Όρθρος πλ. του α΄ ήχου (και μνήμη ευαγγελιστού Ματθαίου)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τα της Κυριακής που πέρασε. Γενικά διαβάζουμε Αναστασιματάριο Ιωάννου, αλλά έχουν γίνει και κάποιες τροποποιήσεις σε κάποια σημεία για καλύτερο (κατά την γνώμη μου πάντα) τονισμό.
 

Attachments

  • Καθίσματα Επιλογές.mp3
    2.1 MB · Views: 129
  • Θεός Κύριος κλπ.mp3
    2.9 MB · Views: 139
  • Αναβαθμοί κανόνες.mp3
    7.8 MB · Views: 128
  • Εξαποστειλάρια.mp3
    5.4 MB · Views: 88
  • Αίνοι Επιλογές.mp3
    9.5 MB · Views: 149
  • Δόξα των Αίνων Αγίου Ματθαίου.mp3
    4.1 MB · Views: 133
  • Δοξολογία.mp3
    8.6 MB · Views: 115
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Τα της Κυριακής που πέρασε. Γενικά διαβάζουμε Αναστασιματάριο Ιωάννου, αλλά έχουν γίνει και κάποιες τροποποιήσεις σε κάποια σημεία για καλύτερο (κατά την γνώμη μου πάντα) τονισμό.

Σας το έχω ξαναπεί αλλά θα σας το ξαναπώ πολύ καθαρή ηχογράφηση
Και ο τρόπος που ψέλνεται είναι ο ιδανικός διότι παρέχετε στο εκκλησίασμα μελωδία και καθαρή φωνή δυο στοιχεία τα οποία ανυψώνουν την ψυχή του πιστού
Προσωπικά διότι τυγχάνει να είμαι επαγγελματίας ηχολήπτης είμαι σίγουρος ότι είστε αρκετά καλός και σας ακολουθεί πιστά ο λαμπαδαριος σας και για μια ακόμα φορά θα σας δώσω θερμά συγχαρητήρια
Τα μικρόφωνα του ναού μήπως ξέρετε τη μάρκα είναι εάν δεν είναι AKG τότε η έχετε καλά μηχανήματα ήχου η η ακουστική του ναού είναι πολύ καλή δεν έχει να κάνει αυτό που σας λέω με την φωνή σας απλά σαν τεχνικός επειδή στήνω μικροφωνικές για ναούς ρωτώ από τεχνικής απόψεως
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀγαπητέ Χρῆστο, τί νά πῶ· τά ἔχω ξαναγράψει.
Πολλά συγχαρητήρια. Δημιουργεῖς κατάνυξη.
Γιά μᾶς βέβαια τώρα πλέον φαίνεται παράξενο μετά τό, μετά τούς ἀναβαθμούς, α΄ κινητό προκείμενο τοῦ ἑωθινοῦ εὐαγγελίου, νά ἀρχίζουν ἀμέσως οἱ κανόνες. Ἀλλά γι᾿ αὐτό ἔχουν γραφτεῖ τά σχετικά ἐδῶ.
Πολλοί ὡραῖοι οἱ αἶνοι, τό δοξαστικό τοῦ ἁγίου τοῦ ἐπιθέτου μου, ἡ δοξολογία καί ὅλα.
Ὁ Κύριος νά σέ εὐλογεῖ!

