Αγιορείτικο Ύφος

Maze__n

Nikolakis
Αδέρφια ειλικρινά θέλω να θέσω ένα θέμα για συζητηση και αυτό είναι το Αγιορείτικο ύφος και συγκεκριμένα το υφος των Δανιηλαίων των Θωμάδων των Σπυριδωναίων κτλπ ...Το κελλιώτικο υφος φερ ειπείν των Δανιηλαίων μοιάζει πόλύ με το ύφος και τις εκτελέσεις π.χ του Αγγελόπουλου και της χορωδίας του όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ίδιο....Το Αγιορείτικο ύφος δεν είναι 1 μόνο κατά την αποψη μου.Άλλο ύφος το Καρυώτικο(Φιρφιρής ),άλλο η Βατοπεδίου,άλλο η ΣΙμωνόπετρα άλλο της ερήμου και δεν πρέπει να μπερδεύουμε το κοσμικό κράμα εκτελέσεων ή ακουσμάτων από ένα η΄2 κασσετούλες Γ.Δανίηλ με το κελλιώτικο καθημερινό βίωμα του ύφους και των εκτελέσεων σε συνδυασμό με προσευχή,βάζοντας ταμπέλες σε δίάφορους ιεροψάλτες ότι π.χ έχει Αγιορείτικο υφος κτλπ.!!..Θα ήθελα τις απόψεις σας....
 

ΝΗΠΑΒΟΥ

Χαρίλαος
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από άλλο θέμα μαζί με τα επόμενα μηνύματα

Μιας και μιλάμε για αγιορείτες ψάλτες:

βρέθηκα πριν 2 χρόνια στο πανηγύρι της Φιλοθέου (του Αγ. Κοσμά) και όπως συμβαίνει πάντα "παρελαύνουν" είτε ατομικά είτε ομαδικά ψάλτες/συνοδείες από όλα τα μοναστήρια... Όλοι εξάισιοι και καλοδεχούμενοι...
Εκείνοι όμως οι βατοπαιδινοί βγάζουν (όχι μάτι αλλά) αυτί.....
Ακούς όλους τους υπόλοιπους και ξαφνικά μπάφ! τρώς μια δόση Αγγελλόπουλο...
Δεν ξέρω αλλά μου χτύπησε πολύ άσχημα....

Φτάσαμε έτσι να θεωρούμε αγιορείτικο ύφος το χτεσινό ύφος των Αγγελοπουλικών που κάποιοι επιτήδειοι έσπειραν στην ανυποψίαστη Μονή Βατοπεδίου πρίν κάτι χρόνια... Έτσι η νεαρά νύμφη του Άθω, εγκατέλειψε την πατροπαράδοτη αγιορίτικη μουσική, μεταπισθείσα από την επίμονη και παραπειστική προπαγάνδα των επιτηδείων....

ΚΡΙΜΑ!!!!!!!!!!!!! ΣΤΩΜΕΝ ΚΑΛΩΣ!!!!!!!!!!!!

ΥΓ σε κατ ιδίαν κουβέντα με Φιλοθείτες εισέπραξα οτι και αυτοί θεωρούν μυγα στο γάλα την υπόθεση αλλά από αγάπη δεν ομιλούν....
 
Last edited by a moderator:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
ΝΗΠΑΒΟΥ;32706 said:
Φτάσαμε έτσι να θεωρούμε αγιορείτικο ύφος το χτεσινό ύφος των Αγγελοπουλικών που κάποιοι επιτήδειοι έσπειραν στην ανυποψίαστη Μονή Βατοπεδίου πρίν κάτι χρόνια...
Για πες μας ρε Χαρίλαε ποιοι είναι οι επιτήδειοι; Μιλήστε επιτέλους με ονόματα! Όλοι δήθεν ξέρουν, αλλά δεν μιλάνε... Μιλήστε επιτέλους να μάθουμε κι εμείς!

Ότι να 'ναι γράφει ο καθένας.
Για να δούμε κι εσένα...

