Όχι πολυτονικά τουλάχιστον για τους θερινούς μήνες

Πρόταση - παράκληση.
Θέλω να παρακαλέσω εάν γίνεται όσοι γράφουν πολυτονικά, τουλάχιστον για τους θερινούς μήνες να γράφουν μονοτονικά. Διότι τώρα παρακολουθούμε το φόρουμ από το κινητό και διαβάζουμε μισά μνμ. Το βράδυ λοιπόν που ανοίγει ο υπολογιστής ή όταν γυρίσει κάποιος από τις διακοπές, πρέπει να κάνει...επανάληψη:rolleyes:.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με το πολυτονικό, ειδικά στην αναζήτηση: ψάχνεις μια λέξη σε μια σελίδα με ανάμικτα κείμενα (μονοτονικού και πολυτονικού) και σου εμφανίζει αποτέλεσμα ότι δεν υπάρχει, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει, αλλά στο τέλος έχει περισπωμένη... (ή, ακόμα χειρότερο σπάσιμο, βαρεία αντί για οξεία, έλεος!). Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι τόνοι, πλην της οξείας, και τα πνεύματα θεωρούνται στον υπολογιστή χωριστοί χαρακτήρες, πράγμα που μπορεί να το καταλάβει κανείς αν κάνει επικόλληση του πολυτονικού ως απλό κείμενο. Οπότε θα πρέπει να κανείς εκ νέου αναζήτηση τη λέξη, χωρίς το γράμμα με τον επίμαχο τονισμό ή με αστεράκια (wildcards), εφόσον αυτή υποστηρίζεται ή να βρεις μια φορά τη λέξη και να την επικολλήσεις στην αναζήτηση με την πολυτονική της μορφή, τουτέστιν χάσιμο χρόνου... Για να μην αναφέρω τα πολλαπλά προβλήματα στην απεικόνιση των πολυτονικών χαρακτήρων στις παλιότερες συσκευές αλλά και τις σύγχρονες φορητές, όπως σωστά επεσήμανε ο συνάδελφος. Σε android, απ' όπου γράφω αυτή τη στιγμή, μόνο το tapatalk εμφανίζει σωστά τα πολυτονικά by default.

Εγώ, αν και χειρόγραφα χρησιμοποιώ πάντα πολυτονικό, στον υπολογιστή γράφω μονοτονικό, που είναι πολύ πιο πρακτικό στην αναζήτηση. Θεωρώ ότι είναι μεγάλο πρόβλημα, δεδομένου του όγκου και των χρήσιμων έως σπάνιων πληροφοριών του Ψαλτολογίου, να μην εμφανίζονται στην αναζήτηση όλα τα διαθέσιμα κείμενα, επειδή ο συντάκτης τους τα έγραψε στο πολυτονικό!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Καταρχήν δεν έχουν όλοι οικονομική δυνατότητα για iPhone. Κατά δεύτερο, δεν γνωρίζω εάν το iPhone παρουσιάζει παντού άπταιστα τα πολυτονικά. Κατά τρίτο, το θέμα στο οποίο έγινε παραπομπή είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε, μια και δεν θίγει το πρόβλημα του πολυτονικού: εντάξει, ασχολούμαστε κάποια χρόνια με τον υπολογιστή, αν μη τι άλλο γνωρίζουμε να κάνουμε μια "ορθή αναζήτηση", γι' αυτό και τελικά ξεπερνάμε το πρόβλημα με τον τρόπο που είπα, δηλ. επαναλαμβάνοντας στα πολυτονικά την αναζήτηση. Αυτό όμως δαπανά χρόνο, ειδικά όταν γίνεται ακριβής (κατά λέξη) αναζήτηση, η οποία φυσικά ποτέ δεν θα σου βγάλει τα πολυτονικά (η περίπτωση αυτή είναι σημαντικό πρόβλημα, ίσως το σημαντικότερο κατ' εμέ). Και βέβαια παραμένει ακάλυπτη η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών φορητών, μη iPhone, συσκευών.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καταρχήν δεν έχουν όλοι οικονομική δυνατότητα για iPhone. Κατά δεύτερο, δεν γνωρίζω εάν το iPhone παρουσιάζει παντού άπταιστα τα πολυτονικά. Κατά τρίτο, το θέμα στο οποίο έγινε παραπομπή είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε, μια και δεν θίγει το πρόβλημα του πολυτονικού: εντάξει, ασχολούμαστε κάποια χρόνια με τον υπολογιστή, αν μη τι άλλο γνωρίζουμε να κάνουμε μια "ορθή αναζήτηση", γι' αυτό και τελικά ξεπερνάμε το πρόβλημα με τον τρόπο που είπα, δηλ. επαναλαμβάνοντας στα πολυτονικά την αναζήτηση. Αυτό όμως δαπανά χρόνο, ειδικά όταν γίνεται ακριβής (κατά λέξη) αναζήτηση, η οποία φυσικά ποτέ δεν θα σου βγάλει τα πολυτονικά (η περίπτωση αυτή είναι σημαντικό πρόβλημα, ίσως το σημαντικότερο κατ' εμέ). Και βέβαια παραμένει ακάλυπτη η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών φορητών, μη iPhone, συσκευών.
Συντάσσεσαι μ᾿ αὐτούς ποὺ ἐπιζητοῦν μετάφραση/ἁπλοποίηση λειτουργικῶν κειμένων!
Ντροπή σου!:D