 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ;20045 said:
Σας το έχω ξαναπεί αλλά θα σας το ξαναπώ πολύ καθαρή ηχογράφηση
Και ο τρόπος που ψέλνεται είναι ο ιδανικός διότι παρέχετε στο εκκλησίασμα μελωδία και καθαρή φωνή δυο στοιχεία τα οποία ανυψώνουν την ψυχή του πιστού
Προσωπικά διότι τυγχάνει να είμαι επαγγελματίας ηχολήπτης είμαι σίγουρος ότι είστε αρκετά καλός και σας ακολουθεί πιστά ο λαμπαδαριος σας και για μια ακόμα φορά θα σας δώσω θερμά συγχαρητήρια
Τα μικρόφωνα του ναού μήπως ξέρετε τη μάρκα είναι εάν δεν είναι AKG τότε η έχετε καλά μηχανήματα ήχου η η ακουστική του ναού είναι πολύ καλή δεν έχει να κάνει αυτό που σας λέω με την φωνή σας απλά σαν τεχνικός επειδή στήνω μικροφωνικές για ναούς ρωτώ από τεχνικής απόψεως
Καλοσύνη σας κ. Νικολουτσόπουλε. Θα ψάξω το θέμα του μικροφώνου και θα σας ενημερώσω σχετικά. Η αλήθεια είναι ότι οι ηχητικές ρυθμίσεις του Ναού άλλαξαν από τότε που ήρθε ο Λαμπαδάριος κ. Κων/νος Βουκικλάκης, ο οποίος υπήρξε επαγγελματίας τραγουδιστής και με δική του προτροπή έγιναν πολλές αλλαγές όλες προς το καλύτερο και εάν και δεν μπορεί να δει το forum έστω και από εδώ θα ήθελα να τον ευχαριστήσω.
Και πάλι σας ευχαριστώ. Νάστε καλά.
Υ.Γ. Γενικά περί των ηχητικών είμαι εντελώς άσχετος, αλλά ότι αφορά στην από Η/Υ επεξεργασία κάτι κουστοκαταφέρνω και πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αυτοί είναι ύμνοι από τη Θ. Λειτουργία. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για τις μικροπαραμορφώσεις στον ήχο. Ο χερουβικός ύμνος είναι του Θεοδώρου Παπά-Παράσχου Φωκαέως, τα λειτουργικά και το Άξιον εστίν είναι τα του Κων. Πρίγγου στον πλ. του Α με κατάληξη στον κάτω κε.
Στα ειρηνικά εκφωνεί ο π. Γεώργιος Λυδάκης και σε κάποια σημεία παρακάτω ο προϊστάμενος του Ναού π. Γεώργιος Κασσαβετάκης. Από τον Χερουβικό ύμνο και μετά, συμψάλλουμε με τον Λαμπαδάριο κ. Κων/Βουκικλάκη.
 

Attachments

  • Ειρηνικά.mp3
    6 MB · Views: 75
  • Αντίφωνα.mp3
    9.3 MB · Views: 45
  • Τρισάγιο του Αποστόλου.mp3
    3.1 MB · Views: 60
  • Χερουβικός ύμνος.mp3
    11 MB · Views: 80
  • Ταις Αγγελικαίς.mp3
    1.7 MB · Views: 39
  • Κύριε ελέησον κλπ Αγαπήσω σε.mp3
    3.7 MB · Views: 56
  • Λειτουργικά πλ του Α.mp3
    10.7 MB · Views: 91

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Χαιρε εν Χριστώ αδελφέ, Χρήστο!
Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω. Σε ποιο βιβλίο είναι αυτά τα λειτουργικά εκ του ΚΕ του Πρίγγου;
Ευχαριστώ
Αν μας τ'ανέβαζες σε pdf ακόμα καλύτερα, ευχαριστώ.:wink:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χαιρε εν Χριστώ αδελφέ, Χρήστο!
Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω. Σε ποιο βιβλίο είναι αυτά τα λειτουργικά εκ του ΚΕ του Πρίγγου;
Ευχαριστώ
Αν μας τ'ανέβαζες σε pdf ακόμα καλύτερα, ευχαριστώ.:wink:

Σελίδα 150 (157 του pdf) αυτής της συλλογής.
 
Τα της Κυριακής που πέρασε. Γενικά διαβάζουμε Αναστασιματάριο Ιωάννου, αλλά έχουν γίνει και κάποιες τροποποιήσεις σε κάποια σημεία για καλύτερο (κατά την γνώμη μου πάντα) τονισμό.
Πολὺ ὠραῖα ἠχογράφηση. Κατανυκτική καὶ ἀπολαυστικὴ. Μία ἐρώτηση. Τοὺς ἀναβαθμοὺς τοὺς λέτε μονοὺς ἢ ἀπλά κόψατε ἀπὸ τὴν ἀνάρτηση τὰ διπλὰ;
 
Σχετικό θέμα ἐδῶ. Μᾶλλον ἔκοψε τά διπλά... γιά οἰκονομία χώρου...


