[Ερώτηση] Όταν ακούω αργά μαθήματα δεν αντιλαμβάνομαι τι ήχος είναι. Τι να κάνω;

ioan

Μέλος
Ελπίζω να είστε όλοι καλά,
δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή ενότητα για αυτό στο οποίο θέλω να αναφερθώ.
Η ενασχόληση μου με την βυζαντινή μουσική δεν ξεπερνα τα 4 χρόνια (είμαι τρίτη τάξη-τραβηγμένη απ τα μαλλιά) και έτσι οπως καταλαβαίνετε η πείρα μου είναι μηδαμινή σε σύγκριση με άλλα μέλη του forum. Συμβαίνει το εξής και θα ήθελα την γνώμη σας, πολλές φορές όταν ακούω ένα τροπάριο δεν αντιλαμβάνομαι τι ήχος είναι και επομένως σε ποιο γένος ανήκει κτλ. Δεν αναφέρομαι σε απολυτίκια ή σε αυτόμελα αλλά σε πχ αργές δοξολογίες ή σε χερουβικά, κοινωνικά στα οποία σπάνια καταλαβαίνω τον ήχο.Εχω στο μυαλό μου κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε ήχου όμως στα "αργά -δύσκολα"μαθήματα δεν τα πιάνει το αφτί μου.
Μήπως δεν έχω πολλά ακούσματα, μήπως αυτό με δυσκολέψει στην μάθηση?

Θα ήθελα να μάθω τι πιστεύετε εσείς, κάτι παραπάνω θα ξέρετε από εμένα.
 
P

PANROUST

Guest
Ελπίζω να είστε όλοι καλά,
δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή ενότητα για αυτό στο οποίο θέλω να αναφερθώ.
Η ενασχόληση μου με την βυζαντινή μουσική δεν ξεπερνα τα 4 χρόνια (είμαι τρίτη τάξη-τραβηγμένη απ τα μαλλιά) και έτσι οπως καταλαβαίνετε η πείρα μου είναι μηδαμινή σε σύγκριση με άλλα μέλη του forum. Συμβαίνει το εξής και θα ήθελα την γνώμη σας, πολλές φορές όταν ακούω ένα τροπάριο δεν αντιλαμβάνομαι τι ήχος είναι και επομένως σε ποιο γένος ανήκει κτλ. Δεν αναφέρομαι σε απολυτίκια ή σε αυτόμελα αλλά σε πχ αργές δοξολογίες ή σε χερουβικά, κοινωνικά στα οποία σπάνια καταλαβαίνω τον ήχο.Εχω στο μυαλό μου κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε ήχου όμως στα "αργά -δύσκολα"μαθήματα δεν τα πιάνει το αφτί μου.
Μήπως δεν έχω πολλά ακούσματα, μήπως αυτό με δυσκολέψει στην μάθηση?

Θα ήθελα να μάθω τι πιστεύετε εσείς, κάτι παραπάνω θα ξέρετε από εμένα.
Απλώς δεν έχεις πολλά ακούσματα.Με τον καιρό θα το ξεπεράσεις και αυτό, με τα μαθήματα και με τα ακούσματα.Καλό είναι όταν ακούς ένα αργό μάθημα να μάθεις πρώτα πριν το ακούσεις σε τι ήχο είναι.Γιατί να σε δυσκολέψει στην μάθηση;Αντιθέτως η μάθηση θα σε μάθει να ξεχωρίζεις τους ήχους που μέσα στην μάθηση συμπεριλαμβάνετε και το άκουσμα.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Φίλε μου καλησπέρα. Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι το εξής. Κάθε ήχος έχει αυτό που λέμε κάποιες στάνταρ ηχητικές μελωδίες-γραμμές. Να μελετήσεις αυτές τις γραμμές να πάρεις ακούσματα για να μπορείς να ξεχωρίζεις άνετα. Είναι καθαρά θέμα χρόνου να πάρεις ακούσματα. Μην απογοητεύεσαι και μην φοβάσαι. Όσο περνάει ο χρόνος τόσο περισσότερο θα μπορείς να ξεχωρίζεις τον κάθε ήχο.

πχ μια κλασσικη γραμμη πρωτου ηχου... ΠΑ ΠΑ ΔΙ ΔΙ ΓΑ ΔΙ ΚΕ ΔΙ ΓΑ ΓΑ ΔΙ ΒΟΥ ΓΑ ΓΑ ΔΙ ΔΙ. ΓΑ ΒΟΥ ΓΑ ΓΑ ΒΟΥ ΓΑ ΒΟΥ ΠΑ ΒΟΥ ΓΑ ΠΑ.

αλλη μια του τριτου ηχου.... ΓΑ ΔΙ ΚΕ ΖΩ ΚΕ ΔΙ ΓΑ ΓΑ ΒΟΥ ΓΑ ΓΑ ΔΙ ΔΙ ΚΕ ΓΑ ΔΙ ΓΑ ΒΟΥ ΒΟΥ ΠΑ.

και για να δεις τη διαφορα με τον βαρυ εκ του ΓΑ... ΓΑ ΖΩ ΖΩ ΚΕ ΔΙ ΔΙ ΚΕ ΚΕ ΓΑ ΔΙ . ΓΑ ΔΙ ΓΑ ΒΟΥ ΠΑ ΝΗ ΠΑ ΒΟΥ ΓΑ ΓΑ

Και αλλη μια για τον πλαγιο τεταρτο εκ του Γα. ΓΑ ΔΙ ΓΑ ΓΑ ΓΑ ΔΙ ΓΑ ΓΑ ΒΟΥ ΠΑ ΒΟΥ ΓΑ ΔΙ ΓΑ ΓΑ..

Βέβαια έχει πάρα πολλές ακόμα.Αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα. Εχει ατομα εδω μεσα που πραγματικα μπορουν να σε βοηθησουν αρκει να ρωτησεις.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Συμβαίνει το εξής και θα ήθελα την γνώμη σας, πολλές φορές όταν ακούω ένα τροπάριο δεν αντιλαμβάνομαι τι ήχος είναι και επομένως σε ποιο γένος ανήκει κτλ. Δεν αναφέρομαι σε απολυτίκια ή σε αυτόμελα αλλά σε πχ αργές δοξολογίες ή σε χερουβικά, κοινωνικά στα οποία σπάνια καταλαβαίνω τον ήχο.Εχω στο μυαλό μου κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε ήχου όμως στα "αργά -δύσκολα"μαθήματα δεν τα πιάνει το αφτί μου.
Στά παπαδικά.
Πολλές φορές φταίει ὅτι οἱ πρωτοψάλτες δέν ἐκτελοῦν σωστά τά διαστήματα.
Σύνηθες φαινόμενο τυχαίνει, νά παρασύρονται σέ ἄλλον ἦχο (ἄγνοια, λανθασμένα ἰσοκρατήματα κ.α.)
Ἡ κατάληξη προσδιορίζει τόν ἦχο.
 
Top