Ύμνοι από 5-6-7 και 8 Ιανουαρίου

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Παραθέτω στην αγάπη σας ορισμένους ύμνους από τον εσπερινό και τον όρθρο της εορτής των Θεοφανείων, από τον όρθρο και τη θ. Λειτουργία της 7ης Ιανουαρίου καθώς και από τη σημερινή Κυριακή. Εύχομαι καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους!:)

1.Τον φωτισμόν ημών (05.01)
2.-3.Πάσα πνοή-φως εκ φωτός (06.01)
4.Εξαποστειλάριον Αγ. Ιωάννου Προδρόμου (07.01)
5.Χερουβικό Κ.Πρίγγου ήχος δ' (07.01)-με ορισμένες διαφοροποιήσεις για λόγους χρόνου
6.Τα της Μαρίας δάκρυα-Παναγιωτίδη (08.01)
7.Χερουβικό Κ.Πρίγγου ήχος πλ.α-καταγραφή Ν. Γιάννου με ορισμένες μικρο-διαφοροποιήσεις από εμένα (08.01)
 

Attachments

  • Τον φωτισμον ημων β'.mp3
    487.7 KB · Views: 12
  • Πασα πνοή ηχος α.mp3
    413.5 KB · Views: 10
  • Φώς εκ φωτος.mp3
    299.3 KB · Views: 16
  • Εξαποστειλαριον Προδρόμου.mp3
    412.3 KB · Views: 8
  • Χερ.αγια Πριγγου.mp3
    3.3 MB · Views: 21
  • Τα της Μαρίας δακρυα(1).mp3
    2 MB · Views: 22
  • Χερουβ.Πρίγγου πλ.α με αλλαγές.mp3
    3.7 MB · Views: 31
Last edited:

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Μια μικρή διορθωσούλα...Οι ύμνοι 2-3 του προηγούμενου μηνύματος είναι από την 7η Ιανουαρίου κι όχι από τις 6.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Χρῆστο, νά εἶσαι γερός καί δυνατός καί νά σέ ἀπολαμβάνουμε πάντα μέ τό γλυκό ψάλσιμό σου. Νομίζω ὅμως ὅτι τό χερουβικό τοῦ Πρίγγου (μέ ἀλλαγές) στόν πλάγιο τοῦ πρώτου ἔπρεπε νά τό πάρεις ἕνα τόνο χαμηλότερα, ὥστε νά ἀκούγεσαι πιό εὐχάριστα, χωρίς νά πιέζεσαι. Ἐπίσης, πῶς γίνεται νά καταλήγει στό ΚΕ, ἀφοῦ εἶναι πλάγιος τοῦ πρώτου;
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Χρῆστο, νά εἶσαι γερός καί δυνατός καί νά σέ ἀπολαμβάνουμε πάντα μέ τό γλυκό ψάλσιμό σου. Νομίζω ὅμως ὅτι τό χερουβικό τοῦ Πρίγγου (μέ ἀλλαγές) στόν πλάγιο τοῦ πρώτου ἔπρεπε νά τό πάρεις ἕνα τόνο χαμηλότερα, ὥστε νά ἀκούγεσαι πιό εὐχάριστα, χωρίς νά πιέζεσαι. Ἐπίσης, πῶς γίνεται νά καταλήγει στό ΚΕ, ἀφοῦ εἶναι πλάγιος τοῦ πρώτου;

Σε ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα για τα καλά σου λόγια! Νομίζω πως το χερουβικό είναι μισή φωνή πάνω αλλά πάλι καλά που δεν ανέβηκε! Στο τέλος είπα να βάλω μια πινελιά από Στανίτσα, ο οποίος στο αργοσύντομο χερουβικό του πλ.α καταλήγει στον ΚΕ, όπως και ο Φωκαέας. Πιστεύω να μην ξέφυγα πολύ.
 
Top