ΥΓ. Τὸ iPhone παρουσιάζει παντοῦ καὶ πάντοτε ἄπταιστα τὰ πολυτονικά.:p ... καὶ τὸ iPad:)

 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Καταρχήν δεν έχουν όλοι οικονομική δυνατότητα για iPhone. Κατά δεύτερο, δεν γνωρίζω εάν το iPhone παρουσιάζει παντού άπταιστα τα πολυτονικά. Κατά τρίτο, το θέμα στο οποίο έγινε παραπομπή είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε, μια και δεν θίγει το πρόβλημα του πολυτονικού: εντάξει, ασχολούμαστε κάποια χρόνια με τον υπολογιστή, αν μη τι άλλο γνωρίζουμε να κάνουμε μια "ορθή αναζήτηση", γι' αυτό και τελικά ξεπερνάμε το πρόβλημα με τον τρόπο που είπα, δηλ. επαναλαμβάνοντας στα πολυτονικά την αναζήτηση. Αυτό όμως δαπανά χρόνο, ειδικά όταν γίνεται ακριβής (κατά λέξη) αναζήτηση, η οποία φυσικά ποτέ δεν θα σου βγάλει τα πολυτονικά (η περίπτωση αυτή είναι σημαντικό πρόβλημα, ίσως το σημαντικότερο κατ' εμέ). Και βέβαια παραμένει ακάλυπτη η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών φορητών, μη iPhone, συσκευών.

Συντάσσεσαι μ᾿ αὐτούς ποὺ ἐπιζητοῦν μετάφραση/ἁπλοποίηση λειτουργικῶν κειμένων!
Ντροπή σου!:D

ΥΓ. Τὸ iPhone παρουσιάζει παντοῦ καὶ πάντοτε ἄπταιστα τὰ πολυτονικά.:p ... καὶ τὸ iPad:)



!!! Ποιος συντάσσεται με τη μετάφραση των λειτουργικών κειμένων; Γι αυτό παρέθεσα και το μήνυμα του αγαπητού Νίκου Θεοτοκάτου. Το συμπέρασμα σας πάτερ, είναι εντελώς αυθαίρετο. Αλλά ακόμα και να συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι μια προσωπική στάση ενός μέλους, που στο συγκεκριμένο θέμα δεν θίχτηκε καθόλου. Μάλιστα ο άνθρωπος είπε πως σε ότι γράφει με το χέρι το γράφει πολυτονικά. Επομένως;

Για το iphone σας απάντησε πάλι. Ποιος έχει να δώσει τόσα χρήματα; Ένα απλό κινητό ή μια ταμπλέτα απλή android μπορείς να τη βρεις σχεδόν καινούργια ακόμα και με 50 ευρώ. Έχω αυτή τη στιγμή σύνδεσμο από e-μαγαζί απλά δε το δημοσιεύω εδώ για να μη φανεί ως διαφήμιση. Το ipad ξέρετε πόσο κοστίζει; Δεκαπλάσια η αξία του.