Ἒτσι νόμιζα, ἀλλὰ ἀκούω τὰ "Δόξα ...καὶ νῦν..." τὰ ψᾶλλει μαζὶ καὶ μιὰ φορὰ.

Σ' αὐτὸ ποὺ λέτε π. Μάξιμε "Γιά μᾶς βέβαια τώρα πλέον φαίνεται παράξενο μετά τό, μετά τούς ἀναβαθμούς, α΄ κινητό προκείμενο τοῦ ἑωθινοῦ εὐαγγελίου, νά ἀρχίζουν ἀμέσως οἱ κανόνες", καὶ γιὰ μᾶς τὸ ἲδιο παράξενο φαίνεται, ἀλλὰ πλέον γίνεται σχεδὸν παντοῦ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἒτσι νόμιζα, ἀλλὰ ἀκούω τὰ "Δόξα ...καὶ νῦν..." τὰ ψᾶλλει μαζὶ καὶ μιὰ φορὰ.
Μέ τόν τρόπο πού τό θέσατε... κι ἐγώ ἀπάντησα...

Ποῦ λένε πάτερ μου διπλούς ἀναβαθμούς τοῦ ἤχου τίς Κυριακές;

Καί βέβαια εἴμαστε ἐκτός θέματος ἐδῶ καί χαλᾶμε τό θέμα τοῦ ἀγαπητοῦ Χρήστου. Γι᾿ αὐτό παρέπεμψα. Γράψατε τή γνώμη σας ἐκεῖ, ἄν καί ἐκεῖνο (παλαιό θέμα) ἔχει ἐπεκταθεῖ καί σέ ἄλλα...

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Στή συμπλήρωση τοῦ μηνύματός σας;

Σ' αὐτὸ ποὺ λέτε π. Μάξιμε "Γιά μᾶς βέβαια τώρα πλέον φαίνεται παράξενο μετά τό, μετά τούς ἀναβαθμούς, α΄ κινητό προκείμενο τοῦ ἑωθινοῦ εὐαγγελίου, νά ἀρχίζουν ἀμέσως οἱ κανόνες", καὶ γιὰ μᾶς τὸ ἲδιο παράξενο φαίνεται, ἀλλὰ πλέον γίνεται σχεδὸν παντοῦ.
Ποιό «γίνεται σχεδὸν παντοῦ»; Ἡ θέση τοῦ ἑωθινοῦ ἤ ὁ μή διπλασιασμός τῶν ἀναβαθμῶν;

Πάντως ἐμένα μοῦ φαίνεται παράξενο, τό ὅτι, ἐνῶ ἔχει δείξει ὅτι (κι ἐσεῖς) εἶστε θαυμαστής τοῦ μακαριστοῦ ἄρχοντος Στανίτσα, στίς τόσες ἠχογραφήσεις του πού ἔχετε ἀκούσει ἀπό θέματα τοῦ Ψ, τόσων Κυριακῶν μέ τήν ψαλμωδία τῶν ἀναβαθμῶν (μονῶν), δέν γράψατε τίποτε ἐκεῖ καί τό γράφετε μέ τέτοιο τρόπο (ἢ ἀπλά κόψατε ἀπὸ τὴν ἀνάρτηση τὰ διπλὰ;) στό θέμα τοῦ Χρήστου, σ᾿ αὐτή τήν ἔναρξη τοῦ εὐλογημένου τριημέρου τῆς σιωπῆς, πού κάποτε ἐπέλεξα νά μήν γράψω τίποτε τό τριήμερο καί φέτος τό ἀθέτησα. Ἥμαρτον!


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο Ναό που διακονώ, δεν ψάλλουμε ποτέ διπλούς τους αναβαθμούς του ήχου της Κυριακής. Όχι ότι έχει σημασία, αλλά σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι... Το θέμα που παρέπεμψε ο π. Μάξιμος τώρα το είδα και με έχει βάλει σε σκέψεις, διότι δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ στα λειτουργικά βιβλία. Είναι και τα ακούσματα που κατευθύνουν πολλές φορές την όρασή μας στο να γίνεται επιλεκτική. Όπως υπέγραφε και ο κ. Ανατολικιώτης όταν συμμετείχε στην κοινότητα: "Γηράσκω αεί διορθούμενος". Οψώμεθα...
 
Top