ. Χαλδαιάκη, ίσως και στη Δεκαπεντασύλλαβο Υμνογραφία του Καθ. Γρ. Στάθη, μπορούν να μας διαφωτίσουν. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση εδώ όπου βρίσκομαι.


Δ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Γιὰ τοῦ λόγου τὸ ἀληθὲς καὶ εἰς τιμὴν καὶ μόνο τοῦ Ἁγιορειτικοῦ ὕφους...
(Δυστυχῶς ἦτο πολὺ βραχνιασμένος ἐκείνη τὴν ἡμέρα)
Ρε σεις ωραίοι ισοκράτες!!!:eek:
 
Top