Αγαπημένες μουσικές θέσεις, από διάφορους ερμηνευτές μας.

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σίγουρα θα έχουμε ακουσει,κυρίως απο τους μεγάλους (ή μη γνωστούς) Πρωτοψαλτες μας,διαφορες μουσικες θεσεις μεσα στα μελη που κατα καιρους εψαλλαν, ή αλλοι,ψαλλουν ακόμα, που μας ''χτύπησαν'' ομορφα στο αυτι, ή που μας συγκινησαν...

(Αν κρινουν οι συντονιστες οτι το θεμα δεν ωφελει, ή οτι υπαρχει αναλογο στο forum,ας το διαγραψουν...)

Eυχαριστω!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Σίγουρα θα έχουμε ακουσει,κυρίως απο τους μεγάλους (ή μη γνωστούς) Πρωτοψαλτες μας,διαφορες μουσικες θεσεις μεσα στα μελη που κατα καιρους εψαλλαν, ή αλλοι,ψαλλουν ακόμα, που μας ''χτύπησαν'' ομορφα στο αυτι, ή που μας συγκινησαν...

(Αν κρινουν οι συντονιστες οτι το θεμα δεν ωφελει, ή οτι υπαρχει αναλογο στο forum,ας το διαγραψουν...)

Eυχαριστω!

Αφού ανοίξατε αυτό το θέμα, εσείς ο ίδιος, δεν έχετε κάτι να αναρτήσετε, κάποια μουσική θέση που σας χτύπησε όμορφα στο αυτί ή που σας συγκίνησε;:confused:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αφού ανοίξατε αυτό το θέμα, εσείς ο ίδιος, δεν έχετε κάτι να αναρτήσετε, κάποια μουσική θέση που σας χτύπησε όμορφα στο αυτί ή που σας συγκίνησε;:confused:

Ειμαι σε σημειο,που δεν μπορω να ανεβασω αυτα που θελω,ομως βρηκα κατι προχειρο.
Στην ηχογραφηση,ψαλλει ο αειμνηστος Μ. Χατζημαρκος.Η θεση που κανει στο ''Μυστηριον ξενον ορω και παραδοξον'' μπορει να ειναι πολυ απλη,ομως,οταν την πρωτοακουσα μικρο παιδι,μου εκανε ''κλικ'',που λεμε...
Συντομα θα επιστρεψω με περισσοτερα ακουσματα...:)
 

Attachments

  • Μεγάλυνον ψυχή μου...Μυστήριον ξένον.MP3
    5.8 MB · Views: 221

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Αυτό το μοναδικό μουσικό του Α.Καραμάνη , μου είναι συνέχεια στο αυτί.

Αυτό το :

ἀλλὰ ἀναβαίνω πρὸς τὸν Πατέρα μου, καὶ Πατέρα ὑμῶν, καὶ Θεόν μου, καὶ Θεὸν ὑμῶν· καὶ συνανυψῶ ὑμᾶς εἰς τὴν ἄνω Ἱερουσαλήμ, ἐν τῇ Βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν.

Από την Αγία και Μεγάλη Εβδομάς .
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Προκειμένου να παρουσιαστεί άρτιο μουσικό σύνολο, οι Βυζαντινές χορωδίες, τηρούν "με ιερή ευλάβεια' τα περισσότερα χαρακτηριστικά των μαθημάτων της Ε.Β.Μ., σε αντίθεση με τις μονοδιακές εκτελέσεις, που πολλές φορές ξεφεύγουν............................................................................
1. Δείγματα από "τους Καλοφωνάρηδες" άψογων, κατά τη γνώμη μου, εκτελέσεων, που προσεγγίζουν την "αρχαίαν δύναμιν" της μουσικής μας!
2. "Τήν χεῖρα σου τήν ἁψαμένην τήν ἀκήρατον κορυφήν τοῦ Δεσπότου...". Ψάλλει, η Πανεπιστημιακή Βυζαντινή χορωδία υπό τη διεύθυνση του καθηγητή κ. Αντ. Αλυγιζάκη.
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αυτό το μοναδικό μουσικό του Α.Καραμάνη , μου είναι συνέχεια στο αυτί.