Τα υπόλοιπα, είναι εκ του πονηρού...

Υ.Γ.
Όπως εκ του πονηρού είναι το ότι σε ένα νεκρό θέμα, μόλις σήμερα σου ήρθε να γράψεις τον "καημό" σου για τους Βατοπαιδινούς που άκουσες πριν από ...2 χρόνια και μέχρι τώρα δεν είχες σκεφτεί να σχολιάσεις...
 
Last edited:

ΝΗΠΑΒΟΥ

Χαρίλαος
Αγαπητέ Βασίλη Ευλόγησον!!!

Και μόνο το ύφος της αντίδρασης δήλον σε ποιεί!!!!!

Εκφράσεις του τύπου
"Ότι να 'ναι γράφει ο καθένας. - Για να δούμε κι εσένα..."
τις αφήνω στην κρίση των μελών μιάς και σαν καινούργιος κατάλαβα οτι δεν δικαιούμαι δια να ομιλώ κατά την ταπεινή σου άποψη.....

Όπως επίσης οτι δεν δικαιούται ένα (χτεσινό) μέλος όπως εγώ, να ψάχνει στα θέματα και να απαντάει όπου νομίζει, έστω και αν είναι μπαγιάτικα - για αυτόν είναι νέα.... (Εκτός και αν θεωρείς οτι έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα -οπότε τότε καταλαβαίνω τι θα μου έσουρνες.....)

ΕΠΕΙΔΗ λοιπόν δεν θέλω να σε ακολουθήσω στο ύφος και στο ήθος προτιμώ να σταματήσω εδώ (νόμιζω οτι θα απαλάξω και τους διαχειριστές από άλλα κλειδώματα).
Προτιμώ να δεχτώ οτι είμαι εν αδίκω και οτι ομιλώ εκ του πονηρού....

Εκτός και αν νομίζεις οτι είσαι σε θέση να συζητήσεις με επιχειρήματα τα οποία ευχαρίστως να ακούσω....

Μαλλον φαίνεται οτι το να εκφέρεις γνώμη είναι πλέον κολάσιμο.....

Αγαπητοί μου διαχειριστές παρακαλώ κάντε μου ένα delete....
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...

View attachment images.jpg


Υ.Γ. Ας πάψει η φασαρία "έτσι ο ένας και έτσι ο άλλος".

Πιστεύω ότι το 95% των ασχολούμενων με το "έτσι ο ένας και έτσι ο άλλος" έχουν μαύρα μεσάνυκτα από μουσική και απλά διάλεξαν σαν χόμπυ το κουτσομπολιό.

Δεν απευθύνομαι βεβαίως προσωπικά σε κανέναν αλλά σε όλους μαζί τους υπό την φωτογραφία περιγραφόμενους.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βασίλη Ευλόγησον!!!

Και μόνο το ύφος της αντίδρασης δήλον σε ποιεί!!!!!
Η αγανάκτηση για τον καθένα που πετάει μια σπόντα στον αέρα που συνήθως δεν μπορεί να τεκμηριώσει εννοείς; Έχεις δίκιο τότε. Αυτή την αντίδραση την έχω.
Εκφράσεις του τύπου
"Ότι να 'ναι γράφει ο καθένας. - Για να δούμε κι εσένα..."
τις αφήνω στην κρίση των μελών μιάς και σαν καινούργιος κατάλαβα οτι δεν δικαιούμαι δια να ομιλώ κατά την ταπεινή σου άποψη.....
Προφανώς αδερφέ μου, ευκαιρία να την κάνεις μ' ελαφρά πηδηματάκια είναι αυτό και όχι αυτό που σου είπα! Ξαναδιάβασε τι έγραψα! Σου ζήτησα απλά να τεκμηριώσεις... Τίποτε παραπάνω.

