Όσα οι ψάλτες "σφετερίζονται" από το λαό...

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Όχι δεν σας παρανόησα, το κατάλαβα, απλά τελικά έγινε αυτό που προσπάθησα να αποφύγω, γι' αυτό και σας είπα κάπου ότι δεν λέω ότι ενστερνίζεστε αυτά τα κακώς κείμενα που καυτηρίασα, αλλά απλά ότι δράττομαι της ευκαιρίας από την αναφορά σας να αναπτύξω κάποιες σκέψεις.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Οι ψάλτες δεν σφετερίζονατι τίποτα από τον λαό. Είναι ο λαός, όπως λέει κι ο Καζαντζίδης "Είμαι τραγούδι είμαι λαός δεν είμαι σκλάβος κανενός". Όποιος θέλει να ψάλει, να έρχεται στο αναλόγιο ,να ακούει, να μαθαίνει και ύστερα να ψάλει αλλιώς υπάρχει και η νοερά προσευχή... :wink: Αν έχει επιτυχία και μάθει όλο το εκκλησίασμα να ψάλλει τότε είναι το τέλειο. Πώς θα μάθει όμως που χρειάζονται μαθήματα μουσικής;
Απάντηση: Τα χρήματα (που ανήκουν στο λαό) αντί να τα δίνουν οι ενοριακοί ναοί για να φτιάχνουν του κόσμου τα κιτσαριά, βλέπε εδώ , να τα δίνουν για την παιδεία του λαού
Πόσοι και πόσοι άνεργοι Θεολόγοι και ψάλτες υπάρχουν! Πόσοι ψάλτες κάνουν άσχετες δουλειές για να ζήσουν και οι παπάδες τα δίνουν τα χρήματα του λαού επαναλαμβάνω στα τούβλα και στα μπετά αντί να κάνουν σχολεία μουσικής και όχι μόνο. Ποιος σφετερίζεται λοιπόν τον λαό..;;
 
Last edited:
Top