Αγιασμός εντός Θείας Λειτουργίας

Andreask

Νέο μέλος
Είχα υπόψη μου πως ο αγιασμός εντός της θείας Λειτουργίας γίνεται μετά την οπισθάμβωνο ευχή. Σήμερα είδα το εξής παράξενο, να ξεκινά τρισάγιο (για αγιασμό) μετά το «Πρόσχωμεν Τὰ Ἅγια τοῖς Ἁγίοις.»

Θεώρησα πως αυτό είναι μια εντελώς άτοπη πράξη (σε βαθμό που έφυγα από τον ναό).

Αλλά θα ήθελα να μάθω αν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο και απλά εγώ τώρα το είδα..
 

Andreask

Νέο μέλος
Όταν έφυγα έλεγαν τον απόστολο. Φαντάζομαι συνέχισαν κανονικά με ευαγγέλιο και αγιασμό και μετά ακολούθησε το «μετά φόβου…»
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ὅταν συνάπτεται στὸν ὄρθρο ἢ τὴ λειτουργία, ἀρχίζει ἀπὸ τὸ «Νῦν ἐπέστη ὁ καιρὸς...»

(Ἰ. Φουντούλη Ἀκολουθία τοῦ μικροῦ ἁγιασμοῦ 1978 σ. 14). Βλ. καὶ Dmitrievskij τ. 2 σ. 1051, τ. 3 σ. 417.

«Γίνεται δὲ μετὰ τὴν ἔναρξιν τῆς λειτουργίας...ἐν τῷ νάρθηκι ἢ καὶ ἑτέρῳ μέρει τῆς ἐκκλησίας φιάλης οὕσης ἢ λεκανίου...καὶ μετὰ τὸ τέλος τοῦ ἁγιασμοῦ γίνεται ἡ εἴσοδος» (Dmitrievskij τ. 2 σ. 1051).

Δηλαδὴ «Εὐλογημένη ἡ βασιλεία, Νῦν ἐπέστη ὁ καιρὸς...Νεῦσον παρακλήσεσιν, εἴσοδος».
 

Andreask

Νέο μέλος
Ἔχω δεῖ καί μνημόσυνο... :mad:
Ο Θεός να μας ελεήσει 🤦‍♂️. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω και θλίβομαι.

ΥΓ: Αυτό με μνημόσυνα δεν το έχω δει και ούτε νομίζω να δω ποτέ. Εδώ στην Κύπρο όλα και αν τα κάνουμε λάθος, τα μνημόσυνα θα τα κάνουμε σωστά. Είναι η πιο ιερή λατρευτική πράξη για την κυπριακή κοινωνία 😂. Για πολλούς είναι και ο μοναδικός λόγος εκκλησιασμού.
 
Top