Τα δεν δικαιούσαι και τα λοιπά από το μυαλό σου τα έβγαλες. Ποτέ (και ούτε πρόκειται) δεν είπα σε κανένα ότι δεν δικαιούται να εκφέρει γνώμη. Σε πολλούς και πολλές φορές όμως είπα να τεκμηριώνουν αυτά που γράφουν!

Αλλά έχεις κι ένα δίκιο. Άστο στην κρίση των μελών. Κι ας καταλάβει ο καθένας από μόνος του τι έγραψα εγώ και τι κατάλαβες εσύ.
Όπως επίσης οτι δεν δικαιούται ένα (χτεσινό) μέλος όπως εγώ, να ψάχνει στα θέματα και να απαντάει όπου νομίζει, έστω και αν είναι μπαγιάτικα - για αυτόν είναι νέα.... (Εκτός και αν θεωρείς οτι έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα -οπότε τότε καταλαβαίνω τι θα μου έσουρνες.....)
Μπορεί και να σε αδικώ σε αυτό. Απλά είναι η συγκυρία... Αν έχω άδικο ζητώ συγνώμη.
ΕΠΕΙΔΗ λοιπόν δεν θέλω να σε ακολουθήσω στο ύφος και στο ήθος προτιμώ να σταματήσω εδώ (νόμιζω οτι θα απαλάξω και τους διαχειριστές από άλλα κλειδώματα).
Προτιμώ να δεχτώ οτι είμαι εν αδίκω και οτι ομιλώ εκ του πονηρού....
Φυσικά όμως δεν μου απάντησες τίποτα σε αυτά που σε ρώτησα...
Εκτός και αν νομίζεις οτι είσαι σε θέση να συζητήσεις με επιχειρήματα τα οποία ευχαρίστως να ακούσω....
Ξέρω 'γω; Θα τα καταφέρω; Έχω ένα άγχος να σου πω την μαύρη αλήθεια μου... Ξεκίνα πάντως εσύ να στηρίξεις αυτά που έγραψες κι εγώ θα προσπαθήσω ν' ανταποκριθώ όσο καλύτερα μπορώ.
Μαλλον φαίνεται οτι το να εκφέρεις γνώμη είναι πλέον κολάσιμο.....
Αν αυτό κατάλαβες...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
ΝΗΠΑΒΟΥ;32706 said:
Μιας και μιλάμε για αγιορείτες ψάλτες:

βρέθηκα πριν 2 χρόνια στο πανηγύρι της Φιλοθέου (του Αγ. Κοσμά) και όπως συμβαίνει πάντα "παρελαύνουν" είτε ατομικά είτε ομαδικά ψάλτες/συνοδείες από όλα τα μοναστήρια... Όλοι εξάισιοι και καλοδεχούμενοι...
Εκείνοι όμως οι βατοπαιδινοί βγάζουν (όχι μάτι αλλά) αυτί.....
Ακούς όλους τους υπόλοιπους και ξαφνικά μπάφ! τρώς μια δόση Αγγελλόπουλο...
Δεν ξέρω αλλά μου χτύπησε πολύ άσχημα....

Φτάσαμε έτσι να θεωρούμε αγιορείτικο ύφος το χτεσινό ύφος των Αγγελοπουλικών που κάποιοι επιτήδειοι έσπειραν στην ανυποψίαστη Μονή Βατοπεδίου πρίν κάτι χρόνια... Έτσι η νεαρά νύμφη του Άθω, εγκατέλειψε την πατροπαράδοτη αγιορίτικη μουσική, μεταπισθείσα από την επίμονη και παραπειστική προπαγάνδα των επιτηδείων....

ΚΡΙΜΑ!!!!!!!!!!!!! ΣΤΩΜΕΝ ΚΑΛΩΣ!!!!!!!!!!!!

