"Όσοι εις Χριστόν" του Χρυσάφου του Νέου από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω εδώ, αλλά αφού έχει γίνει λόγος εδώ στο παρελθόν,
επισυνάπτω εδω το "όσοι εις Χριστόν" του Χρυσάφου του Νέου από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου.
Ισως,αν οι συντονιστές το κρίνουν, να μεταφερθεί σε κάποια άλλη ενότητα.
Νομίζω το κειμενο έχει εκδοθεί στη Πανδέκτη ως μέλος αρχαίον και του Μπαλασίου.
 

Attachments

  • OsoiEisXr-Xrusafi.pdf
    825.6 KB · Views: 612

frephraim

Παλαιό Μέλος
Εὐχαριστῶ, Τάσο, γιὰ τὸ πανέμορφο ἀρχαῖο «Ὅσοι εἰς Χριστόν» τοῦ Χρυσάφη. Ὑπάρχει ὅμως κάποιο λάθος στὴ μέση τῆς δεύτερης σελίδας. Τὸ μέλος μετὰ τὴ μαρτυρία τοῦ ΠΑ στὴν ἕκτη γραμμὴ δὲν καταλήγει σωστὰ στὴ μαρτυρία τοῦ ΠΑ στὴν ὄγδοη γραμμή. Μήπως ξέρει κανεὶς ποὺ εἶναι τὸ λάθος; Καὶ ἐὰν ἐσύ, Τάσο, τὸ καθαροέγραψες αὐτό, μήπως μπορεῖς νὰ κάνῃς καὶ τὴν κατάλληλη διόρθωσι; Εὐχαριστῶ.
+π. Ἐφραίμ
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ὑπάρχει ὅμως κάποιο λάθος στὴ μέση τῆς δεύτερης σελίδας. Τὸ μέλος μετὰ τὴ μαρτυρία τοῦ ΠΑ στὴν ἕκτη γραμμὴ δὲν καταλήγει σωστὰ στὴ μαρτυρία τοῦ ΠΑ στὴν ὄγδοη γραμμή.

Ευλογείτε πάτερ,

Δεν έχω το κείμενο μπροστά μου όμως η εν λόγω θέση είναι συγκεκριμένη "θέση" στην παρασημαντική και έχει ως εξής:

Στην 7η σειρά της 2ης σελίδας έχει βαρεία-απόστροφο-απόστροφο.
Προσθέστε ακριβώς δεξιά την ίδια ακολουθία βαρείας-αποστρόφου-αποστρόφου.

Αμέσως δεξιά της προσθήκης που κάναμε υπάρχει το σύμπλεγα πεταστή-ολίγον-κλάσμα. Προσθέστε ακριβώς δεξιά μια απόστροφο (πριν την απόστροφο που έχει γοργό και συνδέεται με σύνδεσμο με το ίσο).

Έτοιμο!
 

petros

Παλαιό Μέλος
Ευλογείτε πάτερ,

Δεν έχω το κείμενο μπροστά μου όμως η εν λόγω θέση είναι συγκεκριμένη "θέση" στην παρασημαντική και έχει ως εξής:

Στην 7η σειρά της 2ης σελίδας έχει βαρεία-απόστροφο-απόστροφο.
Προσθέστε ακριβώς δεξιά την ίδια ακολουθία βαρείας-αποστρόφου-αποστρόφου.

Αμέσως δεξιά της προσθήκης που κάναμε υπάρχει το σύμπλεγα πεταστή-ολίγον-κλάσμα. Προσθέστε ακριβώς δεξιά μια απόστροφο (πριν την απόστροφο που έχει γοργό και συνδέεται με σύνδεσμο με το ίσο).

Έτοιμο!


Έτοιμο....και τυπογραφικός:wink:
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τις διορθώσεις.

Ούτε εγώ έχω το κείμενο πρόχειρο.Αν κάποιος το έχει ας δει ποια ακριβώς είναι η εξήγηση που κάνει ο Χουρμούζιος για να είμαστε κι ακριβείς στην αντιγραφή.

Είναι αξιοσημείωτο ότι το ίδιο ακριβώς μάθημα παραδίδεται στη Πανδέκτη (των Ιωάννου Λαμπαδαρίου και Στεφάνου Α' Δομεστίκου) ως μέλος του Βαλασίου και σε διαφορετική εξήγηση (Γρηγορίου;).

Αν αντιπαρατεθούν τα δυο κείμενα, φαίνεται καθαρά ο διαφορετικός τρόπος εξήγησης από τους δύο εξηγητές των ίδιων θέσεων.
 
Top