Ύμνοι της θ. λειτουργίας - ήχος πλ. α΄ (έτος 2010)

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Κύριοι συνάδελφοι καλημέρα! Αύριο Κυριακή και σειρά έχει ο ήχοs πλ.α'.Επισυνάπτω α)Ένα ''ΔΟΞΑ ΣΟΙ ΚΥΡΙΕ...''του Ευαγγελίου,β)ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ σε ήχο πλ.α' και σε μέλοs του Αρχ.πρωτ.τηs Aρχιεπισκοπήs Κων/πόλεωs XΑΡΙΛΑΟΥ ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΥ και γ)τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ και το ''ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ''σε πλ.α'*(ΦΡΥΓΙΟ)του αειμνήστου Μ.Χ'ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ. *(ο ΒΟΥ και ο ΖΩ ''εκτελούνται''πάντοτε με ύφεση).Καλή ακρόαση!ΕΙΠΩΜΕΝ!:)
 

Attachments

  • 15 Δόξα Σοι Κύριε.mp3
    737.9 KB · Views: 40
  • 29 χερουβικό πλ.α΄ Ταλιαδώρου.mp3
    9.3 MB · Views: 66
  • 30 λειτουργικά φρύγιος Χατζηαθανασίου.mp3
    2.5 MB · Views: 54
  • 31 Άξιον εστί φρύγιος Χατζηαθανασίου.mp3
    3.9 MB · Views: 48

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητά μέλη του ψαλτολογίου ανεβάζω το δύναμις του άρχοντος πρωτ.Δημοσθένους Παϊκόπουλου σε ήχο πλ.α' φρύγιο.
Η παρούσα σύνθεση,είναι επί τη βάση των λειτουργικών και του '' Άξιον εστίν '' του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου.Το ψάλλω από χειρόγραφο κείμενο του άρχοντα.Η σύνθεση αυτή,δεν υπάρχει μέσα στην Θ.λειτουργία που έχει εκδόσει(Πανδέκτη τόμος Γ').
Χαίρετε εν Κυρίω.
 

Attachments

  • Δύναμις σε πλ.α΄ φρύγιο.mp3
    3.6 MB · Views: 62
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Ένα ακόμη ''Αξιον εστίν'' παλαιότερης ηχογράφησης στον Ι.Ν.Αγίου Δημήτριου Αγρινίου.Το μέλος είναι του Νεοχωρίτη.Το παρόν το ψάλλω από χειρόγραφο του αειμνήστου Κων/νου Ντούζγου(ίσως τα καλύτερα χειρόγραφα με πένα, που κυκλοφορούν Β.Μουσικής).
ΥΓ.Δεν έχω:eek: το σκάνερ να σας ανεβάσω να δέιτε ένα μάθημα χειρόγραφο.
ΥΓ.Καλή εβδομάδα και καλή Τεσσαρακοστή.
Είπωμεν!:wink:
 

Attachments

  • 32 Άξιον εστίν πλ.α΄ Νεοχωρίτου.mp3
    4 MB · Views: 36

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Ένα ακόμη ''Αξιον εστίν'' παλαιότερης ηχογράφησης στον Ι.Ν.Αγίου Δημήτριου Αγρινίου.Το μέλος είναι του Νεοχωρίτη.Το παρόν το ψάλλω από χειρόγραφο του αειμνήστου Κων/νου Ντούζγου(ίσως τα καλύτερα χειρόγραφα με πένα, που κυκλοφορούν Β.Μουσικής).
ΥΓ.Δεν έχω:eek: το σκάνερ να σας ανεβάσω να δέιτε ένα μάθημα χειρόγραφο.
ΥΓ.Καλή εβδομάδα και καλή Τεσσαρακοστή.
Είπωμεν!:wink:

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

Κοιτάζοντας σήμερα στην Θ.Λειτουργία του Άρχοντος α'ψάλτου Αθανασίου Πέττα, είδα ότι το εν λόγω Άξιον εστίν..είναι του Δ.Τσίτσου(πρωτοψάλτου εκ Κων/λεως) με τίτλο πλ.α' Φθορικός.

Το είχα ψάλλει στην ανωτέρω ηχογράφηση από χειρόγραφο του αειμνήστου Κ.Ντούζγου(με μερική-διασκευή) χωρίς να αναφέρεται το όνομα του συνθέτη.

Όταν το πρωτοέψαλλα ήρθε στο αναλόγιο ένας καλός μου φίλος ιεροψάλτης και μου είπε ότι το συγκεκρίμένο Αξιον εστίν.. είναι του Νεοχωρίτη και έτσι στην επεξεργασία σε μορφή mp3 το πέρασα με τίτλο ως του Νεοχωρίτη.


Είπωμεν!
 
Top