ΥΓ σε κατ ιδίαν κουβέντα με Φιλοθείτες εισέπραξα οτι και αυτοί θεωρούν μυγα στο γάλα την υπόθεση αλλά από αγάπη δεν ομιλούν....
Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά είπα να το αποφεύγω τελευταία...ακούστε λίγο αυτήν την πολύ ωραία κατ εμέ ηχογράφηση http://psaltologion.com/showthread.php?t=2718 και πείτε μου σας παρακαλώ τι το "Αγγελοπουλικό" βρίσκετε...δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι καλοί και μόνο οι Βατοπαιδινοί πειράζουν (γιατί μόνο γι αυτούς βλέπω να μιλούν κάποιοι...πιστεύω ακράδαντα πως πρόκειται για "εκ του πονηρού" κρίσεις οι οποίες στηρίζονται σε προκαταλήψεις κ.α.
Ας βγάλει ο καθένας (καλοπροαίρετος και μη) τα συμπεράσματα του...όσο για αυτούς που σαν τις μύγες πάντα κάτι βρίσκουν να πουν τι να πω..."τον αράπη κι αν τον πλύνεις το σαπούνι σου χαλάς"...ανικανοποίητοι μια ζωή...
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Οι πατέρες στην Μονή Βατοπαιδίου διδάκτηκαν από τον Κωνσταντίνο Αγγελίδη. Μπορεί στις πρώτες τους ηχογραφήσεις να ήταν υπερβολικοί σε θέματα έλξεων και αναλύσεων, αλλά σιγα -σιγά ωρίμασαν με τα χρόνια. Ας ακούσουν οι ενδιαφερόμενοι τα τελευταία cd τη Θεία Λειτουργία, καθώς και τα cd της Μεγάλης Τρίτης και της Μεγάλης Πέμπτης και κυρίως τους καλοφωνικούς ειρμούς. Μην ξεχνάτε ότι ψάλλουν συνέχεια ακούγουντας τους άλλους αγιορείτες ψάλτες στις πανηγύρεις. Θα ανεβάσω κάποιες δικές μου ηχογραφήσεις από τη Μεγάλη Εβδομάδα παρελθόντων ετών, εντός των επόμενων ημερών.
Είναι μία μονή που προσπαθεί να διδάξει όλους τους πατέρες της Βυζαντινή Μουσική και αυτό είναι πολύ θετικό. Μια φορά που μιλούσα με το γέροντα π. Εφραίμ μου είπε: "Λάμπρο, είναι μοναχοί. Η δουλειά τους είναι να προσεύχονται και να ψάλλουν, όλοι τους"
Επίσης μία φορά που ψάρευα ηχογραφήσεις από το αρχείο, ο π. Μάξιμος που ήμασταν μαζί, μου είπε: "Οι νέοι μοναχοί που ακόμα δεν τελείωσαν τα μαθήματα βυζαντινής μουσικής, δεν έχουν ευλογία από το γέροντα ν δανείζονται και να ακούν κασέττες με βυζαντινή μουσική από ψάλτες, πλην των αγιορειτών"
Υπάρχουν κάποιοι πιο έμπειροι μουσικώς μοναχοί, οι οποίοι έχουν ο καθένας τους μαθητές του.
Από όλα τα πιο πάνω, βλέπετε ότι ακολουθούνται όλοι οι τρόποι της αγιορείτικης παράδοσης για να διδάσκεται πλέον η μουσική στη μονή.
Στο κάτω, κάτω γιατί κατηγορείται το Βατοπαίδι, όταν στον όρο "Αγιορείτικη μουσική" , υπάγονται διάφορε μουσικές σχολές, όπως οι Καρεώτες, οι Δανιηλαίοι, ο π. Δοσίθεος, ο π. Παντελεήμωνας Κάρτσωνας. Δεν νομίζω να είναι όλοι αυτοί το ίδιο. Και ο μακαριστός Κάρτσωνας ενώ ήταν δεινός εκτελεστής, δεν έχαιρε την ίδια εκτίμηση από όλους τους αγιορείτες.
Με τον όρο αγιορείτικη μουσική εννοούμε την προσευχητική μουσική και με τον όρο ύφος, εννοούμαι το ύφος το οποίο εκφράζεται μέσω της προσευχητικής αυτής διάθεσης. Έτσι πρέπει να κρίνονται όλοι οι αγιορείτες
Ευχαριστώ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
...
View attachment 11803
Υ.Γ. Ας πάψει η φασαρία "έτσι ο ένας και έτσι ο άλλος".
Πιστεύω ότι το 95% των ασχολούμενων με το "έτσι ο ένας και έτσι ο άλλος" έχουν μαύρα μεσάνυκτα από μουσική και απλά διάλεξαν σαν χόμπυ το κουτσομπολιό.
Δεν απευθύνομαι βεβαίως προσωπικά σε κανέναν αλλά σε όλους μαζί τους υπό την φωτογραφία περιγραφόμενους.

