Αγία Τριάδα Πειραιώς-Δ' Στάση Χαιρετισμών

tb---

τσοπάνης
Περιστασιακά βρέθηκα την Παρασκευή το απογευμα στην Αγία Τριάδα Πειραιώς ( Μητρόπολη Πειραιά), είχα και το μασίνι μαζί , οπότε ιδού το πρώτο μέρος. Έχασα λίγο στην αρχή...
 

Attachments

  • Αγία Τριάδα Πειραιά-Δ' Στάση Χαιρετισμών-Α' Μέρος.mp3
    13.9 MB · Views: 116

tb---

τσοπάνης
άντε τωρα μετά εσύ να ακουσεις τον Πρίγγο απο το κρεβάτι του Ευαγγελισμού,

Περαστικά μας κύριοι, σταματήστε την φαγομάρα και πιάστε μπας και σωθεί τίποτις...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ακόμη και στο κρεβάτι του Ευαγγελισμού ο Άρχων είχε μεγαλοπρέπεια στο ψάλσιμό του! Και λιτότητα, και σοβαρότητα! Αν δεν μπορείτε και δεν ξέρετε πώς να εκτιμήσετε το περιεχόμενο των ηχογραφήσεων αυτών πραγματικά λυπάμαι! Και κυρίως όταν βλέπω να αντιπαραθέτετε σε αυτές δύο μέτριους ψάλτες της σειράς!

ΥΓ: Δεν έχει νόημα να απαντήσετε γιατί δεν θέλω να μαλώσουμε. Απλά, δεν πιστεύω να περιμένατε να μείνει αναπάντητη η αναφορά σας στον Πρίγγο!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
άντε τωρα μετά εσύ να ακουσεις τον Πρίγγο απο το κρεβάτι του Ευαγγελισμού,
Περαστικά μας κύριοι, σταματήστε την φαγομάρα και πιάστε μπας και σωθεί τίποτις...

Πού "κολλάει" η αναφορά στον κλινήρη Πρίγγο ; Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο σαφής στο συλλογισμό σας ; Ευχαριστώ.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Απλά εννοούσα ότι ασφαλώς ουδεμία σχέση εχουν οι ηχογραφήσεις αυτές με τα των παλαιοτέρων, πόσο μάλλον των Πατριαρχικών, και επειδή πρόσφατες ήταν αυτές του Πρίγγου στον Ευαγγελισμο που ανέβηκαν στο φόρουμ για αυτό και το ανέφερα.

Απλή καταγραφή των ακουσμάτων έκαμα ,που μάλιστα υπηρετούν και μητροπολητικό ναό , με ότι και αν αυτό συνεπάγεται κάτι.
Περισσότερο δηλαδή για προβληματισμό.

Ασφαλώς και οι ηχογραφήσεις των Πατριαρχικών αποτελούν πρότυπα και σας ευχαριστώ που τις μοιράζεστε με μας.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός αυτήν την φορά~
 

asma

Αντώνης Φάνης
Αγαπητέ κ. Ιωάννη Μπουλμπουτζή, θεωρείτε πως ο Αθαν. Πέττας είναι μέτριος ψάλτης της σειράς; Τί να πω...; Δικαίωμά σας βέβαια να νομίζετε ότι θέλετε...
 

Attachments

  • Άξιον εστίν (Παπανικολάου πλ. Δ).mp3
    3.8 MB · Views: 16

tb---

τσοπάνης
Μία απλή παρατήρηση μόνον.

Το εν λόγω θέμα εντάσσεται στον τομέα " Ακολουθίες " και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπιστεί.

Προσωπικά από την εν λόγω ακολουθία δεν ωφελήθηκα καθόλου, και δεν ομιλώ για τα μουσικά θέματα αλλά για το σύνολο της ακολουθίας.

Περισσότερο με ωφέλησαν οι ηχογραφίσεις του Πρίγγου , όπου είναι έντονα τα στοιχεία του κειμένου, της μουσικής ερμηνίας των ύμνων εννοώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συγγνώμη, τότε, για την παρανόηση των λεγομένων σας!

Ο Αθανάσιος Πέττας σίγουρα δεν είναι ψάλτης της σειράς. Η αλήθεια είναι πως το υποψιάστηκα, παρ' ότι δεν δηλώνεται. Δεν ξέρω αν ισχύει, πάντως μου ακούγονται πολύ καθαρά συγκερασμένα τα διαστήματά του, πολύ εντονότερα από άλλους ψάλτες, και αυτό το παρατηρώ κάθε φορά που τον ακούω. Υποψιάστηκα, λοιπόν, πως θα πρόκειται, αν όχι για τον ίδιο, για κάποιον μαθητή του. Έχει πολλά σημεία που δεν μου αρέσουν, όπως κάποιοι έντονοι χρωματισμοί και κάποια σταματήματα του χρόνου. Για να μην παρεξηγηθώ, όμως, σας λέω πως η παραπάνω σύγκριση γίνεται με τους μεγάλους δασκάλους και πως ο Πέττας μου αρέσει πάρα πολύ στα νιάτα του.
 
Top