Αβραμίδης Σάββας

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
θεωρούσε τον εαυτό του ΄΄φλούδια..΄΄
Κάτι τέτοια ακούω και μετά λέω να παρατήσω τα ψαλτικά... Άμα δαύτος θεωρούσε τον εαυτό του "φλούδια", εμείς τι πρέπει να λογαριάζουμε τους δικούς μας;;;; Κουκούτσια; Κουκουτσόφλουδα;:eek::eek::eek:
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς ...δεν ξέρω πολλά για τον κυρ.Σάββα...ξέρω οτι ήταν Κωνσταντινοπολίτης και τον φωνάζανε μάλιστα
στην Πόλη ΄΄κιουτσουκ Ιάκωβο΄΄...δηλ:μικρό Ιάκωβο...(Ναυπλιώτη)..
έψαλλε κάπου στο Φάληρο σε μια μικρή εκκλησία..(..Ταξιάρχες..)..
θεωρούσε τον εαυτό του ΄΄φλούδια..΄΄
Πέθανε νομίζω στο τέλος της 10ετίας του 80( όπως όλοι οι μεγάλοι...) και τις λιγοστές ηχογραφήσεις του
τις έχω από ένα φίλο που μέμαθε πολλά για τη μουσική μας ..(..έχουμε να επικοινωνήσουμε χρόνια...)
Ίσως στοΣ.Κωνσταντινοπολιτών ξέρουν περισσότερα....

Ήταν ο πρόχειρος αντικαταστάτης (τοποτηρητής) όπως τον ονομάζουν στο Πατριαρχείο όταν εκοιμήθη ο Νικολαίδης.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από το cmkon.org (αρχείο άρχοντος λαμπαδαρίου Ι. Χαριατίδη) βρήκα αυτή τη φωτογραφία με λεζάντα (δυστυχώς εκείνη που παραπέμπει στο κανονικό μέγεθος δεν υπάρχει).

Ιούνιος 1972 - Βασ. Νικολαϊδης - Ελ. Γεωργιάδης - Σάββας Αβραμίδης - Κουτράς.


Hariatidis_11th.JPG

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε πολύ κ. Γαλάνη για τις ηχογραφήσεις αυτού του αξιόλογου και γλυκύτατου ψάλτη. Επειδή, προφανώς, τα περισσότερα προέρχονται από την ίδια ηχογράφηση, θα μπορούσατε, μήπως, να μας διαφωτίσετε για την κανονική σειρά; Λογικά, όλα τα του πλ. α' είναι της ίδιας ηχογράφησης. Οι καταβασίες "Ανοίξω το στόμα μου", το Εωθινό και η Δύναμις του Στανίτσα είναι επίσης μαζί; Το "Μεθ' ημέρας οκτώ" και η Δοξολογία σε πλ. β' είναι από άλλη ηχογράφηση, μαζί μεταξύ τους; Μπορούμε μήπως να τα χρονολογήσουμε;

Και το σημαντικότερο, έχει κανείς άλλος υλικό με τον κ. Σάββα Αβραμίδη που να μπορεί να το μοιραστεί μαζί μας, εκτός από τον κ. Βαγγέλη που το έκανε ήδη και τον ευχαριστούμε πολύ γι' αυτό;
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Τα περισσότερα είναι από Κυρ.Θωμά Ι.Ν.Ταξιαρχών Π.Φαλήρου 1988 ....ιδου δυο μέλη ακόμα
..ίσως τα τελευταία ...θα κοιτάξω....
 

Attachments

  • ΕΜΟΝ ΜΕΛΟΝ ΧΕΙΡΙ ΣΟΥ.mp3
    1.2 MB · Views: 168
  • Θ΄ΩΔΗ.ΣΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗ....mp3
    3.3 MB · Views: 205

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ήταν ο πρόχειρος αντικαταστάτης (τοποτηρητής) όπως τον ονομάζουν στο Πατριαρχείο όταν εκοιμήθη ο Νικολαίδης.

Υπάρχει κάποια αναφορά για την πληροφορία αυτή; Ευχαριστώ.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Δύο ὕμνους ἐπισυνάπτω ἀπό τόν σπουδαῖο ἀείμνηστο Κωνσταντινουπολίτη πρωτοψάλτη Σάββα Ἀβραμίδη. Τούς ἠχογράφησα ἀπό ραδιοφωνική ἐκπομπή τοῦ 2000 περίπου.
  • Ἐξέδυσάν με... ἧχος πλάγιος τοῦ δευτέρου.
  • Ἐπί ξύλου βλέπουσα... ἦχος δεύτερος.
 