Αγαπητε Ευθυμη
1ον : Αν ο Καραγκιοζης (που εχεις σε φωτο) ακουγε την ''φασαρια'' θα αναφωνουσε : ''Ε ρε γλεντιααα'' .
2ον : Παντως το γνωριζω μουσικη δεν σημαινει απαραιτητως οτι ξερω και να ψαλλω (και βεβαια δεν εννοω κανενα φιλο , απλα το αναφερω ως γενικη παρατηρηση) .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λάμπρος Λιασής;32727 said:
Οι πατέρες στην Μονή Βατοπαιδίου διδάκτηκαν από τον Κωνσταντίνο Αγγελίδη. Μπορεί στις πρώτες τους ηχογραφήσεις να ήταν υπερβολικοί σε θέματα έλξεων και αναλύσεων, αλλά σιγα -σιγά ωρίμασαν με τα χρόνια. Ας ακούσουν οι ενδιαφερόμενοι τα τελευταία cd τη Θεία Λειτουργία, καθώς και τα cd της Μεγάλης Τρίτης και της Μεγάλης Πέμπτης και κυρίως τους καλοφωνικούς ειρμούς. Μην ξεχνάτε ότι ψάλλουν συνέχεια ακούγουντας τους άλλους αγιορείτες ψάλτες στις πανηγύρεις. Θα ανεβάσω κάποιες δικές μου ηχογραφήσεις από τη Μεγάλη Εβδομάδα παρελθόντων ετών, εντός των επόμενων ημερών.
Είναι μία μονή που προσπαθεί να διδάξει όλους τους πατέρες της Βυζαντινή Μουσική και αυτό είναι πολύ θετικό. Μια φορά που μιλούσα με το γέροντα π. Εφραίμ μου είπε: "Λάμπρο, είναι μοναχοί. Η δουλειά τους είναι να προσεύχονται και να ψάλλουν, όλοι τους"
Επίσης μία φορά που ψάρευα ηχογραφήσεις από το αρχείο, ο π. Μάξιμος που ήμασταν μαζί, μου είπε: "Οι νέοι μοναχοί που ακόμα δεν τελείωσαν τα μαθήματα βυζαντινής μουσικής, δεν έχουν ευλογία από το γέροντα ν δανείζονται και να ακούν κασέττες με βυζαντινή μουσική από ψάλτες, πλην των αγιορειτών"
Υπάρχουν κάποιοι πιο έμπειροι μουσικώς μοναχοί, οι οποίοι έχουν ο καθένας τους μαθητές του.
Από όλα τα πιο πάνω, βλέπετε ότι ακολουθούνται όλοι οι τρόποι της αγιορείτικης παράδοσης για να διδάσκεται πλέον η μουσική στη μονή.
Στο κάτω, κάτω γιατί κατηγορείται το Βατοπαίδι, όταν στον όρο "Αγιορείτικη μουσική" , υπάγονται διάφορε μουσικές σχολές, όπως οι Καρεώτες, οι Δανιηλαίοι, ο π. Δοσίθεος, ο π. Παντελεήμωνας Κάρτσωνας. Δεν νομίζω να είναι όλοι αυτοί το ίδιο. Και ο μακαριστός Κάρτσωνας ενώ ήταν δεινός εκτελεστής, δεν έχαιρε την ίδια εκτίμηση από όλους τους αγιορείτες.
Με τον όρο αγιορείτικη μουσική εννοούμε την προσευχητική μουσική και με τον όρο ύφος, εννοούμαι το ύφος το οποίο εκφράζεται μέσω της προσευχητικής αυτής διάθεσης. Έτσι πρέπει να κρίνονται όλοι οι αγιορείτες
Ευχαριστώ

