Αγρυπνία εις ανάμνησιν εγκαινίων (23.07.08) – Αγιοσοφίτης

emil

Παλαιό Μέλος
Χθες το βράδυ (23.07.08) μέλη του Βυζαντινού χορού "Αγιοσοφίτης" πλαισίωσαν το αναλόγιο του ιερού ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Πτολεμαίδος, όπου τελέσθηκε αγρυπνία εις ανάμνηση των εγκαινίων του ναού (24.07.05)

Τι ψάλλαμε.

Εσπερινός
============

Εισελεύσομαι - Χρίστου Ψωμιάδη (ήχος πλα’)

Κεκραγάρια - Πέτρου Πελοποννησίου (ήχος πλ.β’)

Εσπέρια ιδιόμελα εγκαινίων - Κ.Ψάχου

Προσόμοια «Ω του παραδόξου θαύματος» - Ιακώβου πρωτοψάλτου

Δόξα «Θεαρχίω νεύματι» - Γ.Σαρανταεκκλησιώτου

Και νυν εγκαινίων - Κ.Ψάχου

Παλαιό προκείμενο-Δοχή «Ο Θεός εν τω ονόματί σου»

Απόστιχα ιδιόμελα εγκαινίων - Κ.Ψάχου

Δόξα «Ότε εξεδήμησας» - Πέτρου Πελοποννησίου

Και νυν εγκαινίων - Κ.Ψάχου

Θεοτόκε παρθένε
- Μ.Γούτα

Πλούσιοι επτώχευσαν - Δανιήλ Δανιηλίδη


Όρθρος
============

Θεός Κύριος και καθίσματα «από στήθους»

Δοξαστικό πολυελέου - Μπαλασίου Ιερέως (17ος αι.) (ήχος α’)

Κανόνες «από στήθους»

Καταβασίες - ειρμολόγιον Ιωάννου

Πασαπνοάρια - Ιακώβου πρωτοψάλτου (ήχος δ’)

Δόξα «Τη αθανάτω κοιμήση σου» - Π.Φιλανθίδη

Και νυν εγκαινίων - Κ.Ψάχου

Δοξολογία (σύντομη δυστυχώς) (ήχος πλ.α’)


Θ.Λειτουργία
============

Τυπικά μακαρισμοί

Τρισάγιον και δύναμις «Καλογήρου» (με τα κρατήματα)

Προκείμενον εγκαινίων - Χρίστου Ψωμιάδη (ήχος δ’)

Αλληλουϊάριον - Σ.Καρά (ήχος δ’)

Σιγησάτω πάσα σαρξ - Νικηφόρου Ηθικού (12ος αι.) (ήχος πλ.α’)

Λειτουργικά - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.α’ τετράφωνος «προς το χαίροις ασκητικών»)

Άξιον εστίν - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.α’ «κατά τον δρόμον των παλαιών ευλογηταρίων»)

Κοινωνικό εγκαινίων
- Πέτρου Μπερεκέτη (ήχος Βαρύς)

Κοινωνικό (κατά την θεία μετάληψη) Ποτήριον σωτηρίου - Μπαλασίου Ιερέως (17ος αι.) (ήχος πλ.α’)

Στο αντίδωρο Παναγία Δέσποινα - Π.Φιλανθίδη (ήχος πλ.β’)

Στο χορό συμμετείχαν και τα μέλη του forum Hristakis emil και Πασχάλης

Το Προοίμιον αγρυπνιών (μέλος Χ.Ψωμιάδη) βρίσκεται εδώ
Φωτογραφία του Ναού καθώς και το Προκείμενο των εγκαινίων (μέλος Χ.Ψωμιάδη) βρίσκεται εδώ
 
Last edited by a moderator:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια για την χρήση των παλαιών μελών.Αυτό δείχνει μεράκι και όρεξη για αυτό που κάνετε.
Εχω δύο απορίες (αιτήσεις):
1)Tί εστί "Αγιοσοφίτης"? Ποιός χοραρχεί στην χορωδία? Υπάρχουν μέλη ηχογραφημένα να ακούσουμε?
2)Τα μέλη που γράφεις ότι είπατε μπορούμε να τα έχουμε σε pdf ?