Είναι πάντως θέμα που αν δε μας έχει απασχολήσει τόσο, οφείλεται στο γεγονός ότι κυρίως εσείς και ο domesticus γράφετε πολυτονικα. Ετσι, κάποιες φορές που έχω βρεθεί κι εγώ σε ανάλογη περίσταση με αυτή που περιέγραψε ο Ηλίας Παπαδόπουλος και είτε ξοδεύω πολύ ώρα προσπαθώντας να μαντέψω κάποιους χαρακτήρες από τα μηνύματα, είτε τα προσπερνώ και δε τα διαβάζω καθόλου.
 
Δυστυχ ς, τ πι πολλα κείμενα τ χ τσι στ ν θόνη μου. Κα γ προσπαθ ρκετ ς φορ ς ν καταλάβω τ ννοε ο πογράφων. δίως ταν ε ναι κολλητ ς μικρ ς λέξεις μ πολλ φωνήεντα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δυστυχ ς, τ πι πολλα κείμενα τ χ τσι στ ν θόνη μου. Κα γ προσπαθ ρκετ ς φορ ς ν καταλάβω τ ννοε ο πογράφων. δίως ταν ε ναι κολλητ ς μικρ ς λέξεις μ πολλ φωνήεντα.


Αυτό είναι μια καλή εξάσκηση στο να αποκρυπτογραφείς κμν...καλή προετοιμασία και για πιθανές παλαιογραφικές ενασχολήσεις...Χρόνια πολλά τα προεόρτια!

δ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ηλία, καρκινική γραφή διαβάζεις τους θερινούς μήνες ή την προσπερνάς;:rolleyes:

Σημ. Κρίμα που δεν μπορώ να γράψω κανονικά από το iPhone:mad:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Συντάσσεσαι μ᾿ αὐτούς ποὺ ἐπιζητοῦν μετάφραση/ἁπλοποίηση λειτουργικῶν κειμένων!
Ντροπή σου!:D

ΥΓ. Τὸ iPhone παρουσιάζει παντοῦ καὶ πάντοτε ἄπταιστα τὰ πολυτονικά.:p ... καὶ τὸ iPad:)

Το πώς το αντικειμενικό γεγονός (ούτε καν άποψη), ότι στην ακριβή αναζήτηση με μονοτονικό δεν εμφανίζονται πολυτονικές λέξεις, οδηγεί στο συμπέρασμα ότι όσοι το επισημαίνουν είναι υπέρ της... μετάφρασης στη δημοτική των λειτουργικών κειμένων :eek: (και... θα πρέπει να αισθάνονται και ντροπή!) πραγματικά μόνο στο Ψαλτολόγιο θα μπορούσα να το ακούσω!

Όσο για το iPhone, και πάλι παραμένουν τα βασικά προβλήματα: η ελαττωματική ακριβής αναζήτηση και... η οικονομική χορηγία σε όσους δεν μπορούν να το προμηθευτούν! (χώρια που βλέπω ότι υπάρχει θέμα με την υποστήριξη ελληνικών στο tapatalk για iPhone. Και Ψαλτολόγιο σε κινητό χωρίς tapatalk είναι για μένα δώρο άδωρο... Χίλιες φορές ένα φτηνό android με tapatalk, που υποστηρίζει και πολυτονικά by default).
 
Χίλιες φορές ένα φτηνό android με tapatalk, που υποστηρίζει και πολυτονικά by default).

Για να είμαστε ακριβείς, ούτε αυτό υποστηρίζει ακριβώς την προβολή πολυτονικών. Απλώς γίνονται κατανοητά τα πολυτονικά, καθώς εμφανίζονται οι χαρακτήρες με τόνους ή άλλα σημάδια που υπάρχουν στο μονοτονικό layout.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το πώς το αντικειμενικό γεγονός (ούτε καν άποψη), ότι στην ακριβή αναζήτηση με μονοτονικό δεν εμφανίζονται πολυτονικές λέξεις, οδηγεί στο συμπέρασμα ότι όσοι το επισημαίνουν είναι υπέρ της... μετάφρασης στη δημοτική των λειτουργικών κειμένων :eek: (και... θα πρέπει να αισθάνονται και ντροπή!) πραγματικά μόνο στο Ψαλτολόγιο θα μπορούσα να το ακούσω!
Νίκο, ντροπή σου :D που δεν πιάνεις το χιούμορ, αφού βλέπεις τη φατσούλα που έβαλε ο π. Μάξιμος :confused:
Όσο για το iPhone, και πάλι παραμένουν τα βασικά προβλήματα: η ελαττωματική ακριβής αναζήτηση και... η οικονομική χορηγία σε όσους δεν μπορούν να το προμηθευτούν! (χώρια που βλέπω ότι υπάρχει θέμα με την υποστήριξη ελληνικών στο tapatalk για iPhone. Και Ψαλτολόγιο σε κινητό χωρίς tapatalk είναι για μένα δώρο άδωρο... Χίλιες φορές ένα φτηνό android με tapatalk, που υποστηρίζει και πολυτονικά by default).