Αρκετοί εδώ μέσα γνωρίζουν τους δεσμούς μου με το άγιον Όρος, αλλά θα μου επιτρέψεις, αγαπητέ, να κάνω δυο (φυσιολογικές) ερωτήσεις

α) ο πρώτος χοράρχης στο Βατοπέδι, διαφέρει από τον νυν στις έλξεις, στην ωριμότητα, στο ύφος; Όπως το έχεις γράψει μιλάς για ανωριμότητα. Πρόσεχε!


β) αντιλαμβάνεσαι τί είναι Καρεώτικο, Σμυρνιώτικο, Καβαλιώτικο, της ερήμου ύφος; Ξέρεις πού υπάρχουν και πώς τέτοιες σχολές;

Συμπάθα με,
Δ.

ΥΓ Φοβούμαι ότι διακρίνω μουσικό ( μουσικολογικός δεν μπορεί να είναι) συγκρητισμό, που οδηγεί σε αυθαιρεσίες, παραποιήσεις, και επονείδιστη αλλοτριότητα.
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Αρκετοί εδώ μέσα γνωρίζουν τους δεσμούς μου με το άγιον Όρος, αλλά θα μου επιτρέψεις, αγαπητέ, να κάνω δυο (φυσιολογικές) ερωτήσεις

α) ο πρώτος χοράρχης στο Βατοπέδι, διαφέρει από τον νυν στις έλξεις, στην ωριμότητα, στο ύφος; Όπως το έχεις γράψει μιλάς για ανωριμότητα. Πρόσεχε!


β) αντιλαμβάνεσαι τί είναι Καρεώτικο, Σμυρνιώτικο, Καβαλιώτικο, της ερήμου ύφος; Ξέρεις πού υπάρχουν και πώς τέτοιες σχολές;

Συμπάθα με,
Δ.

Για το α) μιλάω για μουσική ωριμότητα. Φαντάζομαι ότι και εσείς δεν ψάλλετε ακριβώς το ίδιο, με όταν ξεκινήσατε τη μουσική :). Η ηχογράφηση των Χριστουγέννων το 1996, έγινε από χορό 10-15 πατέρων, με 2-3 χρόνια εντατική διδασκαλία μουσικής και φυσικά με ότι ήξεραν πριν πάνε στο Όρος σαν μοναχοί (κάποιοι έμαθαν από τον π. Παντελεήμονα Κάρτσωνα, κάποιοι από τους μεγάλους δασκάλους της Θεσσαλονίκης κτλ). Οι τελευταίες ηχογραφήσεις έγιναν από χορό πλέον των 30 πατέρων, οι οποίοι "ζυμώθηκαν μουσικά" και από τη συναναστροφή τους όλα αυτά τα χρόνια με τους λοιπούς αγιορείτες ψάλτες. Δεν νομιζω να είναι είπα κάτι κακό?

Για το β) δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Το διευκρινίζεις σε παρακαλώ?
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Τι εγινε βρε παιδιά...είδα φασαρία στο "σπίτι μου" και λεω κατι σοβαρο εχουν να μας πουν....αλλα μπα επεσα έξω πάλι....δεν πατε πουθενα αλλού να παίξετε??
Πλάκα κάνω ε??

Όσο για την κουβέντα ...την Τετάρτη εχουμε του Ευαγγελισμού...σας περιμένω όλους στην Φιλοθέου να πανυγηρίσωμεν....