Αυτό το :

ἀλλὰ ἀναβαίνω πρὸς τὸν Πατέρα μου, καὶ Πατέρα ὑμῶν, καὶ Θεόν μου, καὶ Θεὸν ὑμῶν· καὶ συνανυψῶ ὑμᾶς εἰς τὴν ἄνω Ἱερουσαλήμ, ἐν τῇ Βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν.

Από την Αγία και Μεγάλη Εβδομάς .

Ω,ναι!!!!!
 

kmironakis

π. Ευστάθιος
Υπάρχουν πολλές αξιόλογες θέσεις αλλά μια ξεχωρίζει από όλες είναι εδώ

View attachment ΜΕΓΑΛΥΝΑΡΙΑ ΥΠΑΠΑΝΤΗΣ ΗΧΟΣ Γ΄ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ 1973.mp3

Ὃλοι οἱ ἄνω λειτουργοί, τρόμῳ λιτανεύουσι, κάτω νῦν ὁ Συμεών, ἀγκαλίζεται χερσί.

Στη θέση "τρόμω" (3:21) και μετά κατεβάζει στο "κάτω", κάθε φορά που το ακούω ανατριχιάζω!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!

Πατερ μου,με προλαβατε! Αυτες τις ηχογραφησεις ετοιμαζα να ανεβασω!
Τις συγκεκριμενες,τις ακουω απο μικρο παιδι και ηχουν στα αυτια μου σαν ονειρο...

Να λοιπον που υπαρχουν και μουσικες θεσεις,οι οποιες μας εχουν κανει,ναι μεν εντυπωση,αλλα συμβαινει να εχουν κοινο αντικτυπο!
Δηλ. να εχουν κανει το ''κλικ'' σε περισσοτερους συναδελφους,απο εναν....:wink:

Προσωπικα,βρισκω,πολυ σημαντικη αυτη την περιπτωση.

1.Στο 6:05 Το ''Πασαν...'' Κ. Δασκαλουδης. Ηχογραφηση που και αυτη ακουσα για πρωτη φορα,στα παιδικα μου χρονια.
 

Attachments

  • 06 XEROYBIKO HXOS A'.mp3
    6.9 MB · Views: 122
Όχι μουσικές θέσεις , αλλά εκτελέσεις .
Μου έρχονται στο μυαλό , όπως τις άκουσα και έμειναν χαραγμένες στο μυαλό μου , ως σημείο αναφοράς (έτσι πρόχειρα) οι κάτωθι εκτελέσεις (γνωστές οι περισσότερες).
1. Οι καλοφωνικοί ειρμοί "Έφριξε γη " Π.Χαλάτζογλου και "Πάσαν την ελπίδα μου" Μπερεκέτη , από τον αείμνηστο Αθ.Καραμάνη.
2.Από τον πολυέλαιο "Δούλοι Κύριον " , το δοξαστικό τριαδικό "Η υπεράρχιος" , το τροπάριο της Κασσιανής και το αργό Ιδού ο Νυμφίος από τον Άρχοντα Θρ.Στανίτσα.
3. Το δοξαστικό των αίνων του όρθρου της Μ.Τετάρτης "Η αμαρτωλός" από τον Χαρίλαο Ταλιαδώρο.
4. Χερουβικό άγια Τριανταφύλλου Γεωργιάδη από τον Χρύσανθο.
5. Η μοναδική ερμηνεία του δύναμις του Κορώνη από τον Αθ.Παναγιωτίδη και η ανεπανάληπτη απαγγελία Αποστόλου.
6. Κεκραγάριο Ιακώβου σε άγια και πλ β από τον Μαν. Χατζημάρκο.
7. Ειρμοί των κανόνων από τον μακαριστό Νικ. Βαλληνδρά και Ματθαίο Τσαμκιράνη.
8. Τα μέγιστα Ανοιξαντάρια από τον κυρ. Γιάννη Χασανίδη.
Αυτά προς το παρών..
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος κ Μεγάλη Εβδομάδα του έτους 1970
http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=47289&d=1302722805
στην απίστευτη χορωδιακή απόδοση του Τροπαρίου της Κασσιανής,
με τον ρυθμό που απαιτεί το εν λόγω Δοξαστικό.
Ιδιαίτερη μνεία στο "Και νυν" κ στην θέση της κατάληξης "των αιώνων"
όπου έχουμε μια απίστευτη απλή θέση (αναδίπλωση) μέγιστης σύλληψης
σε ήχο πλ δ.
Επαναλαμβάνεται κ σε άλλα σημεία όπως : "ενταφιασμού κομίζει",
"της θαλάσσης το...", "τη αφάτω σου" κ αλλού.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Yποψην,οτι το θεμα μας ειναι οι μουσικες θεσεις και οχι οι ερμηνειες,ολοκληρωμενων μαθηματων...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πολυαγαπημένο μέλος Τὸν ἥλιον κρύψαντα Γερμανοῦ. Ποτὲ δὲν τὸ χορταίνω, ποτὲ δὲν τὸ βαριέμαι εἴτε παραλλαγὴ εἴτε μέλος.