α)Δόξα «Θεαρχίω νεύματι» - Γ.Σαρανταεκκλησιώτου
β)Θεοτόκε παρθένε - Μ.Γούτα
γ)Δοξαστικό πολυελέου - Μπαλασίου Ιερέως (17ος αι.) (ήχος α’)

δ)Σιγησάτω πάσα σαρξ - Νικηφόρου Ηθικού (12ος αι.) (ήχος πλ.α’)

ε)Λειτουργικά - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.α’ τετράφωνος «προς το χαίροις ασκητικών»)

στ)Άξιον εστίν - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.α’ «κατά τον δρόμον των παλαιών ευλογηταρίων»)
ζ)Στο αντίδωρο Παναγία Δέσποινα - Π.Φιλανθίδη (ήχος πλ.β’)

Ευχαριστώ...με το αζημίωτο βέβαια...δεν σαφήσω έτσι...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χθες το βράδυ (23.07.08) μέλη του Βυζαντινού χορού "Αγιοσοφίτης" πλαισίωσαν το αναλόγιο του ιερού ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Πτολεμαίδος, όπου τελέσθηκε αγρυπνία εις ανάμνηση των εγκαινίων του ναού (24.07.05)

Τι ψάλλαμε.
Φωτογραφία του Ναού καθώς και το Προκείμενο των εγκαινίων (μέλος Χ.Ψωμιάδη) βρίσκεται εδώ

Μορουν να ανεβουν τα σχετικα χειρογραφα των ψαλλωμενων και τα αντιστοιχα ηχητικα ; Ευχαριστω .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
θα ήθελα κ γω πολύ αν γίνεται να ακούσουμε ενα δείγμα, είπατε πολύ ωραία μαθήματα! Ειδικά θα ήθελα το δόξα των αίνων του Φιλανθίδη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μια απορία: γιατί είπατε "Σιγησάτω" ;
Εμένα μου άνοιξε η όρεξη για τα εξής:
α) Λειτουργικά - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.αʼ τετράφωνος «προς το χαίροις ασκητικών»)

β)Άξιον εστίν - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.αʼ «κατά τον δρόμον των παλαιών ευλογηταρίων)

Πληροφοριακά να πω ότι τέτοιες συνθέσεις λειτουργικών, άξιον εστι κλπ που προσομοιάζουν σε άλλα κομμάτια είναι πολύ συνήθεις στην παλαιά ρωσική μουσική (πχ κοινωνικόν προς το χαίροις ασκητικών, άξιον εστι προς το όλην αποθέμενοι κλπ)
 

emil

Παλαιό Μέλος
Είχες δεν είχες μας "κάρφωσες" πάλι...:cool:

Έλα ρε πρώτη φορά ανεβάζω τι έχουμε πει,την επόμενη φορά θα πάρω άδεια :p

Συγχαρητήρια για την χρήση των παλαιών μελών.Αυτό δείχνει μεράκι και όρεξη για αυτό που κάνετε.
Εχω δύο απορίες (αιτήσεις):
1)Tί εστί "Αγιοσοφίτης"? Ποιός χοραρχεί στην χορωδία? Υπάρχουν μέλη ηχογραφημένα να ακούσουμε?
2)Τα μέλη που γράφεις ότι είπατε μπορούμε να τα έχουμε σε pdf ?

Ευλογείτε
Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σας.
1)Αγιοσοφίτης είναι ο Βυζαντινός χορός στον οποίο συμμετέχω,έδρα του είναι η Πτολεμαϊδα,χοραρχεί ο Χρήστος Ψωμιάδης ο οποίος είναι και ο επιμελητής της χορωδίας για το τι θα ψάλλουμε καθώς και ο ιδρυτής. Υπάρχουν κάποια ηχογραφημένα κομμάτια που έχουμε αλλά είναι πάντα από ζωντανή ηχογράφηση.

2)Θα πρέπει να πάρω ευλογία διότι τα περισσότερα κομμάτια δεν βρίσκονται στην κατοχή μου.Παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.
 

emil

Παλαιό Μέλος
Μορουν να ανεβουν τα σχετικα χειρογραφα των ψαλλωμενων και τα αντιστοιχα ηχητικα ; Ευχαριστω .

θα ήθελα κ γω πολύ αν γίνεται να ακούσουμε ενα δείγμα, είπατε πολύ ωραία μαθήματα! Ειδικά θα ήθελα το δόξα των αίνων του Φιλανθίδη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Δυστυχώς στην συγκεκριμένη αγρυπνία δεν έφερε κανένα παιδί να ηχογραφήσουμε (εκτός αν δε το πήρε το μάτι μου!),επειδή βρεθήκαμε όλοι στα ξαφνικά λόγω των διακοπών και είμασταν λίγο ανοργάνωτοι.

