Ύμνοι Χριστουγέννων

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Βρέθηκα σήμερα στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Καλλιθέας Ρεθύμνου και παραθέτω τα στιχηρά του εσπερινού. Ψάλλει δεξιά ο δάσκαλος μου, κ. Αντώνιος Μιχελουδάκης και αριστερά ο γιός του, Αριστείδης Μιχελουδάκης. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
 

Attachments

  • Στιχηρα.mp3
    15.1 MB · Views: 48

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Ακόμα δύο κομματάκια απο το ψαλτήρι του Αγίου Γεωργίου Καλλιθέας.Ψάλλουμε μαζί με τον κύριο Αντώνη ο οποίος μας αφήνει και μόνους σε μερικά σημεία....
 

Attachments

  • ευφραίνεσθε δίκαιοι.mp3
    1.1 MB · Views: 18
  • Αιμα και πυρ-Πέτρου Πελλοπονησίου.mp3
    2.7 MB · Views: 30

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μελωδός;95468 said:
Βρέθηκα σήμερα στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Καλλιθέας Ρεθύμνου και παραθέτω τα στιχηρά του εσπερινού. Ψάλλει δεξιά ο δάσκαλος μου, κ. Αντώνιος Μιχελουδάκης και αριστερά ο γιός του, Αριστείδης Μιχελουδάκης. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ότι ο μαθητής ξεπέρασε το δάσκαλο , αλλά προσωπικά είμαι βέβαιος πως έχει όλα τα προσόντα να το επιτύχει!

Σε κάθε περίπτωση εκτιμώ ότι η συνεισφορά στη διδασκαλία της πατρώας ημών μουσικής του Αντώνη Μιχελουδάκη πρέπει να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, ειδικά σε όσους επιτελούν αυτό το έργο με πενιχρά μέσα και μοναδικό όπλο την αγάπη για την Ψαλτική Τέχνη .

Όταν ακούς 18χρονα παιδιά να ψάλλουν ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ , αισιοδοξείς ότι η εκκλησιαστική μας μουσική έχει όχι μόνο παρελθόν αλλά και παρόν και μέλλον, σε πείσμα όσων(νεοκόπων και μη) επιχειρούν να νοθεύσουν το βυζαντινό ύφος με εξωτερικά ψαλτοτράγουδα δικής τους κατασκευής και άχρονες κανταδο-οπερέτες (στους οποίους αφιερώνονται και τα κάτωθι συνημμένα απο την Κρηπίδα του Φωκαέως).
 

Attachments

  • KrepisPhokaeus 4.jpg
    124.2 KB · Views: 11
  • KrepisPhokaeus 5.jpg
    39.5 KB · Views: 7

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Μελωδέ ευχαριστώ που πάλι με έβγαλες στην σέντρα.....(οχι πως δεν θα το κανα και μόνος-ψώνιο είναι αυτό)

Φίλε φιλόμουσε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και ιδιαιτέρως χαίρομαι που σε θέμα που με αφορά αναρτήθηκε ένα τόσο δυνατό κείμενο.Θέλω μόνο να προσθέσω ότι όσοι έχουν τα χαρίσματα που περιγράφει ο Φωκαέας ,να οπλιστούν και με το θάρρος να λένε την αλήθεια εκεί όπου χρειάζεται με κόσμιο βέβαια τρόπο.

Χθές μαθητές μου επισκέφθηκαν στην Θ.Λειτουργία τον άρχοντα Παϊκόπουλο και έμειναν άναυδοι από την ταπείνωση του.Τους είπε να μην αλλοιώνουν τίποτα από όσα ψάλλουν, σκεπτόμενοι και μόνο το γεγονός ότι ,πρίν από μας, αυτά που λέμε εμείς, τα είπαν οι μεγιστάνες της ψαλτικής και δεν εννοούσε ούτε πολλούς ούτε διάφορους προβεβλημένους.....Πάντα γειά
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Από την χθεσινή Κυριακή Κυριακή προ της Χριστού Γεννήσεως το δοξαστικό.Ψάλλουμε μαζί με τον Αριστείδη.Πάντα γεια και καλά Χριστούγεννα.
 

Attachments

  • των νομικων διδαγματων.mp3
    3.3 MB · Views: 8

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους φίλους εδώ στο ψαλτολόγιο.Ανεβάζω το δοξαστικό των Χριστουγέννων όπως το κατέγραψε φίλος με το κινητό του από το αριστερό ψαλτήρι.Πάντα γεια
 

Attachments

  • οτε καιρος.mp3
    6.6 MB · Views: 10
Last edited:
Top