Ίδιαίτερα οἱ θέσεις μὲ τὸν ἐναρμόνιο ΖΩ τοῦτον τὸν ξένον καὶ θανατοῦσι ξεχωρίζουν.
 

Attachments

  • GKM_009_Pandekti_Vol_01_1850_0348.png
    GKM_009_Pandekti_Vol_01_1850_0348.png
    191.8 KB · Views: 71
  • GKM_009_Pandekti_Vol_01_1850_0349.png
    GKM_009_Pandekti_Vol_01_1850_0349.png
    189.9 KB · Views: 43
Ανέβη ο Ιησούς. Δοξαστικό Παραλύτου Σάββατο εσπέρας.

Η εξής θέση, μάλλον φράση, με λίγο ελευθερία στον χρόνο αλλά και στο μουσικό κείμενο. Και μετά η αλλαγή κλίματος με το "αλλ' ο ιατρός..." και εν τέλη με το "άρον σου τον κράβατον και περιπάτει". Απ τις αγαπημένες μου.
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    53.9 KB · Views: 55
  • 2.JPG
    2.JPG
    53.2 KB · Views: 49

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Ανέβη ο Ιησούς. Δοξαστικό Παραλύτου Σάββατο εσπέρας.

Η εξής θέση, μάλλον φράση, με λίγο ελευθερία στον χρόνο αλλά και στο μουσικό κείμενο. Και μετά η αλλαγή κλίματος με το "αλλ' ο ιατρός..." και εν τέλη με το "άρον σου τον κράβατον και περιπάτει". Απ τις αγαπημένες μου.

To παρον κειμενο, απο ποιο βιβλιο ειναι??
Οσον αφορα το παραπανω, με προλαβατε, καθως και εγω το ιδιο μου αρεσει!
Στην αντιστοιχη ηχογραφηση που υπαρχει, και ψαλλει ο Θρ. Στανιτσας, απλα σε εκεινο το σημειο ειναι ανατριχιαστικος!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
To παρον κειμενο, απο ποιο βιβλιο ειναι??
Οσον αφορα το παραπανω, με προλαβατε, καθως και εγω το ιδιο μου αρεσει!
Στην αντιστοιχη ηχογραφηση που υπαρχει, και ψαλλει ο Θρ. Στανιτσας, απλα σε εκεινο το σημειο ειναι ανατριχιαστικος!

Το ηχητικο μερος,μηπως υπαρχει;
 
Top