Ύμνοι Μεγάλης Εβδομάδας

Πριν από κάποια χρόνια είχα κατεβάσει από το διαδίκτυο ύμνους της Μ. Εβδομάδας, χωρίς να υπάρχει κάποια αναφορά ποιος χοράρχης και ποια χορωδία ψάλλει. Από όσο καταλαβαίνω οι ψαλλόμενοι ύμνοι είναι από τη Μ. Εβδομάδα του Καραμάνη, ενώ και το ύφος (κατά τη δική μου εκτίμηση και με κάποια επιφύλαξη) προσιδιάζει σε "σχολή" Καραμάνη.
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις συνημμένες ηχογραφήσεις (οι οποίες παρεμπιπτόντως μου αρέσουν πολύ);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Ανάσταση.
 

Attachments

  • 002-ΎΜΝΟΙ ΜΕΓ.ΕΒΔΟΜΆΔΟΣ-01-ΑΚΟΛΟΥΘΊΑ ΤΟΥ ΝΥΜΦΊΟΥ.MP3
    22 MB · Views: 86
  • 002-ΎΜΝΟΙ ΜΕΓ.ΕΒΔΟΜΆΔΟΣ-02-ΎΜΝΟΙ ΜΕΓ.ΔΕΥΤΈΡΑΣ.MP3
    6.9 MB · Views: 57
  • 002-ΎΜΝΟΙ ΜΕΓ.ΕΒΔΟΜΆΔΟΣ-03-ΎΜΝΟΙ ΜΕΓ.ΤΡΊΤΗΣ.MP3
    8 MB · Views: 41
  • 002-ΎΜΝΟΙ ΜΕΓ.ΕΒΔΟΜΆΔΟΣ-05-ΎΜΝΟΙ ΜΕΓ.ΠΈΜΠΤΗΣ&ΠΑΡΑΣΚΕΥΉΣ.MP3
    7.9 MB · Views: 43

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Από όσο καταλαβαίνω οι ψαλλόμενοι ύμνοι είναι από τη Μ. Εβδομάδα του Καραμάνη, ...

Κατά γράμμα.

.... ενώ και το ύφος (κατά τη δική μου εκτίμηση και με κάποια επιφύλαξη) προσιδιάζει σε "σχολή" Καραμάνη ...

Πιο πολύ δεν γίνεται.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
.....................
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις συνημμένες ηχογραφήσεις (οι οποίες παρεμπιπτόντως μου αρέσουν πολύ);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Ανάσταση.
Από τα ακούσματα, που έχω, μου θυμίζει σε μεγάλο βαθμό τον κ. Π. Καλαμπάκα με τη χορωδία του (Βυζαντινό χορό Τρικάλων)!
Ακούστε εδώ και πιθανόν να συμφωνήσετε μαζί μου.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ιωάννη, έχει δίκιο ο Δημήτρης ο Σκρέκας, είναι όντως η χορωδία του Κωνσταντίνου Ζορμπά.

Μάλιστα, επειδή είπες ότι σ' αρέσουν πολύ αυτές οι ηχογραφήσεις και φαίνεται να σου λείπει το 4ο αρχείο της σειράς, το ανεβάζω για να συμπληρώσεις την συλλογή!
 

Attachments

  • 04-MegalisEbdomas-ZorbasChoir.mp3
    22.3 MB · Views: 43
Top