Attachments

  • Εξέδυσάν με...Επί ξύλου βλέπουσα.mp3
    4.4 MB · Views: 154

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δύο ὕμνους ἐπισυνάπτω ἀπό τόν σπουδαῖο ἀείμνηστο Κωνσταντινουπολίτη πρωτοψάλτη Σάββα Ἀβραμίδη. Τούς ἠχογράφησα ἀπό ραδιοφωνική ἐκπομπή τοῦ 2000 περίπου.
  • Ἐξέδυσάν με... ἧχος πλάγιος τοῦ δευτέρου.
  • Ἐπί ξύλου βλέπουσα... ἦχος δεύτερος.
Οι πολύτιμες αυτές ηχογραφήσει του Σάββα Αβραμίδη έχουν αναρτηθεί από χρόνια στη σελίδα http://www.ieropsaltis.com/byz_MegEbd.htm. Αν τις αναρτούσες και χωρίς την αποθορυβοποίηση, Λεωνίδα, θα σου ήμουν ευγνώμων! Όσο να 'ναι, χάνει πολλά με το φίλτρο...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα στο αρχείο μου δύο mp3 με τον Σάββα Αβραμίδη που ψάλλει Κυριακή των Αγ. Πατέρων. Στην «Τιμιωτέραν» αναλαμβάνει δεξιός ο τ. Άρχων Λαμπαδάριος της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Βασίλειος Εμμανουηλίδης, οπότε ο Αβραμίδης ψάλλει τα μέλη του λαμπαδαρίου. Αποσπάσματα της ηχογράφησης αυτής έχουν ήδη ανεβεί. Δυστυχώς, κόβεται στους Αίνους, ώστε δεν γνωρίζω αν και ποια από τα ανεβασμένα μέλη της Θ. Λειτουργίας ανήκουν σε αυτή.

Sabbas Abramidis a.mp3
Sabbas Abramidis b.mp3
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Βρήκα στο αρχείο μου δύο mp3 με τον Σάββα Αβραμίδη που ψάλλει Κυριακή των Αγ. Πατέρων. Στην «Τιμιωτέραν» αναλαμβάνει δεξιός ο τ. Άρχων Λαμπαδάριος της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Βασίλειος Εμμανουηλίδης, οπότε ο Αβραμίδης ψάλλει τα μέλη του λαμπαδαρίου. Αποσπάσματα της ηχογράφησης αυτής έχουν ήδη ανεβεί. Δυστυχώς, κόβεται στους Αίνους.

Ἔκοψα σέ tracks τήν ἐν λόγῳ ἠχογράφηση πού μᾶς προσέφερε ὁ ἀγαπητός Ἰωάννης (ἐκ Θεσσαλονίκης). Προσπάθησα μέ fade in καί fade out νά ὁμαλοποιήσω τίς ἀλλαγές τῶν ὕμνων.
Τέλειοι παραδοσιακοί ψάλτες καί οἱ δύο. Νά γιατί παλαιότερα ὑπῆρχαν πολλοί φιλόμουσοι χριστιανοί. Ἀφοῦ ἄκουγαν τέτοια μεγαθήρια στούς ναούς.
 

Attachments

  • 01 Θεός Κύριος, Τον συνάναρχον, Ο δι ημάς γεννηθείς.mp3
    1.8 MB · Views: 77
  • 02 αναστάσιμα καθίσματα πλαγίου α΄.mp3
    1.8 MB · Views: 54
  • 03 αναστάσιμα ευλογητάρια.mp3
    1.9 MB · Views: 66
  • 04 αναβαθμοί πλαγίου πρώτου.mp3
    1.7 MB · Views: 66
  • 05 κανόνες αναστάσιμος & Αγίων.mp3
    3 MB · Views: 76
  • 06 Ανοίξω το στόμα μου (καταβασίες).mp3
    2.5 MB · Views: 73
  • 07 Πάσα πνοή (εωθινού ευαγγελίου).mp3
    384.1 KB · Views: 55
  • 08 Ν΄ ψαλμός, ήχος α΄ παθητικός.mp3
    3.5 MB · Views: 99
  • 09 Κύριε ελέησον (τριπλά).mp3
    368.6 KB · Views: 49
  • 10 τιμιωτέρα (λέγετος).mp3
    3.6 MB · Views: 70
  • 11 Άπας γηγεν?ς (αργό).mp3
    2 MB · Views: 70
  • 12 Άγιος Κύριος, Δεικνύων ότι άνθρωπος.mp3
    2 MB · Views: 60
  • 13 εξαποστειλάριο Αγίων Πατέρων.mp3
    1.1 MB · Views: 49
  • 14 αίνοι πλαγίου πρώτου.mp3
    9.6 MB · Views: 138
  • 15 προσόμοιο Αγίων Πατέρων.mp3
    1.5 MB · Views: 64

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Πολυ ωραιος ψαλτης! Ειχα μια συζητηση με εναν φιλο και λεγαμε οτι απ ολους τους πρωτοψαλτες ο Αστερης ειναι πιο κοντα στον Ιακωβο. Ακουγοντας τον Αβραμιδη μου ηρθε στο μυαλο ο Αστερης.
 
Top