"Αγιορειτικόν Τυπικόν της Εκκλησιαστικής Ακολουθίας"

Attachments

  • 1997_ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟΝ ΤΥΠΙΚΟΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑΣ.pdf
    27.9 MB · Views: 483

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
https://www.kastaniotis.com/book/960-03-1483-7
960-03-1483-7b.jpg

Ὁ σύνδεσμος τοῦ Νεοκλῆ ἀπό κάτω ἔχει ὀπτική ἀναγνώριση (OCR)
(Τό ἔχουμε κατεβάσει ἀπό τότε σέ 5ΜΒ. 27,9 δέν εἶναι πολλά; )
και εκει αριστερα το ΣΤ (Tipic sinteza)
https://edoc.pub/tipic-sinteza-pdf-free.html
που έχει τήν αναγνώριση (όπως και στο ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΤΥΠΙΚΟ)
και λείπει όλος ο ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ (σσ. 275-317) ΣΤΟ PDF.
Δεν έχουν σκανάρει όλο τον Ιανουάριο και εξ αυτού λείπει και στην οπτική αναγνώριση.
 
Ὁ σύνδεσμος τοῦ Νεοκλῆ ἀπό κάτω ἔχει ὀπτική ἀναγνώριση (OCR)
(Τό ἔχουμε κατεβάσει ἀπό τότε σέ 5ΜΒ. 27,9 δέν εἶναι πολλά; )

Αποφάσισα να επεξεργαστώ το αρχείο όταν δοκίμασα να το τυπώσω. Σε τόνους του γκρι έβγαινε τόσο σκούρο που καταντούσε δυσανάγνωστο, και πολλές σελίδες είχαν διαφορετικό μέγεθος.

Το πρόβλημα, πάτερ, είναι ότι το έγγραφο του πιο πάνω συνδέσμου είναι μάλλον φωτογραφημένο και όχι σαρωμένο.
Η (ερασιτεχνική) φωτογράφηση του βιβλίου έχει τις εξής δυσάρεστες συνέπειες:
1. Πάνω από 60 σελίδες είναι στρεβλές λόγω της αλλαγής γωνίας φωτογράφησης
2. Γύρω στις 20 σελίδες έχουν διαφορετική ανάλυση λόγω της κοντινότερης απόστασης λήψης.
3. Η σμίκρυνση που επετεύχθη (2,6Mb) κρίθηκε ακατάλληλη για εκτύπωση και μάλλον μέτρια ακόμη και για ανάγνωση.
Ικανοποιητική σμίκρυνση επιτυγχάνεται μόνο με σαρωμένα έγγραφα και μάλιστα σε ανάλυση γύρω στα 300dpi.

Έχω και δεύτερη εκδοχή της επεξεργασίας μου με αναγνώριση ελληνικού κειμένου, που όμως ανεβάζει το μέγεθος του αρχείου σε 37,9Mb.
Αυτός είναι και ο λόγος που κατέφυγα στη λεπτομερή ευρετηρίαση του.
Αν είναι απόλυτα απαραίτητη γράψτε μου σχετικά για να αντικαταστήσω την πιο πάνω ανάρτησή μου με την εκδοχή OCR.

ΥΓ
Το edoc.pub_tipic-sinteza (Κ. Παπαγιάννη) είναι ήδη υπό επεξεργασία και θα αναρτηθεί σύντομα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αν είναι απόλυτα απαραίτητη γράψτε μου σχετικά για να αντικαταστήσω την πιο πάνω ανάρτησή μου με την εκδοχή OCR.
Εὐχαριστοῦμε γιά τίς ἐξηγήσεις καί τή δουλειά πού προσφέρεις!
Τήν ὀπτική ἀναγνώριση ἁπλῶς ἀνέφερα, γιά νά τήν ἀντιγράψει κάποιος (ὅπως ἐγώ) σέ ἔγγραφο word, γιά νά τό ἔχει. Δέν εἶναι ἀπαραίτητη, καθόσον χρήζει πολύπονης καί μακροχρόνιας ἐπεξεργασίας. Γιά μιά ἔκτακτη περίπτωση, ἴσως χρειάζεται σέ κάποιους ἀποσπασματικά, ὁπότε καί ἐπεξεργάζεται τό σημεῖο πού τυχόν θέλει.

ΥΓ
Το edoc.pub_tipic-sinteza (Κ. Παπαγιάννη) είναι ήδη υπό επεξεργασία και θα αναρτηθεί σύντομα.
Νά εἶσαι καλά καί πού παρατηρεῖς τά γραφόμενα! Σημείωσα ὅμως ὄτι λείπουν ἀρκετές σελίδες...
 
Top