Ύμνοι Μεγάλης Εβδομάδος

Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Απέσυρα ένα ανάρμοστο μήνυμα και την επακολουθήσασα εκτός θέματος συζήτηση.
 

gili

Νέο μέλος
Φιλε συντονιστη τι το αναρμοστο ειχε το μηνυμα μου ? Πες το μας ευθεως αν εισαι καραικος και φερσου δημοκρατικα . Η βαναυση λογοκρισια δεν ειναι γνωρισμα της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δεν σου απαγόρεψε κανείς να πείς την άποψή σου και τη διαφωνία σου. Αλλά με τον τρόπο που την είπες "ζητούσες" έριδες (όπερ και εγένετο!). Επειδή αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν με λυπηρά αποτελέσματα για το φόρουμ και τα μέλη του ανεξαιρέτως, είμαστε ιδιαίτερα αυστηροί σε αυτό το θέμα. Δές το σχετικό θέμα Ψάλσιμο Σίμωνος Καρά και του Συλλόγου Προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής για διαφορετικές απόψεις επί του θέματος.
 

gili

Νέο μέλος
Αγαπητε Dimitri, Δυστυχως ειδα το κλειστο (γιατι αραγε;) θεμα που μου υπεδειξες , "ψαλσιμο καρα" κ.λ.π . Δεν εχω κατι αλλο να κανω απο το να εκφρασω τον αποτροπιασμο μου για κατι "ψαλτες" και "δασκαλους" που τολμουν να μιλουν κατ αυτον τον τροπο για τα μεγαθηρια της μουσικης μας . Αν σημερα δινεται σε αυτους τους "κυριους" αλλα και σε μενα και σε σενα και σε ολους μας η δυνατοτητα να λεμε 5 κουτσα κυριε ελεησον το οφειλουμε στον ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ στον ΠΡΙΓΓΟ στο ΣΤΑΝΙΤΣΑ ! Οι ανθρωποι αυτοι ηταν γεννημενοι απο την ΜΟΥΣΙΚΗ για την ΜΟΥΣΙΚΗ ! ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΑΥΤΩΝ ! Τιποτε αλλο . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αγαπητε Dimitri, Δυστυχως ειδα το κλειστο (γιατι αραγε;) θεμα που μου υπεδειξες , "ψαλσιμο καρα" κ.λ.π ..

Αυτό το θέμα έκλεισε γιατί είχε εκτροχιαστεί σε μεγάλο βαθμό από αμφότερες τις πλευρές. Πλέον δεν γινόταν μουσική συζήτηση αλλά προσωπικές αντιδικίες με αφορμή το θέμα του Σ. Καρά. Θα σου συνιστούσα πάντως και σένα αν μπήκες στο ψαλτολογιο με αυτή τη διάθεση ή να αντιληφθείς ότι εδώ μέσα είμαστε για να κάνουμε διάλογο ή να αποχωρήσεις ευπρεπώς. Αλλιώς σου εγγυώμαι ότι δε θα περάσεις καλά:cool:

Σημ. Η υπογράμμιση είναι δική μου.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Απάντηση στο φίλο Δημήτρη παλαιο μελος περι σιμων καρα ειπε

(Για τον Καρά παρατηρώ ότι κάνει κάτι "πετάγματα" που δεν τα ακούμε από παλαιότερους. Πού τα βρήκε?
Με ποιον μοιάζει για να πούμε ότι οδεύει μες στην παράδοση?
Μάλλον είναι κολπάκια δικά του.)


Αυτά τα σημάδια δεν είναι κολπακια αλλά είναι γραμμένα σε χειρόγραφα στο αγιόν όρος και καλό θα ήταν να τα ξέρουν κάποιοι οι οποίοι δεν θέλουν να κουραστούν εκτελώντας περισσότερα σημάδια
Από το βιβλίο του Γ. Κωνσταντίνου


xaraktires.jpg


a.jpg
 
Last edited:

gili

Νέο μέλος
Κατ αρχην δεν ρωτησα τη γνωμη σου . Το μηνυμα μου αφορουσε τον συντονιστη ! Πηγαινε τωρα να παρεις μαθηματα απο τον "αρχοντα δασκαλο σου " γαλανη και εξηγησε μου τι εννοεις οταν λες οτι δεν θα περασω καλα?
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κατ αρχην δεν ρωτησα τη γνωμη σου . Το μηνυμα μου αφορουσε τον συντονιστη ! Πηγαινε τωρα να παρεις μαθηματα απο τον "αρχοντα δασκαλο σου " γαλανη και εξηγησε μου τι εννοεις οταν λες οτι δεν θα περασω καλα?