Υπάρχουν ηχογραφημένα μέλη που έχουμε στην κατοχή μας αλλά από όσο γνωρίζω δεν πολύ βγαίνουν προς τα έξω,διότι κατά το πλείστον τα έχουμε για να διορθωνόμαστε και να ακούμε τα λάθη μας και όχι να προβάλουμε την χορωδία μας ή προσωπικά κάποια μέλη αυτής.Λυπάμαι αλλά δεν είναι στην αρμοδιότητα μου να ανεβάσω κάτι,ίσως ο Χρήστος θελήσει,συγνώμη.


Μια απορία: γιατί είπατε "Σιγησάτω" ;

Επειδή μας έβγαλε την παρτιτούρα στο αναλόγιο ο Χρήστος :p,πλάκα κάνω!
Γιατί αυτό έπρεπε να πούμε εκείνη την μέρα :D
Ας απαντήσουν όμως οι γνώστες του τυπικού καθώς και ο Χρήστος που ήταν επιμελητής ,αν ήταν λάθος επιλογή!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
....................................................
Υπάρχουν ηχογραφημένα μέλη που έχουμε στην κατοχή μας αλλά από όσο γνωρίζω δεν πολύ βγαίνουν προς τα έξω,διότι κατά το πλείστον τα έχουμε για να διορθωνόμαστε και να ακούμε τα λάθη μας και όχι να προβάλουμε την χορωδία μας ή προσωπικά κάποια μέλη αυτής.Λυπάμαι αλλά δεν είναι στην αρμοδιότητα μου να ανεβάσω κάτι,ίσως ο Χρήστος θελήσει,συγνώμη.

Νομιζω οτι αφου ανακοινωνεται ολα αυτα τα ψαλλωμενα , τα πολυ ωραια αναμφισβητητα , γιατι δεν ολοκληρωνεται την ''προσφορα'' σας και με τα ηχητικα . Και αν γινεται και κανενα λαθος , τι εγινε ; Ολοι κανουμε λαθη .

Και επ' ευκαιρεια : Και σε αλλες περιπτωσεις ανακοινωσεων ψαλλομενων υπο των μελων σε διαφορες ακολουθιες , εχω ζητησει να ανεβαζουν και ηχητικα των ψαλλομενων . Ανακοινωνουμε οτι ψαλλαμε ή οτι θα ψαλλουμε , αυτο ,
εκεινο , το αλλο , το παραλο , συνηθισμενο ή ασυνηθιστο . Γιατι δεν ανεβαζουμε και τα ηχητικα ; Αυτο ειναι το πιο ωφελιμο . Ή κανω λαθος ;
ΟΥΔΕΙΣ ανταποκριθηκε στο αιτημα-παρακληση μου .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μια απορία: γιατί είπατε "Σιγησάτω" ;
Σε εγκαίνια ναού καθώς και στην κατ έτος ανάμνηση τους ψάλλεται "Σιγησάτω"...επίσης συμψάλλεται η ακολουθία των εγκαινίων μετά της ακολουθίας του αγίου του ναού...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
2)Τα μέλη που γράφεις ότι είπατε μπορούμε να τα έχουμε σε pdf ?
α)Δόξα «Θεαρχίω νεύματι» - Γ.Σαρανταεκκλησιώτου
Το ανεβάζω...
β)Θεοτόκε παρθένε - Μ.Γούτα
Από το βιβλίο "Εσπερινός" του π.Ιεροθέου...
γ)Δοξαστικό πολυελέου - Μπαλασίου Ιερέως (17ος αι.) (ήχος α’)
Θα δω αν μπορώ να το ανεβάσω...
δ)Σιγησάτω πάσα σαρξ - Νικηφόρου Ηθικού (12ος αι.) (ήχος πλ.α’)
Δεν μπορώ λόγω "πνευματικών δικαιωμάτων" (είναι της "μόδας" τώρα τελευταία)...
ε)Λειτουργικά - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.α’ τετράφωνος «προς το χαίροις ασκητικών»)
Λυπάμαι ο ίδιος λόγος...
στ)Άξιον εστίν - Ιωάννου Αρβανίτη (ήχος πλ.α’ «κατά τον δρόμον των παλαιών ευλογηταρίων»)
Το ίδιο...
ζ)Στο αντίδωρο Παναγία Δέσποινα - Π.Φιλανθίδη (ήχος πλ.β’)
"αμαρτία για έναν Αγιορείτη να ζητάει από έναν "κοσμικό" παρτιτούρα με Φιλανθίδη παρ όλα αυτά είναι το υπέροχο δοξαστικό 26 Οκτωβρίου που στο Όρος συνηθίζεται "εις την διανομήν του αντιδώρου"...
Ευχαριστώ...με το αζημίωτο βέβαια...δεν σαφήσω έτσι...
Να είστε καλά...την ευχή σας...
 