Ναι, το i-phone είναι ακριβό, αλλά τόσο το safari, όσο και το tapatalk υποστηρίζουν κανονικότατα πολυτονικά (ποιός σου είπε πως το tapatalk του i-phone έχει τέτοιο θέμα; :confused:). Πάντως, εγώ και στο i-phone δουλεύω άνετα τα πάντα στο safari και δε χρησιμοποιώ το tapatalk, αν και το έχω εγκατεστημένο. Είναι πιο οικείο το περιβάλλον της v-bulletin...

Η σωστή αναζήτηση στο φόρουμ γίνεται μέσω google: σύνθετη αναζήτηση σε site. Ούτως ή άλλως είναι γνωστό πως η αναζήτηση της v-bulletin είναι ελλιπής. Μέσω google βλέπει και τα πολυτονικά και τα βρίσκει κανονικά. Μάλιστα ο eiryk είχε δώσει οδηγίες για να φτιάξει κανείς μηχανή αναζήτησης στο firefox, κατευθείαν από google στο Ψ. Εγώ αυτή χρησιμοποιώ και τα επιστρέφει όλα. Πάντως δε γράφω πια πολυτονικό, λόγω i-phone και γιατί ψιλοβαριέμαι... Όταν είχα όρεξη κι αποκρυπτογραφούσα Βουδούρη, έγραφα πολυτονικά και στο φόρουμ, έτσι μου ερχόταν φυσικά. Μετά εξέπεσα...:(
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Με τον σεβαστό π. Μάξιμο υπάρχει ένα θέμα, Χάρη, αφού βάζει φατσούλες και σε θέματα που ομιλεί κανονικά (όπως οι 2 φατσούλες στην αμέσως επόμενη πρόταση με το iPhone). Άντε λοιπόν να κάθεσαι να μαντεύεις κάθε φορά το περιεχόμενο της φατσούλας... Τον ωριλά, ας πούμε, με την απαραίτητη φατσούλα, πώς να τον εκλάβω τώρα; Χιουμοριστικά (επειδή έγραψα ότι "άκουσα" στο Ψαλτολόγιο); Ειρωνικά (επειδή δεν απαντάει στο πρόβλημα της αναζήτησης μέσω πολυτονικού, αλλά σχολιάζει κάτι επουσιώδες); Και αξίζει ν' απαντήσω αναλόγως (έχω ήδη πολλά στο μυαλό μου...) ή το δικό μου χιούμορ θα εκληφθεί ως ασέβεια έναντι του ιερέως και συντονιστού;

Νομίζω ότι ο π. Μάξιμος θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά το θέμα της συμπεριφοράς του προς τα μέλη του forum, ειδικά από τότε που ανέλαβε και το βάρος του γενικού συντονισμού. Και γνωρίζουν οι πάντες πολύ καλά ότι αυτό δεν είναι μόνο δική μου άποψη, απλώς εγώ δεν φοβάμαι να την εκφράσω...

Όσο για την αναζήτηση και το iPhone, ξαναρωτώ για πολλοστή φορά:
1ον: τί γίνεται με την ακριβή, κατά λέξη, αναζήτηση (δηλ. με εισαγωγικά) σε μονοτονικό, που δεν εμφανίζει τα πολυτονικά αποτελέσματα; (πολύ χαρακτηριστικό το πρόβλημα ειδικά όταν ψάχνεις συγκεκριμένες λέξεις σε μεγάλο πολυτονικό κείμενο και θα πρέπει να βάλεις δασείες ή βαρείες ή περισπωμένες και δε συμμαζεύεται για να βγάλεις άκρη!) και
2ον: Τι γίνεται με τους χρήστες που δεν έχουν λεφτά για iPhone; Εφόσον σε αυτά δεν υπάρχει κάποια λύση (εγώ δεν βλέπω καμία), σημαίνει ότι με την πολυτονική γραφή σε ένα μεγάλο διαδικτυακό forum, όπως το Ψαλτολόγιο, υπάρχει ένα θέμα. Και αυτό το λέει (ή... το γράφει, για να μην ξανασχολιαστεί) ένας υποστηρικτής του πολυτονικού!
 