τι?? εκτός θέματος είμαι??? ε δεν πειράζει.. ποιός είναι εντός δηλ??:p:p:p
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Αθωνίτης;32733 said:
Τι εγινε βρε παιδιά...είδα φασαρία στο "σπίτι μου" και λεω κατι σοβαρο εχουν να μας πουν....αλλα μπα επεσα έξω πάλι....δεν πατε πουθενα αλλού να παίξετε??
Πλάκα κάνω ε??

Όσο για την κουβέντα ...την Τετάρτη εχουμε του Ευαγγελισμού...σας περιμένω όλους στην Φιλοθέου να πανυγηρίσωμεν....

τι?? εκτός θέματος είμαι??? ε δεν πειράζει.. ποιός είναι εντός δηλ??:p:p:p

Δόξα τω Θεώ, εμφανίστηκες πάτερ μου?
έτσι λέω και γω, να πάμε κάπου αλλού να παίξουμε.
Παρακαλώ όλους να αφήσουν αυτό το χώρο για να ανεβάζουμε ηχογραφήσεις από το Όρος και να αναπαυόμαστε πνευματικά.
Γιατί τα σχόλια, όσο καλοπροαίρετα και να γίνονται δεν μπορούν να μεταδόσουν τα συναισθήματα όλων αυτών που έχουν ζήσει το Όρος, έστω και ελάχιστα.
Και ότι και να λέγετε, στο Όρος και στο Βατοπέδι έχω ζήσει έγω και πολλοί άλλοι, ότι πιο πνευματικό βίωμα ένιωσε η ανθρώπινη ύπαρξή μας.
Για του λόγου το αληθές ανέβασα το εξής
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=32734&postcount=17
Ι.Μ.Μ Βατοπεδίου 1999
 
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Δόξα τω Θεώ, εμφανίστηκες πάτερ μου?
έτσι λέω και γω, να πάμε κάπου αλλού να παίξουμε.
Παρακαλώ όλους να αφήσουν αυτό το χώρο για να ανεβάζουμε ηχογραφήσεις από το Όρος και να αναπαυόμαστε πνευματικά.
Γιατί τα σχόλια, όσο καλοπροαίρετα και να γίνονται δεν μπορούν να μεταδόσουν τα συναισθήματα όλων αυτών που έχουν ζήσει το Όρος, έστω και ελάχιστα.
Και ότι και να λέγετε, στο Όρος και στο Βατοπέδι έχω ζήσει έγω και πολλοί άλλοι, ότι πιο πνευματικό βίωμα ένιωσε η ανθρώπινη ύπαρξή μας.
Για του λόγου το αληθές ανέβασα το εξής
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=32734&postcount=17
Ι.Μ.Μ Βατοπεδίου 1999

Ειπα να εμφανιστώ λίγο βρε Λαμπρο....
...δεν βοηθαει σε τιποτα η οποιαδήποτε αντιπαράθεση μόνο θόρυβος γίνετε...
Μην βάζετε στο μικροσκόπιο τον οποιονδήποτε μοναχό ή λαικό...ας βάλουμε τον εαυτό μας... εκει να δεις γλέντιααααα....:D:D:D
Και να θυμάστε οτι απο όλους να παίρνουμε τα καλά, τα υπόλοιπα ας τα αφήνουμε...θα ρθει ο καιρός που θα τα δούν οι ίδιοι και θα κανονίσουν...

Αααα και εννοείτε οτι πανύγηρι εχει και το Βατοπαίδι, απλα επειδη τα Καρακαλάκια θα ναι στην Φιλοθέου με τους παππούδες δεξια...έκανα την πρόσκληση...χεχε
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ειπα να εμφανιστώ λίγο βρε Λαμπρο....
...δεν βοηθαει σε τιποτα η οποιαδήποτε αντιπαράθεση μόνο θόρυβος γίνετε...
Μην βάζετε στο μικροσκόπιο τον οποιονδήποτε μοναχό ή λαικό...ας βάλουμε τον εαυτό μας... εκει να δεις γλέντιααααα....:D:D:D
Και να θυμάστε οτι απο όλους να παίρνουμε τα καλά, τα υπόλοιπα ας τα αφήνουμε...θα ρθει ο καιρός που θα τα δούν οι ίδιοι και θα κανονίσουν...