Attachments

  • θεαρχείο νεύματι Γ.Σαρανταεκκλησιώτου.rar
    1.2 MB · Views: 73

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Νομιζω οτι αφου ανακοινωνεται ολα αυτα τα ψαλλωμενα , τα πολυ ωραια αναμφισβητητα , γιατι δεν ολοκληρωνεται την ''προσφορα'' σας και με τα ηχητικα . Και αν γινεται και κανενα λαθος , τι εγινε ; Ολοι κανουμε λαθη .

Και επ' ευκαιρεια : Και σε αλλες περιπτωσεις ανακοινωσεων ψαλλομενων υπο των μελων σε διαφορες ακολουθιες , εχω ζητησει να ανεβαζουν και ηχητικα των ψαλλομενων . Ανακοινωνουμε οτι ψαλλαμε ή οτι θα ψαλλουμε , αυτο ,
εκεινο , το αλλο , το παραλο , συνηθισμενο ή ασυνηθιστο . Γιατι δεν ανεβαζουμε και τα ηχητικα ; Αυτο ειναι το πιο ωφελιμο . Ή κανω λαθος ;
ΟΥΔΕΙΣ ανταποκριθηκε στο αιτημα-παρακληση μου .
Στην συγκεκριμένη αγρυπνία δεν ηχογραφήσαμε τίποτα επειδή αυτές οι αγρυπνίες πλέον δεν γίνονται μία φορά τον χρόνο αλλά κάθε μήνα και έτσι δεν μπαίνουμε στην διαδικασία...το να ανακοινώνει κάποιο μέλος του forum τι ψάλθηκε προσωπικά εμένα δεν με συγκινεί και πολύ γι αυτό και δεν το έχω κάνει ποτέ...ψάλλουμε προς δόξαν Θεού ζώντος και έτσι δεν βρίσκω λόγω να αναγγέλουμε χωρίς αυτό να υποτιμάει τα μέλη που το κάνουν αυτό...απλά εκφράζω την προσωπική μου άποψη...τα συγκεκριμένα όντως πολύ ωραία μέλη ήταν επιθυμία του αγαπητού Αιμίλιου να τα ανακοινώσει επειδή σπανίζουν ενορίες με ρεπερτόριο παλαιών συνθέσεων (να ένα ωραίο θέμα προς συζήτηση)...παρ όλα αυτά όποια κομμάτια μπορώ να ανεβάσω σε παρτιτούρες τα έχω ανεβάσει...
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια...:)
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
"αμαρτία για έναν Αγιορείτη να ζητάει από έναν "κοσμικό" παρτιτούρα με Φιλανθίδη παρ όλα αυτά είναι το υπέροχο δοξαστικό 26 Οκτωβρίου που στο Όρος συνηθίζεται "εις την διανομήν του αντιδώρου"...

Να είστε καλά...την ευχή σας...

Αμαρτία πράγματι...τουλάχιστον μπορώ να κοινωνήσω???Το ξερω βέβαια το κομμάτι αλλα δεν πήγε το μυαλό μου εκει γιατι δεν το συνηθίζουμε για διανομή αντιδώρου...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Σε εγκαίνια ναού καθώς και στην κατ έτος ανάμνηση τους ψάλλεται "Σιγησάτω"...επίσης συμψάλλεται η ακολουθία των εγκαινίων μετά της ακολουθίας του αγίου του ναού...
Να και κάτι που δεν είχα ματαξανακούσει αν και συμμετείχα 3-4 φορές σε εγκαίνια. (Για το Σιγησάτω) Πού προβλέπεται αυτό;
Για το ότι συμψάλλεται η ακολουθία του αγίου του ναού γνωστό.
Έχω υπόψη μου 1-2 ακολουθίες για ανάμνηση εγκαινίων ναού επίσης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε εγκαίνια ναού καθώς και στην κατ έτος ανάμνηση τους ψάλλεται "Σιγησάτω"...επίσης συμψάλλεται η ακολουθία των εγκαινίων μετά της ακολουθίας του αγίου του ναού...