Την Τετάρτη, η Google αναμένεται να παρουσιάσει το android 4.3, το οποίο υποστηρίζει την προβολή των πολυτονικών (DroidSerif). Μέχρι όμως να αναβαθμιστούν οι συσκευές που ήδη έχουν οι χρήστες (όσες το κάνουν), υπάρχουν οι εξής λύσεις για να διαβάζει κανείς πολυτονικά: tapatalk (επί πληρωμή) και rooting/fontchanger (η δεύτερη λύση αποκλείει τους αρχάριους χρήστες). Διαφορετικά, τα κενά τετραγωνάκια ή η απουσία χαρακτήρων είναι μονόδρομος, σε android συσκευές, και η χρήση μονοτονικών είναι μία καλή λύση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό θέμα τέθηκε ὡς ... θερινόν... (κατ᾿ ἐξαίρεσιν) γιά ὅσους ἔχουν αἴσθηση/αἰσθήσεις...
Ὅσοι ἔχουν πάθη... ἄς τά βγάλουν... «ἰδοὺ καιρὸς εὐπρόσδεκτος»...

Σημ. Ἡ συντριπτική πλειοψηφία ἱστοσελίδων τῶν ἐνδιαφερόντων μου/μας εἶναι σέ πολυτονικό, ὡς ἐκκλησιαστικές... Τό Ψ εἶναι ἀμελητέα ποσότης...

ΥΓ. Περί μονοτονικοῦ... δέν γράφω... ὅπως καί γιά ἄλλα... «ἵνα βλέποντες μὴ βλέπωσι καὶ ἀκούοντες μὴ ἀκούωσι μηδὲ συνῶσι» (πρβλ. Ματθ. κεφ. 13).


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
....

Νομίζω ότι ο π. Μάξιμος θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά το θέμα της συμπεριφοράς του προς τα μέλη του forum,

ειδικά από τότε που ανέλαβε και το βάρος του γενικού συντονισμού.

Και γνωρίζουν οι πάντες πολύ καλά ότι αυτό δεν είναι μόνο δική μου άποψη, απλώς εγώ δεν φοβάμαι να την εκφράσω...

Τὸ βάρος τοῦ γενικοῦ συντονισμοῦ δὲν εἶναι μικρὸ καὶ οἱ ἰσορροπίες εὐαίσθητες. Κανεὶς δὲν μπορεῖ νὰ εἶναι εὐχαριστημένος.

Ἄλλωστε ὁ π. Μάξιμος δὲν πολυκάνει ... ἐξαιρέσεις οὕτε διακρίσεις ... μηδενὸς ἐξαιρουμένου, ΟΛΟΙ ἔχουμε εἰσπράξει τὰ ... πυρά του ...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ὅσοι ἔχουν πάθη... ἄς τά βγάλουν... «ἰδοὺ καιρὸς εὐπρόσδεκτος»...
Τα έχουν βγάλει ήδη και σε πολλαπλούς αποδέκτες."Ιδού καιρός μετανοίας", όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Και ένα δείγμα με tapatalk (οι δύο πρώτες) και dolpin browser στα δύο πολυτονικά μηνύματα.
 

Attachments

  • Screenshot_2013-07-19-18-29-25.png
    Screenshot_2013-07-19-18-29-25.png
    48.3 KB · Views: 8
  • Screenshot_2013-07-19-18-29-39.png
    Screenshot_2013-07-19-18-29-39.png
    31.4 KB · Views: 8
  • Screenshot_2013-07-19-18-35-09.png
    Screenshot_2013-07-19-18-35-09.png
    45.7 KB · Views: 24
  • Screenshot_2013-07-19-18-35-25.png
    Screenshot_2013-07-19-18-35-25.png
    51.9 KB · Views: 17
Top