Αααα και εννοείτε οτι πανύγηρι εχει και το Βατοπαίδι, απλα επειδη τα Καρακαλάκια θα ναι στην Φιλοθέου με τους παππούδες δεξια...έκανα την πρόσκληση...χεχε

Αχ πάτερ μου, μη ξύνεις πληγές. Όσο ήμουν φοιτητής, τιμούσα αυτή την πανήγυρη στο Όρος, όπως και πολλές άλλες. Αθήνα-Ουρανούπολη σερί.
Τώρα κλαψ, κλαψ. Δουλειά και πάλι δουλειά και δεν σε αφήνουν να φύγεις. Δυστυχώς πάσχει ο συνάνθρωπος. Όπως και να έχει ή τη μια τέχνη θα κάνουμε ή την άλλη. Να εύχεστε για μας. Α γραψτε και κάτι να έχουμε να ακούμε!!!!!:p:p
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα μια υποσυζήτηση από άλλο θέμα εδώ. ΝΗΠΑΒΟΥ (και όλοι), οι χαρακτηρισμοί κάθε είδους είναι απαράδεκτοι και παρακαλώ να σταματήσουν. Μπορείτε να εκφράσετε την όποια παρατήρηση ή διαφωνία σας χωρίς να προσβάλετε τους συνομιλητές σας και εκείνους που κατηγορείτε. Ευχαριστώ.
 

ΝΗΠΑΒΟΥ

Χαρίλαος
ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο σχόλιο του αγαπητού Λάμπρου παραπάνω (δεν έμαθα ακόμα να χειρίζομαι καλά τις δυνατότητες του forum...)

Συγγνώμη, δηλαδή αν στη θέση του αγαπητού Αγγελίδη ήταν ο Σακελλαρίδης πχ, πάλι θα μιλάγαμε για αγιορίτεικο ύφος???

Εν τέλει το ύφος έχει να κάνει με τον χώρο και το τόπο των ψαλλόντων (διαμονή=Αγ Όρος) ή με το αν π.χ. αυτό είναι κάτι που γεννήθηκε εκεί ή έγινε με "εξωτερική μετάγγιση" από τον κόσμο?

Εκεί είναι η ένσταση... Και στο κάτω κάτω αν παράδοση δεν είναι κατι που προυπήρχε και μεταφέρθηκε από τους παλαιούς, αλλά παράδοση είναι και ότι "μεταγγίστηκε" έστω και αν δεν έχει καμμιά σχεση με ότι προϋπήρχε, ας δώσουμε νεο ορισμό στην παράδοση.

Και για να τελειώνω: Μια χαρά είναι όλοι και ακούγονται ευχάριστα!
Απλά όταν λέμε Αγιορίτεικη παράδοση να ξέρουμε τι εννοούμε...
 
Last edited:

ΝΗΠΑΒΟΥ

Χαρίλαος
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα μια υποσυζήτηση από άλλο θέμα εδώ. ΝΗΠΑΒΟΥ (και όλοι), οι χαρακτηρισμοί κάθε είδους είναι απαράδεκτοι και παρακαλώ να σταματήσουν. Μπορείτε να εκφράσετε την όποια παρατήρηση ή διαφωνία σας χωρίς να προσβάλετε τους συνομιλητές σας και εκείνους που κατηγορείτε. Ευχαριστώ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... ας δώσουμε νεο ορισμό στην παράδοση.

Δεν χρειάζεται νέος ορισμός. Παράδοση είναι ότι διαμορφώνεται καθημερινά πάνω στη βάση του παλιότερου και η αξία του επαληθεύεται, επίσης καθημερινά, στην πράξη. Αλλιώς η θέση του δεν είναι στη ζωή μας αλλά στο μουσείο.
 
Top