Σεμνότερααααααααααα :p
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Είπα να σου απαντήσω ευγενικά στο προηγούμενό σου μήνυμα, για να μην νομίσεις ότι στην έπεσαν ακόμα δεν ήρθες, αλλά μέχρι να πάω σε μια δουλειά και να γυρίσω είδα ετούτο...
Κατ αρχην δεν ρωτησα τη γνωμη σου . Το μηνυμα μου αφορουσε τον συντονιστη ! Πηγαινε τωρα να παρεις μαθηματα απο τον "αρχοντα δασκαλο σου " γαλανη και εξηγησε μου τι εννοεις οταν λες οτι δεν θα περασω καλα?
Το ότι δεν θα περάσεις καλά, θα οφείλετε μόνο στην συμπεριφορά σου.

Δεν σχολιάζω όλα τα υπόλοιπα, γιατί τότε όντως δεν θα περάσουμε καλά αμφότεροι.

Υ.Γ.
Πίσω από ένα ψευδώνυμο είμαστε όλοι λιοντάρια...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Το μήνυμά σου ήταν δημόσιο. Αν ήθελες να πάρεις απάντηση από το συντονιστή και μόνο, ας του έστελνες προσωπικό μήνυμά. Όσον αφορά το δάσκαλό μου, δεν ξέρω αν τον συμπαθείς ή όχι (και ούτε με νοιάζει άλλωστε), αλλά η αναφορά στο προσωπό του είναι εντελώς άκαιρη. Όσον αφορά το ότι δε θα περάσεις καλά, απλώς εννοούσα ότι αν συνεχίσεις με αυτή τη λογική που άρχισες τα μηνύματά σου, θα σβήνονται τα μηνύματά σου από το συντονιστή (όπερ και εγένετο) και θα έχεις και την απάντηση από τα υπόλοιπα μέλη. Εντέλει ή θα σε αποκλείσει ο συντονιστής (όπως έχει γίνει) ή θα αναγκαστείς μόνος σου να φύγεις γιατί θα δυσκολεύεσαι να συνεννοηθείς με τους υπολοίπους (πράγμα το οποίο επίσης έχει γίνει). Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ προσωπικά πάντως δε σε γνωρίζω και μπορεί να είσαι ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος ίσως να κάναμε και παρέα. Απλώς σου λέω κάποια πράγματα για να μην είναι δυσάρεστη η συμμετοχή σου σε αυτό το forum. Και το λέω με αγάπη κι ας φάνηκε το ύφος μου κάπως αυστηρό.

Σημ. Ούτε κι εμένα μου αρέσει ο τρόπος που έψαλλε ο αείμνηστος Σ. Καράς. Δεν μπορώ όμως να παραγνωρίσω το τεράστιο έργο του για τη διάδοση της Βυζ. μουσικής. Σε μια εποχή Περιστέρη και Σακελλαρίδη, αυτός αν μη τί άλλο, έψαξε την εκκλησιαστική παράδοση. Δεν μπορούμε αυτό να το παραβλέψουμε!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
ΔΕΝ θα κάνω παράθεση με όλα τα ανώνυμα ΕΚΤΟΣ ΚΛΙΜΑΤΟΣ του φόρουμ μηνύματα γιατί το κείμενο θα φτάσει τα 3 χιλιόμετρα.

Θα πω μόνο ότι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ περί ανωνυμίας συνίσταται από τα ίδια τα ανώνυμα μηνύματα, τα οποία βάζουν 1000 ψήφους ΕΚΑΣΤΟ υπέρ κατάργησης της πρώτης.

Αυτά.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Άσχετο αυτό... Εντελώς όμως... Πού κολλάει ο Ευφραίμ...;;; Πού τα βρίσκεις; :eek:

Πάντως εκπλήσσομαι. Έχεις γραφτεί από τις 8/2 και τόσο καιρό σιωπή... Και ξαφνικά τις τελευταίες τρεις μέρες δίνεις ρεσιτάλ προκλητικότητας. Κρίμα δεν είναι...; :rolleyes:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Κλείνω αυτό το θέμα μέχρι νεωτέρας χωρίς άλλο σχόλιο.
 
Status
Not open for further replies.
Top