Να και κάτι που δεν είχα ματαξανακούσει αν και συμμετείχα 3-4 φορές σε εγκαίνια. (Για το Σιγησάτω) Πού προβλέπεται αυτό;
Για το ότι συμψάλλεται η ακολουθία του αγίου του ναού γνωστό.
Έχω υπόψη μου 1-2 ακολουθίες για ανάμνηση εγκαινίων ναού επίσης

Και εγω δεν ξερω για ''Σιγησατω'' . Και μια φυλλαδα που εχω τελετης εγκαινειων απο την Αποστολικη Διακονια τηε Εκκλησιας της Ελλαδος , δεν αναφερει για ''σιγησατω'' . Οι πιο ειδικοι στο φορουμ , ας τοποθετηθουν σχετικα .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Κοιτάξτε στον αείμνηστο Ι.Φουντούλη...και εμείς θα χρησιμοποιούσαμε την φυλλάδα της αποστολικής αλλά τελικά καταλήξαμε στον Φουντούλη...μια διαφορά επίσης στις δύο φυλλάδες είναι το ότι στην μια (αποστολικής) προβλέπεται απόλυση και έναρξη Θ.λειτουργίας με αντίφωνα κατάλληλα για τα εγκαίνια ενώ η άλλη φυλλάδα κάπου στο τέλος της ακολουθίας πηγαίνει κατ ευθείαν στην εκφώνηση του τρισαγίου ύμνου...
Υ.Γ.το "Σιγησάτω" το αναφέρει ο Φουντούλης...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΕΥΧΟΛΟΓΙΟΝ Δ΄ - ΕΓΚΑΙΝΙΑΣΤΙΚΟΝ - ΕΚΔΟΣΙΣ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΣΙΜΩΝΟΣ ΠΕΤΡΑΣ, ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ 2003. Σελ. 71 κἑ., ΤΑΞΙΣ ΓΙΝΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΝΗΣΙΝ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΝΑΟΥ. ἀντί τοῦ χερουβικοῦ τὸ Σιγησάτω πᾶσα σάρξ βροτείᾳ, ἀντὶ δὲ τοῦ κοινωνικοῦ τὸ Κύριε, ἠγάπησα εὐπρέπειαν οἴκου σου καὶ τόπον σκηνώματος δόξης σου. Ἀλληλούϊα. (Τά αὐτά καί εἰς τά ἐγκαίνια ναοῦ. ὅ.π. σελ.64-65. β΄ κοινωνικόν τό Τῷ οἴκῳ σου πρέπει ἁγίασμα Κύριε, εἰς μακρότητα ἡμερῶν.)

Τοῦ μακαριστοῦ Φουντούλη ὑπῆρξε καίρια ἡ συμβολή καί ἀποφασιστική ἡ παρέμβαση στό ΕΓΚΑΙΝΙΑΣΤΙΚΟΝ τῆς Σιμωνόπετρας, μέ τή συνέχιση τῆς λειτουργίας ἀπό τοῦ τρισαγίου.

Περισσότερα στόν σημαντικό Πρόλογο τῆς παραπάνω ἔκδοσης ὑπό τοῦ ἀειμνήστου Καθηγητοῦ.
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Κατὰ τὰ ἐγκαίνια καὶ τὴν ἐτήσια ἀνάμνηση τῶν ἐγκαινίων (παλαιὰ πανήγυρη· πρβλ. καὶ Ἰω. ι', 22) τοῦ ναοῦ «εἰς τὰ ἅγια» ψάλεται «Σιγησάτω...» (Συμβολὴ τ. 13 σσ. 48-49), μαρτυρούμενο καὶ σὲ β' ἦχο: «(Δεκεμβρίου) κγ'. Τὰ ἐγκαίνια τῆς αὐτῆς μεγάλης ἐκκλησίας...Χερουβικὸν δὲ ψάλλεται ἐν τῷ ἄμβωνι, ὡς ἐπὶ προελεύσεως (βασιλέως), ἦχος β'· Σιγησάτω» (χφ. Δρέσδης Α104 τυπικὸν τῆς μεγάλης ἐκκλησίας ια' αἰ. pdf 99-100).
 
Last edited:
Top